Skocz do zawartości
Thunderer

[Nowy komputer] Jaki sprzęt wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Tak jak napisałem w opisie tematu potrafię sam złożyć komputer, ale ze względu na to, że nie siedzę w sprzęcie na pewno poradzicie lepiej co zmienić, co dodać, co usunąć.

 

Jestem programistą i chciałbym nowy komputer wykorzystać do złożonych obliczeń wielordzeniowych, stąd konfiguracja "jak do gier", w które też notabene lubię pograć. Oczywiście nie śpię na worku dolarów, więc docelowo chciałbym złożyć coś na około 3500zł brutto - jest to komp na parę najbliższych lat, a nie lubię co roku chodzić i kombinować, tym bardziej, że mój aktualnie 5,5 letni komputer jeszcze spokojnie daje radę, ale trzeba iść z duchem czasu. ;] Aktualnie ten zestaw został wyceniony w Escu na 3950zł brutto / 3200zł netto, więc na pewno będę musiał z czegoś zejść, ale najpierw chciałbym zobaczyć, jak to wygląda w Waszych oczach. Jedną z najważniejszych funkcji tego komputera ma być to, że nie będę go słyszał - także wszelkie uwagi na temat poziomu głośności także mile widziane.

 

Poniżej zamieszczam efekt mojej "pracy" w konfiguratorze sklepu Esc.pl oraz informacje które chciałbym uzyskać:

 

Procesor: Intel Core i7-930 /2.8GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ 1049 zł

Ewentualnie:

Intel Core i7-920 /2.66GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ [bX80601920] - 999zł : Esc.pl

Chciałbym raczej kupić Intela, ale jeśli będą dobre propozycje od AMD to może się skuszę.

 

Płyta główna: Asus P6T SE /intel X58/ 690 zł

Ewentualnie:

AsRock X58 Extreme /intel X58/ - 559zł

Foxconn FlamingBladE GTI /intel X58/ - 599zł : Esc.pl

Tutaj zależy mi głównie na stabilności, Asus sprawdził się w aktualnym sprzęcie, więc wybieram kontynuację. Z drugiej strony wszystkie płyty są oparte na tym samym chipsecie, więc AsRock wygląda całkiem obiecująco, a kilka pozytywnych opinii słyszałem.

 

Wentylator: - -

Jaki wziąć do tego procka? OEMowy wystarczy?

 

Pamięć RAM: OCZ 3GB (3x1GB) 1866MHz CL9 Reaper 399 zł

Druga pamięć RAM: - -

Ewentualnie:

OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 Gold - 399zł : Esc.pl

Kingston 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 HyperX - 399zł : Esc.pl

Pytanie jest krótkie: więcej, czy szybciej? Kupując 2x2GB mam opcję, żeby dołożyć w przyszłości jeszcze jedną kość, bo w układzie 3x1GB będę musiał wymieniać cały zestaw, ale te 1,9GHz taktowania kusi. ;]

 

Dysk twardy: Western Digital Green 1 TB 7200rpm 64MB cache SATAII 295 zł

Drugi dysk twardy: - -

Kieszeń HDD: - - [nie potrzebuję]

Ewentualnie:

Inny WD, jestem takim fanboyem tej firmy, że raczej nie zmienię wyboru - 3 dyski w historii [2, 7 i 12-letni], wszystkie cały czas na chodzie. ;]

Wziąłem model 1TB przyszłościowo, ale nie zależy mi specjalnie na pojemności - 500GB czy 640GB powinien starczyć aż nadto.

