Skocz do zawartości
termit_tm

Ubezpieczenie - Mam Czy Nie ?

Rekomendowane odpowiedzi

proszę o nie usuwanie tematu bo naprawdę nie wiem gdzie o to pytać...

 

jak wygląda sprawa ubezpieczenia gdy nie pracuje, na uczelni też nie jestem ubezpieczony mam 21 lat czy podlegam pod ubezpieczenie rodziców ?

Gdy chciałem uzyskać taką informacje na uczelni to spotkałem się z obsługą chyba z czasów PRLu i nie miałem ochoty dalej prowadzić tej rozmowy ...

Edytowane przez termit_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy jesteś zgłoszony w zus przez któreś z rodziców (podejrzewam, że tak). Jeżeli jesteś, masz ważne ubezpieczenie do 26 roku życia (o ile się uczysz). Jeżeli nie, trzeba zgłosić do urzędu, aczkolwiek nie wiem jak taka procedura wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś zarejestrowany jako bezrobotny to ubezpieczenie z urzędu obowiązuje. Jeśli brak statustu bezrobotnego o płaci się składkę zdrowotną (ok 280 zł/miesięcznie). Ubezpieczenie rodziców przysługuje osobom uczącym się. Co znaczy, że nei masz ubezpieczenia z uczelni? Nie uczysz się, czy nie masz dodatkowego ubezpieczenia, kóre można wykupić w szkołach?

Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zarejestrowany jako bezrobotny. Studiuje zaocznie (czyli uczę się ). Dzwoniłem na uczelnie ale tak jak pisałem to nic się nie dowiedziałem kobieta zaczęła na mnie krzyczeć że sprawy ubezpieczenia załatwia się w październiku, jedyne co udało mi się dowiedzieć to to ze uczelnia nas nie ubezpiecza ale nie wiem czy chodziło o dodatkowe ubezpieczenie czy podstawowe ..... ?

Edytowane przez termit_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uczelnia nigdy nie ubezpiecza, chyba że dodatkowo. Powinieneś w szkole dostać zaświadczenie o tym, że jesteś uczniem i z tym zaświadczeniem się idzie do ZUSu z tego co pamiętam (przynajmniej jeśli rodzic prowadzi firmę, jak jest pracownikiem to nie wiem czy to wygląda tak samo). Wtedy wszystko jest jak należy i nie mają się o co dowalić w razie czego.

Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uczelnia nigdy nie ubezpiecza, chyba że dodatkowo. Powinieneś w szkole dostać zaświadczenie o tym, że jesteś uczniem i z tym zaświadczeniem się idzie do ZUSu z tego co pamiętam (przynajmniej jeśli rodzic prowadzi firmę, jak jest pracownikiem to nie wiem czy to wygląda tak samo). Wtedy wszystko jest jak należy i nie mają się o co dowalić w razie czego.

Mylisz się.

 

Zgodnie z przepisami studenci podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Przepisy wskazują również wyraźnie kolejność przejmowania obowiązku zgłoszenia. I tak: jeżeli student jest zatrudniony na umowę o pracę, do ubezpieczenia zgłasza go (i składkę odprowadza) pracodawca, jeśli natomiast student prowadzi własną działalność gospodarczą, obowiązek ten leży po jego stronie. W drugiej kolejności obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia mają - w przypadku studenta, który nie ma umowy o pracę czy własnej działalności gospodarczej - rodzice ale tylko do 26 roku życia studenta - pracujący rodzic zgłasza go do swojego ubezpieczenia. Studenta, który ukończył 26 rok życia lub nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, do ubezpieczenia zgłasza uczelnia. Zgłoszenie to następuje po immatrykulacji i złożeniu przez studenta oświadczenia o nie podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także np. uczelni prywatnych, studiów zaocznych itp. /UZ zgora/

Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobrze czyli co w mojej sytuacji ?

 

nie pracuje, nie prowadzę działalności gospodarczej, mam 21 lat, rodzice pracują, studiuje zaocznie żadnych zaświadczeń nigdzie nie składałem i nikt mnie o nic nie pytał ... jestem ubezpieczony czy nie ? bo ja już nic nie wiem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się.

