Skocz do zawartości
maSTHa212

Projektory FAQ

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę paru użytkowników napisałem poniższy poradnik dotyczący projektorów. Jest nieskończony, będę go uaktualnial, ale juz teraz mozna wrzucac uwagi czego brakuje lub o czym byscie chcieli przeczytac.

 

Jeszcze parę lat temu projektory były urządzeniami przeznaczonymi tylko dla ludzi z zasobniejszymi portfelami. I o ile nie taniały tak szybko jak telewizory lcd i plazmy to obecnie poziom cen pozwala na zakup projektora i ekranu bez rujnowania domowego budżetu. Poniższy FAQ ma przybliżyć temat projektorów i wyjaśnić podstawowe zagadnienia, które warto wiedzieć przed decyzją o zakupie.

 

1. Dlaczego projektor?

 

Projektory to przede wszystkim wielkość obrazu. LCD i plazmy kończą się na rozmiarze trochę większym niż 50". W przypadku projektorów to nie jest nawet dolna granica. Tutaj mówimy o rozmiarach od około 70" do 150". W warunkach domowych ciężko jest uzyskać większą przekątną co oczywiście nie oznacza, że więcej się nie da. Tutaj jedyną przeszkodą są warunki lokalowe i...grubość portfela. Jak nie trudno policzyć dwukrotnie większa przekątna to czterokrotnie większy obraz. Tutaj zasada "wielkość ma znaczenie" jest w 100% prawdziwa.

Drugi element to tzw. "efekt kinowy". Ciężko jest tak naprawdę dobrze wyjaśnić znaczenie tego terminu. Dużo łatwiej jest po prostu zobaczyć obraz jaki daje projektor i wtedy wszystko staje się jasne. Filmy po prostu wyglądają inaczej, lepiej, gdy ogląda sie je na dużym ekranie. Do tego dochodzi jeszcze specyfika obrazu jaki oglądamy. Mając styczność z telewizorami lcd, plazmami i projektorami mi osobiście najbardziej do gustu przypadł ten ostatni. Ale tak jak wspomniałem - nie umiem dobrze tego opisać słowami.

 

2. Dla kogo projektor, dla kogo nie.

 

Projektor to sprzęt specyficzny. Jego użytkowanie wymaga odpowiednich warunków i pod tym względem jest on mniej elastyczny od telewizorów. Po pierwsze trzeba mieć miejsce na odpowiednie rozstawienie takiego zestawu. Projektor musi być oddalony od ściany na którą będzie rzucać obraz o mniej więcej 2,5-3m minimum. Ta wartość będzie się różnić w zależności od sprzętu jaki mamy, ale mniej więcej tyle trzeba, aby uzyskać odpowiednio duży ekran. To samo tyczy się miejsca na ścianie. Jeśli mamy zamiar mieć ekran zwijany ręcznie czy elektrycznie to nie ma problemu, natomiast ekrany ramowe i farby to potrzeba wygospodarowania powierzchnii conajmniej 160x90cm.

Po drugie: zaciemnienie pomieszczenia. Podstawowa zasada jest taka, że projekcja tego typu wymaga jak najmniejszej ilości światła. Nieważne czy jest to światło naturalne czy sztuczne - im jest jego mniej tym lepiej. Projektory kinowe mają to do siebie, że w przeciwieństwie do prezentacyjnych nie mają dużej jasności. W tym segmencie oscyluje ona w granicach 1000-1700 ANSI lumenów, 2000 to już bardzo dużo, a nie spotyka się praktycznie wartości wyższych niż 2500. To powoduje, że do wyboru mamy 3 opcje:

- robimy dedykowaną salkę projekcyjną bez okien

- organizujemy sobie kontrolę nad światłem (rolety, zasłony etc.)

- używamy projektor po zachodzie słońca

Pewnym wyjątkiem są tutaj jasne projektory, które umożliwiają oglądanie również w dzień (chociaż też nie zawsze), ale trzeba pamiętać, że nawet 2500 ANSI w ciągu dnia da ZNACZNIE gorszą jakość obrazu niż 1000 ANSI przy pełnym zaciemnieniu. Generalnie trzeba trzymać się zasady o której wspomniałem wyżej i nie będzie problemu.

