Skocz do zawartości
andrew777

AMD Bulldozer | AM3+ | Zambezi | Vishera

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawości, czy AMD kiedyś powiedziało czemu nie korzystają z socketów LGA? Stosują je w końcu w rozwiązaniach serwerowych.

 

może dlatego aby ludziska nie wsadzali procków zamiennie tak jak to ma miejsce w intelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludovic

A tam a tam a ja chcę zobaczyć porządne 4 rdzenie w okolicach 500zł i płyty poniżej 300zł na które te owe 4 jajka można wsadzić a w przyszłości bez problemu zmienić na 8. O to u intela niestety ciężko.

 

Kolejna tylko kwestia taka to kiedy programiści nauczą się pod te owe mnożące się ostatnio rdzenie pisać kod gry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

że serwerowy Intel wejdzie no normalną płytę główną

 

Po pierwsze, moje pytanie nie brzmiało "dlaczego AMD nie korzysta z serwerowych socketów w desktopach", nie?

 

Skoro desktop ma zupełnie inny socket to czemu jest PGA a nie LGA. Przecież mogły by być te 938 czy 942 piny ale socket LGA. Intel też ma S1567 dla najwyższych modeli (i będzie S2011 w tym roku), a większość proców na 1366 ma desktopowe odpowiedniki. Za to tych które nie mają jeszcze nie widziałem u żadnego usera (np. 32 nm quady Xeon).

 

A skoro nie ma różnicy między PGA i LGA, to czemu w serwerach używają LGA? Nie zawsze tak było.

 

 

Tak więc jeśli ktoś zna oficjalne info od AMD, a nie spekulacje i wymysły, to proszę napisać. Nie wierze że nikt ich o to nigdy nie zapytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się wypowiem do linka który zamieścił andrew777.

Hm napisali że na am3+ będą działały procesory am2, a mnie zastanawia jak będzie zrealizowany w tej sytuacji kontroler pamięci ddr3, skoro procesory am2 mają zdaje się wbudowany kontroler , czy jednak w mostku północnym jest kontroler?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Przeczytaj jeszcze raz. Proce AM3 będą pasować do nowej podstawki, ale proce AM3+ do AM3 już nie.

 

Napisali też że proce AM3 pasowały do podstawek AM2, ale proce AM2 nie pasowały do AM3, czyli odwrotnie niż będzie to miało miejsce teraz.

 

 

 

A wracając do mojego pytania, to skoro "klasyczna konstrukcja gniazda z nóżkami umieszczonymi w procesorze jest tańsza, mniej problematyczna i bardziej trwała", to czemu jej nie używają w platformie serwerowej? Tego nie rozumiem, czemu są dwie różne opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do mojego pytania, to skoro "klasyczna konstrukcja gniazda z nóżkami umieszczonymi w procesorze jest tańsza, mniej problematyczna i bardziej trwała", to czemu jej nie używają w platformie serwerowej? Tego nie rozumiem, czemu są dwie różne opcje.

 

LGA umożliwia gęstsze upakowanie styków. W przypadku PGA rozmiar procesorów serwerowych AMD (Socket F i C32 mają po 1207 styków, a Socket G34 aż 1974) byłby zbyt duży, więc zdecydowano o przejściu na LGA. Edytowane przez MacOSek
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Właśnie miałem dać linka to newsa o płycie ASRocka, ale widze andrew dzielnie edytuje posta.

 

 

Co do płyty - czegoś nie rozumiem. Skoro 890FX może obsłużyć Bulldozera, to po co ta nowa podstawka? 4 dodatkowe piny są konieczne?

 

Czy też może ASRock zrobił to czego nie chciało zrobić AMD, czyli ograniczy nowe procesory starym chipsetem (choćby HyperTransport, być może zarządzanie energią, i kto wie co jeszcze)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chłodzenie do AM3+ będzie kompatybilne z tym do AM3, AM2+ i AM2?

 

Swoją drogą nie podoba mi się nowy uchwyt dla coolera, jego podział na dwie częsci sugeruje, że będzie mniej stabilny i nie wytrzyma tyle co obecna ramka.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Co do mocowania, to przecież porządne coolery i tak mają własne mocowania, plus backplace na spód.

