Skocz do zawartości
andrew777

AMD Bulldozer | AM3+ | Zambezi | Vishera

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, ale sprzedając mojego PII555@B55 i dopłacając około 100zł mam FX-4xxx. W grach niby nie lepiej, ale po OC, które jest znacznie lepsze może się okazać lepszy. Za to w zastosowaniach pro prawie wszędzie bije PII o klasę.

 

Prawdę mówiąc w grach mnie tak procesor nie blokuje jak w 7z kiedy czekam kilkanaście minut aż się raczy zdekompresować większy plik. Tu bym chciał przyspieszenia.

 

Także lepsze oszczędzanie prądu w idle jest dla mnie ważne, bo komp pracuje 24/7 z powodu obliczeń.

 

Przykładowo:

Procesor kupiłem do obróbki filmów HD. Jeżeli program...

Procesor kupiłem do obróbki filmów HD. Jeżeli program wspiera obsługę wielordzeniową działa naprawdę bardzo dobrze.

Plusy:

 

Duża moc i szybkość działania. Wbrew powszechnym opiniom procesor nie grzeje się. Przy spokojnej pracy bez obciążenia ze standardowym chłodzeniem około 40 stopni.

Minusy:

 

DO tej pory nie zauważyłem

Dość solidny test porównawczy:

Legit Bottom Line: The AMD FX-4100 didn't top the charts when it comes to CPU performance, but the low price and solid overclocking results make it a decent chip for those looking for a budget system build.

AMD FX-4100 Quad Core 3.6GHz Bulldozer Processor Review - The AMD FX-4100 CPU - Legit Reviews

 

Zwróć uwagę na możliwości OC 4100.

 

Nadal sobie zadaję pytanie czy dopłacić 100zł i zamienić B55 na FXa, poczekać na FX B3, który z kolei może być droższy, czy wymienić platformę i wstawić 22nm intela pod koniec roku ale to już za dopłata jakieś 500zł. Ciężko się zdecydować.

Edytowane przez Sławomir Guzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także lepsze oszczędzanie prądu w idle jest dla mnie ważne, bo komp pracuje 24/7 z powodu obliczeń.

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś.

 

Poza tym bulldozer to szajs.

Jeżeli jeszcze nie dotarło to napiszę dużymi literami:

BULLDOZER TO SZAJS

 

Chcesz wydajności w obliczeniach to kup Phenoma X6

 

Nadal sobie zadaję pytanie czy dopłacić 100zł i zamienić B55 na FXa, poczekać na FX B3, który z kolei może być droższy, czy wymienić platformę i wstawić 22nm intela pod koniec roku ale to już za dopłata jakieś 500zł. Ciężko się zdecydować.

Odpowiedź jest oczywista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także lepsze oszczędzanie prądu w idle jest dla mnie ważne, bo komp pracuje 24/7 z powodu obliczeń.

 

 

Bulldozer raczej nie jest oszczędnym procesorem. Kup Phenoma X6 jak mówi radiergummi, albo przejdź na Intela. AMD w przypadku nowych procesorów się nie popisało, dla mnie to klapa na miarę pierwszych Phenomów. Może kolejna generacja będzie już lepsza, ale obecnie największą wydajność dają procesory Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wypada się zgodzić. Wyniki nowej generacji zegar w zegar gorsze od poprzedniej.

 

No tak, ale obliczenia to ja robię kartami graficznymi. Procesor ma działać sprawnie:

kodowanie/de

kompresowanie/de

gry

niski pobór prądu.

 

Tylko teraz cena.

 

Intel 22nm: zmiana płyty która mi się podoba. Koszty. Sam procesor będzie kosztował jakieś 750zł. Do wymiany płyty dołożę około 200zł. 600zł dopłaty. Zyski, na pewno lepsza wydajność we wszystkich kluczowych zastosowaniach w tym zysk w grach. No i to mnie kusi, ale z drugiej strony kasy trochę szkoda. 600zł a wydajnościowej rewolucji jednak nie będzie. W końcu mój PII też daje radę.

