Skocz do zawartości
Gość s2n7snq2vvm3cc90

Load cycle count rośnie niebezpiecznie szybko!

Rekomendowane odpowiedzi

Gość s2n7snq2vvm3cc90

Witam. Zauważyłem że w moim świerzo zakupionym dysku HITACHI Travelstar 7K500 częstotliwość parkowania głowicy (pozycja C1 - Load cycle count)jest lekko przesadzona.

Niedawno jeszcze trwały rozgorzałe dyskusje nad tym czy przypadkiem systemy nie skazują nasze dyski na szybką zagładę. Czy powinienem się przejmować? Gwarancja obejmuje 600 000 cykli, mimo to czy to konieczne aby głowica parkowała tak często?

 

W HD tune w tym momencie wygląda to tak:

Dołączona grafika

 

Kiedy zaczynałem ten tekst było "630"

Najgorsze jest to że za jakieś kilkanaście minut ta wartość wzrośnie o kolejne kilkadziesiąt...

 

Czy może wypowiedzieć się tutaj ktoś kto ma jakieś pojęcie na temat tego parametru w dyskach?

Edytowane przez evoreactor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość s2n7snq2vvm3cc90

Jak to "W porządku jest"??

 

z wiki -> "Count of load/unload cycles into head landing zone position.

 

The typical lifetime rating for laptop (2.5-in) hard drives is 200,000 to 600,000 load cycles. Some laptop drives are programmed to unload the heads whenever there has not been any activity for about five seconds. Many Linux installations write to the filesystem a few times a minute in the background. As a result, there may be 100 or more load cycles per hour, and the load cycle rating may be exceeded in less than a year."

 

To chyba nie wporządku, skoro producent daje mi gwarancję na 600 000 parkowań a mogę stracić ją w niecały rok. Im niższa ta wartość tym lepiej. U mnie liczba rośnie w oczach błyskawicznie.

Nie wydaje mi się to konieczne żeby głowica parkowała tak często.

Edytowane przez evoreactor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się to konieczne żeby głowica parkowała tak często.

Wolisz parkowanie czy bady ? To jest zabezpieczenie przed wstrząsami...

Po 2 wierzysz w liczby ? To wierz bardziej w MTBF i bedziesz spał spokojnie ( wd tego dyski wytrzymaja 124 lata) więc spij spokojnie...

 

Ja w moim Hitachi 120GB na 1694 godziny mam 39115 parkowań...

 

Dla dysku gorszy jest start niż wysuniecie głowic z landing zone jak juz jest w ruchu ( np w dyskach 3.5 cala głowica leży na talerzu w spoczynku)

 

Mam pomysł dla ciebie :

Po odpaleniu systemu odpal sobie w Everest : Test dysku twardego w loop.. głowica nie bedzie miała czasu "usiąść" w parkingu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość s2n7snq2vvm3cc90

Wolisz parkowanie czy bady ? To jest zabezpieczenie przed wstrząsami...

Po 2 wierzysz w liczby ? To wierz bardziej w MTBF i bedziesz spał spokojnie ( wd tego dyski wytrzymaja 124 lata) więc spij spokojnie...

 

Ja w moim Hitachi 120GB na 1694 godziny mam 39115 parkowań...

 

Dla dysku gorszy jest start niż wysuniecie głowic z landing zone jak juz jest w ruchu ( np w dyskach 3.5 cala głowica leży na talerzu w spoczynku)

 

Mam pomysł dla ciebie :

Po odpaleniu systemu odpal sobie w Everest : Test dysku twardego w loop.. głowica nie bedzie miała czasu "usiąść" w parkingu

 

Rozumiem ze to ostatnie to byla ironia ;P

 

O jakiej sile wstrzasow tutaj mowimy? Czy drgania tez sie do nich beda zaliczac?

Moj laptop stoi na biurku wiec dysk jest bezpieczny.

Samo zabezpieczenie w postaci parkowania glowicy jest dobre, zwlaszcza dla kogos kto uzywa laptopa w podrozy - w pociagu/samolocie/samochodzie ale jesli stoi bezpiecznie w jednym miejscy to czy jest sens?

Popraw mnie jesli sie myle.

 

Z gory dzieki za wyrozumialosc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to ostatnie to byla ironia ;P

Z lekkim przymrużeniem oka...

