Skocz do zawartości
pioras

Jaki Komputer Na "micro-serwer"?

Rekomendowane odpowiedzi

Co chciałbym osiągnąć:

- uruchomienie serwera Subversion (być może też http, mysql, postresql itd.) - jednak wyłącznie do zastosowań domowych, czyli w zasadzie będą z tego korzystały może 2-3 osoby,

- prosty serwer plików,

- może udostępnienie kamer (usb, webcam),

- udostępnienie drukarki.

 

Wymagania dodatkowe:

- jak najtaniej,

- energooszczędność, czyli też im taniej tym lepiej, bo taki serwer miałby u mnie działać 24h na dobę,

- urządzenie najlepiej bezgłośne.

 

Zastanawiałem się nad droższymi rozwiązaniami typu coś na nvidia ion, ale doszedłem do wniosku, że chyba nie warto, skoro ion jest stworzony bardziej do rozwiązań typu centrum rozrywki i tu moja obawa też o zużycie prądu.

Oglądałem sporo komputerków na itx, ale gotowce (czy nawet jakbym sam składał) dość drogo wychodzą, prawie tyle co nvidia ion, a nawet jeśli to nie wiem, co spełniło by moje wymagania dotyczące ciszy i energooszczędności.

Myślałem też o terminalu (używane te HP T500 czy coś takiego), ale nie wiem czy jest sens kupować coś tak starego i ile to zużywa energii.

Na allegro widziałem ostatnio SheevaPlug i to jest coś co by mi nawet odpowiadało, ale cena trochę przesadzona (500zł), mimo tego, że w necie znalazłem informację, że powinien kosztować 100 USD po premierze a docelowo nawet 49 USD.

 

W związku z tym proszę o radę (być może ktoś ma taki komputer i jest zadowolony z wyboru jakiego dokonał przy zakupie). Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tych zastosowań to powinien wystarczyć już pentium II :D , ale ewentualna kompilacja jądra to będzie mordęga.

 

rozważyłbym Athlona na AM2, np. 3000+; puszczonego na 800mhz. Jakaś płyta na AM2+ z AMD 780G. Celowo polecam tu w miarę nową technologię, z uwagi na obsługę dysków SATA II, RAID, itp. Dużym plusem są szerokie możliwości rozbudowy. Minusem niestety zużycie energii i hałas. (nieobciążony +/- 40W)

 

Można też zastosować coś od Pc Engines - ALIX. Wydajność na poziomie 486, ale niewielkie zużycie prądu, cisza. Dokładne przeciwieństwo tego co powyżej:) ( pobór prądu poniżej 10W z kartą CF)

 

Innym wyjściem jest zastosowanie starego laptopa. Sprzęt z pentium M 1,5 ghz można dostać za ~500pln, w markowym wydaniu (np. IBM). Zużycie prądu niewielkie, wydajność spora. Powinien też być cichy (zwłaszcza jak spowolnisz proca). Ale zapewne kiepsko z trwałością, trudności z rozbudową (jeden dysk 2,5). (nieobciążone laptopy pobierają +/- 20W)

 

 

Wracając do pentium II :twisted: - używam takowego w podobnych zastosowaniach. (serwer SSH, www, mysql) I o ile z wydajności "na luzie" (logowanie się do systemu z zewnątrz, przesył plików przez lan) jestem zadowolony, to instalacja systemu, kompilacja jądra, czy inne czynności administracyjne są ociężałe. (mowa o systemie bez GUI) Mam 192 MB ram, jako dysk Barracudę 40GB (strasznie głośny!!), procesor jest bez wentylatora - natomiast nad nim spoczywa Zasilacz chiefteca z dwoma wentylami (360DF)

 

Generalnie nie polecam takiego rozwiązania, chyba, że masz wszystkie klocki i zastosujesz tymczasowo.

 

Rozważyłbym jeszcze coś takiego: http://allegro.pl/item925626632_gigabyte_p...ia_800_mhz.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO + TO + TO + 2x HDD 2,5" SATA + niedługo system na karcie CF = ~30W, niemal bezgłośne i wydajne, hostuję na tym wszystkie fotki i kilka skryptów, sterowany zdalnie więc żadne peryferia nie żreją dodatkowego prądu. Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz coś więcej na temat tego ALIXa?

Znalazłem na szybko przykładowo: 3465862[/snapback]

TO + TO + TO + 2x HDD 2,5" SATA + niedługo system na karcie CF = ~30W, niemal bezgłośne i wydajne, hostuję na tym wszystkie fotki i kilka skryptów, sterowany zdalnie więc żadne peryferia nie żreją dodatkowego prądu.

