Skocz do zawartości
pioras

Jaki Komputer Na "micro-serwer"?

Rekomendowane odpowiedzi

Racja, wyjdzie śmieszna kwota miesięcznie ;]

A rozmiar? O_o to server który ma obsłużyć pare kompów nagle będzie zabierał ci miejsce? :o Przecież ładujesz go pod sufit na półce i po problemie, albo montujesz w biurku chociażby :D Żaden argument. Małe mieszkanie? Taa, dlatego pewnie chce aby obsłużył pare komputerów ;D

A ja głupi myślałem, że z servera można korzystać nie tylko w sieci lan ale z dowolnego miejsca globu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale proszę bez kłótni o rozmiar... to się ponoć liczy w innych dziedzinach życia :D Taki mały off-topic :)

 

Mnie osobiście obecnie najbardziej odpowiada: D945GSEJT (dzięki za zaproponowanie tego modelu :) )

Jeśli koledzy od AMD zaproponują w końcu jakieś konkretne rozwiązania (linki do aukcji, a nie tylko teorie, że można) z pasywnym chłodzeniem to może zmienię zdanie :) i będę błagał o rozgrzeszenie z Intela ;)

 

Wracając do rozmiaru no to właśnie po to też napisałem w temacie micro, bo prawdopodobnie będzie to "wędrujący" komputer już w niedługim czasie, więc wolałbym żeby był jak najmniejszy, ale żeby wszyscy byli zadowoleni to dodam, że nie jest to priorytet i przez najbliższe pół roku mam miejsce, żeby go gdzieś postawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja głupi myślałem, że z servera można korzystać nie tylko w sieci lan ale z dowolnego miejsca globu.

zaden argument.

Autor tematu wyraźnie określił w poście że zastosowanie tylko w domowej sieci LAN. Więc nie czepiaj się nieracjonalnych argumentów.

@Pioras

Przepłacasz ok. 100zł z kawałkiem Atoma którego nie możesz rozbudować, i to nazywasz oszczędnością? :o Co z tego że rocznie zaoszczędzisz te 70zł? W ogóle, pierw to niech mi ktoś udowodni że ten test z poborem prądu to nie bzdury wyssane z palca, to dopiero wtedy będziemy mogli stwierdzić że rzeczywiście te 20W Atom oszczędza. Zresztą, nie zapominajmy że AM2+ to mniejszy proces technologiczny i pobór prądu konsekwentnie też jest mniejszy. Do tego mamy większa wydajność, ATOM jest naprawdę słabiutkim procesorem. Skoro 1GHZ @ 939 (65nm) rozwalało 1,5Ghz Atoma, to co dopiero AM2+!! Nie widzę sensu aby tak słaby procesor blokował nam wydajnościowo cały server.

EDIT: btw... http://www.allegro.pl/item919268559_thin_c...ce_5_0_f_v.html ? :>

http://www.allegro.pl/item919276658_thin_c...win_ce_6_0.html ?

http://www.allegro.pl/item926996489_plyta_...2_mini_itx.html ?

Chyba VIA jest lepsza. I tańsza.

EDIT2: http://www.allegro.pl/item920636806_asus_m...lep_poznan.html + ram (80zł)+proc (zależy jaki się chce, Semprony ok. 130zł) = <400zł

Albo.

W załączniku. Procesor podbija nam cenę - jednordzeniowy Sempron spokojnie wystarczy. Wtedy można byłoby kupić płytkę z Radkiem 3200HD kosztującą ok. 70zł drożej. W zestawie już wliczona pamięć RAM.

post-157123-1266708893_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atom nie jest oczywiście demonem szybkości, daje jednak radę. Bawię się często netbookiem z Atomem N270 1,6GHz i nie narzekam.

 

Co to AMD i oszczędnych płyt, moim zdaniem tylko na chipsecie g690. Posiada on z balansowaną wydajność i niskie wydzielanie ciepła. Nowe chipsety mają znacznie większe możliwości ale i apetyt mają większy.

