Skocz do zawartości
tomodb

Płyta Główna Czy Zasiłka ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

oczywiscie mam problem z kompem. zestaw zakupiony byl jakies 2 tyg temu.

plyta gigabyte'a ma785gt-ud3h, phenom II 965, xfx 4890, 1x2gb goodram, hdd WD 0.5tb, zailacz (wiem ze strazl w kolano ale zdalem sie na zdanie sprzedawcy) logic500w.

 

po zakupie, zlozeniu, instalce systemu (winxp), komp hulał przez tydzien. (jak czytalem opinie o tej zasilce to dziwne ze az tydzien ale mniejsza o... ).

"hulał" w sensie moglem w koncu zagrac w Fallouta3 ktory czekal na mnie na polce. po tygodniu chcialem poogladac cos wiecej wiec w ruch polecialy dema z czasopism. no i przy G.R.I.D.'zie cyk! zasilacz padł..

szybko kupilem nowy (modecom 620w) wsadzilem do kompa myslalem ze wszystko bedzie ok.. no i sie przeliczylem... zaczely sie problemy z resetami.. komp wywala sie w przeroznych momentach. potrafi nie dojsc do bootowania systemu i reset, pokazuje sie tabela biosu i znow.. i tak w koło macieju.... czasem winda zaladuje sie poprawnie i nie ma resetu przez caly dzien....

zauwazylem ze po wyjeciu grafy i przestawieniu na zintegrowaną tez sie resetuje. bios nie komunikuje zadnych bledow procka, ramu, grafy... jest normalne "bip" i reset.. albo czasem nawet slychac jak dysk sie na nowo rozpędza...

 

ram sprawdzilem (nie pamietam nazwy programu ale bootuje sie on z cd i czesze ram), rdzenie w procku obciazone na 100% (pakowanie winrarem przy max kompresji przez kwadrans) i nic sie nie dzialo, temperatury w spoczynku 40 stopni procek, 37 grafa... wsadzone wentyle w obudowe 120mm nawiew i 70mm wyciąg.

 

nie podkrecalem nic (bo na razie taka moc obliczeniowa mi wystarcza)

 

no i tak sie zastanawiam co moglo sie rypnąć .. czy to plyta glowna? czy dalej zasilka za mala? czy moze cos sie z systemem pokićkało(nie robilem reinstalki)?

 

czekam na Wasze opinie (tylko nie smiejcie sie z wyboru pierwszego zasilacza bo teraz pokutuje za ten grzech ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdź dysk ( chkdsk ).

2. Otwórz budę i pooglądaj płytę główną czy nie jest gdzieś coś przepalone, zwróć uwagę na wybrzuszone kondensatory.

3. Pożycz od kogoś RAM i zamień z swoim i sprawdź jak zachowuje się komp.

4. Zresetuj bios zworką na płycie.

Edytowane przez Armo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

przesiedzialem ostatnia godzine przy tym nieszczesnym zestawie i oto wyniki polecanych przez Was testów:

 

- sprawdzenie dysku CHDSK,

przez cmd dysk zostal sprawdzony ale "System windows znalazł problemy z systemem plikow. aby je naprawic "bla bla <_< bla" /F "

uruchomiony z poleceniem /F wymusza sprawdzenie przy ponownym uruchomieniu kompa... przy ponownym uruchomieniu scan, zero bledow, winda wstała.

powtorka scanowania z pod cmd - reset

zbootowalem HIRENS'a zeby uzyc innych narzedzi.. podstawowy scan programem WesternDigital nic nie znalazl, chcialem uruchomic rozszezony ale nie zdazylem - reset

kilka bootow z Hirensem i proba zainstalowania HD Tune konczyla sie oczywiscie resetami

 

- po oględzinach nie widać wybrzuszonych kondensatorow, ukruszonych przez wypalenie tranzystorow, tyrystorow, rezystorki są za male zeby je zobaczyc (tzn tak mi sie wydaje) (ogladalem plyte glowna tylko "od góry" w sensie nie wyjmowalem z obudowy zeby obejrzec "od spodu")

 

- ram'u pozyczyc nie mam od kogo (a program ktorym skanowalem to "ms memory diagnostic" )

 

- po resecie biosu i wyborze ustawien na "defoult" komp wywalił sie przy boocie systemu

 

- co do zasilacza uwazam ze zasilacz jako taki to ok - moze byc kiepski, ale jesli komp nie jest stabilny nawet bez prądożernego 4890 to chyba nie jego wina.

