Skocz do zawartości
faro666

Tani projektor - króry wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się na projektorem do oglądania filmów w pokoju o powierzchni 19m2 . Kieruję się głównie ceną i głośnością. Kompletnie nie znam się na projektorach i na co trzeba zwracać uwagę dlatego pytam Was.

Oto kilka modeli z Allegro które wpadły mi w oko.

 

1. BenQ MP515

2. OPTOMA DS316

3. SANYO PLC XW200

4. DELL M109S

5. ACER X1130P

6. Vivitek D510

 

Najwięcej uwagi zwrócił projektor firmy Vivtek z powodu wejścia HDMI oraz rocznej gwarancji na lampę.

 

Waszym zdaniem który z nich był by dobry do oglądania filmów w zaciemnionym pokoju?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wymieniony Dell nie nadaje sie do niczego procz puszczania obrazu na kartce A4 (słownie: a cztery). 50 ANSI lumenów to pewnie więcej ma wyświetlacz twojej komórki.

 

2. Reszta: to jest absolutnie najniższa półka projektorów, nawet 720p na tym nie wyświetlisz poprawnie, bo wszystkie modele mają SVGA (800x600) nie liczac Sanyo. Mała ilość złączy, niski kontrast, duża głośność, format 4:3. Poza tym to sa projektory DLP, ktore nie mają ani lens shiftu, a czesc z tych wymienionych nawet zoomu. Chcesz mojej rady: odpusc albo dozbieraj drugie tyle i wtedy wroc do tematu. Kupowanie takiego sprzetu z przeznaczeniem na kino to troche sztuka dla sztuki. Pochwalisz sie, ze masz projektor w domu, ale nic poza tym. Owszem, wielkosc ekranu zrobi wrazenie, ale po jakims czasie nie bedzie juz szokowac, a jakosc obrazu pozostawi wiele do zyczenia.

 

Podsumowujac i odpowiadajac na twoje pytanie: zaden z nich nie nadaje sie do ogladania filmow. Jesli koniecznie musisz sobie cos kupic to nawet nie wiem co mialbym ci doradzic, gdyby Sanyo mialo HDMI to nie byloby problemu. No chyba, ze tylko komp po VGA i to wystarczy.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A że tak rzucę luźną propozycją: Epson EB-X7 2200 lum. - Projektory - Epson EB-X7 2200 lum. od 1611.00zł

LCD: jest

Przyzwoita jasność: jest

Kontrast: jest

Rozdzielczość 1024x768

 

Pytam raczej z ciekawości, niż zamiaru kupna. Oczywiście przeglądając Skąpca można znaleźć ich więcej. Na Ceneo nie widzę opcji wyboru LCD/DLP.

 

W DLP już wybór jest dość spory przy limicie 1800 PLN. Czy rzeczywiście żaden z nich nie nadaje się do puszczania sobie filmów na ścianie?

 

Swego czasu moje dziewcze przyniosło do domu służbowy projektor BenQ (modelu nie pamiętam, ale obecnie niedostępny w sklepach) i przyznaję, że całkiem przyjemnie oglądało się na nim film. I raczej nie był to żaden high-end.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj, no wszystkim mozna wyswietlic film. Ja po prostu wychodze z zalozenia, ze jesli juz cos robic to na powaznie, a nie po maksymalnych kosztach zeby tylko "dzialalo". Kontrast 2000:1 to jest mało, mój paroletni już obecnie Z4 ma 7000:1. To samo tyczy sie innych cech. Mała ilosc zlacz (jesli nie masz ampli to potrzebujesz srednio liczac 3, ktore wiadomo, ze najlepiej zeby byly cyfrowe). Format 4:3 to tez nijak sie ma do kina, gdzie wszystko (dvd,bd,hdtv) nadaje w 16:9. Dalej: kultura pracy. Moj projektor ma 22dB, obecnie standard w kinie to poniżej 20dB (tryb eco). Tymczasem, projektory z tej polki ceciach!a sie glosnoscia na poziomie okolo 30dB, to duzo. W czasie prezentacji w biurze nikomu to nie przeszkadza, ale w czasie ogladania filmow, gwarantuje, ma OGROMNE znaczenie. Juz nawet pomijam wspomniane "puszczanie na scianie". Na sciane to sobie mozna obrazek powiesic, a nie puszczac obraz z projektora. Chyba, ze pomalujesz ja specjalna farba. W przeciwnym razie - tylko ekran.

