Skocz do zawartości
Ghostman

wysokie napięcie ddr3 a procesor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W ostatnim artykule o ddr3 g.skill jest taka treść

 

Tak jak nadmieniliśmy, nowe architektury procesorów Intela wymagają od użytkowników stosowanie napięcia dla pamięci niższego niż 1.65V. W przeciwnym wypadku nasz procesor może ulec uszkodzeniu.

 

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego napięcie ramu ma wpływ na procka i czy to tylko na Socket 1366/1156 czy na innych też?

To sie podnosi jedno napięcie równocześnie na proca i na ram?

A może dotyczy tylko ddr3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość shoxeh

Witam

W ostatnim artykule o ddr3 g.skill jest taka treść

 

 

 

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego napięcie ramu ma wpływ na procka i czy to tylko na Socket 1366/1156 czy na innych też?

To sie podnosi jedno napięcie równocześnie na proca i na ram?

A może dotyczy tylko ddr3?

 

Autor nie wytłumaczył jednej rzeczy. W tym wszystkim nie chodzi o zasilanie pamięci, tylko o pewną zależność między napięciem zasilania pamięci (vdimm), a napięciem vtt.

Zależnośc ta musi wyglądać tak: vdimm - vtt <=0,5V. I tak np standardowe vtt dla i7 to 1,2V bodajze,a dla pamieci polecanych do 1,65V. Czyli 1,65-1,2 = 0,45. Zaleznosc zachowana, bo 0,45 jak wiadomo jest mniejsze od 0,50 ;) Możesz stosować dowolne pamięci, nawet 1,8V tylko musisz podnieść wtedy napięcie VTT tak żeby rożnica wynosiła mniej niż 0,5V. Ot co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa rozbija sie o to że w nowych procach masz zintegroway kontroler pamieci.

Tutaj nie chodzi o napiecie 1,65V (ze wyzsze to zlo) tylko tak jak napisal kolega wyzej, o roznice napiecia zasilania pamieci i kontrolera pamieci, czyli w przypadku i5 i i7 czesci zwanej UnCore. Jest ona zasilana napieciem ktore potocznie zwane jest VTT. Zbyt wysokie napiecie zasilania pamieci przy niezmienionym VTT moze uszkodzic procesor, lub jego czesc (poprzez przebicie tranzystora na skutek zbyt wysokiego napiecia).

Ot cala tajemnica :)

 

BTW: nie ten dzial

Edytowane przez Kean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy przy np 1,8v dla ramu zintegrowany kontroler pamieci nie dostanie ostro w duu....e , cos mi sie wydaje ze napiecie dla ramu to max 1,7

Edytowane przez andrzejs82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość shoxeh

a czy przy np 1,8v dla ramu zintegrowany kontroler pamieci nie dostanie ostro w duu....e , cos mi sie wydaje ze napiecie dla ramu to max 1,7

 

Zle Ci sie wydaje, doczytaj.

Prosze nie robcie tragedii tak jak z vtt,ze 1,50V to zlo. Sprobuj ustabilizować 12GB pamieci na normalnych taktowania ze standardowym 1,2V dla przykladu.

Edytowane przez shoxeh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to dalej pytanie

 

Intel dla nowych procesorów przewiduje standardy jedynie DDR3-1066 oraz DDR3-1333, jakiekolwiek ustawienia powyżej wymienionych traktowane są już traktowane jako przetaktowanie. W tym momencie możemy zapomnieć o pracy z wysokonapięciowymi modułami.

Jeżeli mam np i7 i chce kupić pamięci np ddr3 4gb 1600mHz. One mają napięcie 1.5~1.6 Voltów. To wg tego liczenia mam 1,6 - 1,2 to by było 0,40 czyli teoretycznie dobrze. To o czym oni piszą, że są jakieś przetaktowania? Wysokonapięciowe moduły tzn jakie?

 

I ile można na procku tego VTT podnieść. Tzn ile te procki wytrzymują. Do 1,5V daje rade czy to już jest ekstremalne podkręcanie i procek długo tak nie wytrzymie?

 

 

W platformie X58 taktowanie Uncore było w każdym przypadku wartością dwukrotnie większą od taktowania pamięci. Platforma P55 nie ma możliwości zmiany mnożnika i Uncore pracowało zawsze z tą samą prędkością.

Czyli co? Jak mam pamięci 1333 to te uncore ma miec 2,6GHz?

Troche nie wiem co tu sie dzieje. Mamy napięcie procka (1,2), mamy fsb (to jest te uncore?), no i mamy zegar proca (mnożnik x fsb?)