 

Karta graficzna: Asus GeForce GTX 275 896MB DDR3 /448bit/ HDTV 2xDVI 849 zł

Ewentualnie:

Gigabyte GeForce GTX 275 896MB DDR3 /448bit/ HDTV HDMI, DVI [GV-N275UD-896I] - 849zł : Esc.pl

Nie wiem tutaj za bardzo jak zrobić, bo kolega mi radzi wziąć coś słabszego, np. GTS 250 w SLI, co wychodzi podobnie cenowo a lepiej wydajnościowo. Raczej wezmę kartę NVidii, ze względu na to, że chciałbym nie mieć problemów na Linuksie. ;]

 

Karta dźwiekowa: Creative Labs X-Fi Xtreme Audio 149 zł

Ewentualnie:

Brak karty, bo nie wiem, czy w ogóle potrzebuję czegoś ponad zintegrowaną - to jest do wyrzucenia jakby mi za dużo kosztowało. ;]

 

Napęd FDD: Alps 1.44MB Black 39 zł

Z sentymentu, ale też do wywalenia. ;]

 

Nagrywarka DVD: LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe (black) 110 zł

Aktualnie posiadam Lite-Ona 1653S w którym wszystko oprócz samego CD padło po roku, więc zmieniam firmę.

 

Karta sieciowa: - -

Wystarczy zintegrowana na płycie.

 

Obudowa: I-BOX Lion 607B (b/z) 120 zł

Ładnie wygląda i w miarę tania jest, ale jestem otwarty na propozycje.

 

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W 239 zł

Tutaj mam największą zagwozdkę - jaka moc będzie potrzebna / wystarczająca?

 

Listwa zasilajaca: - -

Byłbym wdzięczny za jakieś propozycje, bo trochę się boję o ten sprzęt. ;]

 

Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W taktowaniu ramu 1.86 a 1.6ghz nie zauważysz różnicy lepiej weź 2x2gb i kiedyś najwyżej dołożysz

Co do obudowy to nie jestem przekonany do obudów i-box'a -> kiepska wentylacja dołóż do np antec'a 300 czy cos w tym stylu.

Co do słyszalności do i7 na boxie na pewno będziesz słyszał więc raczej wymiana na coś z podwieszonego tematu

Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + 1/2x SilentiumPC Zephyr 120 - 40 zł lub scythe mugen

Zasiłke weź ocz modxstream ale 600W

Tutaj masz 2x2gb 2000mhz za 399 A-Data 4GB (2x2GB) 2000MHz Xtreme Series [AX3U2000XB2G9-2X] - 399zł : Esc.pl

Tutaj masz 3x2gb 1600mhz z podwieszonego za 639 G.Skill 6GB (3x2GB) 1600MHz CL9 NQ [F3-12800CL9T-6GBNQ] - 639zł : Esc.pl

Co do karty to jeżeli masz duży monitorek i dużą rozdzielczość to warto dołożyć do 5850

Płytę AsRock'a Extreme zupełnie starczy a jest tańsza.

Co do reszty to ktoś inny będzie chyba musiał dopowiedzieć

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor : AMD Phenom II X4 955 3.2 Ghz Black Edition C3 - 559 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Płyta Główna : Gigabyte 770TA-UD3 - 335 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 360 zł / A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 Gaming - 369 zł

Karta Graficzna : Gigabyte GeForce GTX 275 896MB - 849 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 239 zł

SSD : Intel X25-M SSD 40GB - 420 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

Obudowa : Cooler Master Elite 331 - 159 zł

 

3355 zł.

 

Listwa zasilajaca, nie wiem ile to moze kosztowac i nic nie doradze bo sie nie znam ale w 60 zł. powinienes sie chyba zmiescic.

Jesli cos zaoszczedzisz / nie bedziesz go krecil doloz 60 zł do AMD Phenom II X4 965 Black Edition. (3.4Ghz)

Obudowa to kwestia gustu byle nie byla za mala, ten IBOX to 170mm szerokosc a wiec dosc malo w porownaniu np. do tego CM 203mm ( Wymiary Zalmana CNPS 10X Flex: 133(dł) x 74(szer) x 151(wys)mm )

SSD to duzy + jesli chodzi o cisze, mysle ze ten zestaw jest ok. :wink:

SLI wybij sobie z glowy :mur:

Edytowane przez kelcior
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłaciłbym do lepszej budy , jakiś CM690 Dominator , Antec 300 , warto dołożyć te 100-150zł i nie wściekać się jak obudowa wpada w drgania.

