Skocz do zawartości
Leonzio666

Perspektywiczny Składak Do Gier, Czekający Na Mocną Obniżkę Ati 58xx - 59xx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad złożeniem swojego pierwszego składaka i od ładnych paru tygodni szperam po allegro, ceneo, agito, forach itp, itd. szukając konfiguracji, która pozwoliłaby mi z dużym spokojem pograć w gry sprzed 1-2 lat na jak najwyższych detalach, a równocześnie dała się potem rozbudować stosunkowo tanim kosztem po jakiejś kosmicznej obniżce procesorów typu Phenom II 965 i kart ati serii 58xx czy 59xx. Najwięcej chcę wydać na mobo, zasilacz i ram - mają być bardzo dobrej jakości i nadawać się do porządnego i w miarę prostego w obsłudze oc. HDD ma być przyzwoity i tani. Na obudowę i chłodzenie chce wydać tak do 600 zł. Najwięcej chciałbym zaoszczędzić na procesorze, karcie graficznej, DVD, fdd i peryferiach. Żadne czytniki kart i tego typu bzdety mnie nie interesują. Nie mam sprecyzowanych typów, ale chciałem iść w zestaw pod am3 i ddr3.

 

Jeśli chodzi o procek to myśle nad athlonem II 630 x 4 - tani!

 

Mobo - zastanawiam się nad dfi lanparty pod chipset 790GX (3x pcie 16 , super jakość wykonania i chyba user-friendly oc ?) oraz asus croshair formula III. Jestem tylko ciekaw czy będą one w stanie w przyszłości obsłużyć np. 6-cio rdzeniowego phenoma ?

 

RAM - myślę o jakimś hardcorze a la ocz reaper czy porządnych kingstonach, w każdym razie o czymś co dałoby się w razie potrzeby podkręcić i byłoby naprawdę wydajne.

 

Co do zasilacza to mam niezłą zagwozdkę, zastanawiam się czy zasilacz powiedzmy na 750 W dałby radę uciągnąć za np. 3 lata konfig 3 ati 58-59 w crossfire x i do tego jakiś naprawdę ciężki 6-rdzeniowiec jeszcze przy OC ? Dlatego nie wiem czy nie powinienem już teraz sprawić sobie jakiegoś monstra na 1000 -1200 W ? W tej kategorii na razie rzucił mi się w oczy jakiś corsair i bodajże coolermaster. Jestem przygotowany na wydatek do 700 zł na naprawdę potężny i stabilny zasilacz tylko nie wiem czy warto :P

 

Kolejna sprawa - obudowa - przy takim zasilaczu musiałaby mieć naprawdę dobrą konstrukcję, żeby się sprzęt kosmicznie nie grzał. Widziałem jakąś obudowę, w której zasilacz jest umieszczony na dole i to podobno pomaga. Poza tym obudowa powinna być sporych rozmiarów - coraz dłuższe i grubsze te karty graficzne, coraz więcej miejsca potrzebne na chłodzenie (a myśle głównie o aktywnym - tak na 3-5 wentylatorków), także fajna by była jakaś pojemna obudowa z dobrą cyrkulacją powietrza. Chciałbym znaleźć coś do 300 zł albo i taniej bo bez przesady.

 

Z HDD Samsungi wydają się tanie i dobre, myśle o takim do 500 GB, bo potem i tak chce dodać jakiś w miarę pojemny ssd czy coś a la velociraptor od WD (o ile potanieją).

 

Karta graficzna ma być ekonomiczna ale w miarę sprawna - myślałem o radku 4650, 4850 (ew. dwóch takich radkach) bo być może udałoby się je zdobyć używane we w miare przystępnej cenie, opcja mega ekono to chyba jakiś jeszcze tańczy GF od zielonych. Nie myślałem o niższych ati 56xx czy 57xx, bo mają lipną przepustowość 128 bit i wolę poczekać aż karty pod dx 11 na 256 bitowe szyny spadną do ich kategorii cenowej.

 

FDD wiadomo, ultratanio można dostać, co do DVD to myślałem o Sony-Nec, bo dobrze mi się kojarzy ta firma i są w miarę tanie.

 

Podsumowując: próbuje ułożyć sobie konfigurację w cenie 3000-3500 PLN, która skorzysta w pełni z przyszłych obniżek sprzętu (głównie poprzez dodanie lepszego proca i 2-3 silnych kart ati na crossfire x), a na dzień dzisiejszy pozwoli mi spokojnie kręcić proca i gpu (względnie ram), tak żeby nie mieć problemów z grami sprzed 1-2 lat.

 

Jestem otwarty na wszelkie sugestie, bo prawdę powiedziawszy zastanawiam się czy w ogóle zbudowanie takiego zestawu jest sensowne :P Przepraszam ze pewien chaos w wypowiedzi ale to moja pierwsza wypowiedź tutaj także liczę na pewną pobłażliwość :P

Edytowane przez Leonzio666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to dyskutujemy:)

790GX ma tylko 16linii PCIex a 3x16 na DFI to bujda na resorach.