 

W skrocie. Czy sie da? Tak, da sie. Ale dla mnie takie "patenty" to wyrzucanie pieniedzy w bloto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też właśnie myślałem. Wcześniej myślałem nad LCD 32" Full HD. Nie mam za bardzo miejsca na niego (a poza tym 32 cale tak tak trochę mało:razz: Zainspirował mnie projektor w szkole. No cóż czyli utknąłem w ciemnej du**e...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że temat mnie zaciekawił, to się uczepię... ;)

 

1. Kontrast.

Płacąc 1500 PLN nie możemy wymagać cudów. Jak nadaje się to wyświetlania wykresów w Excelu, to podejdzie do filmów. Ciemne sceny może nie będą idealne, ale bez przesady.

 

2. Ilość złącz.

Założyłem, że projektor podłączamy do kompa. Przy tej rozdzielczości i rozmyciu, jakie daje projektor, cokolwiek innego niż VGA to zwykłe oszukiwanie samego siebie. Jaki ampli? Dźwięk idzie z odtwarzacza na głośniki. Po co miałby lecieć przez projektor? Cyfrowe wejścia? Do dźwięku stereo i obrazu 1024x768? Serio?

 

3. Format.

Tu przyznaję rację - czarne pasy zamiast obrazu.

 

4. Głośność.

Większość komputerów generuje szum i jakoś 95% użytkowników to nie przeszkadza w oglądaniu filmu. Nie wspomnę już o dźwięku pracującego napędu DVD.

 

5. Ekran.

Ja rzucałem obraz na błękitną ścianę - żadna biała, żaden gips czy inna gładź. Zwykły tynk i tania farba. Nie zauważyłem, aby z tego powodu nie dało się oglądać filmu.

 

Do czego zmierzam? Wg mnie jeśli chcemy oglądać filmy z kompa, to taki projektor powinien wystarczyć. Być może po pewnym czasie zachce nam się czegoś lepszego, ale na start powinno chyba wystarczyć każdemu, kto przesiada się z malutkiego monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nadaje się to wyświetlania wykresów w Excelu, to podejdzie do filmów.

Jesli chodzi ci o sam fakt wyswietlania to tak, masz racje. Jesli chodzi o jakosc obrazu to hmm raczej sie nie zgodze.

 

Założyłem, że projektor podłączamy do kompa. Przy tej rozdzielczości i rozmyciu, jakie daje projektor, cokolwiek innego niż VGA to zwykłe oszukiwanie samego siebie. Jaki ampli? Dźwięk idzie z odtwarzacza na głośniki. Po co miałby lecieć przez projektor? Cyfrowe wejścia? Do dźwięku stereo i obrazu 1024x768? Serio?

Jak masz kompa to tak. Jak masz kompa, 2 konsole, dekoder tv i player cyfrowy to potrzeba 5 wejsc. I tyle potrzebujesz jesli nie masz amplitunera, bo wtedy obsadzone masz tylko jedno wejscia, a wszystko jest podpiete pod wzmak. Poza tym roznica miedzy VGA, a HDMI jest spokojnie do wylapania i wlasnie przez wielkosc ekranu tym bardziej widoczna.

 

4. Głośność.

Większość komputerów generuje szum i jakoś 95% użytkowników to nie przeszkadza w oglądaniu filmu. Nie wspomnę już o dźwięku pracującego napędu DVD.

Filmy mozna puszczac ze sprzetu znacznie cichszego niz kompy albo po prostu bezglosnego wiec szum projektora ma znaczenie. Poza tym o ile kompa mozesz ustawic w dowolnym miejscu, o tyle projektor w 99% wisi/stoi gdzies w poblizu twojej glowy (bo rzuca obraz na przeciwlegla sciane na ktora sam sie patrzysz) i bliskosc wiatraka tym bardziej moze sie dac we znaki.