 

W porównaniu do skrajnie tanich rozwiązań na AMD, Atom jest płytą nową i z gwarancją. Zaraz się dowiem, że gwarancja jak i rozmiar nie ma znaczenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,6Ghz, i do tego proste zastosowania typu przeglądanie sieci, a nie obciążenie aplikacjami serverowymi ;]

Poza tym, wciaż kwestia poboru prądu w podanym przez ciebie artykule jest wciąż niepewna - po prostu napisali sobie, nie pokazali czym i jak mierzyli, jaka jest dokładność testu... nonsens. I jeszcze do tego temperatury rzędu 50C przy takim poborze prądu? :o

Podałem nowy zestaw z 1GB ramu w ceniej mniejszej niż ATOM.

EDIT: EJ, takie coś ma sens!

EDIT2: AMD też ma sens.

Płytka obsługuje Semprona z AM3.

post-157123-1266709404_thumb.jpg

post-157123-1266709882_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,6Ghz, i do tego proste zastosowania typu przeglądanie sieci, a nie obciążenie aplikacjami serverowymi ;]

Poza tym, wciaż kwestia poboru prądu w podanym przez ciebie artykule jest wciąż niepewna - po prostu napisali sobie, nie pokazali czym i jak mierzyli, jaka jest dokładność testu... nonsens. I jeszcze do tego temperatury rzędu 50C przy takim poborze prądu? :o

Podałem nowy zestaw z 1GB ramu w ceniej mniejszej niż ATOM.

Z testu wynika, że mierzyli płytę razem z zasilaczem, nie wierzyli więc na linii 12V tylko na wejściu zasilacza.

SPCR to bardziej uznany serwis. Zobacz sobie tam testy zasilaczy. Może to rozwieje Twoje wątpliwości co do metody pomiaru mocy. Sprawność zasilaczy badali chyba jeszcze przez 80plus.

 

 

...

Podałem nowy zestaw z 1GB ramu w ceniej mniejszej niż ATOM.

EDIT: EJ, takie coś ma sens!

EDIT2: AMD też ma sens.

Płytka obsługuje Semprona z AM3.

Tylko, że płyta GA-GC330UD jest na atomie...

 

Atom tańszy niż Atom... Pora spać :)

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie energooszczędności

ostatnio czytałem polską recenzję D945GSEJT i taki zestaw :

- Intel D945GSEJT

- 1GB DDR2 (SODIMM)

- Western Digital 500GB Green

- zasilacz 12V 5A

zestaw pobierał ok. 17 W w idle i ok. 24 W w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, a gdzie są testy AM2+/AM3 @ underclock?

Nie zapominajmy, test na tomshardware był na s.939 a tamte procki to były 65nm, teraz to są 45nm, to drastyczny skok technologiczny który skutkuje większą wydajnością przy mniejszym poborze prądu - nie zapominajmy o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za opinie w tym temacie.

 

Mile widziane by były jeszcze jakieś testy/recenzje/poradnik z przykładem przetaktowanego AMD, żeby pobierał mniej niż powiedzmy 25-30W z dyskiem. Chociaż nie wiem czy mają sens, bo dobry pasywny zasilacz (żebym nie musiał za jakiś czas zakładać tematu o tym, że się komputer samoczynnie restartuje) też trochę pewnie będzie kosztował. Jeśli to prawda, że przy Atomie "przepłace 100zł za mniej wydajny sprzęt" to chyba wybiorę i tak Atoma, ale linki do recenzji dla AMD może się przydadzą innym osobom, które natrafią na ten temat podczas poszukiwań właśnie takiego "micro-serwera".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem też te terminale, z jakieś 2 miesiące temu już miałem kliknąć kup teraz :D ale jednak to nie to. Nie wiadomo jakie będzie zużycie, bo to też stary sprzęt (mam porównanie w domu na routerach ile w poborze prądu może zmienić 5 lat różnicy między routerami) i dodatkowo na MSI z Atomem 270 i tylko 1GB RAMu Windows 7 chodzi świetnie :D (poważnie, chociaż systemem docelowym jak dla mnie nie jest Windows na tym, jak ja to nazywam "micro-serwerze"), a przy terminalach z 256MB bez możliwości rozbudowy to mogę mieć problemy nawet z nowszymi Linuxami. Takie przynajmniej jest moje zdanie i spostrzeżenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O_o

wtf 256MB? :blink: Masz po prostu sloty na pamięć DDR?! ?! VIA niedość że daje ci opcję montowania pamięci flash i rozbudowy o kartę graficzną (PCI-E albo mobilne PCI-e) to jest wydajniejsza łeb w łeb. Szkoda tylko że jest problem z dostępnością.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zamiast niegrzecznie pisać wtf i zwielokrotnione wykrzykniki to może wyjaśnisz? :D