 

Z dyskiem będzie jakieś 900zł prawie. Chociaż ten Alix co podałem to faktycznie jak patrzeć po cenach brutto to też niemało wyjdzie (chyba, że znaleźć jakiś słabszy model?)

 

A to 30W to mierzone chociaż jakimś najprostszym miernikiem i czy dałoby się zejść coś niżej? Liczyłem na coś max. 20W Trochę marudzę, ale po to założyłem temat, żeby znaleźć jakieś konkretne rozwiązanie i nie utopić kasy, także wszelkie pomysły mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję D945GSEJT. Zintegrowany zasilacz sprawia, że można to zmieścić wszędzie. Desktopowy zasilacz jest duży, pico cpu drogie. Do tego wystarczy podłączyć 12V i gra gitara. Przy 100% cpu load pobiera 16wat. Zmieścić można to nawet w obudowie desktopu :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję D945GSEJT. Zintegrowany zasilacz sprawia, że można to zmieścić wszędzie. Desktopowy zasilacz jest duży, pico cpu drogie. Do tego wystarczy podłączyć 12V i gra gitara. Przy 100% cpu load pobiera 16wat. Zmieścić można to nawet w obudowie desktopu :grin:

No faktycznie ciekawa propozycja: małe zużycie, obecnie na aukcjach to będzie: 360 + 65 + 180 + 30 (odpowiednio: płyta, zasilacz, obudowa, przesyłka) = 635 zł

Do tego ram, może jakiś dysk 2,5 :) Teoretycznie też wyjdzie ładna suma za pełny komplet, ale ciekawe rozwiązanie. W tym momencie chyba najbardziej przypadło mi do gustu :)

RAM 1GB jak na taki proc i mobo i do takich zastosowań chyba będzie odpowiednie? Więcej się zmarnuje.... to dodatkowo 90 zł

A cichy dysk z tych 2,5 cala, jakiś polecacie tani? (teoretycznie mogę kombinować z kartami flash, ale do takiego sprzętu chyba lepiej włożyć tradycyjny dysk)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakieś pomysły? Ktoś może się wypowie co do tego dysku, jaki najlepiej wybrać? (żeby nie zakładać kolejnego, osobnego tematu)

 

I jeszcze moje pytanie czy ktoś spotkał się z testami, w których pokazane jest "zużycie prądu" tych rozwiązań na nvidia ion (np. te twintech giada - obydwie wersje, bo są w dwóch wersjach dostępne, które obecnie są na allegro czy w agito i wielu innych sklepach)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WAT?!

Panie pan.

Socket939 używane rzeczy, jakiegoś jednordzeniowca wrzucić, albo złożyć najtańszego nowego AMD z najtańszym procesorem i z zintegrowaną grafiką i downclock, downclock!

A zamiast Atoma to był VIA wziął - przynajmniej ma to jakąś wydajność i kartę grafiki i dźwięku...

 

Zresztą. Poszukajcie na tomshardware porównania socket 939 vs Intel Atom.

S.939 wygrał.

EDIT: Po downclocku na ~800mHz będzie ok. 75% szybszy proc niż Atom 1,5Ghz i pod obciążeniem będzie pobierał ok. 13W - bezproblemowo odtwarza filmiki HD (choć nie jestem pewien czy ta 8100nvidii uciągnie, ale jestem pewien że płytka na chipsecie AMD z zintegrowanym Radeonem na pewno to zrobi).

Nie ma absolutnie żadnego sensu ani argumentu aby domowy użytkownik kupywał Atoma czy VIA - jedyny argument jako-taki to wielkość mATX ale to nadal jest pusty argument - przecież nie robisz klastra z ATOMa ani nie interesuje cię czy twoj server zajmie 1/3 biurka czy 1/5....

post-157123-1266689152_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podlinkować ten test athlon 800MHz vs. Atom?

 

Zrób coś z tym załącznikiem.

 

Niektórzy mają coś takiego jak poczucie estetyki... (ewentualnie kobietę w domu :) )

 

A do filmów hd nie podchodź bez gf9xxx nie ma co podchodzić. Grafa hd zintegrowana też pewnie da radę, nie ma jednak nic w formacie itx.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby wszystko ok, ale co z zasilaczem? Jeszcze raz zaznaczam, że ma to być urządzenie, którego nie będę słyszał i najlepiej jak najmniejsze.

