Jump to content
Sign in to follow this  
Marcelina85

Sieć WIFI w domu - prośba o pomoc

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Spadł na mnie obowiązek zbudowania w domu sieci bezprzewodowej, a że jestem mocno początkująca w tych kwestiach, to bardzo prosiłabym Was o pomoc.

Od niedawna korzystam z internetu ADSL od Netii poprzez urządzenie Sagem Fast800 - cud techniki to to nie jest, dosyć często zrywa połączenie, jest mocno niestabilny, więc zaczęłam rozglądać się po sieci za czymś lepszym, jednocześnie chcąc stworzyć z dwóch komputerów stacjonarnych (Windows XP) i jednego laptopa (Vista) sieć bezprzewodową.

Komputery stoją przez ścianę, ale z laptopa chciałabym korzystać również na wyższych piętrach, myślałam więc, aby router ustawić w studni korytarza, wtedy komputery stacjonarne byłyby za max dwiema ścianami (dystans około 4-5m), natomiast laptop byłby max 3 piętra wyżej (nie więcej niż 10m - mam nadzieję).

Nie zamierzam inwestować w highendowy sprzęt, najważniejszy jest dla mnie stosunek jakości do ceny, najchętniej wydałabym około 200zł za:

1) router - początkowo wyczytałam, że dobry jest linksys wag200, wiem, że najlepiej by było, gdyby miał on wbudowany modem i kosztował stosunkowo mało, dalej polecano mi Tp-Link TD-W8910G oraz Tp-Link TL-WR941ND.

2) karty wifi na pci - dwie do obu komputerów - czy wystarczy pierwsza lepsza - np. TP-LINK TL-WN353GD?

 

Bardzo proszę o każdą radę, sporo jest podobnych tematów na forum, ale nie znalazłem jasnych odpowiedzi na moje pytania, dlatego zakładam oddzielny wątek, mam nadzieję, że żadnych regulaminów tym nie łamię :)

Serdecznie pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kilku miesięcy do podziału Neostrady użytkuję router TD-W8901G (od TD-8910G podobno różni się tylko chipem) wraz z kartą TL-WN551G

 

Zestaw nie stwarza żadnych problemów, a konfiguracja jest banalna. Komputer w którym zainstalowana jest karta jest oddalony od routera o około 5 metrów, pomieszczenia w których znajdują się urządzenia przedzielone są ścianą. Moc sygnału na oryginalnych antenach wynosi (według danych pokazywanych przez Windows) 4 kreski na 5, nie zrywa połączenia.

 

Jak najbardziej polecam produkty TP-LINK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 piętra to sporo, jeszcze zależy dużo od konstrukcji budynku.

U mnie 2 piętra i TP-LINK już gubi sygnał.

Poczytaj o antenach do routerów, dlaczego jest taka różnica czy to w pionie czy poziomie :) Zapewne tam natkniesz się na jakieś pomysły wymiany anten, instalacji dodatkowego AP itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o budynek, do konkretnie wyglądałoby to tak:

- jeden komputer przedzielony ścianą 28cm oddalony od routera na jakieś 4-5m lub oddzielony stropem 35cm

- drugi komputer oddzielony ścianą 28cm oddalony od routera i cienką ścianką z gazobetonu

- laptop wifi max 10 metrów od routera w linii prostej (router na parterze w studni/ciągu korytarza, laptop max 1-3 piętra wyżej)

 

Czytałam, że w takiej sytuacji linksys wag200 powinien sobie poradzić (może moc sygnału nie będzie maksymalna, ale da się korzystać w 100% z łącza 2mb), ponoć naprawdę radzi sobie z około 200metrowym domem.

Edited by Marcelina85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze swojej strony dodam, że dwuantenkowy (jednak bez N-ki) Linksys WRT54GL daje rade przez dwa stropy - jakość sygnału pozwala na słuchanie radia on-line. Mam tomato wgrane i póki co jestem zadowolony. Z doświadczenia jednak wiem, że jeśli ktoś potrzebuje stabilne łącze to lepiej rozsiać najdalszą kondygnację dodatkowym AP-kiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie przez dwa stropy Asus WL-500gP v2 pokazuje:

 

Dołączona grafika

 

-63dB jest do lapka w pionie

 

-71dB do stacjonarki, też przez dwa stropy, ale na "ukos", w sąsiednim pokoju.

 

Na lakpu W7 pokazuje w "kreseczkach" 4/5, na stacjonarce 3/5

 

 

Słabo jednak między tymi kompami (oddzielone ścianą) wymienia się pliki, niecałe 1MB/s, ale to pewnie przez szyfrowanie WPA2/AES.

 

Ciekawi mnie, jak w tych warunkach N-ki by chodziły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.