Skocz do zawartości
rad3k

Crossfire Hd4830+hd4850

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie odnośnie łączenia kart w Crossfire. Aktualnie posiadam Sapphire HD4830 512MB. Karta jest OK, w 1680x1050 wszystko mi działa w maksymalnych detalach (ale raczej bez AA/Anizo), ale to się może szybko zmienić bo w tym roku wychodzi kilka swietnych tytułów. Jako że mam płytę główną z trzema złączami PCIE, to pomyslałem nad dołożeniem drugiej karty. Niestety 4830 jest praktycznie nie do dostania, wiec pomyslalem że włoże HD4850 (na stronie ATI jest chart który pokazuje że można łączyć karty z jednej serii - http://ati.amd.com/technology/crossfire/charts.html ). Znalazłem taki model: http://www.morele.net/connect-3d-hd4850-51...dmi-box-251161/ w dobrej cenie, ale może znajdzie się ktoś kto ma Crossfire oparty na dwóch różnych kartach i powie czy to zadziała, bo nie chcę utopić 400zł w cos co będzie tylko pobierać prąd :P

 

Z gory dzieki za pomoc

 

PS. Czy łączenie kart za pomocą mostka (lub mostków) Crossfire jest absolutnie konieczne? Ani do karty, ani do płyty nie miałem żadnego dodanego, ten 4850 też nie ma go wymienionego w wyposażeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię właśnie o tej płycie, ale chyba wkradł mi się błąd w podpisie. Napisałem że mam M3A785GMH a mam płytę M3A785GXH/128MB. Pomyliłem jedna literę i już wyszedł inny model :P Sorry za zamieszanie.

O ile sprawdzałem to płyta obsługuje Crossfire 8x/8x.

 

Co do mostka to szukałem w sklepach z których korzystam (Agito, Komputronik, Morele) i nigdzie tego nie mają. Z ciekawości sprawdziłem na Newegg.com i tam sa dostepne mostki, ale z przesyłką kosztowałby fortunę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie CF się nie opłaca.

Możesz trochę rozwinąć? Ja wiem że skalowalność gier jest różna, ale za 400zł największy wzrost wydajności uzyskam dokładając drugą kartę.

Najbardziej by mnie interesowały sprawdzone w praktyce opinie czy to ma szanse zadziałać. W necie znalazlem jedynie test CF 4850 z 4870.

 

Druga sprawa to zasilacz. ATI zaleca 550W to dwóch takich kart, ja mam 500W - mam nadzieje że wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wysoki pobór prądu, dużo ciepa do odprowadzenia i głośno.

2. HD4850 zwolni do poziomu HD4830.

 

 

Mam pytanie odnośnie łączenia kart w Crossfire. Aktualnie posiadam Sapphire HD4830 512MB. Karta jest OK, w 1680x1050 wszystko mi działa w maksymalnych detalach (ale raczej bez AA/Anizo), ale to się może szybko zmienić bo w tym roku wychodzi kilka swietnych tytułów.

Na razie Ci karta wystarcza więc po co zmieniać? Poczekaj na spadek cen HD58X0 i HD5830.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem takie połączenie, w wielu grach był wzrost FPS, ale gry czasami (TF2 i ARMA2) nie zachowywały płynności (ekran cały czas szarpał) i działały w związku z tym gorzej niż na jednej karcie. Na 2x4850 wszystko jest ok. Możliwe, że jak bym ustawił takty obu kart tak samo to by problemu z przycięciami nie było, ale pozostaje jeszcze kwestia ilości SP. Ogólnie u mnie te CF z 4850+4830 zachowywało się dziwnie. Jak już chcesz CF to sprzedaj 4830 i kup 2x4850/2x5770 albo szukaj używki 4830.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem kartę Gigabyte 4850 512MB (z chłodzeniem Zalmana) - jako że oczywiście nie było w niej mostka to musiałem dokupić mostki, bo bez tego obie karty były rozpoznawane, ale Crossfire było wyłączone. Po dodaniu mostka Crossfire jest aktywne, przynajmniej tak pokazuje GPU-Z. Niestety, zmiana w wydajności jest nie taka jaka chciałem - jest wręcz gorzej niż miałem na jednej karcie.

Moje wyniki w 3dMarkach to:

2003 - 28k punków

2005 - 7.5k punktów

2006 - 10.6k punktów

 

W Crysisie w 1680x1050, High Details mam miedzy 15 a 20 klatek, ale czasem spada do 10 - więcej miałem na dwurdzeniowym Athlonie z samym HD4830.

Jak patrzyłem na ORBie to jest gorzej niż najniższe wysłane wyniki, i to na jednej karcie :/

Obie karty maja zasilanie, połączone są dwoma mostkami (na jednym było tak samo), GPU-Z pokazuje że obie karty są obciążone. Drivery usuwałem driver cleanerem. Używam Catalyst 10.2 na WinXP, i dziwne jest że w Graphics Hardware druga karta jest wyświetlona jako Disabled:

 

Primary Adapter		Graphics Card Manufacturer	Powered by ATI	Graphics Chipset	ATI Radeon HD 4800 Series 	Device ID	9442	Vendor	1002		Subsystem ID	21C0	Subsystem Vendor ID	1458		Graphics Bus Capability	PCI Express 2.0	Maximum Bus Setting	PCI Express 2.0 x8		BIOS Version	011.021.000.002	BIOS Part Number	113-AB70101-101	BIOS Date	2009/07/27		Memory Size	512 MB	Memory Type	GDDR3		Core Clock in MHz	625 MHz	Memory Clock in MHz	993 MHz	Total Memory Bandwidth in GByte/s	63,6 GByte/s			Disabled Adapter 		Graphics Card Manufacturer	Powered by ATI	Graphics Chipset	ATI Radeon HD 4800 Series  	Device ID	944C	Vendor	1002		Subsystem ID	E810	Subsystem Vendor ID	174B		Graphics Bus Capability	PCI Express 2.0	Maximum Bus Setting	PCI Express 2.0 x8		BIOS Version	011.013.000.000	BIOS Part Number	11X-B50102-X19	BIOS Date	2008/09/26		Memory Size	512 MB	Memory Type	GDDR3		Core Clock in MHz	575 MHz	Memory Clock in MHz	900 MHz	Total Memory Bandwidth in GByte/s	57,6 GByte/s

Jakieś pomysły co może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysłów nie mam, ale jak już pisałem takie CF zachowywało się u mnie całkowicie dziwnie. Ściągnij ATT i ustaw w nim, żeby pokazywało taktowania i obciążenia obu kart w trybie 3D. Będziesz miał wyświetlane w prawym górnym rogu ekranu komunikaty. Jeśli takty rosną w 3D na obu kartach, a obciążenie jest bliskie 100% to ciężko będzie rozpoznać przyczyne. Pamiętaj też, że CF lubi dużo MHz na procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...