 

Jak dla mnie to się rodzi w tym momencie kilka podstawowych pytań:

1. jaki zasilacz, żeby nie był słyszalny i był wydajny oraz tani (liczymy, że cały zestaw zabierze max do 20W w idle)

2. jaka obudowa (nie mam żadnej wolnej w domu)

3. co na procesor, żeby się nie kręciło :D i jednocześnie żeby nic nie ugotować

 

Ale takie zestawy też rozważałem, tyle, że nie byłem sam w stanie złożyć czegoś rozsądnego.

Jak masz odnośniki do testów czy np. możesz pochwalić się swoimi i masz jakieś propozycje wszystkich podzespołów to podziel się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając na względzie zasilacz, brałbym albo mobo ze zintegrowanym zasilaczem (widziałem kiedyś w sieci takiego zotca) albo gotowe rozwiązanie TwinTech. Zabawa w desktopowe zasilacze mija się z celem moim zdaniem. Pico psu odstrasza ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając na względzie zasilacz, brałbym albo mobo ze zintegrowanym zasilaczem (widziałem kiedyś w sieci takiego zotca) albo gotowe rozwiązanie TwinTech. Zabawa w desktopowe zasilacze mija się z celem moim zdaniem. Pico psu odstrasza ceną.

Zgadzam się w 100% i dlatego zadałem te 3 ostatnie pytania :)

Tylko czemu pominąłeś to co wymieniłeś na początku, D945GSEJT? Według testów, które wcześniej podałeś i obecnych aukcji w sieci to faktycznie jest to rozwiązanie jak najbardziej oszczędne i ciche.

Natomiast te TwinTech nie znalazłem jeszcze żadnej recenzji :| Trochę droższe, ale jeśli pobór energii byłby podobny do tego D945GSEJT to też byłby to chyba dobry pomysł a nawet może lepszy ze względu na możliwość szerszego wykorzystania. Co o tym myślisz? Jakieś może linki do recenzji? Może ktoś już trafił w sieci na coś o tym TwinTechu albo ma i ma możliwość wykonania pomiarów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atomy nie są oszczędne, ze względu na kiepskie chipsety intela jakie z nimi współpracują. Inną kwestią jest koszt/wydajność takiego rozwiązania.

Co do zasilacza ATX, to każdy, nawet najtańszy model podoła zadaniu po wyposażeniu w wentyl @ 500rpm. Myślę, że wiele zasilaczy dałoby rady dostarczyć 20W i bez wentylatora. Tylko sprawność będzie gdzieś w okolicach 50%, czyli do 20W pobieranych przez płytę, 20W marnowanych przez zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pietia(lania), ten test widziałem. Chcę zobaczyć tego Athlona 64 800MHz któy radzi sobie w HD oraz jest o 75% wydajniejszy od Atoma a o którym pisał ArreatPL. W tym teście z HD Athlon 64 1000MHz & HD3200 nie dało rady.

 

D945GSEJT to mieści się w pojęciu mobo ze zintegrowanym zasilaczem. Jest też zotac ion ze zintegrowanym zasilaczem.

 

Co do testów TwinTech'a, wyniki nie powinny odbiegać od średniej platformy atom 330 & ION.

 

Jeśli ma to mieć szersze zastosowanie (filmy HD) to tylko ION, jeśli tylko serwerek to możesz brać D945GSEJT. Można też kombinować jakieś mobo na lga 775 ale te zabawki zawsze były trudno dostępne w Polsce.

Edit: jest takie coś do kupienia http://www.allegro.pl/item920461011_zotac_...gf9300_g_e.html

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było oszacowanie - skoro 1Ghz amd na s939 pokonywał ATOMa w każdej dziedzinie, to nowszy proces wytwarzania procesorów i platforma K10.5 najnowszych procków jeszcze polepszy wyniki.

Jak widać w tym teście na tomshardware to procesor nie podoływał z odkodowywaniem płytki Blu-Ray.

Poszukaj sobie testów zintegrowanych kart graficznych - to one dekodują video, i nie mają z tym żadnego problemu. Czyli argument bzdurny.

 

Zresztą.

The energy-saving solution from AMD offers more possibilities: it has three times as many SATA ports, possesses better onboard graphics performance, and can also support two monitors. Unlike the Intel solution, an HD (PATRZ TUTAJ) resolution (1920x1200) with high picture quality is possible through DVI/HDMI ports. And early information suggests that the AMD Athlon 64 2000+ should cost close to $90.

 

In terms of noise level, AMD can again beat the Intel solution: in our test the AMD energy-saving platform was able to run without a fan. Due to the high energy consumption of Intel’s chipset, the Atom board requires active cooling for stable and error-free operation.