 

aa.. w tygodniu robilem test procka (ktorys z hirensa) i nie wiem dlaczego sprawne byly tylko rejestry pierwszego rdzenia.. testy rejestrow trzech kolejnych byly "oblewane".. nie wiem czy to wina procka czy moze program niedopracowany. :(

 

mam nadzieje ze udzielam w miare przydatnych informacji

dziekuje za wszystkie podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wykonałem dwa testy programem GoldMemory

 

1. wersja 5.07. calosc trwala ok 48 minut. program z zestawu hirensa.

nie czekalem na zaladowanie systemu tylko odrazu wsadzilem cd do napedu, wybralem program a test uruchomil sie samoczynnie (nic nie ustawialem). test przebiegal bez jakichkolwiek bledow. zadnych resetow, caly czas PASSED

 

2. wersja 6.92. test trwal godzine i minute z groszami.

windows wlaczyl sie poprawnie, program sciagnalem z ogolnodostepnej stronki, wypalilem obraz na cd. po ponownym uruchomieniu kompa (dalej bez resetu) program sam sie zbootowal. test byl wykonany przy dostepnych opcjach wesji shareware (quicktest). znow wszystko przebiegalo w jak najlepszym porzadku. zero resetow, zero bledow, caly czas passed.

 

:unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilem testy procesora

 

- programem Sciencemark2.0 (raz reset z nieznanych przyczyn, przy kombinowaniu z ustawieniami testy przebiegaly spokojnie za wyjątkiem jednej sytuacji kiedy chyba cos nagmerałem w ustawieniach i program sie poprostu wylaczyl)

- i programem AMD N Bench ( tu test przelecial bez zadnych zająknięć)

innych testow na procesor nie znam :unsure:

 

poczytalem troche o testach procesora, i mam pare pytan bo kilka kwestji jest dla mnie nie jasnych:

 

1. czy bledy w trakcie testu procesora powoduja restart calej maszyny? czy poprostu sa odnotowane a test leci dalej?

 

2. czy test wykonany winrarem (panowanie duzych plikow z maksymalną jakoscią) jest w jakikolwiek sposob miarodajny? (w sensie na ile wykorzystuje mozliwosci procesora) (uruchomione pakowanie trzech folderów o łącznej objetosci jakies 60 gb obciazalo kazdy rdzen procesora niemal na 100% )

 

3. jakie moetody testu procesora polecacie?

 

4. z tego co czytalem to zdiagnozowanie plyty glownej metodami "domowymi" jest bardzo ciezkie do wykonania o ile wogole nie mozliwe.

 

5. znalazlem temat listwy przeciwprzepięciowej... hmm listwa to zwykly rozgaleziacz z bezpiecznikiem i włącznikiem... ale moge sie oczywiscie mylic, i czy w takim wypadku komp moze wpadać w "pętle resetu" ?

 

 

PS. po przeprowadzeniu testow procesora ww programami, zadowolony ze byl tylko jeden reset, wlaczylem pierwszego STLKER'a ustawienia oczywiscie max.. no i poległ po jakichs 2 minutach. wstal bios, do boota systemu nawet nie dojechal... i tak kilka razy z rzedu az do totalnego braku odpowiedzi .

