Jump to content
Sign in to follow this  
Ghostman

Sprzęt Do Sieci światłowodowej, Rodzaje Koncówek, Technologia Przesyłu

Recommended Posts

Witam

Chciałbym wykonać projekt sieci światłowodowej. Czytałem troche o tym w necie i różnych artykułach i mam teraz troche założeń i pytań.

 

Sieć miałaby wygladać np tak:

Dołączona grafika

 

czarny kwadrat to centrala a kółka to domy klientów i kreski to kable swiatłowodowe.

 

założenia:

maksymalna odległość od centrali to jakies 3km

jednomodowy kabel zawieszony na słupach energetycznych

Chcę podłączyć 50 klientów i średnio co 200m jest 4-5 domów jak na rysunku.

 

pytania:

Ilu nitkowy musiałby być kabel główny?

Jakiego urządzenia użyć w centrali, aby ilość dB przy dziesiątym ostatnim rozgałęzieniu była wystarczająca?

Jakiego muszę użyć urządzenia, które będzie działać bez zasilania zawieszone na słupie i będzie dzielić sygnał np na 4 klientów i dalej do następnych rozgałęzień?

Jaki rodzaj końcówek połączeniowych użyć?

Idzie zrobić tak, że jest sobie kabel na tym słupie energetycznym i dziele z niego sygnał nie wyciągając z niego nitki osobnej dla każdego klienta? (coś w rodzaju jakiegoś trójnika)

Jakiej technologi użyć do przesyłu danych?

 

Głównie chodzi mi o to czym dzielić od głównego kabla do np 4 klientów z jednego miejsca tak żebym zasilania tam nie musiał mieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno jest Ci potrzebny światłowód? Wiesz. kosztowo to nie wyjdzie optymalnie, a poza tym widzę, że (CHYBA) nie posiadasz wiedzy w dziedzinie budowania sieci światłowodowych... Nie lepiej połączyć to wszystko przez 802.11n?

Edited by Beereq

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie znam sie na tym dlatego pytam i nie jest lepiej dla mnie, bo każdy o tym gada, że sie nie opłaca a nikt konkretów nie przytacza, a ja to robie do pracy dyplomowej i m.in. kawałek mam o budowie sieci światłowodowej i jej kosztach. i ile musze mieć klientów żeby sie to opłacało. i ma to być alternatywa dla g.ó.w.n.ianych radiówek.

jeśli ktoś się na tym zna (lub wie gdzie szukać info na ten temat włącznie z książkami tematycznymi) to proszę o podpowiedź.

Edited by Ghostman

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Światłowód jednomodowy do tych 3km, wielomód używa się raczej do okablowania budynków - ma mniejszy zasięg. Wzmacniaczy przy tej odległości nie trzeba.

 

2. Zależy jaką chcesz topologię - jak każdy ma mieć full duplex do domu i pełny 1Gbit do każdego hosta w sieci - to para włókien do każdego domu (bez switchy), u klienta konwerter lub karta sieciowa z optyką.

Możesz też dać parę na każdą grupę (lokalny punkt dystrybucyjny) i podzielić tam switchem na miedź.

Najlepszy jest ring - główna para przebiega przez wszystkie LPD i jest tam rozdzielana switchami, po czym ta sama para leci dalej poprzez inne LPD, a na końcu wraca do punktu wyjścia (tak się robi często sieć szkieletową dla oddzielnych budynków, przy czym warto rzucić przynajmniej jeszcze jedną parę zapasową światłowodów)

 

3. Nie znam takiego urządzenia pasywnego, które by rozdzielało sygnał świetlny. Bez aktywnego switcha nie pojedziesz.

 

4. Złącza wybierasz jakie chcesz - w switchach zwykle są to małe LC, u klienta obojętnie. Zawsze można przejściówkę i patchcorda założyć w razie problemu.