 

Nigdy sie w intelach nie obracałem. W amd sprawa jest zdecydowanie prostsza.

Edytowane przez Ghostman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość shoxeh

dobra to dalej pytanie

 

 

 

Jeżeli mam np i7 i chce kupić pamięci np ddr3 4gb 1600mHz. One mają napięcie 1.5~1.6 Voltów. To wg tego liczenia mam 1,6 - 1,2 to by było 0,40 czyli teoretycznie dobrze. To o czym oni piszą, że są jakieś przetaktowania? Wysokonapięciowe moduły tzn jakie?

 

I ile można na procku tego VTT podnieść. Tzn ile te procki wytrzymują. Do 1,5V daje rade czy to już jest ekstremalne podkręcanie i procek długo tak nie wytrzymie?

Nie przejmuj sie, moim zdaniem ten artykuł pisał jakiś amator i jest do [gluteus maximus], bo tak naprawdę nie ma tam konkretów tylko <span style='color: red;'>[ciach!]</span>ły. Jeśli umiesz angielski to wejdz na XtremeSystems Forums - Powered by vBulletin - gdzieś tam w sekcji intela jest poradnik podkręcania i7 na X58. Wszystko ładnie wytłumaczone o ile umiesz ang.

 

Osobiście już od prawie roku mam vtt 1,48-1,49V i nic sie nie dzieje. Niektorzy maja od samego poczatku odkad maja i7 zaraz jak wyszlo poustawiane 1,55-1,60V i też jeszcze procki nie padly. Nie wiem o co sie bac. Jak sie boisz to najlepiej w ogole nie krecic. Spokojnie możesz do 1,5V dawać o ile potrzebujesz. Zależy jak kręcisz pamięci, jakie te pamięci i ile tej pamięci.

 

 

Czyli co? Jak mam pamięci 1333 to te uncore ma miec 2,6GHz?

Troche nie wiem co tu sie dzieje. Mamy napięcie procka (1,2), mamy fsb (to jest te uncore?), no i mamy zegar proca (mnożnik x fsb?)

 

Nigdy sie w intelach nie obracałem. W amd sprawa jest zdecydowanie prostsza.

 

Uncore musi być minimum 2x większe niż taktowanie ramu i mniejsze niż 3x taktowanie ramu. Czyli przykład dla 1600MHz - Uncore musi być równe lub większe od 3200MHz, ale mniejsze niż 3x1600 = 4800MHz - w praktyce 4,8GHz na uncore jest już trudno ustabilizować, nawet bardzo, więc trzymaj się zasady - lekko powyżej 2x taktowanie ramu. I tak np, mając podkręconego procka, np mnoznik 20 i bclck 200 co daje 4GHz, ustawiasz mnoznik pamieci na 8x, czyli wyjdzie 8x200=1600MHz i mnoznik uncore na 18 lub 20 co daje 3800 lub 4000MHz.

 

Ogolnie naprawde polecam nie patrzec nawet na ten artykul tutaj tylko odsylam to tego poradnika na XS.

 

PS. Właśnie sprawdziłem, że autor tego artykułu nawet nie ma i7, tylko i5 to po pierwsze, a po drugie sam ma pamieci 1,8V. Zapytaj go, wiec czemu sam wchlania papke Intela, ze pamieci 1,65+V sa niebezpiecznie i wciska taki chlam innym, a sam uzywa 1,8V. Mysle, ze to wystarczajaco podwaza jakikolwiek sens tego artykulu w kontekscie podkrecania 1366. Dziekuje, dobranoc ;)

Edytowane przez shoxeh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wytłumaczenie.

 

Generalnie chodziło mi o to, że nigdy większej wagi nie przywiązywałem do tego jakie napięcia ma sprzęt jak go kupowałem. I teraz całkiem oderwanie od rzeczywistości. Mam kupe kasy i chce se kupić tam i7 płyte taką no i jak obsługuje 2000mhz to takie pamięci. Już pomijam fakt, że nie ma prawa sie to zmieścić. To standardowo wszystko składam i w zasadzie nie powinienem nic mieszać w biosie jeśli nie interesuje mnie podkręcanie. Ewentualnie te pamięci jak maja zakres do 1,75 to vtt podnieść o 0,1. Czy tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość shoxeh

Jeśli nie interesuje Cie podkrecanie to te pamieci Cie tez nie interesuja, bo nie ustawisz ich nominalnych ustawien z tego względu, że plyta obsluguje pamieci 2000MHz, ale dopiero PO OC. Pisze wyraźnie: DDR3 2000(O.C.)/1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Non-ECC.