 

FX4100 koszt wymiany 100zł.

 

Zysk w zastosowaniach pro. Zdecydowanie wydajniejszy niż PII. W grach pewnie też tylko po OC. Może rewizja B3 da kilka % profitu i sytuacja się wyklaruje na plus FXa, ale i cena może wzrosnąć.

 

Wymiana na 6 rdzeniowca odpada. Ma być x4.

 

Edit:

dokładniejsza analiza testów i jednak macie rację. B2 nie warto. Zrobię jeszcze analizę opłacalności po premierze B3 i wtedy zdecyduję czekać, czy nie czekać na ivy bridge.

Edytowane przez Sławomir Guzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guzik, piszesz ze FX4100 jest lepszy w zastosowaniach pro, ale przeciez ty masz odblokowanego phenoma do 4 rdzeni! Ten procesor jest nieporownywalny z phenomem x4.To bylby downgrade.

 

http://www.legitreviews.com/images/reviews/1766/x264.jpg

 

Twoj procek plasowalby sie gdzies pomiedzy A8 3850 a X4 980 4100 daleko w tyle.

Ogolnie na twoim miejscu zainteresowalbym sie 960T ,szansa na 6 rdzeni, lepiej sie kreci i mniej grzeje jak taki odblokowany x2.Co do krecenia tak fx4100 poleci wyzej, ale bazowo juz ma wysoki zegar wiec procentowo to straszny zysk nie jest a BD podczas krecenia zaczyna pobierac absurdalne ilosci pradu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rav, tak jak pisałem, wstrzymałem się przed zakupem 4100 i ewentualnie przemyślę jeszcze 4120 ale raczej nie. PII@B55 na razie mi wystarcza nic mi się nie tnie więc nie muszę wykonywać dziwnych kroków.

 

Zastanawiam się nad ivy bridge ale to tylko o ile będzie się dało kupić za rozsądną cenę. Dobrą płytę mam pod am3+ więc da się jeszcze w miarę sprzedać. Zobaczymy po premierze ivy.

 

Wychodzę z założenia, że jeżeli coś mi sprawia satysfakcję w nowych technologiach to możliwie najniższy wymiar technologiczny konstrukcji i niski pobór prądu. Tu wszystkie karty po stronie intela 22 nm za progiem.

Edytowane przez Sławomir Guzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to panowie porównanie dla entuzjastów OC, wkońcu procesor był reklamowany dla entuzjastów i wysokiego OC. Tylko coś uciekło.

Dołączona grafika

 

w grach jest jeszcze ciekawiej, musiałem kompresje poprawić

Edytowane przez Maxforce
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anandtech przetestował wydajność FX-8150 z i bez hotfixa:

http://www.anandtech.com/show/5448/the-bulldozer-scheduling-patch-tested/3

Zysk wydajności od 0 do 5%. Całkiem nieźle jak na drobną korektę softu. Mimo to są zastosowania, głównie gry, gdzie FX traci do 2500k bez oc nawet 40% co go stawia w nieciekawej sytuacji, uwzględniając, że ten procek kosztuje 1050 zł, a konkurent intela 850zł. Do tego pobór prądu z i bez OC... kolejne kilkaset złotych strat podczas okresu użytkowania.

Edytowane przez Sławomir Guzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa,że buldek to crap,ale do jasnej ciasnej ,czemu porównanie jest dwóch produktów gdzie różnica w cenie wychodzi ponad 50%.

chemiczny_ali, no w sumie racja:)

Edytowane przez Gr3gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka:

 

Ostatnio testowałem FX-8150 w ambitnym celu, czyli zrobienia nowych wyników już z poprawkami pod Windows 7 dla architektury Bulldozer. Wszystkie testy były od zawsze przeprowadzane z Windows 7 bez SP1 (wyszedł w lutym 2011, a zacząłem testować w grudniu 2010), jednak aby móc zainstalować poprawki, niezbędny jest SP1. Zrobiłem testy w kilku grach - bez SP1, z SP1 i z SP1 + 2x Hotfix. Ku mojemu zdziwieniu... po instalacji SP1 wyniki się pogorszyły, by wraz z instalacją dwóch poprawek wrócić na poziom sprzed SP1... :blink:

