Skocz do zawartości
Kelavaster

dysk twardy- zbyt dlugi czas dostepu - stukanie -ograniczenie transferu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich , mam taki nietypowy problem, mianowicie kupilem w zeszlym tygodniu kolejny dysk twardy , podlaczylem pod zlacze sata nr4

 

( 1-hdd 1tb segt., 2-hdd wd 1,5tb , 3 lg-dvd)

 

i pojawiaja sie klopoty , mianowicie dysk sie przycina - nie wiem czy to dobre okreslenie ale objawia sie to brakiem pracy(duzym czasem dostepu) dysku na 20 sec niekiedy wiecej , powtarza sie to cyklicznie , w tym samym czasie slychac niezwykle glosna prace dysku (stukanie), oraz niekiedy zawiesza system na ten czas. Zapewne odpowiedzia wasza by bylo skoro nowy to oddaj na gwarancji - co uczynilem , oddalem do sklepu dysk sprawdzili oceniajac go na sprawny ale poprosilem o nowy i nowy otrzymalem ( taki sam czyli segate 1,5tb 32mb).

 

Nie specjalnie mnie zdziwil fakt ze po podlaczeniu wystepuje taki sam problem .

 

Posiadam plyte glowna asus p5n-d,zasilacz 700w ,core quad 2,6; gf gtx295 , 4gb ram , podlaczone urzadzenia pod sata jak wyzej z ta uwaga ze dla pewnosci nowy dysk przy nowej probie umiescilem na pojedynczym zasilaniu nie laczac z innymi .

 

Kolejnym niepokojacym faktem jest nastepujaca sprawa , mozna by myslec ze to wina systemowa (pracuje na xp sp2 bodajze ) , lecz zainstalowalem na tym nowym dysku win 7 ,ladnie mi sie utworzyl panel wyboru systemu przy uruchomieniu , lecz odrazu po wlaczeniu win7 i wybraniu jakiejs opcji dysk zaczal glosno pracowac i na 20 sec zawiesil prace komputera i tu jest zonk

 

Teraz prosze o wszystkich madrzejszych w tym temacie odemnie o pomoc , z gory dzieki .Pozdrawiam

 

 

 

PS. testuje ten nowy dysk wlasnie teraz i kopiuje cos na partycje tego dysku i stukot jest prawie ciagly, podczas stukania zdecydowanie wolniejsze kopiowanie (okolo 10-krotny spadek szybkosci transferu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napewno dostalem nowy , dlatego ze poprzedni mialem caly czas na oku :) i widzialem jak bral nowy:)

HD TUNE

http://img35.imageshack.us/img35/8430/hdtunebenchmarkst315005.png (na hd tune widac wyraznie kiedy spada transfer i wtedy stuka:) )

 

 

EDIT 2 : tak na marginesie ja osobiscie uwazam ze to nie jest wina dysku skoro wzialem drugi i wystepuje identyczny problem , lecz moja wiedza nie jest wielka dlatego tylko tak sugeruje

Edytowane przez Kelavaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jednak dysk.

Być może partia została przez kuriera źle potraktowana...

Zwłaszcza to stukanie z zastojem jest charakterystyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem ponownie dysk , hd tune http://img687.imageshack.us/img687/8430/hdtunebenchmarkst315005.png , w health nie chce nic wyswietlic(nie moze uzyskac dostepu i wiesza) , error skan przez cala noc zrobil moze 20-30% dysku bez zadnego bledu , ale tak wolno idzie ze pare dni caly skan by zajal.

Odpialem jeden dysk i podpialem pod jego sata i zasilanie i nadal wystepuje taki sam blad. Teraz wogole ciagle stukanie przy korzystaniu z tego dysku wystepuje.

