Skocz do zawartości
rafluk75

Zestaw Na S1156 Za 5-6k

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję w najbliższych dniach zakup nowego zestawu. Podobne tematy się już nieraz pojawiały, jednak ja mam pytania dotyczące juz konkretne wybranych komponentów.

Przeznaczenie sprzętu to w kolejności: obróbka foto i video, zastosowania typowo domowe (internet, office), czasami gry.

Kwota jaką przeznaczam na zakup komputera to 5 do 6 tys. (bez monitora), i ma służyć bez zmiany konfiguracji przez około 2-3 lata.

 

Skleciłem coś takiego:

 

Procesor: Intel Core i7-860 (planowane OC na poziomie 3,6-3,8GHz)

Chłodzenie: Scythe Mugen II Rev.B + AS5 ---> pkt.1

Płyta: Gigabyte P55A-UD4

RAM: GoodRam 2x2GB 1600 CL9 ---> pkt.2

Grafika: Radeon HD5850

Dyski: SSD Intel X25-M 80GB

2x Samsung 500GB F3 HD502HJ ---> pkt.3

DVD: Samsung SH-S223L

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W ---> pkt.4

Obudowa: no właśnie... ---> pkt.5

System: Win7 64bit

 

Taki zestaw wychodzi ok. 5500zł

 

Mam pewne wątpliwości w kilku kwestiach i chciałem się Was poradzić, a więc:

 

Pkt.1 Czy do montażu/demontażu Mugena jest konieczne wyjęcie płyty głównej? A możecie polecić coś mniejszego gabarytowo, co na poziomie OC powiedzmy 3,6GHz utrzyma normalne temp. i będzie względnie ciche?

 

Pkt.2 Zasugerowałem sie polecanymi na forum Goodram'ami, ale może przy takiej wartości sprzętu dołożyć ze 100-150zł i kupić coś na 1600-1800-2000MHz CL7, a może lepiej dołożyc do 8GB? Co myślicie?

 

Pkt.3 Zastanawiam się czy nie włożyć 4xSamsung F3 i zrobić 2xF3 RAID0 + 2xF3 RAID0 - chodzi mi o wydajność podczas renderingu video

 

Pkt.4 A może jednak 500W wystarczy? Choć trzeba wziąć pod uwagę ilość napędów, rozważam również kupno w najbliższym czasie nagrywarki Bluray. A może coś innych producentów: beQuiet, Corsair? Może coś z dłuższą gwarancją?

 

Pkt.5 Tu jest problem, bo obudowa musi się również podobać mojej żonie :) , powiedzmy za kwotę max. 350-400zł . Wstępnie wybraliśmy: NZXT Alpha, Coolermaster Sileo 500, NZXT Hush, Coolermaster Elite 310. Proszę o wypowiedzi posiadaczy w/w obudów jak wygląda sprawa ergonomii. Priorytet: oprócz wykonania to cisza, żeby nie brzęczała jak tanie blaszanki :)

 

Posiadam monitor LCD 19", ale w ciągu powiedzmy 2 miesięcy mam zamiar go wymienić na coś 22-24" na matrycy IPS, jakieś sugestie oprócz polecanego Dell'a 2209WA ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrew777

Ok, więc zostaję przy GoodRamie - a myślisz warto dołożyć do 8GB? Biorąc pod uwagę W7-64bit nie powinno się chyba marnować.

 

Jesli chodzi o obudowy, które zaproponowałeś, to oczywiście brałem je pod uwagę, ale niestety odpadły w konfrontacji z moją żoną :( - nie podoba jej ta siatkowa blacha na przodzie, nawet moim faworytem był CM690 lub Gladius600. A jeśli chodzi o te, które podałem, która wg Ciebie byłaby najlepsza i czy wsadzę tam Mugena :)

 

Aha, a biorąc pod uwagę planowaną liczbę napędów brać zasiłkę OCZ 600W, czy wystarczy ta 500-tka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gladius 600 był jednym z moich faworytów, niestety odpadł. Ten NZXT Gamma wygląda ciekawie - rozważymy propozycję.

