Skocz do zawartości
andrew777

AMD Bulldozer | AM3+ | Zambezi | Vishera

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam się nad fx4100 bo jest w dość ciekawej cenie. przejrzałem kilka testów:

 

AMD FX-4100 Quad Core 3.6GHz Bulldozer Processor Review - The AMD FX-4100 CPU - Legit Reviews

AMD FX 8150 - 8120 - 6100 and 4100 performance review

[Phoronix] AMD FX-4100 Bulldozer Review

AMD FX-8150, -8120, -6100, -4100 Bulldozer review | Hardware.Info Nederland

 

ciężko jednoznacznie stwierdzić że jest słabszy od ph955 czy i3-2100. nie wiem czy to kwestia testów, płyt głównych, aktualnych biosów itp. ale w jednych testach dostaje w dupe w innych bije lub równa się z konkurencją. do tego dochodzi b.dobre OC - jak widać nawet o 1Ghz, co już całkiem może namieszać w rankingach. no i jeszcze niższy pobór prądu niż phenom...

 

gdyby cena fx-4100 oscylowała na poziomie athlona x4, phenoma x2 (350-400zł) byłby to niewątpliwe procek godny polecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to, że mam phenoma x2 955 i płytę am3 sprzedałem i kupiłem am3+ i zastanawiam się czy jest jakiś zysk fps i w ogóle wydajności :D

 

 

nie widziałem jeszcze testu porównującego wydajność płyt am3 do am3+ na procesorach am3

Edytowane przez Ardianz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widział ktoś jakieś test płyt am3 w porównaniu do am3+ na phenom 2 x4 ? chodzi o różnice w wydajności chipsetów

 

seria 8xx i 9xx to sa fizycznie te same uklady.Wiec roznic nie ma zadnych.Pomniejsze roznice miedzy plytami wynikaja z nieco odmiennych biosow czy tez taktowan szyny bazowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i tak, ale nikt jeszcze nie zrobił porządnego testu płyt am3+ np. modele Gigabyte 970 ud3 i 990x który to ostatni model niedawno kupiłem

 

nawet jak nie ma różnicy w wydajności to są różnice w temperaturach, oc, poborze energii, itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem przed chwilą 1100T i teraz się zastanawiam czy kupić fx-8120 czy zmienić całą platforme (tylko ceny strasznie poszły w górę).

 

EDIT: Jednak zamówiłem FX-8120, zmiana platformy nie wchodzi w grę ze względu na budżet.

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, procek dotarł.

 

Na starcie AiSuite podkręcił do 4GHz , ręcznie przestawiłem na 4,5GHz przy 1.32V.

 

Testy:

3DMARK 11 - 200pkt więcej niż na 1100T@4GHz

CINEMABENCH 11.5 - 7,41

 

Zatem nie jest źle. Ale mogło by być lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury zabójcze dla płyty głównej, znika mi dźwięk po jakimś czasie w BF 3 :mur: , sekcja zasilania tak gorąca że mam teraz ślad na paluchu.

 

Chłodzenie to co w podpisie. Teraz dałem wentylator 1900RPM na CPU i 1250RPM na sekcje zasilania.

 

OCCT działa caly czas stabilnie , ale po pewnym czasie widze że niektóre rdzenie zmieniają taktowanie do 1,7GHz pomimo wyłączenia wszystkiego w biosie :mur:.

 

Musze powalczyć z napięciem widocznie 1,32V to za dużo dla tego procka - aktulanie brak czasu.

 

Co do wirtualizacji to ja się w to nie bawie niestety.

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawka do Windows 7 mająca zwiększyć wydajność Buldożerów przez lepsze rozdzielanie zadań. Kto ma Buldka niech zainstaluje i pochwali się czy nie jest to coś ala Lab Burst Mode. Edytowane przez St.Anger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś potestowałem troche i udało mi się ustawić 17*250 przy Vcpu 1,275V ( z poziomu biosa ) - OCCT przeszedł spokojnie. Już nie obniżał taktowania. Martwi mmnie jednak nadal temoperatura a AiSuite 69 stopni, Core Temp pokazuje ok 65 stopni. Może inną paste dać - teraz oryginalna z zestawu chłodzenia.