 

Kolejna proba odlaczenie wszystkiego i podlaczenie samego dysku - takie samo stukanie

 

 

I ostatnia proba , podlaczylem dysk pod sata 4 , poprzednie ustawienia sata 1,2,3 jak na poczatku ale zasilanie podpialem zewnetrzne ( mam taki interfejs z zasilaczem i przelaczka dysku by byl na usb,ale nie podlaczalem tam zlacza sata/usb tylko podpialem tam sata 4 z plyty glownej). Na samym starcie ze 2,3 razy stuknal i myslalem ze bedzie to samo ale teraz ladnie pracuje . Health dysku sie zaczal wyswietlac http://img214.imageshack.us/img214/8451/hdtunehealthst31000528a.png

 

benchmark http://img7.imageshack.us/img7/5630/hdtunebenchmarkst310005.png

 

error skan http://img205.imageshack.us/img205/3307/hdtuneerrorscanst310005.png

 

Nasuwa mi sie wniosek ze to wina zasilania , pytanie pozostaje czemu poprzednie dyski segate 1TB i wd caviar 1,5TB dzialaja dobrze na tym zasilaczu ( thermaltake 700w toughpower) , a nawet jak odepne wszystko i podlaczam jedynie ten nowy dysk to nadal ma klopot z zasilaniem?

TO stukanie to chyba wina wadliwego zasilania

I co teraz robic ?chyba wymienie mimo wszystko dysk na inna firme (moze dysk nie jest kompatybilny z zasilaczem? sam nie wiem czy to mozliwe , skoro segate 1tb dziala)

A moze kupic jeszcze nowy kabelek pod zasilacz i na nowym probowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie podpiąć się pod temat. Mam dysk WD 3200AAKS, przez długi czas chodził doskonale, aż pare dni temu zaczął fiksować. Windows wczytuje sie dłużej, słychać kilkukrotne rozkręcanie dysku. Kiedy system łaskawie sie włączy to i tak nic zrobic nie można bo zaraz zwiecha. Co do tego dźwięku, chodzi mi tu o to, że dysk chrupie chrupie, nagle pyk i ponownie słychać rozkręcanie talerzy jak przy włączaniu kompa. I tak co chwile, przy czym sie nic nie restartuje. Poniżej załączam zrzuty z HD Tune, ten duży spadek transferu to właśnie zjawisko o którym pisałem. Pojawia sie to w losowych miejscach. SMART pokazuje Ultra DMA CRC Error Count. Sprawdzałem na 4 tasiemkach, 3 płytach głównych i 3 zasilaczach i za każdym razem to samo. Czyżby dysk umierał?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dwa inne zasilacze też nie wyrabiają? Nie neguje faktu, że z moim może coś być nie halo, ale taka sama sytuacja powtarza się na dwóch innych konfiguracjach:

 

mój Phenom II x2, 4GB DDR2, GB MA770-UD3, 4850, Corsair 400W

sąsiada A64 3000+, MSI K8N, 2GB DDR, GF 9500, be quiet 400W

kumpla Celeron 3.06, 1.5GB DDR2, jakaś płyta ASUSA, x1650pro, chieftec 450W

 

i na poważnie na tych trzech kompach zasilacze by nie wyrabiały? Nie neguje tego co piszesz, wydaje mi sie tylko to raczej mało prawdopodobne. Bo o ile u mnie by tak było, o tyle na tym drugim zestawie jest to raczej mało prawdopodobne, a zawsze jest ten sam problem, tylko w innym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc przeskanowałem dysk za pomocą MHDD i wyszło, że:

 

<3ms: 2407382

<10ms: 44145

<50ms: 4

<150ms: 0

<500ms: 0

>500ms: 0

 

i błędów żadnych. Z tym, że na ostatnich 4% ilość sektorów <10ms rosła znacznie szybciej niż tych poniżej <3 i również na tych 4% pojawiły się te sektory <50ms. Według instrukcji nie ma wszystko jest niby dobrze. Spróbuje ten dysk jeszcze remapować, nie mniej zdecydowanie nie wiem co mu dolega...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcesz remapowac jak wszystko z powierzchnia jest ok?tak jak kwazor pisał albo elektronika albo masz jakis kłopot ze złączem zasilającym - te złącza są marne w pysk i do tego bez zatrzasków....a jak sprawdzałeś na kilku kompach i te same problemy to nie ma co sie zastanawiac tylko oddawac na gware - tracisz tylko czas niepotrzebnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...