 

Czy warto kupić ssd , jako dysk systemowy pewnie tak , oczywiście trzeba znać jego ograniczenia , ale komfort jest spory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 to bardzo droga i średnio opłacalna zabawka. Czemu nie weźmiesz i5? tańszy procek, płyta na p55 i dual a nie triple channel pozwolą zaoszczędzić krocie. AMD to też nie głupi pomysł. Ogólnie głupotą jest kupowanie sprzętu "bo chcę wydać tyle a tyle kasy". Raczej powinieneś dobrać to co odpowiada Twoim potrzebom. Na pewno wyjdzie taniej. Weź lepszą obudowę to po pierwsze. (Poszukaj sobie, według własnego gustu) I jak chcesz to możesz Poszukać chłodzenia wodnego Corsair H50. Jest wydajne, bezobsługowe, banalne w montażu i zadziwiająco tanie (270zł) Za cichym zasilaczem rozejrzyj się w teście na pcLabie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sysak: tak jak napisałem we pierwszym poście komputer będzie mi służył m. in. do programowania / obliczeń na wielu rdzeniach, więc nie żałuję na procka i 4 rdzenie w core i7 są całkiem ok. To nie jest tak, że ja kupuję kompa "do kwoty", tylko taki mam budżet i chcę zmaksymalizować wydajność.

 

@BLiT: sprawa obudowy jest otwarta, a dysku SSD raczej nie wezmę, ten na SATA zupełnie mi wystarczy [i tak teraz mam zwykłe IDE, więc... ;]].

 

@J.Piotr, @kelcior: po uwzględnieniu Waszych propozycji mój zestaw predstawiałby się następująco:

 

Procesor : Intel Core i7-920 /2.66GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ - 999zł

Nie wezmę AMD, bo w tych zastosowaniach, które opisałem [programowanie, obliczenia] Core i7 gniecie w benchmarkach Phenoma. ;]

 

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Nie wiem / nie znam się / nie dyskutuję - ważne, że przynajmniej kosztuje po ludzku. ;]

 

Płyta Główna : AsRock X58 Extreme /intel X58/ - 559zł : Esc.pl

Idę po kosztach, a skoro mówicie, że wystarczy, to spoko. Tańszej na Socket1366 i tak nie znajdę. ;]

 

RAM : GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 - 350zł.

Wolałbym Kingstona / OCZ, ale co poradzić. ;]

 

Karta Graficzna : Gigabyte GeForce GTX 275 896MB - 849 zł

Tutaj może zmienić się tylko firma, bo ceny tego modelu wszędzie te same.

 

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W - 299 zł

ew. OCZ ModXStream Pro 500W za 239zł, zależy od tego, który będzie bardziej optymalny / po prostu wystarczy.

 

SSD : Intel X25-M SSD 40GB - 420 zł

Na takie luksusy mnie nie stać. ;]

 

HDD : Western Digital Green 500GB 7200rpm 32MB cache SATAII - 175zł

Po dokładniejszym przemyśleniu wezmę mniejszego WDka.

 

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

Nie wiem czy się w ogóle przyda a zawsze 100zł mniej. ;]

 

Obudowa : Cooler Master Elite 331 - 159 zł

Albo cokolwiek innego do ~200zł, nie potrzebuję fajerwerków. ;]

 

Całość: 3664zł, nie brzmi źle, ale trochę wystaje. Gdybyście mieli jeszcze jakieś propozycje to proszę, piszcie.