Znacie może jakiś dobry sklep na Ślasku, gdzie mają duży wybór obudów do obejrzenia na miejscu? Zazwyczaj to wiekszość z nich jest na zamówienie, a obudowa to takie coś, co wartałoby "obmacać" przed zakupem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Trzeba, ale zależy to od obudowy. Zamiast Mugena, możesz wziąć Zalman CNP10S Quiet. Mniejszy i tak samo wydajny.

Co do obudowy to najlepiej CM690, albo Glacius 600 Window. Lecz jeśli nie chcesz to może Xigmatek Midgard lub NZXT Hades? ;]

Edytowane przez Reacon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli do obrobki video to 8GB bedzie mile widziane, chociaz prawdopodobnie zadko dobijesz do 6GB no i nie wiemy jaka to "obrobka"?

korzystasz z pakietu adobe? jesli tak to zastanawiales sie nad CUDA? jesli masz zamiar przeskoczyc w przyszlosci na cs5 mozliwe ze wykorzystanie tej technologii zostanie zwiekszone

Edytowane przez Mandaryna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Komputroniku już oglądałem, zajrzę jeszcze do Proline'a, mam blisko, a był może ktoś ostatnio na giełdzie komputerowej w Katowicach? Dzieje się tam coś, warto pojechać pooglądać?

Staram się przeciagnąć Żonkę w stronę Gladiusa600, może mi się uda :) .

 

Tylko teraz pytanko: czy wejdzie mi do tej obudowy Mugen - Gladius ma tylko 200mm szerokości. Poza tym jak wygląda sprawa z długością HD5850 + wtyczki zasilania, bo znalazłem opis, że tam można wepchnąć grafikę z dł. max. 285mm. W kontekście wielkości obudowy to chyba jednak CM690 jest korzystniejszym wyborem.

 

@Reacon

Zalman jest fajny, ale faktycznie jest ciut wyższy wg specyfikacji ;)

 

@Mandaryna

obecnie wykorzystuję Pinnacle12 i PhotoshopaCS2, ale rozważam zakup albo Adobe Premiere albo Sony Vegas Pro, trochę to kosztuje i narazie nie wiem co będzie dla mnie wygodniejsze, muszę obadać wersje trial. Planuję również zakup kamerki HD, więc będzie obrabiany taki materiał - i chyba te 8GB się jednak przyda. W kwestii CUDA, to się nawet nie zastanawiałem, bo nVidia nie ma obecnie nic ciekawego do zaoferowania, a ja lubię czasem w jakąś gierkę przyciąć - dlatego wybrałem ATI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Proline i trochę tych budek tam mieli, więc sobie co nieco pooglądałem. Pytanie takie, czy te klipsy na napędy optyczne (np. w Gladiusie), albo te plastikowe tacki do dysków jak w CM690 sie sprawdzają? Czy jest to tylko taki pic na wodę i lepiej tradycyjnie przymocować? W sklepie niestety nie umieli mi w sposób jednoznaczny tego wyjaśnić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, bo doszedłem do pewnych wniosków i wprowadziłem kilka korekt, więc proszę o opinie:

A więc:

 

To zostaje napewno:

Procesor: Intel Core i5-750 (chyba jednak nie warto dokładać ponad 300zł do HT w 860-tce)

Chłodzenie: Scythe Mugen II Rev.B + AS5

Dyski: SSD Intel X25-M 80GB

2x Samsung 500GB F3 HD502HJ

DVD: Samsung SH-S223L

Obudowa: SilentiumPC Gladius 600 PureBlack --> udało się przekonać Żonkę :banana:

System: Win7 64bit

 

A to jeszcze nie wiem:

Płyta: Gigabyte P55A-UD4 --> wybrałem tą ze względu na poprawione sockety w stosunku do wersji bez literki 'A' , biorę też pod uwagę nowe Asus'y --> propozycje?