 

chcialem dzis zflashowac bios na wersje F3 (rewizja plyty glownej 1.0), wszedlem do biosu zeby zaladowac domyslen ustawienia przed flashowaniem, i cyk... reset w biosie .... (jedyne zmiany jakie mialem to kolejność bootowania napędow pierwszy CD, drugi HDD, tzreci wylaczony) nawet nie podpiąłem "pendraka" z nowym biosem.... komp byl totalnie zimny bo od przedpoludniowego testu procka stal wylaczony pare godzin

Edytowane przez tomodb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 Bywa różnie, czasami to alert z błędami (np. Ortos) a czasami od razu reset.

Ad 2 Sam Winrar nie załatwia wszystkiego, jeśli będą błędy w rejestrach z których Winrar nie korzysta to ich nie znajdzie.

Ad 3 Osobiście to polecam programik OCCT, daj wyższy priorytet. 1h test to minimum.

Ad 4 To zależy od uszkodzenia, na pewno jest to jedno z bardziej upierdliwych bo trzeba mieć inną mobo na podmianę. A mobo raczej ciężko od kogoś pożyczyć "na 15minut".

Ad 5 zasadniczo jest tak jak mówisz i gdyby wszystko było idealnie to ta to właśnie jest. Niestety czasem zdarzają się sytuacje że niby listwa działa a komp łapie dziwne zwiechy bo np włącznik na listwie ma słaby styk i pod dużym obciążeniem się nagrzewa i robi się kłopot. Kłopot z listwą łatwo sprawdzić, bierzesz zwykły przedłużacz i testujesz kompa na nim.

Edytowane przez ajsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ajsi dzieki za odpowiedz :)

 

zrobilem nowe testy programem OCCT.

 

mam wstępną diagnoze, nie jestem specem, znawcą ani biegłym w tych sprawach wiec jesli moglibyscie mnie poprawic to bardzo o to prosze :)

 

 

test RAM programami GoldMemory i MSMemoryDiag opisywalem wczensiej.

 

ram wykluczam

 

 

test CPU wyszedł pozytywnie. godzina testu, wszystkie rdzenie obciazone na 100%, temp. utrzymywala sie na poziomie 59 z lekkimi wachnieciami +/- 2 stopnie C.

 

wg. mnie jest to podstawą do twierdzenia ze to nie procek jest wadliwy.

 

 

test GPU - ponad 250 FPS, zero bledow, zadnych artefaktow, temp. 69 +/- 1.5 stopnia C. test jednak wieszał sprzet. ale wieszał go w nietypowy sposob bo : komp padał calkiem, wentyle stop, hdd stop, diody stop; po nacisnieciu "power" zero reakcji ... pomyslalem "smok zjadł drugi zasilacz"... odlaczylem listwe, poczekalem 2 min, wlaczylem listwe, "power" i wszystko ruszylo 8O .. no ok to test karty jeszcze raz i wyszlo to soamo.... zero bledow, zero artefaktow, temp w normie, ok 12 min testu, cyk... cisza, dwie minuty i wszystko wstaje...

 

tu z grafą wszystko ok (brak artefaktow i duza ilosc FPS). ale jednak test zawodzi. na tapecie zostają plyta glowna i zasilacz.

 

zasilacz mysle ze moge zostawic w spokoju bo chyba nie uciągnąłby całodziennego grania (GTA4) jak to sie przytrafilo we środę (zasilacz ma tydzien i jeden dzien). i komp nie wieszal by sie z wyjętą kartą graficzną.

 

zostaje plyta glowna.

naprawde nie znam sie na tym i nie za bardzo jestem w stanie ocenić "co, jak, w jakim stopniu, itp"

 

 

czekam na Wasze opinie i jesli podaje malo informacji to piszcie, w miare mozliwosci postaram sie Wam udostepnic dane

 

z gory dzieki za uwagi, opinie, objekcje i nawet stanowcze protesty typu "mylisz sie kolego, to tak nie dziala, bo jest tak i tak"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz taką możliwość to mimo wszystko sprawdź na innym, markowym!! zasilaczu bo on nadal może być winny.

