Skocz do zawartości
Sosens

Monitor z 700-900zł

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem nowego monitora. Interesuje mnie model 22-calowy, z tunerem tv (najlepiej z wbudowanymi głośnikami).

 

Na chwilę obecną w oko wpadł mi LG Flatron M2262D. Nie jestem znawcą ale jak na ten przedział cenowy wydaje się on naprawdę dobry (wysoka rozdzielczość, 50000:1, oraz duży kąt widzenia).

 

Czekam na wasze opinie na ten temat, oraz propozycje alternatyw (mieszczących się w przedziale 700-900zł). Możliwe, że są jakieś monitory o podobnych parametrach w niższych cenach ;)

Edytowane przez Sosens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną w oko wpadł mi LG Flatron M2262D. Nie jestem znawcą ale jak na ten przedział cenowy wydaje się on naprawdę dobry (wysoka rozdzielczość, 50000:1, oraz duży kąt widzenia).

 

Wszystkie TN mają "mały" kąt widzenia ( a ww. monitor jest na TN) ... podobnie wymalowany przez producenta "na papierze" kontrast podziel tak przez ~55 a otrzymasz optymistyczne okolice prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem, że TN mają mały kąt widzenia, jednak skoro takie dane podali, to ich powinniśmy się trzymać, nawet jeśli LG kłamie, to czemu inne firmy miałby tego nie robić w sposób wprost proporcjonalny, zresztą wydaje mi się, że przesadzasz.

 

Czekam na sensowne rady, a nie narzekanie na niesprawiedliwości świata.

 

Z tego co wyczytałem, monitor, o którym wspomniałem zbiera naprawdę dobre opinie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co to ma wspólnego z moim pytaniem tj. jaki monitor wybrać i jakie jest Wasze zdanie na temat tego, który podałem. A to czy on ma naprawdę taki kontrast jak podają czy inny nie jest już dla mnie tak istotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu producenci podają wartość kontrastu dynamicznego zamiast statycznego, ale pokaż mi tego, kto tego nie robi.

Model LG Flatron M2262D ma kontrast statyczny na poziomie 1200:1 z tego, co sie orientuję, czyli bardzo dobrze. I wcale bym się nie zastanawiał tylko brał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu producenci podają wartość kontrastu dynamicznego zamiast statycznego, ale pokaż mi tego, kto tego nie robi.

 

Lepsze monitory EIZO, NEC ... w sumie nie widziałem na prawdę DOBREGO monitora który miałby podany kontrast dynamiczny (konkludując: można sobie ułatwić wybór przy zakupie monitora - widzimy kontrast kilka-kilkanaście tys. :1 = dynamiczny = omijamy łukiem :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza strona:

Moitor do 900 POLN - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

Monitor uniwersalny 22cale - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

Samsung Czy Iiyama? - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

Panorama 22' Do 600zl - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Czytasz w ogóle forum? Czy od razu zakładasz temat? Wybrałem tylko te, w których była wymieniona cena 600-900 zł w temacie lub opisie.

 

Tak, czytałem, że TN mają mały kąt widzenia, jednak skoro takie dane podali, to ich powinniśmy się trzymać, nawet jeśli LG kłamie, to czemu inne firmy miałby tego nie robić w sposób wprost proporcjonalny, zresztą wydaje mi się, że przesadzasz.

Kolega akurat tutaj powiedział ważną rzecz, radziłbym przeczytać ją jeszcze raz. Producentom monitorów NIE MOŻNA wierzyć, wręcz trzeba nie wierzyć jak psu! To, co jest wypisywane w większości folderów, woła o pomstę do nieba. Producenci KŁAMIĄ, ale w sposób zgodny z prawem - podają wartości, ale jak mierzone i w jakich warunkach? I co oznacza taki wynik?

 

Ale do konkretów.

1) Kontrast - tam gdzie masz napisane 'dynamiczny', od razu możesz uznać ten parametr za kompletnie nie ważny. Postaraj się zdobyć informację o kontraście statycznym. I uwierz mi, że 800:1 do domu Ci spokojnie wystarczy. 1000:1 ma większość dobrych monitorów.

2) Czas reakcji - w bajeczki pt. 2ms też nie wierzymy. Poszukaj od razu dopisku GtG, GtG3 albo jeszcze innych tajemniczych określeń. To samo co w pkt. 1 niestety.