 

O jakiej sile wstrzasow tutaj mowimy? Czy drgania tez sie do nich beda zaliczac?

Dyski w czasie spoczynku wytrzymuja do 350G ale w czasie pracy 3-4 razy mniej..

Wszytko zalezne jaka jest amplituda drgań ( nie mowie o wibracji dysku pochodzacej od rotacji talerzy choc nowe samsungi 3.5 cala maja bardzo czuły czujnik G-sense i od razu zwiększaja seek time )

 

Samo zabezpieczenie w postaci parkowania glowicy jest dobre, zwlaszcza dla kogos kto uzywa laptopa w podrozy - w pociagu/samolocie/samochodzie ale jesli stoi bezpiecznie w jednym miejscy to czy jest sens?

 

I tu dochodzimy do senda sprawy .. producenci nie będa robic jednostkowych dysków dla klientów którzy trzymaja lapsa tylko w domu i nigdzie z nim nie chodza.. a niech przez przypadek zapomną go wyłaczyć i pojda z nim .... oj biedne dane...( teraz troche wyolbrzymiam skale problemu )

 

Teraz nie pamietam który producent ( hitachi chyba) zrobił tak ze jesli dysk wyczuje spore przyspieszenie ziemskie ( upadek) to od razu awaryjnie głowice laduja w parkingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość s2n7snq2vvm3cc90

Dyski w czasie spoczynku wytrzymuja do 350G ale w czasie pracy 3-4 razy mniej..

Wszytko zalezne jaka jest amplituda drgań ( nie mowie o wibracji dysku pochodzacej od rotacji talerzy choc nowe samsungi 3.5 cala maja bardzo czuły czujnik G-sense i od razu zwiększaja seek time )

 

Według producenta mój Hitachi Travelstar ma kolejno:

Dołączona grafika

 

Co do G-Sense to nie wiem czy posiada.

 

 

I tu dochodzimy do sedna sprawy .. producenci nie będą robić jednostkowych dysków dla klientów którzy trzymają lapsa tylko w domu i nigdzie z nim nie chodzą.. a niech przez przypadek zapomną go wyłączyć i pójdą z nim .... oj biedne dane...( teraz trochę wyolbrzymiam skale problemu )

 

Teraz nie pamiętam który producent (hitachi chyba) zrobił tak ze jeśli dysk wyczuje spore przyspieszenie ziemskie ( upadek) to od razu awaryjnie głowice lądują w parkingu.

 

Ależ nie trzeba by było robić "jednostkowych" dysków dla każdego parametru dysku z osobna. To można by bardzo prosto rozwiązywać.

Wystarczyłoby dodać opcję w systemie (coś w stylu opcji zarządzania energią w laptopach czy nawet jako jedną z pod-opcji) i tak dla laptopa podłączonego pod zasilanie, częstotliwość parkowania głowicy by malała a dla laptopa na baterii wzrastała dla ochrony danych. Oczywiście byłaby możliwość także zostawienia parametru bez zmian dla laptopów podłączonych ale pracujących w "trudnych warunkach", na niestabilnym podłożu etc.

 

 

Postanowiłem zmniejszyć częstotliwość u siebie do minimum.

Pozdrawiam

Edytowane przez evoreactor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

weź lepiej sprawdź po jakim czasie ma się dysk wyłaczać w systemie....w zarzadzaniu zasilaniem masz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość s2n7snq2vvm3cc90

weź lepiej sprawdź po jakim czasie ma się dysk wyłaczać w systemie....w zarzadzaniu zasilaniem masz

 

Opcje zasilania -> Zaawansowane

 

-Dysk twardy

 

.Wyłącz dysk twardy po:

Zasilanie bateryjne: Nigdy

Podłączony: Nigdy

 

I tak mam dla każdego profilu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odswieżanie tematu ^^

Jednakże, 1.907.203 = Load Cycle Count w ciągu ~2 lat to jest katastrofa czy też nie :] ?

 

Ogólnie kiedy kupiłem lapka, loading gier był szybki teraz jest mozolny.

Jednakże także nie robiłem żadnego formata lapka od tamtgo czasu... no i fragmentacje może zrobiłem raz :F

 

Czy wina powolnego ładowania gier jest HDD czy możliwe że system ?