Po trzecie: projektor nie zastąpi telewizora/monitora. Może stanowić tylko dodatek, ale nie zamiennik. Oczywiście pisząc monitor mam na myśli długotrwałą pracę na komputerze, a nie gry czy filmy.

Jeśli spełnienie tych warunków nie stanowi problemu to nie ma przeciwskazań żeby w takowy projektor się zaopatrzyć.

 

3. Żywotność projektora.

 

Projektor pracuje tak długo na ile wystarczy mu lampy. Po jej zużyciu potrzebny jest zakup nowej i wymiana. Natomiast w praktyce wygląda to tak, że...prędzej wymieni się projektor niż lampę do niego. Obecnie żywotność "żarówek" jest na poziomie 3000h w trybie normalnym i 4000 w trybie eco (ewentualnie 2000 i 3000 odpowiednio). Zakłądając pracę w trybie ekonomicznym (a najczęsciej taki tryb jest w zupełności wystarczający) można sobie ładnie wyliczyć, że 4000h grania to plus minus jakieś 2000-2500 filmów! Jeśli natomiast chcielibyśmy na sprzęcie tylko grać 3 godziny dziennie, każdego dnia...to wymiana będzie konieczna po ponad 3,5 roku! Widać zatem wyraźnie, że nie należy się ani nastawiać na wymianę lampy, ani nie kierować ich ceną, bo jest duża szansa, że po prostu nie będzie to nas w ogóle dotyczyć. W porównaniu z telewizorami jest to znacznie mniej, ale i użytkowanie sprzętu nie będzie tak częste. Jeśli jednak będziemy używać projektora często to trzeba się nastawić na wydatek rzędu 1000-1500 za nową lampę. Alternatywą jest zakup nieoryginalnych zamienników, które są tańsze, ale tutaj nikt nie zagwarantuje, że praca będzie potem w 100% bezproblemowa.

 

4. DLP vs LCD

 

DLP i LCD to technologie w których wykonanych jest zdecydowana większość wszystkich projektorów. I jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Można o nich pisać dużo, ale poniżej wymienię bardzo ogólnie co ceciach!ę oba rozwiązania.

Różnice między DLP i LCD najlepiej jest porównać do telewizorów LCD i plazm. DLP, podobnie jak plazmy, ceciach!ą się lepszym poziomem czerni i kontrastem. W obu przypadkach ciemne obszary po prostu nie świecą. DLP to również mniej widoczna pikselizacja obrazu. Do wad należy zaliczyć mniejszą jasność projektorów przy lampach o tej samej mocy, a także tzw. "efekt tęczy". Jest to zjawisko niewidoczne dla większości osób, ale niektórzy mogą to dostrzegać. Wygląda to jak kolorowe smugi zostawiane na ekranie. Efekt ten nawet, gdy słabo widoczny, może powodować np bóle głowy wraz z upływem czasu. I w końcu jedna z największych wad projektorów DLP: brak funkcji lens-shift czyli przesuwania obrazu bez ruszania projektorem. Jest to o tyle ważna cecha, która pozwala na większą dowolność w momencie montażu projektora. Przy DLP projektor musi stać idealnie naprzeciwko ekranu, ewentualnie lekko wyżej lub niżej.

W przypadku projektorów LCD sytuacja jest odwrotna. Zalety DLP to automatycznie wady LCD i na odwrót. LCD mają również lens shift i jest to ich duży plus.