RAM: 8GB, GoodRam 4x2GB 1600 CL9 --> będę kupował u mnie na miejscu z odbiorem osobistym w proline, morele lub techplanet, gdyby nie mieli tych pamięci, to co polecacie w zamian?

Grafika: tu jednak HD5850 odpada, po pierwsze wysoka cena, po drugie nowy monitor chyba dopiero na jesień, a teraz mam LCD 19'' więc nie wykorzystam jego możliwości, poza tym gierki to ostatnio u mnie max 20% czasu przy komputerze.

Co byłoby lepsze? HD4890 czy GTX260 216 55nm i zrobić OC ? Zależy mi na względnej ciszy i niskiej temperaturze.

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W --> hmm.. ma krótkie kable ATX24pin i 4/8pin CPU - zasilator będzie na dole więc mogą nie starczyć. Kupić przedłużki czy może jednak zmienić na jakiegoś Corsair'a HX lub beQuiet - co proponujecie?

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpowiem ci cos o grafice

generalnie to gtz 260 216 podkrecony o 200mhz ma wydajnosc standardowego 4890 przy czym jest jeszcze drozszy...

jedyne co przemawia za zakupem gtxa to ze wspiera physx. ale ogolnie to bierz 4890 z dobrym chlodzeniem

np

Sapphire Vapor X

 

bedzie cicho wydajnie i jeszcze sobie podkrecisz

 

tu jest jeszcze porownanie

http://maxforces.com/articles.php?article_id=27

Edytowane przez ZlyDzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem testy i porównania HD4890 i GTX260-216OC i nie mogę się zdecydować, wychodzą porównywalnie choć ze wskazaniem właśnie na Radeona, ale jednak to on wychodzi ciut drożej. W sklepach, w których będę prawdopodobnie zamawiał to znalazłem coś takiego:

 

Proline.pl : Palit GTX260 655,- lub Gainward GTX za 675,-

 

Techplanet.pl : Sapphire Vapor X HD4890 754,-

 

najtaniej z HD4890 udało mi się znaleźć w Komputroniku:

Taki albo Taki za 699,-

 

Którą wybrać? Warto dołożyć do tego Szafirka? Zwracać uwagę na to PhysX, dużo gierek z tego korzysta?

 

P.S.

A co w kwestii RAM, zasilacz, płyta główna ?

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrew777

wiem, sprawdzałem, ale chciałem w miarę możliwości kupić na miejscu (Katowice i okolice) w max. dwóch sklepach i odebrać osobiście... dlatego podałem te sklepy, które tu mam w pobliżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między Palit'em a Gainward'em jedyną różnicą jest naklejka chłodzenia. Takty takie same i Palit o kilka zł tańszy ... Więc wiadomo co brać :wink:

 

PS. Gratuluję przekonania Żonki co do gladiusa :D

Edytowane przez IchimaruYo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o Xeon'ach pod 1156, ale nie wiem czy warto dla tego HT. Zegarowo dla i5-750 odpowiada model X3450, który już jest ok. 200zł droższy. X3440 ma mnożnik x19, więc jakbyś chciał wykręcić na nim 4GHz, to płyta musiałaby Ci stabilnie jechać z bclk 210MHz, a to już nie każda potrafi.

 

@IchimaruYo

wiem, że są jednakowe, w końcu Gainward należy do Palita, kwestia tylko jak się te konkretne modele kręcą - jak ktoś ma - proszę o wypowiedź :) , no i w dalszym ciągu nie jestem przekonany do tego GTX'a, myślę też cały czas o tym HD4890

 

A jeśli chodzi o płytę to może brać GA-P55A-UD3R zamiast UD4, różnice to tylko brak SLI w UD3R (nie potrzebuję), oraz brak IEEE 1394 (mam w domu zewnętrzny kontroler na PCI), a różnica w cenie to ponad 100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC Gladius 600 PureBlack --> udało się przekonać Żonkę

Kiedyś też kupowałem małe obudowy, ale jezeli nie chcesz mieć klopotów z temperaturą w budzie w lecie oraz cisze to proponuje wybrać coś większego:

 

http://www.proline.pl/sklep.php?p=ZAL+MS1000-HS1

 

Zaletą tej obudowy jest hot swap - możliwość wyciągnięcia dysku o ile nie jest to dysk systemowy w czasie pracy komputera bez rozkręcania. Obudowa ma 3 wentylatory w standardzie (2x12 i 1x92 na hot swap).

