Skocz do zawartości
jonwil

Zniknęły partycje po podłączeniu dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów!

Mam taki problem:

Wymieniona została płyta główna (na Gigabyte ep41-ud3l) i karta graficzna. Po tej czynności windows przestał się uruchamiać wiadomo - klucz sprzętowy. Zaistniała potrzeba reinstalacji systemu XP. Na dysku (ATA) mam 3 partycje NTFS. Dane jeszcze przed wymianą sprzętu zrzuciłem z systemowej partycji na pozostałe. Przystąpiłem do instalacji. Okazało się, że instalator jedynie widzi jedną partycję wielkości całego dysku i dodatkowy obszar ok 6mb. Przerwałem proces. Podpiąłem drugi dobry, działający dysk (też ata, 2 partycje po 150gb NTFS) i to samo - instalacja windows -> jedna partycja 300gb i obszar nie podzielony 6mb. Niestety od tego momentu oba dyski nie są już widoczne nawet po podłączeniu do innego komputera: "dysk nie jest sformatowany" - oczywiście nie podejmowałem żadnych kroków mających na celu jakiekolwiek zminy na dyskach. Przypuszczam, że gdybym podpiął kolejny dysk - stałoby się to samo. Użyłem porgramu testdisk - partycje nie są widoczne, easy recovery - to samo. Odzyskiwanie jest możliwe jedynie w opcji RAW. Być może się mylę, ale może mieć to związek z nową płytą. Jest tylko jedno gniazdo ATA gdzie podpinam DVD i HDD. Wygląda to tak, jakby nowa płyta nie rozpoznawała (???) dysków i mieszała coś w ich strukturze zaraz po podłączeniu. Bardzo proszę Was o pomoc w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to dyski?

 

Pierwszy (ten z partycją systemową) to Samsung SV1204H, drugi który zamienił się w niesformatowany to Seagate ST3320620A, dodatkowo Samsung HD300LD. Jak pisałem ewidentnie jest to następstwem podłączenia dysku do płyty głównej. Na tym ostatnim dysku który był pusty (Samsung HD300LD , 2partycje NTFS)- oczywiście również powstała jedna partycja plus obszar nie podzielony. Przeprowadziłem jednak proces instalacji windows xp do końca i działa. Jeszcze coś: w konfiguracji dysk twardy i DVD wszystko jest wykrywane. Jeśli mam podpięte dwa dyski na taśmie (próbowałem zworek: Primary Master -cs + slave cs, Primary Master cs + Primary slave - slave)jest problem ze startem. Pozostawię jeden wpięty obojętne czy master/slave - działa. W biosie mam włączone oba kanały IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy (ten z partycją systemową) to Samsung SV1204H, drugi który zamienił się w niesformatowany to Seagate ST3320620A, dodatkowo Samsung HD300LD. Jak pisałem ewidentnie jest to następstwem podłączenia dysku do płyty głównej. Na tym ostatnim dysku który był pusty (Samsung HD300LD , 2partycje NTFS)- oczywiście również powstała jedna partycja plus obszar nie podzielony. Przeprowadziłem jednak proces instalacji windows xp do końca i działa. Jeszcze coś: w konfiguracji dysk twardy i DVD wszystko jest wykrywane. Jeśli mam podpięte dwa dyski na taśmie (próbowałem zworek: Primary Master -cs + slave cs, Primary Master cs + Primary slave - slave)jest problem ze startem. Pozostawię jeden wpięty obojętne czy master/slave - działa. W biosie mam włączone oba kanały IDE.

 

Do Seagate'a użyj DiscWizard powinno udać się odzyskać partycje.

 

A rzeczywiście wygląda to na problem z płytą. Co z aktualizacją biosu, robiłeś może?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Seagate'a użyj DiscWizard powinno udać się odzyskać partycje.

 

A rzeczywiście wygląda to na problem z płytą. Co z aktualizacją biosu, robiłeś może?

 

 

Zainstalowałem wszystko to, co było na cd do płyty głównej. Ciężko mi byłoby zrobić update biosu bez wcześniejszego zainstalowania windows czyli skasowania zawartości dysku. Niestety nie mam stacji dyskietek, a tam w update jest jakiś autoexec dosowy. Nigdy tego nie robiłem.

Spróbuję tego Wizarda.

Edytowane przez jonwil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Rozumiem, że chodzi o XP - tak? Masz w nim SP3?

2. W przypadku zmiany sprzętu (i klucza sprzętowego) jest prośba o ponowną aktywację, a nie problem z uruchamianiem. Problem z uruchamianiem oznacza zmianę chipsetu.

3. Nie wiem, czemu nie działają Ci dyski na ustawieniach CS, ale spróbuj tak:

primary master czyli dysk pierwszy na liście, wpięty na środku taśmy, zworka 'master'

primary slave czyli drugi dysk na liście, wpięty na końcu taśmy, zworka na 'slave'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Rozumiem, że chodzi o XP - tak? Masz w nim SP3?

2. W przypadku zmiany sprzętu (i klucza sprzętowego) jest prośba o ponowną aktywację, a nie problem z uruchamianiem. Problem z uruchamianiem oznacza zmianę chipsetu.

3. Nie wiem, czemu nie działają Ci dyski na ustawieniach CS, ale spróbuj tak:

primary master czyli dysk pierwszy na liście, wpięty na środku taśmy, zworka 'master'

primary slave czyli drugi dysk na liście, wpięty na końcu taśmy, zworka na 'slave'

 

Dzięki, ta opcja działa, niestety w temacie utraconych partycji bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...