 

PS. Co do łatki to zobacze i dam wyniki testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam na zagranicznych forach (np. overclock.net) łatka daje wzrost od marginalnego (Cinebench) do naprawdę solidnego kopa w niektórych grach. Teraz pytanie czy tylko BD przyspieszy po zainstalowaniu tej łatki czy wszystkie procesory wielordzeniowe/wątkowe? A jeśli przyspieszą wszystkie procesory to czy tak samo jak BD czy jednak FXom uda się zmniejszyć przewagę procesorów Intela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT działa caly czas stabilnie , ale po pewnym czasie widze że niektóre rdzenie zmieniają taktowanie do 1,7GHz pomimo wyłączenia wszystkiego w biosie :mur:.

 

\To oznacza przeciazenie/przegrzanie na sekcji zasilania. Wszystkie plyty Asusa maja takie zabezpieczenie. Na fx chyba nie ma sposobu aby to obejsc, musialbys poszukac na farach internetowych (nie polskich), na phenomach mozna bylo wyedytowac stan p3, ale grozilo to spaleniem plyty, lub wylaczeniem sie komputera po przegrzaniu - rozne wersje biosu roznie sie zachowywaly.

 

Problem wystepuje tylko w syntetycznych programach, raczej nie wystapi podczac normalnego kozystania z komputera - mozna to olac. Moze wystapic w specyficznych sytuacjach przy konwersji wideo. I bardzo dobrze, ze tak sie dzieje, bo tylko dzieki temu zestaw jakos dziala i nie grozi stopieniem plyty.

 

Szczerze, nie wydaje mi sie aby problemy z dzwiekiem wynikaly z przegrzewania sie sekcji zasilania, ale ewentualnie z powodu zbyt wysokiej temperatury w obudowie. Problemy z dzwiekiem podczas przerywnikow filmowych w bf3 wystepuja rowniez, bez wyraznej przyczyny na roznych plytach am3+ - nie wiem dlaczego. Tutaj rowniez odsylam po porady na fora.

 

Zastosowanie podstawki am3+ to o ironio w moim przekonaniu blad amd, bo nalezalo zmienic podstawke i wymusic na producentach plyt wydanie urzadzen, ktore do obslugi procesora sie nadaja. W tym przypadku analogowa sekcja 8+2 wydaje sie sensownym minimum, Twoja plyta ma o ile pamietam 4+1. Powinienes wymienic plyte i metoda prob i bledow mimo wszystko wyczuc gdzie lezy granica pomiedzy podwyzszonym poborem pradu po oc, a przy jakim napieciu pobor rosnie do poziomu dyskwalikujacego zestaw do eksploatacji w zaciszu domowym. Oczywiscie mozna tez zrobic przeciag w obudowie kilkoma wentylatorami 2000+ rpm, pytanie tylko co chcesz osiagnac.

 

Pobor phenoma II nie wyglada wcale zle, szczegolnie kozystajac z ies i podobnych technologii. Podstawowa zasada przy oc to nie przekraczanie 1,4V, powyzej tej wartosi ilosc ciepla wzrasta naprawde bardzo mocno, phenom przy 1,375v ma na dobra sprawe podobny pobor do i5 wkreconego do 4,4ghz, a 3,8 ghz wcale nie jest nierealne przy 1,375v, natomiast ustawienie 1,5v powoduje zwiekszenie poboru i wydzielanego ciepla o 100W (!). W fx'ie 6100 nie udalo mi sie tego zbyt dokladnie przetestowac o ironio z powodu przegrzewania sie sekcji zasilania. Jak nie masz miernika, patrz na temperatury. W przypadku fx'a jest dosc podobnie, zabojcze i przyprawiajace o opad szczeny pobory pojawiaja sie dopiero po podbiciu napiecia.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wystepuje tylko w syntetycznych programach, raczej nie wystapi podczac normalnego kozystania z komputera - mozna to olac. Moze wystapic w specyficznych sytuacjach przy konwersji wideo. I bardzo dobrze, ze tak sie dzieje, bo tylko dzieki temu zestaw jakos dziala i nie grozi stopieniem plyty.