Jeśli już to to bierz 790FX on ma 32 linie czyli da radę 16+8+8 w razie potrzeby.

Od siebie polecam Gigabyte 790FXTA-UD5 (takiego mam) lub starszego brata 790FXT-UD5P ale to dość drogie płyty.

Co do ramu. Jak narazie kontroler DDR3 w AMD niestety jest dość kiepawy. Mnożnik 1600 jest w zasadzie nie obsługiwany trzeba się ratować 1333 i OC, dlatego high-endowy RAM to strata kasy. Albo kupujesz Goodram (ewentualnie GR PRO) albo jak chcesz to dołóż do Gskill ECO. One mają napięcie zasialania 1,35V to przynajmniej będzie chłodno.

Obudowę bierz wg gustu.

Zasilacz jakieś firmowe 500-600W powinno starczyć spokojnie na rozbudowę nawet. Polecany jest Corsair za niezłą jakość i dobrą cenę. Osobiście mam be-quiet z serii dark-pro i polecam za ciszę i stabilność ale to też niestety jest drogie.

Dysk, albo Samsung F3 500GB albo SSD Kingston/Intel 40GB.

Karta, jesli planujesz przesiadkę szybko to albo nie bierz nic (zakładająć że weźmiesz coś na 790GX albo zbliżającym się 890GX) i przeczekaj na obniżkę przynajmniej do premiery Fermi. Jeśli przesiadka będzie później to jednak 5770 za zużycie prądu. Szyna aż tak go nie ogranicza (to jest DDR5 vs DDR3 w 4850).

O Crossfire lepiej zapomnieć, no chyba że karta to byłaby prawdziwa okazja. Tylko pamiętaj że w CF są różne komplikacje i jedna mocna karta zawsze jest lepszym wyborem.

DVD polecany ostatnio to chyba Samsung jest ale bierz co Ci pasuje.

Co do procka to brałbym X2 550BE albo poczekał na 555BE na C3 i odblokował 2 rdzenie (nie wiem może jest gdzieś statystyka jakie są szanse i przy jakim procu, mnie się udało chociaż OC to jakieś 3,5GHz na 4 jajkach tylko).

To tyle, a tak wogóle to żeby wykorzystać Crossfire X to musiałbyś brać s1366 i i7 ale w tym się nie wyznaje to nie pomogę.

Wycenę sobie zrób sam:D

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, i takich odpowiedzi się spodziewałem :D Czyli że na dzień dzisiejszy procki amd plus crossfire = bottleneck ? A co do problemów z crossfire to fakt, na forum ati roi się od wnerwionych graczy, którzy za ciężkie pieniadze kupili karty pod crossfire na dx 11, a dobrych sterów na dwie karty wciąż brak, zwłaszcza, że kolejne poprawki win 7 utrudniają sprawę. Zastanawiam się właśnie czy opłaca się czekać na ten nowy chipset 890GX, no i ciekawe ile będzie kosztował :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy czy to SLI czy CrossFire to żeby wykrzesać wszystko z kart to proc trzeba ostro kręcić. W przypadku Intela jest o tyle łatwiej że architektura zegar w zegar wydajniejsza i chyba łatwiej o wyniki >4GHz.

TU masz temat odnośnie płyt na 890GX. Co do ceny to nie pomogę ale po początkowym okresie nowości pewnie zejdą do obecnego poziomy cen konstrukcji na 790GX. Poszukaj info o 890GX czy poprawili tylko grafę czy są jakieś dodatkowe bajery względem 790GX wtedy spokojnie ocenisz czy jest sens czekać.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam płytę główną ga-p35-ds3p, zasiłkę OCZ ModXstream Pro 700W, c2d e4400 @ 3,15 GHz (w ciągu 2-3 miesięcy wymienię na quada 8x albo 9x) i planuję zakup nowego gpu. Chciałbym sobie kupić radka 5770 1Gb i zastanawiam się nad takimi rzeczami:

 

1) Czy moja płyta "łyknie" taką kartę (niedawno kupiłem na allegro radka gigabyte 4850 1GB zallman, który pochodził chwilę i padł bez ostrzeżenia - reklamacja w toku) ostatni bios jest z czerwca 2009 (wersja F12)

2) Czy ważne jest, żeby taki radek miał radiatory na sekcji zasilania i pamięciach ?

3) Czy referencyjne chłodzenie 5770 się sprawdza przy podkręcaniu (nie jakimś ekstremalnym, ale trochę pokręcić na pewno będę chciał jak już dodam i podkręcę quada) ?

4) Rozdzielczość jaka mnie interesuje w grach to na dzisiaj 1280x1024, a w przyszłości może kupie jakiś 20-22 calowy monitor.

5) Czy nie lepiej byłoby kupić jakiegoś radka 4890 (dzisiaj dostępne już chyba tylko w sieci i do tego ceny jakieś takie wysokie się zrobiły :P)

6) Jakie konkretne modele 5770 i producentów byście polecali (myślałem o referencyjnych HIS i MSI) ?

7) Czy są znane jakieś poważne problemy ze sterownikami/biosami do tych kart ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...