Skocz do zawartości
Atais

Fanswap W Tagan 430u15

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

ostatnio mam manię nt. wyciszenia swojego PC, chodzi generalnie o to, że chodzi 24/7 i już mnie trochę wkurza ten szum.

 

Moje "elementy" aktywnego chłodzenia:

 

-> Thermaltake 120mm x2

-> GeForce MSI 7900GTO (stock)

-> Zalman CNPS7700-Cu

-> Tagan 430U15

 

Wentylatory i Zalmana mam skręcone potencjometrami na minimum i jest pięknie. Grafa też o dziwo jest bardzo cicha no i najbardziej hałasuje ten zasilacz :|.

 

No cóż, zostało mi jedynie FanSwap bo wymiana zasiłki (koszt ~300pln) w moim konfigu na razie mija się z celem, nie planuję też rozbudowy w kierunku większej prądożerności, ew. właśnie by zmniejszyć zużycie.

 

Poczytałem trochę w temacie i problem polega na tym, że Tagan ma wentyl który kręci się 2200rpm i ma mega przerzut powietrza. Niektórzy mówią, że zmiana wentyl na cichszy może być ryzykowna, ale widziałem parę udanych fanswapów na słabsze wentyle i wydaje się, że daje radę.

 

Generalnie wentyl, na który się zdecydowałem (wydaje mi się największym kompromisem - cena/jakość/głośność/przepływ powietrza) jest Arctic Cooling F12:

http://allegro.pl/item918436491_arctic_coo...dajny_21db.html

 

Samą operację zmiany wiatraka wiem jak dokonać, nie przewiduję problemów przy skręcaniu kabelków, zastanawiają mnie tylko 2 rzeczy.

1) Czy ten Tagan reguluje obroty wiatraka, czy puszcza go cały czas na Full?

2) Czy ten wentyl da radę. Widziałem niby Fanswap na wentylach Noctua, które wg. papierów mają mniejszy przepływ powietrza (no i są cichsze) ale 80zł za wentyl nie dam :D. Wg. mnie powinno wystarczyć, ten AC ma mniej więcej 2/3 mocy obecnego wentyla, budę mam dobrze chłodzoną a obecnie z zasiłki bucha letnie powietrze.

Co sądzicie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego wentyla co podałeś kup TO . Będzie ciszej, wydajniej i taniej :)

 

Wydajniej to może nie Arctic mocniej wieje ale będzie na bank słyszalny. Jest tu duży temat o fanswapie może tam zapytaj. Ja kiedyś wymieniałem w Huntkey HK-350AP z standardowego który miał 1400rpm na Zephyra 800rpm i zasilacz dalej żyje tylko trochę bardziej ciepłe powietrze wylatuje ale błoga cisza:)

Edytowane przez nalewator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ten twój jest faktycznie cichszy ale ma tylko 2/3 przepływu powietrza w porównaniu do AC, co daje już jakąś 1/2 przepływu w stosunku do oryginalnego wentyla. w sumie te 21dB to jest właśnie granica słyszalności bo mam w obudowie jeden taki wentyl i na maxa zaczyna buczeć a jak jest skręcony to jest cisza, dlatego moje pytanie czy ten zasilacz cały czas puszcza go na max czy reguluje obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ten twój jest faktycznie cichszy ale ma tylko 2/3 przepływu powietrza w porównaniu do AC, co daje już jakąś 1/2 przepływu w stosunku do oryginalnego wentyla. w sumie te 21dB to jest właśnie granica słyszalności bo mam w obudowie jeden taki wentyl i na maxa zaczyna buczeć a jak jest skręcony to jest cisza, dlatego moje pytanie czy ten zasilacz cały czas puszcza go na max czy reguluje obroty.

Te dane dotyczące hałasu i przepływu to są dane orientacyjne, bazuj na opiniach tych co zmienili wentyl... Oni Ci prawdę powiedzą...

Ja posłuchałem i zapodałem Zephyra do mojego NeoTeca i jest cisza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,

zmienilem właśnie oryginalny na XTHERMAL BTF 120 PRO i powiem ze cholera... no ciszej moze i jest ale nie czuje prawie wcale powiewu na palcach... co robic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...