 

5. Od czego zacząć?

 

Jeśli planujemy zakup projektora to w pierwszej kolejności należałoby ustalić budżet jaki chcemy przeznaczyć na ten cel oraz wielkość ekranu. Samo płótno czy farby kupujemy NA KOŃCU do projektora, a nie na odwrót! Wymiary obrazu można ustalić z prostego wzoru:

odległość widza od ekranu = 1.5-2 * przekątna ekranu

Czyli przykładowo. Siedzać w odległości 3m od ściany przekątna ekranu powinna mieć od 60 do 80". Tyle jeśli chodzi o teorię. Teraz praktyka. Znając już wymiary i wiedząc jakim budżetem dysponujemy możemy zacząć poszukiwania. Najlepszym sposobem jest szybki odsiew projektorów dzięki serwisom typu Ceneo czy Skąpiec. Kolejnym krokiem jest wypisanie modeli, które potencjalnie byłyby interesujące i wizyta na stronie www.projectorcentral.com. Jest to największa baza projektorów w sieci z bardzo przydatnym narzędziem jakim jest kalkulator projekcji. Zasoby strony są gigantyczne, nie ma praktycznie projektora, którego by tam nie było. Wspomniany kalkulator pozwoli nam na w miarę precyzyjne wymierzenie czy dany projektor będzie nadawać się do naszych warunków lokalowych czy nie.

6. Na co zwrócić uwagę

 

To na co warto zwrócić uwagę przy wyborze projektora do kina domowego czy gier to przedewszystkim rozdzielczość. Powinny nas interesować praktycznie tylko dwie: 1280x720 i 1920x1080. W rachubę wchodzi ewentualnie 1280x800 (czyli 16:10), ale jest to częściej spotykane w panoramicznych projektorach biznesowych niż w sprzecie rozrywkowym. Poza tym ważna informacja to również ilość i typ złącz. Preferowane jest oczywiście HDMI, chociaż nie należy gardzić również componentem. No i nieśmiertelna VGA. Kolejna sprawa: głośność. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, nie ma chyba nic bardziej irytującego niż scena w filmie czy grze zagłuszana przez pracujący wiatraczek. Wartość powyżej 30dB może nie dyskwalifikują sprzętu, ale trzeba mieć świadomość, że projektor będzie słyszalny w czasie pracy. Preferowane okolice to 24-26, a jeśli ma poniżej 20 to już w ogóle bajka, taki projektor jest w praktyce niesłyszalny.

Mniej istotnymi parametrami jest jasność. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wiemy lub zakładamy, że będziemy używać sprzętu często w warunkach nie idealnych (w czasie dnia, bez kontroli światła itd). Podobnie ma się sprawa kontrastu. Podany przez producenta w specyfikacji średnio się ma do tego co osiągniemy w naszych warunkach domowych. Oczywiście im większy tym lepiej, ale nie oznacza to automatycznie, że projektor z niższą wartością nie da na końcu lepszego efektu.

7. Czego unikać

 

W skrócie: projektorów nie przeznaczonych do kina czyli prezentacyjnych. Pod tym hasłem kryje się wszystko to czego chcemy uniknąć czyli rozdzielczości niepanoramicznych lub niskich (SVGA, XGA), dużych jasności najczęściej okupionych niskim kontrastem i dużą głośnością, małą ilość złącz i/lub brak złącz cyfrowych. To co również bym odradzał to zakup projektorów używanych chyba, że są z naprawdę pewnego źródła. Ewentualnie jeśli jest możliwość obejrzenia wcześniej i wypróbowania. Niestety licznik lamp jest resetowany przez użytkowanika, a nie automatycznie przy wymianie lampy także przy braku szczescia mozna trafic na egzemplarz, ktory niby ma wypalone 300h, a w rzeczywistości lampa zbliża się już ku swemu końcowi. Kolejna sprawa której bym nie polecał to puszczanie obrazu z projektora na gołą ścianę. Jest to często popełniany błąd przez nowych użytkowników, którzy uważają, że ekran to mało istotny detal. Dobre płótno czy farba to integralna część kompletu i uzupełnienie projektora. Naprawdę warto wydać te kilkaset złotych więcej i cieszyć się dobrą jakością obrazu.