 

Although the Athlon 64 2000+ uses more power than Intel’s Atom 230 CPU, the entire system requires less energy both when idle and during full load operation because of the chipset. AMD currently offers the most energy-saving desktop platform on the market, and requirements could be lowered even further if the manufacturer of a 780G board decided to use a single-phase controller with other energy-saving components.

 

Cisza? AMD>Intel

Energooszczędność? AMD>Intel

Odtwarzanie HD i wydajność procka? AMD>Intel

Koszta? AMD>Intel

EDIT: Załącznik poprawiony.

 

A co do kwestii zasilacza... Hm, bylejaki najtańszy z bylejakim wentylatorem aby nie kłuł w uszy? Fanswap? A może kupi się parę starych radiatorów na CPU i poobkleja cały PSU nimi i będzie pasywny..

post-157123-1266700232_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mówisz o tym Nvidia ION... przez chwilę znowu wróciłem do tego pomysłu, ale sam producent (Twintech) w specyfikacji, którą udało mi się znaleźć przez cache google, podaje:

poniżej 60W w stresie

poniżej 40W w idle

Także jest to dużo więcej od tego atoma, a jak już mówiłem główne zastosowanie to serwer (ostatni rok Informatyki, więc nie kupuje tego, żeby podwiesić sobie pod tv w salonie i użyć raz na pół roku, tylko bardziej, żeby się tym "pobawić" :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rezygnujemy z itx to można brać pod uwagę AMD, w przypadku itx nic interesującego i dostępnego nie ma.

Cisza to raczej kwestia co najmniej dyskusyjna, biorąc pod uwagę, że mamy na Atomie platformy pasywne.

Odtwarzanie HD AMD>Intel? jak to? Albo coś sobie radzi a tym albo nie. Jeśli Atom daje radę to jak można twierdzić, że AMD jest w tym lepsze?

Pobór energi - od tego http://www.silentpcreview.com/article987-page4.html platformy atx/matx AMD (Intela też) dzieli przepaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale kwestia rozmiarów... kogo to interesuje.

Cisza? Przebija. AMD Pasywny, a atom ma chipset chłodzony wiatraczkiem ;D

Racja, widać najnowszy ATOM jest nieco poprawiony. Trzeba byłoby znaleźć jakiś aktualny test, ale nadal twierzę że nie ma sensu przepłacać na słabszy sprzęt który będzie mniej wydajny - AMD nadal jest wydajniejszy w ogólnych zastosowaniach ;]

EDIT: Ten test podany wyżej z poborem prądu <20W

... wtf? Nie podali w jaki sposób, czym, w którym miejscu mierzyli pobór prądu...

Ja tam wierzę tomshardware'owi a nie teście gdzie po prostu sobie napisali "ot takie wartości nam wyszły mierząc pobór prądu"

Nie mówiąc czym, jak w którym miejscu sprawdzali...

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pietia(lania), ten test widziałem. Chcę zobaczyć tego Athlona 64 800MHz któy radzi sobie w HD oraz jest o 75% wydajniejszy od Atoma a o którym pisał ArreatPL. W tym teście z HD Athlon 64 1000MHz & HD3200 nie dało rady.

 

D945GSEJT to mieści się w pojęciu mobo ze zintegrowanym zasilaczem. Jest też zotac ion ze zintegrowanym zasilaczem.

 

Co do testów TwinTech'a, wyniki nie powinny odbiegać od średniej platformy atom 330 & ION.

 

Jeśli ma to mieć szersze zastosowanie (filmy HD) to tylko ION, jeśli tylko serwerek to możesz brać D945GSEJT. Można też kombinować jakieś mobo na lga 775 ale te zabawki zawsze były trudno dostępne w Polsce.

Edit: jest takie coś do kupienia http://www.allegro.pl/item920461011_zotac_...gf9300_g_e.html

 

kurde mam 3200 na am2 i zrobie ci takiego testa ( z HD of korz ) :D ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten podany przez Klaus'a model też jest pasywny właśnie. Dodatkowo sprzedawca na jednej z obecnych aukcji również wskazuje na pobór prądu <20W (dokładnie 19W), więc jest to więcej niż tu w tym teście, ale w tych 19W jest dysk 3.5 a nie 2.5 cala (a według tego co szukałem na necie dzisiaj, to jest spora różnica między tymi dyskami jeśli chodzi o pobór energii, nawet jakieś 4-5W). Także mimo tego, że nie mierzył tego np. Ryba z PurePC :D to wierzę w te wyniki. Poza tym co do szukania aktualnych testów, to ten do Atoma właśnie jest aktualny. Gdyby ostatecznie nie wychodziło to w granicach 700-800 zł to już bym to kupił :) a tak pytam o jeszcze inne rozwiązania, czy to ten SheevaPlug (gdzie kupić tanio?) czy jakieś Alix (ale tu jednak mimo dużej energooszczędności, cena zakupu jest duża jak na oferowaną wydajność).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale kwestia rozmiarów... kogo to interesuje.