 

 

Co mi sie bardzo nie podoba, to że otwory mocujące tworzą prostokąd, a nie kwadrat. To oznacza że np. nie ma sensu stosować coolerów Thermalright (i prawdopodobnie innych z własnym montażem), gdyż wentylator mógłby być skierowany tylko w górę lub w dół. Totalny fail, nigdy wcześniej na to nie zwróciłem uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mocowania, to przecież porządne coolery i tak mają własne mocowania, plus backplace na spód.

 

 

Co mi sie bardzo nie podoba, to że otwory mocujące tworzą prostokąd, a nie kwadrat. To oznacza że np. nie ma sensu stosować coolerów Thermalright (i prawdopodobnie innych z własnym montażem), gdyż wentylator mógłby być skierowany tylko w górę lub w dół. Totalny fail, nigdy wcześniej na to nie zwróciłem uwagi.

 

Otwory montażowe są chyba takie same jak w AM2/AM3 - posiadam cooler z własnym mocowaniem (SilentiumPC Fortis) - wentyl jest skierowany na tylną ściankę. Podejrzewam, że z innymi chłodzeniami będzie podobnie (no chyba że mają własny dziwny koszyk, który daje możliwość montażu w obu płaszczyznach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ok, na początku patrzyłem na starą wersję mocowania dla AMD. Obecnie jest inna wersja, która umożliwia mocowanie w każdą stronę - Ultimate CPU Cooling Solutions! USA

Tak więc przynajmniej ten problem znika.

 

Teraz czekamy na kolejne informacje. Mogli by zrobić już papierową premierę, strasznie mnie te proce ciekawią (jak chyba jeszcze nigdy AMD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie da się ukryć że buldożer to jedna wielka niewiadoma, słupkach które podało amd wypada rewelacyjnie, jesli te spekulacje sie potwiedza sprzedaje sandy brige po kosztach i kupuje buldożera, zawsze kibicowałem amd i ati (ale siedze na intelu i nvidi :( )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiera w kwietniu ?

PS: W słupki AMD nie wierzcie, Phenom II też miał zjadać Core 2 Quad na śniadanie ale ledwo był w stanie gonić procki Intela.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Słupki słupkami, ale cztery moduły muszą być wyraźnie szybsze niż cztery rdzenie z HT Intela. Kwestia jak AMD cenowo uplasuje te proce, a do premiery 1356/2011 może nie być tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech te procki realnie konkurują z wydajnością wyższych modeli na 1055 to już będę szczęśliwy. Szczególnie, że te modele Intela z odblokowanym mnożnikiem nie są wybitnie drogie a kręcą się świetnie. AMD nie może szaleć z ceną bo konkurencja jest spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock 890FX Deluxe5 (AM3+) pojawił się na stronie producenta (klyk). Płyta ma UEFI zamiast standardowego BIOS-u.

 

Dołączona grafika

 

- Support for Socket AM3 processors: AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (except 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron processors

- Supports 8-Core CPU

- Supports UCC feature (Unlock CPU Core)

- Advanced V8 + 2 Power Phase Design

- Supports CPU up to 140W

- Supports AMD's Cool 'n' Quiet Technology

- FSB 2600 MHz (5.2 GT/s)

- Supports Untied Overclocking Technology

- Supports Hyper-Transport 3.0 (HT 3.0) Technology

ASRock DuraCap (2.5 x longer life time), 100% Japan-made high-quality Conductive Polymer Capacitors

Supports Dual Channel DDR3 1866(OC)

Supports ATI™ Quad CrossFireX™ , 3-Way CrossFireX™ and CrossFireX™

2 x Front USB 3.0, 2 x Rear USB 3.0, 8 x SATA3, 2 x IEEE 1394

Dr. Debug, Power/Reset/Clear CMOS Switch with LED

Supports XFast USB, AXTU, UEFI, Instant Boot, Instant Flash, APP Charger, SmartView, Turbo UCC

7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), THX TruStudio PRO™ and Premium Blu-ray audio support

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna garść informacji o Bulldozerze

 

Od czasów premiery architektury K8 AMD na rynku procesorów aż do chwili obecnej nie zaprezentowało nowej architeORT: ORT: ktury. To się jednak zmieni, gdy w drugim kwartale bieżącego roku zadebiutuje całkiem nowa architektura Bulldozer i zbudowane w oparciu o nią procesory. W przeciwieństwie do aktualnie sprzedawanych CPU nowość koncernu z Sunnyvale będzie się charakteryzować całkowicie modułową budową. Pojedynczy moduł będzie się składać z dwóch części, zwanych przez dział marketingu rdzeniami. W praktyce jednak modułu nie można porównywać do aktualnie sprzedawanego na rynku, typowego, dwurdzeniowego procesora.