8. Polecane firmy, modele

 

Na rynku obecnych jest kilku producentów na których ofertę warto zwrócić uwagę. Jeśli chodzi o popularność to bez wątpienia wybija się tutaj BenQ i Epson, do kompletu dorzucić można Optomę, Panasonica i Acera i to praktycznie zamyka nam stawkę jeśli chodzi o 720p. W segmencie FullHD parę udanych konstrukcji dorzuca Mitsubishi czy Sony. Nie należy się też obawiać mniej znanych (ale tylko u nas w kraju) marek takich jak Vivitek. Zaznaczam, że wymieniam tu tylko projektory ogólnodostępne i kosztujące "normalne" pieniądze. Wyższa czy nawet część średniej półki to sprzęt raczej niedostępny dla przeciętnego zjadacza chleba.

 

Polecane projektory 720p (kolejność przypadkowa, o wyborze powinny decydować ceny + kalkulacja na stronie projectorcentral.com)

 

Polecane projektory 1080p (kolejność przypadkowa, o wyborze powinny decydować ceny + kalkulacja na stronie projectorcentral.com)

 

 

9. Uwagi praktyczne

 

Na koniec parę słów podsumowania i uwag. Mam projektor od paru lat także poniżej moje spostrzeżenia jeśli chodzi o użytkowanie tego typu sprzętu.

Projektor nie zastąpi telewizora. Za to rewelacyjnie nada się jako dodatkowy "wyświetlacz". Imprezy sportowe, filmy, gry (wszystko najlepiej w HD) to to, gdzie moc tych kilkudziesięciu cali widać najbardziej. Problemem może być przystosowanie salonu czy pokoju, ale przy odrobinie dobrych chęci nic nie powinno stać na przeszkodzie. Poza tym projektor nie wymaga praktycznie żadnego doglądania. Jeśli w pomieszczeniu nie pali się papierosów to nie będzie nawet potrzeby czyszczenia filtrów. W przeciwnym razie dobrze jest oddać projektor do serwisu lub zrobić to samemu po każdych 500h pracy. Jedna rzecz o której warto pamiętać to to, żeby nie włączać projektora "na chwile". To samo tyczy sie wylaczania projektora bez wczesniejszego schlodzenia lampy (np wyciagniecie wtyczki lub zanik pradu). Takie czynności powodują szybsze zużycie, a w ekstremalnych przypadkach, nawet całkowite uszkodzenie lampy. Kolejna rzecz: długotrwałe oglądanie tak dużego obrazu i w dodatku bez dodatkowego oświetlenia powoduje, że mówiąc wprost, głowa wysiada a mózg się gotuje. Po filmie czy dwóch może nie będzie tego czuć, ale seans 8 czy 10 godzin bez przerw może spowodować bóle głowy i należy tego unikać. Maraton z Władcą Pierscieni czy Star Wars warto sobie jednak rozłożyć na 2-3 tury. Ostatnia i chyba największa wada jaką niesie ze sobą projektor: od dużego ekranu nie ma ucieczki. Późniejszy powrót do czegokolwiek mniejszego jest bardzo trudny i bolesny.

 

Mocno sugeruję również zakup ekranu / farb. Należy traktować to jako zakup integralnej czesci zestawu, a nie jako cos malo istotnego. Jesli brakuje pieniedzy to albo dozbierac albo kupic tanszy projektor, ale z ekranem.

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisane

 

Ale czy różnica między DLP a LCD jest znacząca ? Bo bawiłem się biznesowym Sony z rozdziałką 1024x768 i lampą 3LCD kilkuletnim , ale mimo wszystko w grach pikseloza z 3 metrów była straszna.

 

Jak jest z odświeżaniem? Rozumiem , że jeśli projektor obsługuje to można bez przeszkód ustawiać np. 85 Hz ?

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisane

 

Ale czy różnica między DLP a LCD jest znacząca ? Bo bawiłem się biznesowym Sony z rozdziałką 1024x768 i lampą 3LCD kilkuletnim , ale mimo wszystko w grach pikseloza z 3 metrów była straszna.

 

Jak jest z odświeżaniem? Rozumiem , że jeśli projektor obsługuje to można bez przeszkód ustawiać np. 85 Hz ?