Cisza? Przebija. AMD Pasywny, a atom ma chipset chłodzony wiatraczkiem ;D

...

Niektórych interesuje rozmiar i estetyka.

3466385[/snapback]

kurde mam 3200 na am2 i zrobie ci takiego testa ( z HD of korz ) :D ...

No to będziemy znów mądrzejsi :)

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycofuje się - obydwa zestawy są pasywne.

Ale. Nadal AMD jest tańsze i wydajniejsze w swojej cenie... Nie ma sensu. Nie trafia do mnie argument ze względu na rozmiar - przecież to będzie server, kogo interesuje czy płyta jest 13x15cm czy 23x23... Szczególnie że w razie czego można potem AMD'ka tanim kosztem przerobić na normalny komputer...

A testy poboru prądu? Nie ufam.

EDIT:Zresztą różnica sięgająca 20W to jakies 5zł w skali roku, za to mamy większą wydajność zestawu AMD i możemy go w przyszłości przerobić na zwykły PC, dodać jakąś kartę grafiki...

Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrr Pusty argument.

EDIT2: 5zł w skali roku

to co przepłacisz wydając na ATOM'a w porównaniu do AMD starczy ci na lata tej róznicy w poborze prądu :D

I do tego możesz później tego PC przebudować!

EDIT3: Rozmiar niekoniecznie jest zaletą. Bo obudowy m-itx w polsce są ciężko dostępne i drogie.

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycofuj się dalej.

20W = 0,02kW

 

0,02kW x 24h = 0,48kWh jest to różnica w zużyciu dobowym

 

0,48kWh x 365dni = 175,2kWh zaoszczędzone rocznie przy różnicy 20W

 

175,2kWh x 0,45zł/kWh = 78,84zł zaoszczędzone rocznie przy różnicy 20W

 

Co z tego, że Athlon będzie wydajniejszy, jeśli wydajność atoma jest wystarczająca?

 

 

 

Co do rozmiaru, który to argument odrzucasz. W tytule tematu jest micro-serwer, gdyby autor tematu mieszkał w domku, miał strych, piwnicę itd to pewnie nie szukałby czegoś małego. Jeśli mieszka w kilku (2? 3?) pokojach na kilkudziesięciu metrach to wybacz, nie każdy ma gdzie postawić kolejne pudło.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu dobrze mówisz ;) Chociaż jeśli chodzi o oszczędności to nawet chyba większe (z pół roku temu sprawdzałem zużycie wszystkich urządzeń w domu i niestety do tych cen za kWh są doliczane jakieś akcyzy i inne cuda, więc to jest nawet chyba jakieś 150zł oszczędności rocznie w tej taryfie co ja mam, ale na pewno nie mniej niż podałeś).

 

Edit:

Chociaż patrze na stronach zakładu energetycznego to faktycznie chyba dobrze podałeś te 78zł (już ze wszystkimi podatkami, brutto...), ale to bardzo dobrze, jeśli Atom będzie mnie kosztował na rok nie więcej niż 100zł to jest dla mnie dobrym rozwiązaniem :)

Edytowane przez pioras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycofuj się dalej.

20W = 0,02kW

 

0,02kW x 24h = 0,48kWh jest to różnica w zużyciu dobowym

 

0,48kWh x 365dni = 175,2kWh zaoszczędzone rocznie przy różnicy 20W

 

175,2kWh x 0,45zł/kWh = 78,84zł zaoszczędzone rocznie przy różnicy 20W

 

Co z tego, że Athlon będzie wydajniejszy, jeśli wydajność atoma jest wystarczająca?

 

 

 

Co do rozmiaru, który to argument odrzucasz. W tytule tematu jest micro-serwer, gdyby autor tematu mieszkał w domku, miał strych, piwnicę itd to pewnie nie szukałby czegoś małego. Jeśli mieszka w kilku (2? 3?) pokojach na kilkudziesięciu metrach to wybacz, nie każdy ma gdzie postawić kolejne pudło.

Racja, wyjdzie śmieszna kwota miesięcznie ;]

A rozmiar? O_o to server który ma obsłużyć pare kompów nagle będzie zabierał ci miejsce? :o Przecież ładujesz go pod sufit na półce i po problemie, albo montujesz w biurku chociażby :D Żaden argument. Małe mieszkanie? Taa, dlatego pewnie chce aby obsłużył pare komputerów ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...