 

Chłodzenie: Scythe Mugen II Rev.B + AS5

Mugen 2 jest za niski i zawadza o pamięci przy niektórych płytach głownych. Zeby uniknąć tego kłopotu proponuje kupić Noctua NH-U12P SE2:

http://www.proline.pl/sklep.php?p=NOC+NH-U12P+SE2

 

Reszte może zostać, powinno działać bezkonfliktowo.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecasz mi zmiany w tym co już chciałem nie ruszać :), ale jeszcze nic nie zamówiłem więc mogę rozważyć. Obudowa ładna, ale bardzo wielka i ponad 2x droższa od Gladiusa, jeśli już miałbym brać większą to CM690.

 

A co powiesz na temat podzespołów, z którymi mam nawiększe wątpliwości, czyli płyta, RAM, zasilacz, grafika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o płyte głowną na chipsecie p55 to wszystkie one są bardzo podobne do siebie niezależnie czy jest to gigabyte, asus czy msi. Droższe modele kupuje się żeby komfortowo przeprowadzić oc procesora- lepsze chłodzenie mostka tzw. mosfet, wiecej faz zasilania procesora itp. Więc proponuje wybrać taki model płyty co obsługuje USB 3, czyli te najnowsze które pojawiły się na rynku końcem stycznia.

 

Zasilacz 600w spokojnie wystarczy dla gtx 260- więc tutaj nie ma co zmieniać. Mój komputer z sygnaturki bez monitora pod windows 7 zużywa 88 watt. W grach przy pomiarze z monitorem wzrasta zużycie do 350 watt więc taki zasilacz co wybrałeś jest ok.

 

Najwieksze zastrzeżenia mam do obsadzenia 4 bankow pamieci 4x2 na płycie głównej. Większosc płyt wymaga nowego biosu żeby to ruszyło. W proline jest zawsze możliwosc wymiany pamieci wiec jesli kupujesz na miejscu to mogą Ci wymienic przy braku kompatybilnosci.

Edytowane przez fenir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o płytę to może brać GA-P55A-UD3R zamiast UD4, różnice to tylko brak SLI w UD3R (nie potrzebuję), oraz brak IEEE 1394 (mam w domu zewnętrzny kontroler na PCI), a różnica w cenie to ponad 100zł.

Zapomniałeś jeszcze o jednej bardzo istotnej.

 

* When SATA3 / USB 3.0 (Marvell 9128 /NEC USB 3.0 Controllers) work at turbo mode, 1st PCIE x16 will work at x8 speed.

Dotyczy tylko modeli do P55A-UD3R włącznie. Edytowane przez alCatraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą pamięcią to mnie zaskoczyłeś, przecież wg specyfikacji płyty z P55 obsługują do 16GB, więc powinno chodzić od razu, chyba że chodzi o specyficzne modele RAM'u. Ale gdzieś odgladałem listę kompatybilnych pamięci (nie pamiętam czy Asus czy Gigabyte), to było zaznaczone , które działają tylko jako 2x2GB, a które mogą być obsadzone 4x2GB. Więc może na tą listę trzeba zwrócić uwagę.

 

Jeśli chodzi o zasilacz to martwi mnie jedynie długość kabli 4/8PINCPU i ATX24pin w OCZ - 45cm. Jak zasilacz będzie na dole, to może być trochę krótko..