 

Ja rzucałem obraz na błękitną ścianę - żadna biała, żaden gips czy inna gładź. Zwykły tynk i tania farba. Nie zauważyłem, aby z tego powodu nie dało się oglądać filmu.

Kazdy ma inne wymagania jesli chodzi o jakosc obrazu, ale takie cos dla mnie jest nie do przyjecia. Mam projektor od lat, a przy okazji pracuje w miejscu, gdzie projektory i ekrany to chleb codzienny takze mialem okazje widziec sporo zarowno sprzetu jaki i ekranu. Chcesz puszczac na scianie? Droga wolna, ale z jakoscia to nie ma duzo wspolnego i gwarantuje, ze roznica jest kolosalna miedzy profesjonalnym ekranem czy farba a "gola" sciana.

 

Do czego zmierzam? Wg mnie jeśli chcemy oglądać filmy z kompa, to taki projektor powinien wystarczyć. Być może po pewnym czasie zachce nam się czegoś lepszego, ale na start powinno chyba wystarczyć każdemu, kto przesiada się z malutkiego monitora.

A ja zmierzam do tego, ze skoro chce sie tym tematem zainteresowac to niech od poczatku podejdzie do sprawy na powaznie, a nie bawi w amatorke i wydaje kase na sprzet, ktory nie jest do tego typu rzeczy przeznaczony. Nie moja kasa, nie moja decyzja. Ja moge tylko dac dobra rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam projektora. Jednak używałem przez jakiś czas tego. Owszem, cena wysoka, ale to bardzo nieaktualne dane, bo model już chyba nie jest do dostania gdziekolwiek. Mimo niby znacznie wyższej ceny, od razu widać, że parametrami nie odbiega od tych przedstawionych tutaj - DLP, reszta parametrów bez fajerwerków.

 

Nie mówię, że ten sprzęt jest idealny do podłączenia do kina domowego, DVD itp. Jednak gdy założymy podłączenie do kompa, który również szumi, a do tego nasz ekran jest poniżej 22 cali, to ten projektor nam wystarczy, aby znacznie zwiększyć przyjemność oglądania.

Tym samym zgadzam się z maSTHa212, że jak ktoś chce to podłączyć do niesłyszalnego DVD + 5.1, 7.1 i puszczać DVD, to raczego słaby pomysł. Jednak do kompa i głośników 2.0 spokojnie starczy i będzie o niebo lepszy od małego (w porównaniu z obrazem projektora) ekranem CRT/LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo niby znacznie wyższej ceny, od razu widać, że parametrami nie odbiega od tych przedstawionych tutaj - DLP, reszta parametrów bez fajerwerków.

 

Nie odstaje? Tylko jeden z wymienionych modeli ma XGA, reszta to SVGA. Nie liczac Viviteka, zaden nie mial zlacz cyfrowych (w MP720 masz DVI=HDMI). Zaden tez nie ma componenta. A poza tym jest jeszcze jeden szczegol: MP720 nie jest produkowany od rowno 3 lat, a wszystkie wymienione w 1 poscie projektory to modele zeszlo- albo wrecz tegoroczne. I mimo tej 3 letniej roznicy (a to jest olbrzymi skok) nadal prezentuje wyzsza jakosc niz te ekonomiczne sprzety - to chyba powinno o czyms swiadczyc.

 

Wiadomo, ze beda to inne doznania vs normalny lcd 22", ale nadal, bedzie to pojscie po najmniejszej linii oporu. Apetyt rosnie w miare jedzenia i szybko pojawilaby sie ochota zmiany projektora na lepszy i dokupienie jakiegokolwiek ekranu. Wiem to po sobie. A poza tym jest jeszcze jedno zagrozenie: od duzej przekatnej nie ma odwrotu. Jak ktos raz "zasmakuje" wiekszego ekranu, to powrot do czegos mniejszego jest bardzo trudne i bolesne.

 

edit.