 

Roznice sa, ale nie jest to cos takiego, ze na 1 rzut oka mowisz, ze to jest napewno DLP albo napewno LCD. Inna sprawa, ze mozesz sobie nawet nie zdawac sprawy ile zalezy od ustawien projektora. Moga byc takie, ze piksele widac z kilometra, a kolory wypalaja oczy. Ale mozesz miec tez tak, ze obraz jest bardzo plastyczny, kolory naturalne i wszystko bardziej przypomina film niz gre. U mnie 1280x720 z odleglosci 3,5-3,75 nie widac w ogole pikseli, ale z 2 metrów juz bys mogl zobaczyc delikatna mozaike. Co do odswiezania to o ile projektor ma mozliwosc przyjecia 85 Hz to nie widze przeciwskazan zeby mu to ustawic.

 

I podobno LCD po czasie traci na kolorach?

Nie tyle traci, co po prostu obraz zyskuje zoltawe przebarwienie. Ale generalnie dzieje sie tak po 4000-5000 godzin MINIMUM, takze nie ma obaw, ze np po 500 bedzie jakas lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy faq to odpowiednie miejsce do zadawania pytan tego typu, ale moze nie oberwe pletwa ;)

 

W okolicach 3,5k mozna juz celowac w projektor full hd, czy raczej nastawiac sie na 720p?

 

Z projektorow 1080p zastanawiam sie nad: benq 1000+, epson eh-tw2800 i w najgorszym razie (przynajmniej dla portfela) mitsubishi hc3200, ale tutaj raczej bym musial zaoszczedzic na ekranie... jezeli chodzi o 720p to w okolicach 3,5k widzialem jedynie epson'a emp-tw700... tylko, ze nie mam porownania do niczego innego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już FAQ wymaga poważnego uzupełnienia.. Zaczynam się powoli wkręcać w temat i zbierać odpowiednie fundusze.

Największym dylematem jest dla mnie wybór pomiędzy LED, a DLP.

Ledy dają słabsze światło, ale są trwalsze, cichsze, bardziej energooszczędne. Do tego są zwykle mniejsze, lżejsze i sprawiają wrażenie mniej delikatnych od lampowych odpowiedników. Dlatego świetnie się sprawdzą, gdy projektor często zmienia miejsce zamieszkania ;)

I wreszcie w rozsądnych pieniądzach jest do dostania model WXGA z jasnością 2000 lumenów. Mówię o Casio XJ-A230, który wydaje się wręcz genialną propozycją.

 

Z drugiej strony posiadanie projektora lampowego z DLP 120Hz, daje nam możliwość zrobienia sobie kina 3D, a ostatnio coraz więcej produkcji w takim formacie.

Przeglądając allegro natrafiłem na 4 modele, które zwróciły moją uwagę (WXGA, jasność >2000, cena do 3500): Acer H5360, Acer P1303W, BenQ MW512, BenQ W600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie często z nim śmigasz to można rozważyć to jako projektor do domu. Ogólnie to nie wyróżnia się praktycznie niczym prócz zoomu. Żywotność lampy - co z tego, że ma 20000 jak projektor wymienisz znaaaacznie wcześniej niż tą lampę? Nawet przy standardowych 2000-3000h rzadko się zdarza, żeby ktoś kupował lampę - ze względu na ich cenę bardziej opłaca się nabyć nowy sprzęt. Miałem to Casio w łapach i nawet jako sprzęt mobilny średnio się to przedstawiało głównie ze względu na sporą wagę. Przyznać jednak muszę, że jakość zbudowania bardzo dobra (metalowa obudowa). Generalnie jeśli szukasz sprzętu do kina to rozejrzyj się za czymś bardziej tradycyjnym (16:9, DLP, mniejsza jasność, wyższy kontrast etc.).

 

Inna sprawa, że nie jarałbym się tak strasznie tymi LEDami. Wcale nie są cichsze (ten Casio ma 29dB w trybie Eco, mój paroletni już Sanyo Z4 ma 22dB, a obecnie poniżej 20 też można spotkać), ani mniejszy czy lżejsze. Przecież to nie jest sprzęt, którym będziesz żonglować. Zapomniałeś poza tym o jednym: cenie. Są droższe. Jeśli miałbym wydać około 3500 to pomyślałbym nad jakimś FullHD w postaci BenQ W1000+ albo jakiejś Optomy. Albo Vivitek - też fajny sprzęt.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką i fachową odpowiedź.