 

5. Koszta policz sobie sam - sprzęt klasy Cisco jest drogi, ale chodzi bez zarzutu - na kilkadziesiąt sztuk w użyciu padł nam może jeden minigbic. Linksys jako wersja econo ;)

 

6. Warto by zatrudnić firmę żeby porobiła patchpanele i dała gwarancję na sieć pasywną.

Edited by Aquarium

Share this post


Link to post
Share on other sites

alternatywa dla g.ó.w.n.ianych radiówek.

nie obrażaj technologi ... technologia jest jak najbardziej

 

tylko sprzęt używany przez tak zwanych "lokalnych[domatorów] operatorów" i brak totalnej wiedzy .......

 

czynią to czasami tragifarsa

 

 

 

ile niby tym światłowodem miało by przepływać transferu

 

samo łączenie jest dość kosztowne za pomocą spawarki fuzyjnej

 

chyba ze masz na myśli [światłowody wykonanane z plastiku]

Edited by mensir67pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ma być sieć na obrzeżach miasta ewentualnie wsiach. Transfer konkurencyjny, przypuśćmy 1, 2, 4 i 8 Mb/s. W jakiej topologii to najlepiej wykonać? Skoro nie da się bez prądu to rozumiem, że dookoła światłowodu musiałbym owijać kabel z zasilaniem. U klienta założyłbym gniazdo, w necie takie widziałem, że można podłączyć do prądu i fast Ethernet wtedy idzie już w domu klienta. To by miało w przyszłości dawać możliwość rozbudowy o TV. Jak już użyje tych urządzeń na zasilanie to odchodzi mi problem tłumienia? Czego użyć w takim razie do podziału? Switche światłowodowe to troche duże są no i drogawe żeby je poprostu powiesić na słupie, a nie chce pójść na łatwizne i wsadzic je poprostu jednemu klientowi do domu. A splittery optyczne też potrzebują zasilanie? Czy zdałoby to egzamin, że będzie leciał kabel do pierwszego miejsca podziału wchodzi do tego splittera i tam jest sygnał dzielony na 5 i 4 idą do domu klientów a piąty dalej do następnego splittera i zaś to samo? W tym spliterze nitki kabla się rozdzielają czy on poprostu to jakoś przerabia sygnał i dzieli do nowych kabli? Myślę o czymś takim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę o czymś takim.

Pasywne splittery optyczne używane są w sieciach PON (tu jest zajawka po polsku: http://www.optine.com.pl/Sieci%20%C5%9Bwia...%20FTTx_68.htm). PON przypomina trochę sieć DOCSIS czyli transmisję w sieciach kablowych (oczywiście nie mówię tu o podobieństwach w warstwach modelu OSI). Inwestycja w OLT może się zwrócić bardziej przy 50 000 klientów. Trochę ta koncepcja nie pasuje do założeń (wieś ,1, 2, 4 i 8 Mb/s i tak dalej). Przy cenie końcówek ONT jest to z samego tego faktu usługa z najwyższej półki. Wchodząc w taką technologię trzeba korzystać z jej atutów (przepustowość) i pchać tam całą masę wysokiej jakości usług np. internet 100Mbit, HDTV, telefony, VOD, cokolwiek. Przypuszczam, że w cenie inwestycji na zakup sprzętu i chociażby spawania światłowodów można by spokojnie przekopać te 3km i położyć tam normalne miedziane przewody i jeszcze pewnie sieć kanalizacyjną, zamiast wieszać światłowód na słupach.

 

Polecam na początek lekturę wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network . Pozwoli ci to ogarnąć temat na tyle żeby wiedzieć o co pytać.

Edited by ChamRyszak

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie nie nie. nie myślałem o takiej wielkości sieci. liczyłem, że to da rade np dla 300-400 osob zastartować. to jeżeli to jest nie realne przy użyciu światłowodów to jednak sie zastanowie nad tym standardem n w wifi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe te pasywne rozdzielacze. Ale transfery rzędu kilku mega pchać po świetle bez sensu...