 

Zedytuję kiedy okaże się :] po formacie ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja odpowiedz z marca :

Ja w moim Hitachi 120GB na 1694 godziny mam 39115 parkowań...

teraz mam :

2350 Godzin i 48796 parkowań..

 

Podejrzewam że to jak z samsugnami było i ich licznikami czasu pracy dzielone przez 256 = prawidlowy wynik. Bo milion parkowań to tylko w erze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim laptopie też to szybko rośnie (load/unload count) - niby mój model jest projektowany na 300 tys. cykli, a już nastukał w ponad rok 60-70 tys. .

 

aktualizacja:

 

Dokładnie to ww. dysk ma :

pozycja 09 czyli ilość przepracowanych godzin: 2484

pozycja C1 czyli nasze load/unload cycle count: 81050

 

(w ciągu pojedynczych minut kiedy pisałem tą część tego posta stuknęło już +1 do wartości C1 - więc jak widać głowice są parkowane przy byle okazji)

 

 

fragmentacje może zrobiłem raz :F

 

To zrób może teraz defragmentację Dołączona grafika Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego parkowania głowicy rzeczywiście wyłączyć się nie da, ale można je znacznie ograniczyć. Wystarczy ustawić funkcję APM na maksymalną wydajność i dysk od razu zaczyna rzadziej parkować głowicę. U mnie czas po którym następowało parkowanie głowicy, wydłużył się z kilkunastu sekund bezczynności dysku do ok 1min. Zmiany parametru APM możemy dokonać np. w programie Crystal Disk Info w Funkcje > Advanced Feature > AAM/APM Control. Jedyny problem jest taki że po ponownym uruchomieniu dysku, parametr APM wraca na domyślną wartość. Więc po każdym restarcie komputera trzeba by to ponownie ustawiać. Ewentualnie gdyby znaleźć jakiś program który po uruchomieniu ustawia APM na określoną wartość, to można by to zautomatyzować, przez dodanie takiego programu do autostartu.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hhee...

czytam i czytam, i oczom nie wierze.

Moze zamiast paplac, lepiej zrobic test? Eksperyment?

Nooo..ale ja to z naukowcow jestem...

Prawde mowiac - nie wiem, skad to parkowanie sie bierze - ale dzieje sie tak u mnie w starym Medionie typu dekstop replacement (17") z XP oraz bardzo nowym lenovo/IBM Win 7.

Faktycznie - rozwiazaniem na klikanie jest albo stala praca dysku (interwaly w obu przypadkach mam 5 sek) - w sensie przynajmniej jeden odczyt/zapis na 5 sek albo... restart.

Po restarcie tego nie ma - wiec podejrzewam przyczyne systemowa, anizeli fizyczna dysku (nie mylic tez tego nalezy z selftestem przy bezczynnosci, ktore te np. posiada Samsung 3.5" - w innych nie zauwazylem, choc tez sie nie przygladalem specjalnie ;P)

09 - 1949

C1 - 17767

- czyli mozna miec mniej a wierzcie, ze siedze przed kompem po nascie h dziennie i niekoniecznie przy pracy wymagajacej stalego odczytu (swapa - dla przykladu - mam wylaczonego).

Inna sprawa - ze wciaz szukam przyczyny - stad strafilem tutaj - jesli ktos kiedys ja znajdzie - dajcie znac, takze najchetniej na maila - efreet na poczta.onet.pl - kto wie, kiedy tu trafie jeszcze ;)

Z checia sie tez dowiem, czy reset w Waszych przypadkach pomaga.

I jeszcze:

@evoreactor - polecam myslenie ekologiczne, gwoli ostatnich reklam - wylacz prad, wlacz oszczednosc. Rzadko ktore dzialanie koncepcyjne wymaga odczytu rzadszego niz 5 min - stad polecam te wlasnie wartosc.

@kamail86 - zwieszkenie AAM na maksymalna wydajnosc powoduje takze zwiekszenei do maksimum halasu - ja wole zdecydowanei cisze (a przy wodnym chlodzeniu dysk jest najglosniejsza czescia ;P). Tak czy siak, jesli nie chcesz przestawiac non stop tej opcji, to polecam hibernacje (z wielu wzdlegow).

 

Pozdrowienia,

Efreet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...