 

 

edit : skoro zestaw kupiony 2 tygodnie temu, to nie lepiej lecieć do sklepu reklamować?

Edytowane przez maro0912

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maro0912 no wlansie chyba tak to sie skonczy bo juz nie mam sily do niego......

 

btw. jak to jest z tymi zasilaczami ?

np. taki 620W MC... gdzies doczytalem ze ma sprawnosc, w max obciazeniu, 70% .. 620*0.7=434...

zasilacz (wg charakterystyki na naklejce) (wiem zeby nie sugerowac sie tym co jest na naklejce ale mimo wszystko) ma wydajnosc prądowonapięciową na obu liniach 12V po 20A.. 2*12*20=480

ale jeszcze sa linie 5V i 3.3V... (sam sobie udaowdniam ze to rzeczywiscie bubel)

 

ale moje pytanie... czy to producent robi w wala klientow? czy tez moze moce liczy sie inaczej ? bo ze zwyklego dodawania sprawnosc jest znacznie wyzsza niz 70%.. ba ! nawet przekracza 100% a to juz perprtum mobile :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawność zasilacza jest podawana jako stosunek mocy uzyskanej na wyjściu do mocy "pobranej z gniazdka". Czym wyższa tym oczywiście lepiej. 70% to nie tragedia.

Sprawność podawana i tak ma się nijak do rzeczywistej wydajności zasilacza (czyli mocy jaką jest on w stanie dostarczyć do kompa nie psując się i trzymając normy napięć) a tym co pisze na nalepce producent.

W dzisiejszych konstrukcja wydajność na 12V jest kluczowa, te 480W to jest całkiem niezły wynik.

Jeśli komp jest na gwarancji to się nie ma co zastanawiać. Idź do sklepu przedstaw sprawę i powiedź co zdążyłeś wybadać może to przyspieszy gwarancją (taaa moje pobożne życzenie:D). Wychodzi na to że jednak coś nie tak z mobo ale bez drugiej na podmianę to się nie dowiesz.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że jednak coś nie tak z mobo ale bez drugiej na podmianę to się nie dowiesz.

 

To nie jest takie pewne, że mobo :wink: sam miałem podobne problem z kompem niedawno, resety ciągłe zwiechy ba występował nawet "trik z szufladą", kiedy to po trzaśnięciu szuflady komp się resetował :lol: cuda nie z tej ziemi się działy myślę mobo ale zmieniłem zasiłke na słabszą, ale firmową i hula jak marzenie B-)

Więc tak jak już radził andrew777 jak chcesz coś jeszcze sam zrobić to w pierwszej kolejności jakiś markowy zasilacz :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mam dylemat...

zaplanowalem sobie ze jutro jade ze sprzetem na naprawe/serwis/diagnoze gwarancyjną.... i zrobilem dzis ostatni test.. - format, nowy system, siezy dx, stery juz mialem zassane. zdziwilem sie ze nie wysypal sie przy formacie ani instalce.... w kazdym badz razie: na nowym systemie odapalilem na szybko demko DIRT'a (pierwszego), ustawienia max, przejechalem traske i zostawilem replay na jakies 20 min... i wszystko bangla git!

no to wyciagnalem STALKER'a. instalka spokojnie, uruchamiam i wywalił sie na reklamie THQ (chyba ze 3 razy go wlaczalem i caly czas to samo)

 

 

hmm .. ogladalem na allegro "Chieftec APS-550S" i takie moje pytanie :

 

czy to lepsze wyjscie niz "modecom carbon 620W" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam po dluzszej przerwie,

 

oddalem w koncu kompa do serwisu, po trzech dniach odebralem z odpowiedzia ze "wszystko ok, u nas dzialal stabilnie, 3Dmarki przechodzil, memtesty tez, chodzil 24h bez resetu"

 

wiec zabralem maszyne do domu... siadm, instaluje winde i przy instalacji oprogramowania sie wysypal ...

listwe zasilajaca wypiąłem i puscilem maszyna na zwyklym rozgaleziaczu (zadna tam skrętka tyko gruby, lity, miedziany kabel)

 

zauwazylem ze przy resecie przygasa lekko lampak podpieta do tego samego gniazdka

co wskazuje na spadek napięcia

 

i teraz - czy spadek napięcia spowodowany jest resetem? czy moze to sprawa zewnętrzna (np. sąsiad szaleje ze spawarką)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] po trzech dniach odebralem z odpowiedzia ze "wszystko ok, u nas dzialal stabilnie, [...]