 

Pierwsza gra:

FX-8150 3,6GHz + TC - 39,4 kl/s

FX-8150 SP1 - 38,1 kl/s

FX-8150 SP1 + 2x HotFix - 39,8 kl/s

 

Druga gra:

FX-8150 3,6GHz + TC - 33,3 kl/s

FX-8150 SP1 - 31,8 kl/s

FX-8150 SP1 + 2x HotFix - 33,6 kl/s

 

W trzeciej (w której FX dołuje) sprawdziłem tylko sytuację SP1 + poprawki i wyniki okazały się być bodajże o 0,5 kl/s słabsze od wyników bez SP1...

 

Ciekawa anomalia, a przed tym eksperymentem obawiałem się, że SP1 może tu być problemem, w końcu w tym przypadku wypadałoby powtórzyć testy na wszystkich procesorach. W każdym razie stwierdziłem, że wyników FX nie poprawiam, nie warto tracić czasu, skoro korzyści z SP1 + poprawki są na poziomie błędu pomiarowego ;) Uprzedzając pytanie - tak, te gry dobrze, wręcz bardzo dobrze obciążają procesor, zobaczycie w następnym artykule o procesorach :)

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pytanie. Jak wygląda sprawa mnożnika NB na buldozerach ? Tzn czy mogę podnieść jego domyślną wartość z 2000mhz nie ruszając HTT ? Bo najwyższy mnożnik na NB to 10 tak ? Czyli zostając na standardowym HTT 200mhz x 10(mnożnik NB) dostaje domyślną wartość 2000mhz. Nie ma możliwości zmiany bez ingerencji w HTT ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby ktoś tutaj miał te pamięci, nie da ich się (chyba) kupić w Polskich sklepach.

Przy dobrej płycie nie powinno być większych problemów z puszczeniem ich na 2133 MHz. Bulldozery i proce FM1 mają z reguły naprawdę dobre kontrolery pamięci i nowsze kostki (PSC 1Gb, Hynixy BFR/CFR) bez problemów robią na nich 2133+. Nie to, co Phenomy. ;)

Pytanie, czy jest to opłacalny zakup. Podejrzewam, że możliwości oc do pracy 24/7 nie będą się specjalnie różnić od większości zestawów 2000 z 9-11-x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także kupowałem troszkę "na czuja" moje ramy i 16gb ruszyło w dualu bez pudła, pomimo to, że formalnie na stronie akurat te pamięci nie są jako dedykowane/pracujące. Jesli możesz kupuj w sklepie internetowym zawsze można zwrócić bez podania powodu.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te GSkill Ares zadziałały, przynajmniej na tyle bym mógł wejść do BIOSu :biggrin: Na podłączenie dysków i instalację systemu zabrakło mi wczoraj czasu.

 

Ale ten FX to grzałka* :blink: W ramach przygotowań do modernizacji kompa kupiłem panel Zalmana ZM-MFC2, który pokazuje moc pobieraną. Staruszek z podpisu na poziomie BIOS pobierał ok. 150W**. Ten potwór w idle BIOS konsumuje ok. 270W** :D Ciekawe ile pokaże pod obciążeniem albo przy OC ...

 

* wiedziałem o tym przed zakupem ale przeczytać o tym a zobaczyć na własne oczy to dwie różne rzeczy

** nie wiem na ile te wskazania odpowiadają rzeczywistości, sama różnica między odczytami jest jednak symptomatyczna

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie w biosie nie działa żadne zarządzanie energią,więc tak musi być :) Co do wskazań Zalmana to u mnie pokazuję prawidłowo.Zobaczymy jak już postawisz system,pewnie nie będzie tragedii.

Edytowane przez Gr3gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...