Chodzi mi o zapisy:

"CPU

Procesor VIA 800MHZ

 

RAM

128MB ZINTEGROWNE NA PŁYCIE "

 

Nie miałem takiego sprzętu nigdy, więc nie wiem jak to jest z tym RAMem tutaj, czy mogę go sobie podmienić na większą kość, do ilu obsługuje itd.

Obawiam się również efektów piszczenia płyty (moi rodzice tak mają w starym P4, którego ja kiedyś używałem) oraz tego, że ze względu na swój wiek będzie to pożerało w granicach 50-60W.

Dlatego też pytam, bo to są jedynie moje przypuszczenia. Jak coś wiesz więcej to napisz proszę.

I o co chodzi z tą kartą graficzną? Chcesz do terminala wsadzać kartę graficzną? Ja się nawet obawiam, czy tam dysk twardy się zmieści ;) (a właśnie da radę dysk na Sata w takim terminalu?, z tego co widzę to raczej nie.. ale jeśli powiesz, że to nie argument to muszę przyznać, że dyski na ide jeszcze kupić można)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc. Platforma Nano.

od 800 do 2gHz częstotliwości, SO-DIMM DDR Ram (te od laptopów) jeden albo nawet dwa sloty na RAM, do tego zazwyczaj złącze PCI + na tyle złącze na kartę CF (flash karta. prawie jak SSD ;) ) i złącze PCI-Ex albo mobilne PCI-Ex, zintegrowana grafika, malućkie wymiary. 1,8Ghz jednordzeniowego VIA pokonywało 1,6Ghz Dual-Core ATOM'a (12,5% różnicy w taktowaniu) o ok. 15-20% w prawie wszystkich testach, jedyne co zwracało uwagę ( w serii 1000, a najnowsza to 3000) to 5W większy pobór mocy od ATOM'a. I tak, ma SATĘ, nawet sata2.

Zresztą, zacytuję z aukcji:

- dwa złącza SATA II

- dwa złącza pamięci DDR2 533 MHz (maksymalnie 4 GB pamięci)

- jedno złącze PCI Express

- jedno złącze Mini PCI

VIA C7 1,5 GHz

Trzeba nadmienić iż to dość stara wersja tej VIA, ale pobór prądu tej platformy w obciążeniu nigdy nie przekroczył 25W, a najnowsze Nano3000 ma <20W też.

Pogooglaj, poszukaj - ale wątpię aby łatwo było znaleźć to do kupienia. Ale to dobra alternatywa, kto wie może będzie nawet o wiele tańsze ;] Do tego wymiary Nano-ITX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, chyba nie ma takiej obudowy...

Jakąś obudowę ze starego routera? :lol2: Karton z drewnianą podkładką? :D

Zasilator - a, właśnie, tutaj tylko 20PIN wpinamy, Atom potrzebuje 20Pin + 4Pin @ CPU ;]

Nie wiem jaki, myslę że najtańszy zasilacz wymontowany z obudowy + obklejony radiatorami spokojnie da radę..

Myślałem czy nie da rady laptopowego zasilacza przerobić/kupić przejściówkę na ATX 20Pin ;) +Sata/HDD.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy - jeśli chce Ci się bawić, lubisz i masz jakieś zdolności, podstawowe narzędzia to możesz zamknąć to w obudowie po sprzęcie rtv. Np po jakimś tunerze fm, sat, magnetofonie deck itd. Jeśli masz w domu jakąś wierzę z klocków, możesz poszukać na allegro coś z takiej serii i wkomponować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pietia(lania), ten test widziałem. Chcę zobaczyć tego Athlona 64 800MHz któy radzi sobie w HD oraz jest o 75% wydajniejszy od Atoma a o którym pisał ArreatPL. W tym teście z HD Athlon 64 1000MHz & HD3200 nie dało rady.