Myślałem o czymś kablowym, ale tak, żeby sie to żadnemu złodziejowi nie przydało na złom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym wykonać projekt sieci światłowodowej. Czytałem troche o tym w necie...

maksymalna odległość od centrali to jakies 3km

jednomodowy kabel zawieszony na słupach energetycznych

 

Jakiego urządzenia użyć w centrali, aby ilość dB przy dziesiątym ostatnim rozgałęzieniu była wystarczająca?

3km? jednomod spalcem chodzi do 20-50km, więc o tłumieniu można zapomnieć (pomijając przypadki, gdy ktoś świadomie kupuje ścinki z kabli, żeby było tanio).

Kable napowietrzne (zewnętrzne, outdoor) kosztują 20-100x więcej niż indory (w zależności od wykonania). Przykład extremalny: za kuloodporny, ekranowany i wodoodporny kabel z 240 włóknami o dłogości 6km mozna kupić 2 wypasione Porsche z salonu ;)

Chcesz zrobić projekt i czytałeś o tym trochę... taa

To ma być sieć na obrzeżach miasta ewentualnie wsiach. Transfer konkurencyjny, przypuśćmy 1, 2, 4 i 8 Mb/s.

Konkurencyjny względem czego - telefonu? :lol: bo już względem kablówki słabo to wypada...

 

...to jednak sie zastanowie nad tym standardem n w wifi

Myślałem o czymś kablowym...

Chcesz zrobić projekt sieci światłowodowej, ale w sumie może być radiówka albo kabel - jaja se robisz? czy poprostu lubisz generować śmieciowe tematy? Wiesz wogóle co chcesz zaprojektować?

 

...załamka

Share this post


Link to post
Share on other sites

a nie chcesz tego zrobić prościej, czyli np rozsyłać sygnał zwykłą skrętką ? chyba wyjdzie nieco taniej

U mnie do domu jest pociągnięty światłowód, jako do bazy. Na strychu jest switch światłowodowy i stąd już rozchodzi się sygnał zwykła skrętką po słupach energetycznych. Konkretnie to leci osobno skrętka ( sygnał główny) i osobno prąd , zawieszone na stalowej lince nośnej. Co 3 słupy jest switch i od każdego switcha idzie dodatkowo w prawo i w lewo skrętka do podłączania klientów oddalonych od switcha. Zasilanie podłączone u mnie w domu. Z tego co wiem to ten kawałek linii obejmuje ok 3km i chyba nie ma zbytnich spadków napięcia na końcu, skoro tak to cały czas działa. Myślę więc że do samego internetu średni jest sens kłaść światłowód, no chyba że chcesz tam też puszczać TV.

Poza tym to dość droga impreza, koszty światła, roboty, spawanie tego światła, urządzenia typu konwertery czy switche światłowodowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Chcesz zrobić projekt sieci światłowodowej, ale w sumie może być radiówka albo kabel - jaja se robisz? czy poprostu lubisz generować śmieciowe tematy? Wiesz wogóle co chcesz zaprojektować?

 

...załamka

 

Mam podobne wrażenie, gość nie ma pojęcia w temacie ale chętnie zainwestuje kilkadziesiąt tys w budowę takiej sieci? Ten marzyciel niech lepiej zabierze się do odrabiania lekcji. Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam podobne wrażenie, gość nie ma pojęcia w temacie ale chętnie zainwestuje kilkadziesiąt tys w budowę takiej sieci? Ten marzyciel niech lepiej zabierze się do odrabiania lekcji.

 

 

Co sie tak podniecasz? Czy ja napisałem budowa czy projekt. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Nie miałem ochoty się zbytnio bawić w cześć techniczną, bo mi to niepotrzebne. Miałem skalkulować tylko koszty, ale widze, że w sposób w jaki sobie to wymyśliłem to nie ma racji bytu. Tak nie mam pojęcia w temacie i techniczna część tego mnie nie interesuje zbytnio.

Edited by Ghostman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.