@ Michaelius: tak, to jest mniej wiecej podstawa jesli chodzi o sprzet, w ktory warto zainwestowac. W skrocie: natywne 720p+HDMI+jasność na poziomie około 2000ANSI da w efekcie mozliwosc zabawy bez wiekszych klopotow zwiazanych z zaciemnianiem pomieszczenia. Pamietac nalezy jeszcze o jednym: DLP nie ma lens shifta wiec albo masz mozliwosc ustawienia go w kazdym miejscu albo poszukaj LCD. Fajną propozycja jest jeszcze BenQ W600 - krol entry-level 720p.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na te drobiazgi nie zwróciłem uwagi, bo projektor był podłączony do integry GF6150 oraz Asus Eee, czyli w obu przypadkach VGA. 1024x768 niektóre modele w tej cenie mają.

 

A co powiesz Acera zaproponowanego nad Twoim postem? Pytam o parametry i pomijam taki drobiazg jak napis "Acer". ;)

 

Edit: Heh, trzeba było tak od razu pisać. Wiem, że 2300 PLN to nie jest 1500, ale nie jest to też 3000. ;]

 

BTW:

Widzę, że siedzisz mocno w temacie. Nie chciał byś skrobnąć jakiegoś krótkiego FAQ o projektorach? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry są wporządku, najbardziej gryzie głośność: 27dB to lekka lipa jak na projektor kinowy w dodatku w trybie eco. Ale i W600 nie odstaje od tego, wiec w tej kwocie jest to raczej standard. I raczej nie sugerowalbym sie hypem na 3d, na razie to piesn przyszlosci. A i potem nie bedzie to takie hop siup.

 

edit.

Poradniczek? Chetnie, nawet bardzo ;)

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś dla początkujących, poszukujących sprzętu. Coś w tym stylu:

1. Poniżej 1500 tylko używki, bo reszta be.

2. Do 2200 PLN tylko 4:3, czyli wykład ok, filmy be.

3. Najtaniej do filmów to BenQ W600, ewentualne (tu jakieś tam modele).

4. Powyżej 3K to...

5. Profesjonalne podejście do tematu do wydatek...

Wracając do tematu, co jest coś z 16:9 (16/10?) wartego uwagi prócz tego BenQ?

Kolega celował w 1300-1600 PLN zapewne. Rozumiem, że w tym przedziale 1024x768, DLP to max, co można mieć?

 

Można oczywiście pomyśleć o używkach, ale wtedy może się okazać, że po kilku godzinach pracy czeka nas wymiana lampy, która swoje kosztuje. Mam rację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie bez tragedii za mały telewizor więcej płaciłem.

 

Ale poradnik by się przydał bo dla mnie i pewnie wielu to czarna magia. Aż sobie chyba zaraz wyciągne firmowy i puszcze coś w 800x600 by zobaczyć jak to działa :D

 

No i z naciskiem z czym to się je, jaki ekran trzeba mieć , jakie odległości minimum itp.

 

PS. Projektory mają Input Laga ?

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywka to jest ryzyko niestety. Licznik lamp niestety nie resetuje sie przy wymianie tylko mozna go wykonac samodzielnie czyli lampa z wyjezdzonym 1500h moze miec wg licznika 300. Oczywiscie nie jest to regula i mozna czasem wylapac okazje. Poza tym cena lamp tez nie jest standardowo wysoka. Sporo zalezy od producenta, w niektorych BenQ wymiana lampy to 550-600 zeta max, a czasami lampa to dobre 75% wartosci projektora. Reguly nie ma (no moze procz BenQ, on ma zdecydowanie najnizsze ceny zamiennikow).

 

1600 to segment ekonomicznych rozwiazan dla szkol/firm: SVGA/czasem XGA, podstawe zlacza i nic poza tym. Jesli chodzi o nowe to do kina ciezko cos polecic, jesli uzywka to pozostaje polowac na Allegro. No i spojrzec kiedy model wyszedl z produkcji. Wtedy mozna ocenic czy np 3-4 letni sprzet moze miec tyle czy tyle godzin pracy za soba. Aha i przy uzywkach lepiej celowac w DLP, obraz na LCD z czasem lapie delikatna zolta barwe. Ale to tez dopiero po 3-4k godzin, nie po 500 czy 1000.