 

D945GSEJT to mieści się w pojęciu mobo ze zintegrowanym zasilaczem. Jest też zotac ion ze zintegrowanym zasilaczem.

 

Co do testów TwinTech'a, wyniki nie powinny odbiegać od średniej platformy atom 330 & ION.

 

Jeśli ma to mieć szersze zastosowanie (filmy HD) to tylko ION, jeśli tylko serwerek to możesz brać D945GSEJT. Można też kombinować jakieś mobo na lga 775 ale te zabawki zawsze były trudno dostępne w Polsce.

Edit: jest takie coś do kupienia http://www.allegro.pl/item920461011_zotac_...gf9300_g_e.html

 

cholera mialo byc @800 bylo @1000 jak mi nie wierzysz to zrobie pozniej teraz siorka spi

 

 

zurzycie proca w filmie fullhd ( info z mediainfo )

 

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "dane techniczne"

DANE TECHNICZNE

Wideo

ID : 1

Format : AVC

Format/Informacja : Advanced Video Codec

Profil formatu : High@L4.0

Ustawienia formatu, CABAC : Tak

Ustawienia formatu, poklatkowy : 3 klatki

Tryb multipleksowania : Container profile=Unknown@4.0

ID kodeka : V_MPEG4/ISO/AVC

Czas trwania : 2h 15 min.

Przepływność bitów : 8.902 Kb/s

Nominalna przepływaność : 9.109 Kb/s

Szerokość : 1.920 pikseli

Wysokość : 800 pikseli

Proporcje obrazu : 2,40:1

Szybkość wyświetlania klatek : 23,976 kl/s

Rozdzielczość : 24 bity

Kolorymetria : 4:2:0

Rodzaj skanu : Progresywny

bity/(piksele*ramki) : 0.242

Rozmiar strumienia : 8,45 GB (86%)

Biblioteka zapisująca : x264 core 80 r1376kGIT 3feaec2

Ustawienia kodowania : cabac=1 / ref=3 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.0:0.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=3 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=0 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / wpredb=1 / wpredp=2 / keyint=240 / keyint_min=24 / scenecut=40 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=9109 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=25000 / vbv_bufsize=25000 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

 

Audio #1

ID : 2

Format : AC-3

Format/Informacja : Audio Coding 3

ID kodeka : A_AC3

Czas trwania : 2h 15 min.

Rodzaj przepływności : Stała

Przepływność bitów : 640 Kb/s

Kanały : 6 kanałów

Rozmieszczenie kanałów : Front: L C R, Surround: L R, LFE

Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz

Rozmiar strumienia : 623 MB (6%)

Język : Angielski

 

Audio #2

ID : 3

Format : AC-3

Format/Informacja : Audio Coding 3

ID kodeka : A_AC3

Czas trwania : 2h 15 min.

Rodzaj przepływności : Stała

Przepływność bitów : 640 Kb/s

Kanały : 6 kanałów

Rozmieszczenie kanałów : Front: L C R, Surround: L R, LFE

Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz

Rozmiar strumienia : 623 MB (6%)

Język : Polski

miescilo sie w granicach max 33% :D

 

proc niby 2 rdzenie ale ograniczone komenda /NUMPROC= 1 czyli widziany jako jednordzeniowy :] @1000

 

reszta to Asrock A780fullHD +2giga ramu

 

 

wiec spokojnie athlon @ 800 ( nawet pewnei 600 da rade )

post-7461-1266841050_thumb.png

post-7461-1266841059_thumb.png

post-7461-1266841068_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie za drogo, ale ja używam Mac'a Mini na Intelu P7750 i NV 9400M, 4GB, SSD 60GB i dysk 500GB, wifi N i Gigabit.

W spoczynku używa 12-13W, w czasie zwykłej pracy (inet, skype, itunes) używa 15-16W. Pomimo jednego wiatraka (1500obr), komputer jest niesłyszalny z odległości pół metra.

Kopiłem go za ~$500 razem z legalnym systemem.

Edytowane przez WRX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...