 

Dwa rdzenie pracujące w ramach jednego modułu nie są bowiem typowymi tego typu konstrukcjami, nie mają podwojonych elementów, stanowią integralną całość i w rzeczywistości mają konkurować z wątkami Intela. Według samego producenta większość operacji wykonywanych przez CPU odbywa się na liczbach stałoprzecinkowych. Nawet w przypadku gdy operacje zmiennoprzecinkowe przeważają, a aplikacja korzysta z dwóch rdzeni, to wydajność modułu Bulldozera dorównuje w 80% wydajności typowych, sprzedawanych dziś dwurdzeniowych procesorów. W operacjach korzystających tylko z jednego rdzenia ma być ponoć jeszcze lepiej dzięki dużej optymalizacji pracy tego elementu, co daje realną szansę na walkę z technologią HT Intela. Każdy z "rdzeni" będzie mieć ponadto do dyspozycji pamięć podręczną L1 w liczbie 16Kb, a każda z jednostek EX pozwala na wykonywanie jednocześnie czterech, 64-bitowych poleceń. W module zastosowano czterodrożny dekoder x86 i dwie 128-bitowe jednostki FMAC, a nowy procesor wspiera instrukcje SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AVX, AES i Out of Order. Opisywany moduł Bulldozera składa się z 213 milionów tranzystorów, zajmując powierzchnię 31 mm^2 i będzie produkowany w 32nm procesie produkcji SOI CMOS z wykorzystaniem bramki metalowej o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) w fabrykach Global Foundries. Wszystkie elementy w module będą korzystać z pamięci podręcznej poziomu drugiego, a do komunikacji między modułami posłuży cache L3 oraz kontroler HyperTransport 3.1. Procesor będzie mógł pracować z napięciem z zakresu 0.8V - 1.3V, pozwalając na uzyskanie częstotliwości bazowej ponad 3.5GHz (50% wyższa przepustowość), dodatkowo zwiększanej dzięki TURBO CORE. AMD zdradziło również że w nowym Bulldozerze duży nacisk położono na energooszczędność i zaawansowane zarządzanie energią. Empirycznie przyjdzie nam sprawdzić te zapewnienia za kilka miesięcy.

 

zródło:

 

Kolejna garść informacji o Bulldozerze - TwojePC.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, spodziewałem się, że będą dalej klasyczne "rdzenie" a zamiast tego będą "moduły" mające cechy procesorów dwurdzeniowych. Zastanawia mnie jakie będą podobieństwa i różnice jednego modułu w porównaniu z klasycznym procesorem dwurdzeniowym obecnej generacji. Cieszy wysoki zegar, od którego zaczną - Phenom II startował od 3 GHz, jego następca będzie startował od 3.5 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenom II startował od 3 GHz, jego następca będzie startował od 3.5 GHz.

 

Phenom II 925 miał 2,8 GHz ... Phenom II 910 miał 2,6 GHz ale był to model mało popularny. Modeli "e" oczywiście nie liczymy, podobnie jak kastratów 8xx itp. ;)

 

Wygląda na to że te Buldozer "8 rdzeni" to ni 8 rdzeni ni 4 ;) Przyrównują to raczej do 4 rdzeni + HT. Sądzę że może się to 4 modułowe coś lepiej skalować przy 8 wątkach niż 4 rdzenie+HT, ale gorzej od "prawdziwych" 8 rdzeni. Mam tylko nadzieję że te 4-modułowe Buldozery będą energooszczędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może 1 wątek będzie coś zyskiwał na takiej konstrukcji.

2 x więcej jednostek int na rdzeń.

 

Jednak jak będzie, zobaczymy za jakiś czas.

Kiedyś dawno temu były plotki o reverse HT.

Być może coś z tego się sprawdzi w tej konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie pokazano tylko ASRock 890GX Extreme4 R2.0. Ma być również Crosshair V.

Cebit 2011: MSI bringt AMD-Bulldozer-taugliche AM3-Mainboards sowie BIOS-Update [update: Asrock dementiert plus Sockelvergleich]

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...