 

BTW. Ten poradnik to komuś podesłać czy po prostu opublikować?

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opublikuj w jakimś dziale - elektronika lub monitory lub gdzie tam pasuje. Ja przykleję i ewentualnie przerzucę gdzie trzeba. Dobrze by było napisać, co prócz lampy zużywa się, niszczy, wymaga wymiany czy szczególnego traktowania.

 

Wracając jednak do wątku, to rozumiem, że poniżej 2K można sobie panoramę wybić z głowy dużym młotkiem?

Lampa do w/w przeze mnie BenQ (MP720) to przyjemność w granicach 1000 PLN, więc całkiem sporo. Może Allegro wypluje jakieś tańsze zamienniki.

 

Pasuje, aby autor tematu określił, czy jest w stanie szarpnąć się na 2300 PLN na W600, czy raczej zostajemy przy 4:3 i niższych cenach.

 

BTW:

Ten temat jest chyba w złym dziale. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając jednak do wątku, to rozumiem, że poniżej 2K można sobie panoramę wybić z głowy dużym młotkiem?

Lampa do w/w przeze mnie BenQ (MP720) to przyjemność w granicach 1000 PLN, więc całkiem sporo. Może Allegro wypluje jakieś tańsze zamienniki.

 

1000 to sporo, predzej 850-900, ale juz do W1000 (podstawowe FullHD) to tak jak mowilem, 550-600 bez wiekszej łaski. Alternatywa jest zakup nieoryginalnych zamiennikow. Maja one 3/6 miesieczna gwarancje, sa tansze. Jest to opcja warta rozwazenia, szczegolnie przy zakupie uzywanych projektorow, gdzie problem wymiany moze pojawic sie szybciej niz pozniej. Panoramka (juz nawet 16:10) nie jest nierealna, ale trzeba troche poszperac w necie.

 

Co do FAQ - splodze cos jak wroce do domu, wieczorem powinno byc gotowe.

 

edit.

Jeszcze a propo lamp: czasami sa promocje, ze daja druga gratis (kiedys Sanyo tak mialo), albo sa sprzedawane z duzymi upustami. Inna sprawa, ze zywot takiej lampy to 3000-4000 w eco. Mozna sobie ladnie wymnozyc ile to bedzie w przeliczeniu na liczbe filmow czy gier ;) Podpowiem: SPORO ;)

 

PS. Projektory mają Input Laga ?

Nie zauwazylem, ale jak ktos mi poda jakis profi sposob na sprawdzenie to ogarne temat.

 

Aha. I napiszcie co mogloby sie znalesc w takim poradniku, generalnie wiem co trzeba poruszyc, ale jesli sa jakies konkretne pytanie to walcie tez i jakos to wcisne.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość shoxeh
maSTHa212 - takie pytanie na szybko kolego... projektor sctricte do gier :D W jakich granicach cenowych? :D I czy w ogole mozliwe? :) Zaznaczam, ze grywam tylko wieczorami i z zaciemnieniem pokoju nie byloby problemu, to samo z pomalowaniem sciany specjalna farba zeby byla ok powierzchnia obrazu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sensowny sprzet na poczatek to wydatek pewnie 2,3-2,5k. Za plus minus 2 razy tyle masz podstawowe modele FullHD. Jesli grasz wieczorami / masz zaciemniony pokoj to spokojnie mozesz szukac czegos z jasnoscia 1000-1500 ANSI. No i ekran / farba.to pewnie kolejne kilkaset zlotych (zalezne od rozmiaru). Zabieram sie za pisanie FAQ takze tam bedzie wszystko wylozone lacznie z propozycjami sprzetu.

 

edit.

http://forum.purepc.pl/Elektronika-f31/Projektory-FAQ-t322466.html Tyle, na wiecej nie mam juz dzisiaj sily. Jutro postaram sie uzupelnic. Sugestie i pytania mile widziane.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...