Nadal nie wiem czy GTX260 czy HD4890 narazie jak dla mnie remis :)

 

@alCatraz

Czytałem o tym już wiele razy, na nowych Asus'ach to lepiej rozwiązali - dodali dodatkowy mostek i podpięli pod 4PCIx1 w chipsecie.

Ale w Gigabyte to chyba dotyczy wszystkich P55A, UD4 , UD5 i UD6 też.

Nie zależy mi na USB3/SATA3, tylko na poprawionym sockecie. Po prostu wyłącze tryb Turbo dla USB3/SATA3 - wtedy te porty zostaną podłączone pod chipset.

Poza tym w trybie normal USB3 i tak wychodzi o wiele szybciej niż USB2.0, gdzieś widziałem testy, jak znajdę do wrzucę linki.

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybym mial wybierac pomiedzy 4890 a gtx 260 wybralbym gtxa :) dlaczego ? poniewaz jest on mniej pradozerny. wydajnosciowo moze i radeon jest minimalnie szybszy ale mniejsze rachunki beda z gtxem, poza tym i tak uciagnie on praktycznie wszystkie gry na max detalach... no i CUDA ;) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uciągnie on praktycznie wszystkie gry na max detalach.... Na pewno nie przez wieczność. HD4890 oczywiście też nie, ale zawsze lepiej mieć odrobinę większy zapas. Co do płyty głównej, to pomyślałbym nad MSI P55-GD65.

 

Myślę też, że pewnego rodzaju wyjściem jest platforma na X4 925 z lepszą kartą graficzną.

Edytowane przez Miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastawiłem się od początku na Intela, bo 50% czasu na komputerze poświęcam na edycję/rendering video, reszta dopiero dzieli się na typowo domowe zastosowania czyli internet, gry itp. Chciałem na początku <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> i7-860 i HD5850, ale doszedłem do wniosku, że dopłata 300zł do HT to za dużo, a jeśli chodzi o kartę grafiki, to dawać ponad 1000zł i podłączyć ją do 19" monitora byłoby bez sensu. Na jesień chcę kupić nowy monitor jakiś 22-24", wtedy mogę pomyśleć o czymś lepszym, może do jesieni nVidia coś w końcu wypuści i będzie konkurencja w cenach ;)

Jeśli chodzi o płytę to rozważałem również GD65 pod uwagę, bo jest często polecana i chwalona, natomiast biorąc pod uwagę nowe Asusy i Gigabyte kierowałem się poprawionymi podstawkami pod procesor - nie wiem czy słusznie, a cena P55A-UD3R jest zbliżona do GD65.

 

EDIT:

Czy może ktoś się wypowiedzieć jak to jest z pamięciami jak bym chciał włożyć 4x2GB, ma ktoś taką konfigurację na platformie 1156? Muszę szukać jakichś konkretnych modeli, które ruszą po obsadzeniu 4 banków?

 

OK. Ostateczna decyzja, w tym tygodniu chciałbym kupić i zmontować sprzęt.

 

A więc:

 

Procesor: i5-750 (lub i7-860 / X3450)

Chłodzenie: Scythe Mugen II Rev.B + AS5 (lub Zalman CNPS10X Quiet)

Płyta: Gigabyte P55A-UD4

RAM: GoodRam 2x2GB 1333/1600 CL9 (lub OCZ 2x2GB Platinum 1333 CL7 / G.Skill 2x2GB Eco 1600 CL7)

Grafika: GTX260 (lub HD5770 / HD5830)

Dyski: SSD Intel X25-M G2 80GB + 2x Samsung 500GB F3 HD502HJ

DVD: Samsung SH-S223L

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W

Obudowa: SilentiumPC Gladius 600

System: Win7 64bit

 

Co myślicie o tym zestawie biorąc pod uwagę moje założenia opisane w poprzednich postach?

Jeśli GTX260 to jakiej firmy? A może czekać na HD5830?

Kartę grafiki napewno zmienię pod koniec roku jak kupię nowy monitor 22-24"

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...