Skocz do zawartości
FoX 13

Próba wyłudzenia nr IMEI?

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedaję na allegro telefon, Nokię N81. Po jednym dniu dostałem maila, czy mogę przesłać numer IMEI, bo osoba chciałaby sprawdzić, kiedy telefon był wyprodukowany. Wydało mi się to podejrzliwe, więc powiedziałem, że ja to sprawdzę tylko żeby podał jak to zrobić. Cisza...

 

Drugiego dnia było znowu pytanie, o cene telefonu oraz znów o numer IMEI. Dałem tą samą propozycje. Cisza...

 

Wczoraj dzwonił gość, który pytał czy mogę podać nr IMEI, bo chciałby sprawdzić czy telefon jest na gwarancji. Odmówiłem.

Dziś dzwonił znowu (nie wiem czy ten sam, bo nie przywiązałem uwagi do głosu) najpierw pytanie o cenę, potem o gwarancję a na końcu czy podam IMEI.

 

Zapytałem więc, czemu ja nie mogę sprawdzić tej gwarancji na podstawie IMEI? Odpowiedź: bo nie jestem pracownikiem serwisu Nokii i nie mam dostępu do pewnej strony, czy coś podobnego.

 

Co o tym sądzicie? Wydaje mi się to nader podejrzane, a może jestem tylko przewrażliwiony... Dziwi mnie fakt, że na allegro sprzedałem w ciągu lat kilka telefonów i to pierwszy przypadek, kiedy ktoś tak nachalne wypytuje o IMEI.

 

Dodam tylko, że posiadam do telefonu dowód zakupu, jakim jest faktura VAT i do tego gwarancja serwisowa sklepu, także nie ma mowy o tym, że mogę posiadać kradziony telefon.

Edytowane przez FoX 13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj numer nic Ci nie grozi ;) ja zawsze podaje numer IMEI bądź robię zdjęcie gdzie podany jest ten numer na pudełku bądź fakturze i na telefonie. Osoba kupująca ma większą pewność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało podać IMEI, czasy łatwych 'podmianek' minely dawno. Najlepiej zrobic foto pudelka na ktorym jest numer + telefonu po wstukaniu *#06#. Ogolnie jesli ktos 'sprawdza' IMEI to robi to pewnie na policji/operatora u ktorego byl kupiony - wtedy ma 99% pewnosci, ze aparat pochodzi z legalnego zrodla. Sa tez strony (ale nie nalezy im az tak ufac) np: International Numbering Plans, © 2001-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;)

Wydawało mi się to nadzwyczaj dziwne, że sprzedałem tyle telefonów, w tym kilka Nokii, i nigdy nie było pytania o IMEI a tu nagle ... i to w takiej ilości! No ale już mogę być spokojniejszy ;) aczkolwiek nie wiem po co komu ten IMEI, skoro wyraźnie mam kartę gwarancyjną sklepu, blankiecik Nokii nie podbity, także nawet nie ma co się ubiegać o gwarancję w Nokii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, ze koles chcial numer IMEI zeby sprawdzic czy telefon ma gwarancje nie powinno dziwic. Sprawdzic to akutalnie mozna tylko majac dostep do strony Nokii wiec jego uzasadnienie mozna by uznac za prawdziwe. Na numbering plans mozna ewentualnie sprawdzic czy IMEI jest wlasciwy i czasem wykluczyc klona (magiczne chinskie N95 z IMEI od N70 i inne takie cuda). Jesli zas chodzi o gwarancje, to nawet jesli karta gwarancyjna jest czysta a masz dowod zakupu, na ktorym widnieje data, numer IMEI telefonu i podpis/pieczatka sklepu, Nokia taka gwarancje powinna uznac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ci, ktorzy maja dostep serwisu Nokii, tak. Kiedys, byla stronka, na ktorej uzytkownik mogl samemu sprawdzic date produkcji oraz waznosc gwarancji, ale jakis czas temu Nokia zmienila system i zablokowala dostep z zewnatrz. Ty, jako klient powinies miec taka mozliwosc poprzez wizyte w punkcie Nokia Care.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...