Skocz do zawartości
kudlatyIE

Raid 5 - Samsung Czy Wd ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamierzam zbudować macierz raid 5 na magazyn do fotek. Na poczatek uruchomię 4 dyski a później w miarę potrzeb system będzie się rozbudowywać.

I tu mała zagwozdka. Dyski nie muszą być demonami wydajności. Liczy się mała prądożerność, niska temperatura pracy, cisza. No i najlepiej jakby był objęty jak najdłuższą gwarancją producenta.

Ze wstępnych oględzin mam dwóch kandydatów:

- Samsung EcoGreen F2 1.5 TB

- Western Digitial GreenPower 1,5TB

 

Jakieś sugestie, który z kandydatów posiada więcej pożądanych cech?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ja osobiście wybrałbym WD, natomiast mam wątpilwośći co do raid5: na czym to ma stać? - jeśli na mobo, to nie polecam. Tu nawet nie chodzi o wydajność - będziesz "rzucał mięsem" podczas niekończącego(ych) się rebuildu(ów).

Przy tak dużych pojemnościach i braku odpowiedniego sprzętu, to albo raid1, albo programowy backup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wybrałbym WD, natomiast mam wątpilwośći co do raid5: na czym to ma stać? - jeśli na mobo, to nie polecam. Tu nawet nie chodzi o wydajność - będziesz "rzucał mięsem" podczas niekończącego(ych) się rebuildu(ów).

Przy tak dużych pojemnościach i braku odpowiedniego sprzętu, to albo raid1, albo programowy backup.

Serwer ma już kontroler della PREC 6/i i mam nadzieje, że to wystarczy. Gorzej może być z obudową bo o ile początkowe 4-6 dysków zmieści się w normalnej obudowie to w przyszłości możliwe, że trzeba będzie przesiąść się na jakąś obudowę serwerową z większą ilością kieszeni hot-swap. Ale mam nadzieje, że na parę lat wystarczy mi to co teraz powstaje.

Dziwna trochę rzecz - różne sklepy podają różna gwarancje na dyski: 2,3 lata. Mnie najlepiej urządzałyby dyski z gwarancją 5 letnią - zawsze to jakaś oszczędność jak jakiś zdechnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid 5 do kompromis pomiędzy ceną (ilość dysków) a bezpieczeństwem, padną 2 w dowolnej konfiguracji i jesteś załatwiony. Im więcej dysków tym większa szansa na taką awarię. Większe bezpieczeństwo będziesz miał na mirroringu. Szansa na zniszczenie macierzy mniejsza. Bez backupów i tak nie ma życia.

 

S umie nie jest to na temat odpowiedź, ja wole WD.

Edytowane przez Gray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid 5 do kompromis pomiędzy ceną (ilość dysków) a bezpieczeństwem, padną 2 w dowolnej konfiguracji i jesteś załatwiony. Im więcej dysków tym większa szansa na taką awarię. Większe bezpieczeństwo będziesz miał na mirroringu. Szansa na zniszczenie macierzy mniejsza. Bez backupów i tak nie ma życia.

 

S umie nie jest to na temat odpowiedź, ja wole WD.

Niby racja. Ale prawdopodobieństwo padnięcia dwóch dychsków jednocześnie jest takie samo dla Raid 1 jak i 5 więc częsc lub całość danych też może pójść w kosmos. Zamierzam dla tego mieć zawsze 1 gotowy dysk do natychmiastowego użycia. Co do mirroringu to 1/2 dostępnej powierzchni dyskowej wydaje mi się zbyt wygórowaną ceną.

Niemniej wybór padnie na WD. Zarówno Samsung i WD mają na dyski typu "eco" 3 letnią gwarancję ale WD daje gwarancję producenta bezpośrednio dla użytkownika końcowego (tak jak jest to opisane dla Segate w przyklejonym wątku powyżej) a Samsung jedynie przez sklep. A ja niestety na razie nie mam możliwości (ochoty również) na przywiązanie się do jednego miasta, jednego sklepu komputerowego w pobliżu. Więc gwarancja WD wydaje mi się bardziej odpowiadająca na moje potrzeby.

Pozostaje jedynie znalezienie najtańszej oferty w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby racja. Ale prawdopodobieństwo padnięcia dwóch dychsków jednocześnie jest takie samo dla Raid 1 jak i 5

Nie całkiem bo w rajd5 muszą paść 2 dyski (dowolne) a w mirroringu 2 dyski lustrzane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem bo w rajd5 muszą paść 2 dyski (dowolne) a w mirroringu 2 dyski lustrzane.

Ale prawdopodobieństwo, że padną 2 jednocześnie jest takie samo. Przy awarii jednego wszystko jest ok. Zapasowy dysk zamierzam mieć pod ręką cały czas. A nie ukrywam, że przestrzeń dyskowa będzie/jest bardzo ważna. Teraz mam zapchany dysk 1TB na usb (zapchany i wolny). Dane z niego pójdą na nową macierz więc na dzień dobry będę miał jakieś 3,5 TB dostępnego. Dobrze by było jak wystarczy to na 2 lata - jeśli będę regularnie kasować śmieci. Tj, jeśli w końcu zacznę robić porządek bo do tej pory to było tylko pobożne życzenie :\

Komercyjne fotki z reguły kopiuję też na dvd. Więc jeśli coś padnie totalnie to wielkiej tragedii nie powinno być. A nawet lepiej bo zrobi się porządek :lol:

 

ps. Czy ktoś się orientuje jak jest z serwisem u nas/w EU dysków sprowadzonych ze stanów? Właśnie znalazłem ciekawą ofertę na Hitachi Ultrastar A7K2000 2TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. Czy ktoś się orientuje jak jest z serwisem u nas/w EU dysków sprowadzonych ze stanów? Właśnie znalazłem ciekawą ofertę na Hitachi Ultrastar A7K2000 2TB

Ultrastary zniknęły zanim sprzedawca (eBay) mi odpowiedział. Rozeszły się jak ciepłe bułeczki po 130 funciaków a warte są ponad 2x tyle. Dziwne ma kanały dystrybucji. Ale widziałem, że wcześniej już takie dyski sprzedawał więc chyba nie były trefne?

Anyway, kupiłem 4x WD WD15EARS 1.5TB i raczej nie będę żałował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultrastary zniknęły zanim sprzedawca (eBay) mi odpowiedział. Rozeszły się jak ciepłe bułeczki po 130 funciaków a warte są ponad 2x tyle. Dziwne ma kanały dystrybucji. Ale widziałem, że wcześniej już takie dyski sprzedawał więc chyba nie były trefne?

Anyway, kupiłem 4x WD WD15EARS 1.5TB i raczej nie będę żałował.

Dyski zostały kupione, podłączone do kontrolera i wszystko bangla aż miło: cicho a kopiowanie plików odbywa się błyskawicznie jak nigdy przedtem. Rozmiar paska tak trochę na chybił-trafił na 64kb co wydawało mi się optymalną wartością.

Nie bardzo wiem czy w benchmarku mój system osiąga wysokie wartości czy niskie ale popełniłem takie coś bo może komuś takie coś będzie przydatne:

 

Dołączona grafika

 

Niemniej wrażenia są baaardzo pozytywne.

 

Update:

Z uwagi, że na dysku będę składował przeważnie duże pliki mieniłem rozmiar paska na 512kb. Benchmark się poprawił natomiast w użytkowaniu specjalnej różnicy nie widzę - jest bardzo dobrze :D

 

Dołączona grafika

Edytowane przez kudlatyIE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...