 

Tak owszem podnosisz VTT, aż różnica między vdimm, a vtt wyniesie mniej niż 0,5V. Czyli w tym przypadku 1,75V - 0,5V = 1,25V minimalnie powinieneś ustawić.

Edytowane przez shoxeh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyta na BCLK 133 ma 1800Mhz na 145 ma dopiero 2000Mhz

 

E:Mam takie pytanie bo czytałem ze VTT nie może być wyższe niż Vcore ale do 1.3V to się nie tyczy a jak jest naprawdę ? wiem już ze VTT mogę dać około 1.5V co da możliwość podniesienia Vdmmi do 2V ale czy V Core musi być wyższe niż 1.5V ? nie może być np 1.35V lub 1.4V ? jak z tym jest :D

Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsza rzecz po pamieciach przy ich podkrecaniu to procesor- konkretniej jego kontroler pamieci.

Te same pamieci kreca sie zupelnie inaczej na p55/x58 na korzysc p55 gdzie jest mniejsze obciazenie

Qpi [x1,5] a x58 [x2,0].

 

Jesli planujesz ustabilizowac 2000mhz na pamieciach i przy okazji 4.0-4.2 ghz na procu to mozesz

miec nie lada problem - 90% rozbija sie o procesor jaki trafiles :) niestety i stety :D

 

U siebie mam obecnie skrecone pamieci na 1610 6-7-6-18 1.62v a Vtt= 1.36v <-> Load, idle Vtt=1.32v

i wsio hula az milo, na 2000c9 tez chodza ale jakos 1610c6 mi bardziej lezy :P

 

Wysokosc Vtt oprocz pamieci/proca zalezy rowniez od plyty glownej jaka masz :) DFI/Foxx/evcia dobrze ciagna pamieci, asus troche kuleje al tragedii nie ma :>

 

Jak zabierasz sie za OC to troche dziwnie ci to wychodzi, jest milion poradnikow o podkrecaniu i 1 sluszna uwaga.

 

Nie robiles tego nigdy i sie na tym nie znasz to lepiej nie rob tego sam bo rownie dobrze mozesz

cos spiep!!yc

 

 

Wracajac do wypowiedzi kolegow wyzej nalezy nadmienic ze warunek Vtt/Vdimm [<0,5v] mimo ze zostanie zachowany moze uszkodzic pamieci/procesor przez za wysokie napiecia, ladnie napisane o tej roznicy ale juz nikomu nie chcialo sie zamiescic Max dopuszczalnego Vdimm/Vtt..

 

Vtt >1.5v na AC to gruba przesada na 24/7

Vdimm >1.8v rowniez przesada

 

Obecne pamieci bardzo dobrze kreca sie na napieciach ~1.65-1.70v i Vtt 1.3-1.45v. Dla testow/benchow/syntetykow wartosci mozna podnosic ale zeby

przez 24/7 to juz ktos musi miec niepokolei..

 

tyle z mojej strony, jedyny plus do autora to taki ze pyta ale przed tym powinien chociaz 1 poradnik przeczytac zeby cos wogole wiedziec bo az rece opadaja. Kupuje ktos kompa za kilkanascie tysiakow z mysla o OC a nigdy wczesniej nie mial z tym stycznosci... :<

Edytowane przez DARK666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło o ten co jest w dziale procków na LGA1366 a nie o kręceniu :P z tego o kręceniu to wszystko już wiedziałem :P no i np autor radzi aby PCIE było zawsze na 100MHz a inni piszą ze 104-108 celować jak nie chula :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne pamieci bardzo dobrze kreca sie na napieciach ~1.65-1.70v i Vtt 1.3-1.45v. Dla testow/benchow/syntetykow wartosci mozna podnosic ale zeby

przez 24/7 to juz ktos musi miec niepokolei..

 

tridenty - owszem. więcej niz 1.7V nie ma sensu bo efekt jest odwrotny od zamierzonego.

Wsadź elpidę hyper - zobaczysz jak łyka volty :)

Zwiększanie PCi-E ma sens tylko przy wysokich bclk - ponad 200. Tak wynika z moich obserwacji. 

 

 

Nawet na niskich napięciach można uzyskać sensowne wyniki. Nie ma sensu ładować zbyt wiele V bo przyrost wydajności będzie niewielki. benche i testy to już zupełnie inna sprawa.

 

VTT=1.22V, VDIMM=1.66V

 

Dołączona grafika

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...