Edytowane przez Thunderer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń z mojej strony :

 

cpu: jeśli już musi być i7 to zasilacz 600W , podkręcona i7 lubi dużo papu

ram: ja bym nie wolał ani kingstona ani ocz bo to tylko puste nazwy , liczy się konkretny model (dorzuć 10 zł do modelu 1600MHz)

gpu: kupujemy gtx 260 216sp i kręcimy i mamy wydajność gtx 275 (a 150zł w kieszeni)

hdd: nie wiem dlaczego się tego wd green uczepiłeś , chcesz wd ok ale tylko model black (WD5001AALS) a jak nie to samsung f3 ([HD502HJ) bo będzie lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja nie jestem z tych "kręcących", niestety - za bardzo się boję o moje złotówki. ;]

 

i nie uczepiłem się WD green, tylko samego WD - korzystam ze sprawdzonych rozwiązań. black jest droższy, a czy lepszy? pod jakim względem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesora uwalic sie nie da chyba ze ktos jest walniety i wyjedzie naprawde z jakimis napieciami z kosmosu albo nie poczyta nic itp

Karta to pikus, a gtx 260 kreci sie tak milo i wysoko ze szok. Zaden wyzej gtx nie ma sensu juz bo wzrost wydajnosci znikomy. Szkoda ze nie chcesz ATI ale ok, bywaja problemy to tez zalezy od rodzaju OS'a. Wiele osob uzytkuje na linuxie nowe konstrukcje i nie zali sie :P ale to spore fundusze wiec nie warto ryzykowac i potem sprzedawac raz uzyta karte na allegro etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, ale żeby kręcić to chyba trzeba dać jakieś solidne chłodzenie, którego raczej nie przewidziałem. ;] a intel + ati właśnie został wybrany po to, żeby nie mieć problemów na [brzydkie określenie na linuksa]u, na którego się przesiadam.

 

edit:

 

ej, no bez przesady - "li_nu_ch" jest brzydkim określeniem, lub co gorsza wulgaryzmem? ;]

Edytowane przez Thunderer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość potfur

Procesor : Intel Core i7-920 /2.66GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ - 999zł

Nie wezmę AMD, bo w tych zastosowaniach, które opisałem [programowanie, obliczenia] Core i7 gniecie w benchmarkach Phenoma. ;]

 

Troszkę offtopicznie.

Ja tylko o jedno zapytam, w jakim konkretnie sofcie pod LinuXem i5/i7 gniecie Phenoma X4 II 945/955/965 ?

Czy mógłbyś podać jakieś przykłady ? (ew. ze źródłami) - jeżeli możesz oczywiście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze sensu kupowania i7 i plyty glownej za prawie 600 zl. jesli nie bedziesz krecil, za PII 965 + GB 770TA-UD3 zaplacisz niecalego tysiaka a watpie zebys golym okiem zauwazyl roznice miedzy tymi dwoma procami. :mur:

A nawet jesli te zaoszczedzone 600 zl. na np. SSD w pelni ci to wynagrodzi.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Brief Interlude: Phenom II Versus Core i5 : AMD Phenom II X4 965 Black Edition Review

 

Podsumowanie testów wydajności Core i7 - Core i7 920 & 965 (Intel Nehalem) vs. Core 2 Quad - TEST NA ŻYWO! - Tygodnik Komputerowy Elektro-Giełda & Info-Giełda elektrogiełda infogiełda egiełda e-giełda

 

AMD Phenom II X4 965 Black Edition Review - CPUs and Memory Reviews - TrustedReviews

 

AMD Phenom II X4 965 Black Edition Review - CPUs and Memory Reviews - TrustedReviews

 

Core I5 Vs Phenom Ii X4 965 Quad-core - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

zaznaczam, że nie chcę wywołać żadnego flame'a - z Waszą pomocą udało mi się złożyć ładny zestaw, który mam nadzieję pochodzi przez najbliższe 5+ lat, podobnie jak mój aktualny komputer. zależy mi najbardziej na wydajności w obliczeniach, a w testach wychodzi na to, że jednak core i7 lepiej się sprawują.

 

dziękuję Wszystkim bardzo za pomoc, jeśli mielibyście jeszcze jakieś porady, chętnie wysłucham i zastosuję. ;]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...