Skocz do zawartości
saleen

Fortron 350 HLN uszkodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wyczułem zapach spalenizny z zasilacza, jest to okolo półroczny Fortron 350 HLN, dokonałem pomiarów i napięcia to stable +5v 5.07-5.08v, +12v 12.25-12.28v

 

Dzis dokonalem oględzin zasilacza, otoz zapach wydziela ewidetnie jedna z cewek, jest czarna i woni spalenizną, foto:

 

http://img46.imageshack.us/img46/6783/fires.jpg

 

Zasilka dziala bez zarzutu. Przez te pol roku miala ciezki zywot, e5200 @4ghz, 6gb, 9800gt + OC a to wszystko przy skreconym na jakies zalosne obroty Fanderze 120mm

Pytanie co z tym zasilaczem zrobic. Jest na śmietnik? Cewkę można wymienic? Czym grozi dalsze używanie chocby jako zasilki do sprawdzania płyt głownych "na pająka"?

Co moglo byc przyczyną takiego upalenia tej konkretnej cewki? Wydaje mi się że zapach pojawił się z dnia na dzien

 

Prosze o wypowiedzi osoby ktore posiadaja sensowna wiedze w zakresie elektoniki

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kwazor za rzeczową odpowiedz. Rozumiem ze chodzi o ostatni post w tym temacie? :

 

Nasze Naprawy Płyt Głownych Itp.... - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Nie znam się na elektronice jako takiej (nie zajmuje sie serwisem chocby hobbystycznie) stąd glupie pytanie, po ominieciu PFC tak jak pokazales mogę tą cewke wywalic z zasilki? Woni strasznie spalenizną. Drugie pytanie czy to ominiecie pfc wplywa jakos negatywnie na bezpieczenstwo (np pomija jakis bezpiecznik itp)? Oraz ostatnie, srednio teraz mam czas na zabawe, ten zasilacz z upaloną cewką przy solidnym nawiewie moze chodzic jeszcze 1-2 dni czy to igranie z losem? ;P

 

Sorry za glupie pytanie ale elektronikiem nie jestem ani z zawododu ani hobbystycznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ominieciu APFC niz złego sie nie dzieje. Ten fortron chodzi do dzis dnia. Jedynie ciut spada sprawność zasilacza ( cos fi )

 

Zasada działania APFC jest podobna jak na tym schemacie :

Dołączona grafika

 

Usuwasz cewke oraz tranzystory zamiast cewki dajesz zwore. ( dioda może zostac )

 

Jak mozesz to daj mi zdjecie od spodu zasilacza od strony sieci i wtedy zobacze co z czym masz połączyć ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze zasilka wytrzyma jeszcze 2 dni ale to był błąd. Zastałem dzis mega smród i wywalone bezpieczniki w instalacji domowej.

 

http://img297.imageshack.us/img297/1969/fortronfail.jpg

 

Ciekawe czy to sie jeszcze da naprawic :D

Wstępnie: przy probie wlaczenia wywala bezpiecznik w instalacji

 

Nic nie uszkodzil w kompie - glupi ma zawsze szczęście :D

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to raczej ostro poszło.... zapomniałem ci powiedziec ze masz go NIE WŁACZAĆ !!

 

Teraz pewnie poleciał mostek greatza i Wysadzone tranzystory od APFC.....co ciekawe bezpiecznik wytrzymuje takie łubudu....( ekchm ktorego czasami tam nie ma :D )

 

Czyli temat powinien sie teraz nazywac : Wysadziłem se APFC spytaj Kwazora czy da sie to naprawić....

I wiesz co ? Dzis taki zasilacz kosztuje grosze ... weż go polej smalcem i daj psu...

 

Fortrony pomimo wybuchania APFC nie robią szkód ( a przez moje rece przewineło się trochę tego... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...