 

[...]

 

zauwazylem ze przy resecie przygasa lekko lampak podpieta do tego samego gniazdka

Uszkodzona instalacja elektryczna?

(np. poluzowane przewody w gniazdku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpiąłem kompa pod inną faze na ktorej jest zrobiona nowa instalacja (tamta tez byla wymieniana ale chcialem sprawdzic czy moze to nie jakies zaklucenia na odbieranej fazie) i to samo.. pochodzil w sumie ze 2 h bez problemu. a pozniej przez jakies 10 min probowal wstac... w koncu system sie wlaczyl i jak na razie chodzi (pisze z kompa obok)

 

:edit: no i go pochwalilem, zdazylem posiedziec jeszcze ze 4 min przy kompie i znow resety ...

 

:edit:

no chyba znalazlem ... dopiero teraz zauwazylem ze zasilacz sie strasznie grzeje i zrobilem taki myk : zdiąłem boczek obudowy, przytwierdzilem wentylator do zasilacza tak zeby wyciągał powietrze i :

- reset raz na 3 - 4 h (czyli o niebo lepiej)

- po pierwszym resecie sa jeszcze 3-4 i system wstaje na kolejne 3-4h

 

w sumie moge przebolec te resety co 3-4h i poodkladac kase na nowa zasiłke

Edytowane przez tomodb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak to bylo tylko chwiloew zdarzenie, komp zaczal resetowac sie tak jak wczesniej

 

nowe testy z nowymi danymi:

napiecie zasilania wacha sie od 224 do 236 V (prad zmienny) przy resecie napiecie bylo ok 234V (niepodpiety do niczego licznik pokazywal jakies mV wiec blad jest pomijalny(

natezenie zasilania - przy uruchamianiu 0.7 do 1.2 A po wlaczonym systemie stabilisowal sie do 0.8 A

natezenie zasilania przy maksymalnym obciazeniu krafiki w occt dochodzilo do 1.6 A. podobnie jak wyzej, niepodlaczony miernik (miernilk indukcyjny, zaklada sie klamre na przewod i mierzone jest natezenie pola) wskazywal prąd w mA, wiec blad mozna pominac...

panowie, to jest nieco ponad 350W poboru pradu a kiedys na jednym gniazdku chodzil stary zestaw (350W + monitor i glosniki to jakied 420) razem z odkurzaczem (1.4kW) i nic nie bylo.

skoro mialem miernik w rekach to sprawdzielm tez napiecia zasilacza podawane na karte graficzna.

i bylo tez ok, bo napiecia na zasilaniu karty wachaly sie od 11.99 do 12.08 V (bez obciazenia) zeby przy obciazeniu spasc do 11.84 - 11.86.. to wszystko jest zdajesie dopuszczalne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczow

 

na wstępie napisze ze temat mozna uznać za zamknięty.

 

wine za takie zachowanie ponosił zasilacz. udalo mi sie (po dluuugim czasie poszukiwan kogos kto mi to udostepni) zrobic testy na bequiet700.. wszystko smiga az milo patrzec ;)

 

przypuszczalnie niestabilne amperaże na liniach 12V....

 

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, rady, propozycje, sugestie, ogólnie za udzieloną pomoc :)

 

no i brawa dla panów ktorzy obstawiali problem z zasilaczem ! ^_^

 

czas korzystac z dobrodziejstwa inwentarza :ploom:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...