 

Szczerze, nie wydaje mi sie aby problemy z dzwiekiem wynikaly z przegrzewania sie sekcji zasilania, ale ewentualnie z powodu zbyt wysokiej temperatury w obudowie. Problemy z dzwiekiem podczas przerywnikow filmowych w bf3 wystepuja rowniez, bez wyraznej przyczyny na roznych plytach am3+ - nie wiem dlaczego. Tutaj rowniez odsylam po porady na fora.

 

Zastosowanie podstawki am3+ to o ironio w moim przekonaniu blad amd, bo nalezalo zmienic podstawke i wymusic na producentach plyt wydanie urzadzen, ktore do obslugi procesora sie nadaja. W tym przypadku analogowa sekcja 8+2 wydaje sie sensownym minimum, Twoja plyta ma o ile pamietam 4+1. Powinienes wymienic plyte i metoda prob i bledow mimo wszystko wyczuc gdzie lezy granica pomiedzy podwyzszonym poborem pradu po oc, a przy jakim napieciu pobor rosnie do poziomu dyskwalikujacego zestaw do eksploatacji w zaciszu domowym. Oczywiscie mozna tez zrobic przeciag w obudowie kilkoma wentylatorami 2000+ rpm, pytanie tylko co chcesz osiagnac.

 

Jeśli chodzi o zwiechy dźwięku to nie miałem ich na 1100T @4,2GHz Vcpu=1,5V.

Zatem ewidentnie coś jest na rzeczy z FX i jego napięciem ( po testach działa stabilnie na 4,25GHz Vcpu=1,275V).

Co do sekcji zasilania to mam 6+2 więc nie jest źle.

 

Jeśli chodzi o obudowe to z posiada 3 wentlatory (tzn 4 ale ten duży musiałem wyciągnąć bo chłodzenie się nie mieści) + 1 na CPU i 1 na sekcje zasilania.

 

Instaluje łatkę i zobacze czy coś pomoże w "szybkości" FX`a.

 

 

EDIT : nie moge pobrać tego :mur: "Żądanie dotyczące poprawki

 

Artykuł Bazy wiedzy nie zawiera publicznych poprawek. Skontaktuj się z pomocą techniczną, jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy.

 

http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support " ma ktoś pomysł ??

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mmnie jednak nadal temoperatura a AiSuite 69 stopni, Core Temp pokazuje ok 65 stopni. Może inną paste dać - teraz oryginalna z zestawu chłodzenia.

 

A jaka bys chcial temperature?! To jest bardzo niska temperatura jak na ten procesor, na sandy bridge mam znacznie wyzsze temperatury z powodu gorszego niz Twoje chlodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o sekcję zasilania (choć pośrednio sekcji dotyczy), tylko o moduł APM (Advanced Power Management), który pilnuje, aby pobór energii nie przekroczył pewnego poziomu, bodajże 26,5A. W praktyce APM zbija pobór energii do 280-290W (cała platforma) właśnie poprzez obniżanie taktowania. Miałem już w rękach kilka płyt na AM3+ i APM jest dużym problemem, bo część z nich dopiero w nowszych biosach otrzymała opcję wyłączenia tego modułu. A były i inne hece, np. jeden z tańszych Asusów miał taką opcję, ale w praktyce niestety nie działała, na droższym było OK. Kilka płyt Gigabyte dopiero w ostatnich biosach beta ma możliwość wyłączenia APM.

 

Czyli w skrócie - jak podkręcamy jakiegokolwiek Bulldozera, to trzeba koniecznie wyłączyć APM.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...