Skocz do zawartości
majki84

E8400 Rozbieżność Napięć Między Biosem A Softem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nudziło mi się i postanowiłem podkręcić kompa :) Ogólnie wszystkie gry chodzą mi na maksa, ale w CoD:MW2 w najbardziej hardcorowych momentach jak jest z 50 luda i pełno dymu to gra potrafi przyciąć, więc pomyślałem, że podciągnę cpu i ram (gpu juz podkrecone na max).

 

Proc to rewizja E0. Na auto ustawieniach napięcia proc dochodzi do 420 na fsb, wszystko wyzej juz sie wykrzacza na intel burn test. Napięcie podawane przez soft AI Suite i CPUZ w stresie w tym momencie to 1,3360. Pomyslalem ze ustawie recznie troche wyzej. Dalem w biosie na 1,34375 a soft w win7 (x64) pokazuje mi 1,3280 i dalej sie wykrzacza. Bałem sie dalej isc z napieciem, bo nie wiem z czego wynika rozbieznosc i nie chce przez to spalic proca. Ram mam seryjnie 800MHz 4-4-4, poluznilem na 5-5-5-15@840MHz. Skad rozbieznosc w napieciach i co robic zeby pojsc powyzej 4GHz? Ciekawe, ze temperatura tez ma olbrzymie skoki i w intelBurnTest dochodzi do 59st a jak sie skomczy test to od razu na ok 35st. Chlodzenie proca jest swietne, wiec mysle ze mozna leciec >4GHz (chociaz nie wiem jak przyspieszyc pozniej w razie co wiatrak noctuy, chodzi non stop na 1300rpm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można można polecieć. Pewnie płyta cię trzyma.

 

Zmniejsz RAM, zobacz czy to coś pomoże.

 

59 w stresie to niewiele. Ale z drugiej strony im mniej tym lepiej. Działaj.

 

BTW: niezły nickname - ja do niedawna byłem majkel84 :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ram dalem najnizej jak sie da przy zmienionym fsb, (1:1 przy 430Mhz na fsb) i timingu 5-5-5-15 wiec to raczej nie pamieci, bo teraz zluzowalem cpu i ram dalem na lekkko ponad 1ghz przy 5-5-5-15 i dziala w windzie, chociaz testow nie chce mi sie teraz zapuszczac.

 

PS. No to niezle trafilismy z nickami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada nastepujaco: napiecie w biosie na NB jest standardowe, czyli 1.1 V (max to 2V).

 

Z ciekawosci przy fsb420 odpalilem intelBurnTest i wlaczylem do porownania CoreTemp. Co sie okazalo, w pelnym stresie temp. w AIsuite to ok 50st., podczas gdy coretemp pokazywal low 40 high 62 i poszczegolne rdzenie zawsze blisko tej temp high (po jest to low i high?). Pozniej wrocilem do normalnego stanu, czyli fsb, proc i ram na auto. Roznica w temp na tych programach to nadal ponad 10st! Badz tu madry, przeciez te softy biora dane z tego samego zrodla wiec skad ta roznica?

 

Przy standardowych ustawieniach wszystkiego wyszla kolejna ciekawostka, mianowicie timingi ramu. Na auto chodza 5-5-5-18-52-2T, a to sa pamieci CL4!!! Przedostatnia wartosc wydaje sie olbrzymia, porownujac z tym co jest w tabelce "SPD" w CPUZ (nie wiem w sumie co to sa te kolumny EPP, ale pewnie dopuszczalne wartosci). Pamieci defaultowo chodza na zaledwie 1.8V, do ilu mozna je bezpiecznie podciagnac. Do ilu procka i NB? Jest jakis program dobry do testowania samego ramu?

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazujesz na doświadczeniach z innej platformy (może socket A) i tracisz czas.

Zerknij to tego tematu. Nie przerażaj się ilością stron. przejrzysz 10 kolejnych stron to pewnie znajdziesz ustawienia dla e8400. Ta platforma i płyta wymaga dodatkowych ustawień. Po co masz błądzić po omacku jeśli wszystko zostało już dawno odkryte i opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie FSB mam 410 i napięcia wszystkie na auto, proc działa stabilnie (wiele godzin grania i neta). Postanowiłem więc podciągnąć ram. FSb 410, na szybko doszedłem na pamięciach do 1025MHz przy 5-5-5-15@2.1V , napięcia już nie chciałem zwiększać, bo w papierach te ramy niby są 1.8-2.1V (choć słyszałem, że i na 2.4V działa ale ja nie mam wiatraka na nie, są chłodzone seryjnie radiatorem). Przy tych timingach i krok wyżej w MHz czyli coś ok 1090MHz komp już nie wstaje. Zatrzymałem się więc na 1025MHz i próbowałem timingi zmieniać, 4-4-4-12 nie działa, potem dałem 5-4-4-12, 5-5-4-15, 5-5-5-12 też nie działa, udało się tylko zrobić 5-5-4-15 1025MHz @2.1. Różnicy w wydajności 5-5-5-15 i 5-5-4-15 w evereście nie ma, które wartości zostawić? Czy mogę ryzykować większe napięcie na ram? Czy podniesienie napięcia na NB poprawi możliwość OC ramu, czy tylko proca? Jakie są bezpieczne wartości napięcia dla proca, NB i ramu i temperatury? Sorka, wiem że w temacie podanym wczęsniej mogą być odpowiedzi na te pytania o napięcia, ale przez kilkanaście stron się przebiłem i nie wiedziałem nic, a potrzebuję odpowiedź w miarę szybko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...