 

No to jak porównać dwa monitory o tej samej rozdzielczości, skoro na kontrast i czas reakcji nie patrzymy? Ano patrzymy, ale nie na kartce papieru. MONITORA NIE KUPUJE SIĘ PO PARAMETRACH! Monitor NALEŻY włączyć i PRZETESTOWAĆ, ot choćby prostym programem TFTTest, Nokia Monitor Test, Eizo Test, Nec test czy bóg wie jakim jeszcze -test. Ważne są:

a) przejścia gradientowe (lewy górny róg ekranu - skrajny czarny, prawy dolny róg - skrajny kolor, domyślnie zacznij od białego) - im równiejsze, tym więcej fizycznie ZOBACZYSZ na ekranie. Jeśli są grubsze pasy, albo zauważalne większe pasy, niż pojedyncze przejście, to taki monitor jest do bani... Do tego 'wspaniałe' monitory typu LG W2252TQ-PF którego byłem posiadaczem przez zakup 'na pałę' wspierany tym forum, przechodził od czarnego do białego przez ZIELONY lol

b) stopnie szarości. Jeśli nie widać różnicy między 89% a 90%, albo przy 4% czarny jest brązowy, monitorek omijamy szerokim łukiem.

c) pełne kolory. Jak na czarnym są falbanki (gdziekolwiek kawałkami jaśniej), kolory mają miejscowe przebarwienia, monitorek wraca na półkę.

d) czas reakcji. Prosty biały klocek na czarnym tle już daje duże wyobrażenie o jakości wyświetlania. Jak masz kometę niczym z kosmosu, to to samo co w b) i c).

 

I tyle tak naprawdę na początek wystarczy. Do 1000zł nie ma sensu patrzeć na gamut i wierne odwzorowanie kolorów... Matryce TN po prostu tego nie mają. Chyba, że wybierzesz monitor na innej matrycy w tej cenie, ale tutaj też nie problem o nadzianie się na minę - tanie IPS albo PVA będą smużyć jak cholera, nie da się oglądać TV ani grać.

 

IMO szerokim łukiem omijamy: Gateway (parafrazując: get-away), BenQ, LG, 95% Samsungów, Acery,

 

No dobra, tego nie tamtego nie, a konkretne modele?

Jak już koniecznie chcesz zostać przy taniej TN, zwróć uwagę na Iiyamę. E2207WS, E2208HDS, E2209HDS/HDSD, B2406WS. Im też trzeba się przyjrzeć, bywa że przy teście 'klocka' smużenie jest niewielkie, ale za klockiem podąża drugi kwadrat! Taką sztukę omijać! Rozmawiałem z przedstawicielem na małopolskę i tłumaczył się zmianą fabryki przez koncern, ale takich sztuk nie wymieniają! Ceny ok. 650-800zł

 

NECow na TN produkują jak na lekarstwo, a od maja 2009 obcięli jeszcze masę modeli. Warto spojrzeć na NEC E222W, ale ten znowu czasem miewa nierówne przejścia. Tym niemniej to by był mój wybór za ok. 700zł. Wątpię, byś go dorwał (z polskiej distri, z pełną gwarancją) poniżej tej ceny.

 

Ja polecam zacisnąć zęby, dozbierać do 1400zł i zakupić NEC EA231WMi lub NEC P221W(ten drugi wypada skalibrować, usługa ok. 100-300zł):

- Przyzwoite smużenie (KAŻDY monitor smuży, jak by nie smużył to nie miałby czasu reakcji :) )

- O NIEBO lepsze odwzorowanie kolorów (w P221W masz 10bitowe przetwarzanie kolorów, w TN jest to przeważnie 6 bitów na składową http://www.gry.eizo.pl/jak-wybrac-monitor.html)

- Fajna ergonomia, nieporównywalne kąty widzenia (do TN), w EA231WMi głośniki i hub USB.

 

Póki co to wszystko jest czcze gadanie. Bierz pendrive, wrzuć tam program do testowania monitorów i zasuwaj do sklepów. Przetestuj to o czym mówiłem, a potem poproś o jeden z monitorów które poleciłem. Jeśli wybierzesz jednego z tych dwóch NECów, to masz monitor na lata. Na którym będziesz wreszcie coś widział...

Pzdr

 

Aha co do Della i HP się nie wypowiadam bo nie miałem możliwości ich osobiście przetestować.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...