Skocz do zawartości
KaczyXP

Delikatne Podkręcenie Core I5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pierwsza kwestia - jeśli napisałem to w złym dziale to proszę o przerzucenie do właściwego

 

W czasach kiedy bawiłem się podkręcaniem zbyt trudne to nie było - ot zmiana FSB w Celeronie 300A czy też Celeronie 1,3 Tualatin. Od tego czasu sporo się zmieniło i opcji od pdkręcania jest całe multum. Od niedawna mam nowego kompa (jak w stopce). I teraz - przestawiłem w BIOSie płyty BCLK ze 133 na 145. Nic więcej nie zmieniałem. Komp działa stabilnie, gierki się nei wywalają, BSODów nie ma, Pi przeszło kilka razy, temperatury na poziomie 30-35. Wg. programu Control Center MSI napięcie na procku 1.3~1.31.

 

Czy coś więcej trzeba zmieniać? Na wielu forach piszą o zdecydowanie wiekszym podkręcaniu, zmianie napięć procka, zmianie napięć pamięci, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo Cię rozumiem - podałeś mi dwa linki do baaardzo zbiorczych tematów: o core i5 i o GD65. W jednym się chwalą o BCLK rzędu 200 i wzwyż, używają pojęć dla mnie nieznanych, pisza o napięciach i różnicach, zabawie miernikiem a w drugim ogólnie o płycie. A ja pytałem czy do DELIKATNEGO podkręcenia czyli zmiany ze 133 na 145Mhz potrzeba coś więcej zmienić. Czy opcja automatycznego ustawiania napięcia na procku będzie ok, itp. Nie chce się bawić i zagłębiać w temat OC tak bardzo jak Ci którzy się wypowiadali w tych tematach. Wiem że i5 ma spory potencjał, ale mi extremalne osiągi nie są potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo Cię rozumiem - podałeś mi dwa linki do baaardzo zbiorczych tematów: o core i5 i o GD65. W jednym się chwalą o BCLK rzędu 200 i wzwyż, używają pojęć dla mnie nieznanych, pisza o napięciach i różnicach, zabawie miernikiem a w drugim ogólnie o płycie. A ja pytałem czy do DELIKATNEGO podkręcenia czyli zmiany ze 133 na 145Mhz potrzeba coś więcej zmienić. Czy opcja automatycznego ustawiania napięcia na procku będzie ok, itp. Nie chce się bawić i zagłębiać w temat OC tak bardzo jak Ci którzy się wypowiadali w tych tematach. Wiem że i5 ma spory potencjał, ale mi extremalne osiągi nie są potrzebne.

A co oznacza u Ciebie to "delikatne podkręcanie"? Po co ustawiać z 133 na 145 mhz (i tak zostawiać) skoro można włączyć tryb turbo boost... Nie podkręciłeś za wiele... Skoro komputer chodzi stabilnie, żadnych błędów Ci nie wywala, temp. w normie, to co Ty chcesz ustawiać?

Edytowane przez exec2142

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co oznacza u Ciebie to "delikatne podkręcanie"? Po co ustawiać z 133 na 145 mhz (i tak zostawiać) skoro można włączyć tryb turbo boost... Nie podkręciłeś za wiele... Skoro komputer chodzi stabilnie, żadnych błędów Ci nie wywala, temp. w normie, to co Ty chcesz ustawiać?

Delikatne podkręcenie tzn. takie które nie wymaga zmian napięć, zmian podziałki pamięci i napięć pamięci. Tzn. takie które jest aż nadto bezpieczne. Po co ustawiać ze 133 na 145? Bo to daje mi bazowo 2.9 zamiast 2,66. I czemu uważasz że tryb Turbo Boost ma wyłączony? Przeciwnie - jest włączony. Procek skacze w windzie (przez zarządzanie energią) od mnożnika x9 do x24 co daje max ~3,5Ghz. Jak nie trzeba to chodzi wolniej i mniej żre prądu, a jak trzeba jest zdecydowanie szybszy.

 

Proste pytanie widać że wszystkich bardzo dziwi - jak mówiłem. Nie mam zamiaru na zabawy ze zmianą napięć, na latanie z miernikiem i wtykanie go gdzie popadnie, itp. Chce wiedzieć jaka może być maksymalna wartość BCLK które NIE WYMAGA innych ingerencji w kompa.

 

Dzięki, ale to już wcześniej znalazłem - i znowu, pierwsze od czego się zaczyna to zmiany napięć. A tego nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, szkoda zakładać nowy temat. Kumpel pokazywał mi jak się kręci procka, czytałem też sporo. I sęk w tym że jak na razie wszystko zbyt gładko idzie. Mam core i5 750, A daty 4GB 2000MHz, i plyte GD65.

Bez szczególnych niuansów dałem od razu na 3.6, a teraz na 3.7.

Obecne ustawienia to:

BCLK: 185

Napięcie CPU 1.313(danie z biosu) a z CPU-Z 1.288V (wiem, że powinno się mierzyć miernikiem, ale nie posiadam, dlatego nie szaleje z napieciami za bardzo)

VTT 1.26V

QPI Ratio 16

Częstotliwość QPI 5920

Napięcie DRAM 1.6V

Brak błędów prime95 po godzinie, temperatura 42 stopnie po wlaczeniu systemu i odczekaniu 10min, i podczas katowania primem maksymalna temperatura na pierwszym rdzeniu 65 stopni, reszta 62,59,61

Jutro potestuje sobie oczywiście wszystko i zobacze na którym MHz się wyłoży, ale chciałbym zadać kilka pytań.

Czy jest obecnie sens dawać VTT np do 1.3 (i co to ewentualnie da, bo wiem że to ma coś wspólnego z ramem ale przystępnego tłumaczenia się nie doszukałem), i jakie temperatury są akceptowalne przy testowaniu primem i po włączeniu systemu?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, szkoda zakładać nowy temat. Kumpel pokazywał mi jak się kręci procka, czytałem też sporo. I sęk w tym że jak na razie wszystko zbyt gładko idzie. Mam core i5 750, A daty 4GB 2000MHz, i plyte GD65.

Bez szczególnych niuansów dałem od razu na 3.6, a teraz na 3.7.

Obecne ustawienia to:

BCLK: 185

Napięcie CPU 1.313(danie z biosu) a z CPU-Z 1.288V (wiem, że powinno się mierzyć miernikiem, ale nie posiadam, dlatego nie szaleje z napieciami za bardzo)

VTT 1.26V

QPI Ratio 16

Częstotliwość QPI 5920

Napięcie DRAM 1.6V

Brak błędów prime95 po godzinie, temperatura 42 stopnie po wlaczeniu systemu i odczekaniu 10min, i podczas katowania primem maksymalna temperatura na pierwszym rdzeniu 65 stopni, reszta 62,59,61

Jutro potestuje sobie oczywiście wszystko i zobacze na którym MHz się wyłoży, ale chciałbym zadać kilka pytań.

Czy jest obecnie sens dawać VTT np do 1.3 (i co to ewentualnie da, bo wiem że to ma coś wspólnego z ramem ale przystępnego tłumaczenia się nie doszukałem), i jakie temperatury są akceptowalne przy testowaniu primem i po włączeniu systemu?

pozdrawiam

 

Różnica napięć pomiędzy vtt a zasilaniem ramu nie może być większa niż 0.5V.

Skoro komp jest stabilny to po co niby miałbyś zwiększać vtt? Raczej powalcz o zmniejszenie vcore. Sprawdź czy któreś z napięć można obniżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...