 

Zgodnie z przepisami studenci podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Przepisy wskazują również wyraźnie kolejność przejmowania obowiązku zgłoszenia. I tak: jeżeli student jest zatrudniony na umowę o pracę, do ubezpieczenia zgłasza go (i składkę odprowadza) pracodawca, jeśli natomiast student prowadzi własną działalność gospodarczą, obowiązek ten leży po jego stronie. W drugiej kolejności obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia mają - w przypadku studenta, który nie ma umowy o pracę czy własnej działalności gospodarczej - rodzice ale tylko do 26 roku życia studenta - pracujący rodzic zgłasza go do swojego ubezpieczenia. Studenta, który ukończył 26 rok życia lub nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, do ubezpieczenia zgłasza uczelnia. Zgłoszenie to następuje po immatrykulacji i złożeniu przez studenta oświadczenia o nie podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także np. uczelni prywatnych, studiów zaocznych itp. /UZ zgora/

Najpierw piszesz, że się mylę, a później potwierdzasz to co napisałem...

Ubezpieczony musi być każdy. Rozmawiamy o tym przypadku:

W drugiej kolejności obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia mają - w przypadku studenta, który nie ma umowy o pracę czy własnej działalności gospodarczej - rodzice ale tylko do 26 roku życia studenta - pracujący rodzic zgłasza go do swojego ubezpieczenia. Studenta, który ukończył 26 rok życia lub nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, do ubezpieczenia zgłasza uczelnia.

Chyba że chodzi Ci o sam sposób zgłoszenia. Mi wyraźnie powiedziano że muszę donieść zaświadczenie ze szkoły, może zależy to od urzędu albo szkoły, tego nie wiem. Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uczelnia nigdy nie ubezpiecza,

Tu się mylisz.

 

no dobrze czyli co w mojej sytuacji ?

 

nie pracuje, nie prowadzę działalności gospodarczej, mam 21 lat, rodzice pracują, studiuje zaocznie żadnych zaświadczeń nigdzie nie składałem i nikt mnie o nic nie pytał ... jestem ubezpieczony czy nie ? bo ja już nic nie wiem :wink:

Jeżeli rodzice zgłosili cie do ubezpieczenia, a zapewne zgłosili to jesteś. Oczywiście mówimy o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym a nie o nnw. Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to ja się spytam :]

 

Studiowałem od października, ale nie udało się przeżyć sesji... teraz nigdzie nie pracuję czekam do przyszłego października, żeby móc znowu zacząć studiować... Zawsze ubezpieczony byłem w zakładzie ojca, ale teraz nie wiem jak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ubezpieczenie z uczelni masz na okres 3 miesiecy OD momentu dostania oficjalnego wypisu/skreslenia z listy studentow na 99.99% bo ostatnio przerabialem temat. Kwitka nie mam bo nie moj, w kazdym razie na skresleniu z listy bylo zaznaczone do kiedy jest ubezpieczenie.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat.

 

Pracowałem w pewniej firmie od 4 lutego 2009 do 15 listopada 2009 (na umowę-zlecenie) oraz miedzy 16 listopada 2009 a 28 lutego na umowę o prace (na czas określony - miesięczna).

 

Jakoś w połowie lutego tego roku dostałem słowne wypowiedzenie umowy z końcem lutego. Jednakże 22 lutego miałem wypadek (przewróciłem się na chodniku, to zdarzenie nie miało miejsca w drodze do pracy).

 

Wiec od 22 lutego jestem już na 3 zwolnieniu (przedłużane) prawdopodobnie czeka mnie operacja barku. Bylem dziś zapisać się na wizytę do ortopedy, ale przy rejestracji babka wspominała żebym przyniósł ze sobą ZUS RMUA z poprzedniego miesiąca, problem w tym ze od 1 marca już nie mam umowy... Czyli co nie przyjmą mnie czy jak ?

 

Jak to załatwić ?, mam teraz jakieś ubezpieczenie czy nie... ?

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...