Casio ma rozmiary i wagę porównywalną do laptopa 15". Jak dla mnie to wystarczająco mobilny sprzęt. Ale z tego co sobie doczytałem, faktycznie hałasuje jak zwykłe lampy i ma spore zużycie energii. Więc na chwilę obecną, jak dla mnie na pewno odpada. LEDy to jednak zbyt młoda technologia w projektorach i trzeba będzie poczekać na lepsze i tańsze modele.

To samo 3D. Jest w tym dziale temat o technologiach 3D i póki co, ludzie narzekają na konieczność siedzenia w okularach oraz marną ilość i jakość dostępnych materiałów. Więc też warto poczekać parę lat na spopularyzowanie technologii.

 

O wysoką jasność chodziło mi ze względu na to, że nie jestem w stanie przewidzieć, czy projekcje zawsze będą w ściśle kontrolowanych warunkach. Ale chyba faktycznie lepiej skupić się na kontraście i kolorach, bo jednak jak sie już robi seans to albo w nocy, albo w przyciemnionym pokoju.

 

Natomiast jeśli chodzi o wymianę sprzętu (czy też lampy), owszem, jestem gadżeciażem i lubię co jakiś czas kupić sobie nową zabawkę. Ale z takim projektorem to trochę jak z monitorem czy telewizorem. Częściej jak 5 lat na pewno nie chciałbym go wymieniać, bo nie widzę potrzeby. Kupić raz, a porządnie. To nie procek, czy karta graficzna, która po 2 latach staje się przestarzała.

Edytowane przez ainaruth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściej jak 5 lat na pewno nie chciałbym go wymieniać, bo nie widzę potrzeby. Kupić raz, a porządnie. To nie procek, czy karta graficzna, która po 2 latach staje się przestarzała.

 

No i wszystko ok, moj projektor tez mam od zdaje sie 2006 czy 2007 i nie mam w planach wymiany. Ale wystarczy policzyć i wtedy wszystko wygląda już inaczej:

 

nowy projektor - 3000 PLN

żywotność lampy - 3000/4000h co przy rozłożeniu na 5 lat daje 1,5-2,5h DZIENNIE. Mówiąc szczerze to nie sądzę żebyś każdego dnia w ciągu roku oglądał jeden film czy mecz.

i teraz po tych 5 latach masz wybór: kupić nowy projektor za tyle samo (nie muszę mówić chyba jaka to będzie wtedy przepaść technologiczna) czy 1000-1500 na nową lampę (w zależności od producenta).

 

Dla mnie decyzja jest raczej oczywista. Rzecz jasna zakładamy typowe użytkowanie czyli właśnie film czy meczyk 2-3 razy w tygodniu i to wszystko. Jeśli ktoś używa projektora zarówno w domu jak i służbowo to może to wyglądać nieco inaczej. Ale z doświadczenia wiem, że i tak zdecydowanie częściej kupuje się nowe projektory niż lampy do starych. Wyjątkiem są projektory instalacyjne, które świecą non stop lub prawie non stop, ale to już inna półka cenowa jak i przeznaczenie kompletnie inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam właśnie jakiegoś projektora do prezentacji oferty klientom. Bedzie używany w tandemie z laptopem 12". Czasem oczywiście w domu do jakiegoś filmu, może czasem gierki ; )

 

Budżet jako że startujemy narazie max 2000-2500zł. Moją uwage przykuł widziany u znajomego Acer H5360 akurat budżetowo pasuje idealnie. Czy w tych pieniądzach jest jakaś lepsza oferta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho powinienes sie na cos zdecydowac ;) projektory prezentacyjne niezbyt nadaja sie do domu i vice versa. Albo stawiasz na prezentacje, albo kino/gry. Napewno powinien miec duza jasnosc, co skutecznie odstrasza od ogladania filmow wieczorem... chyba, ze przy zapalonym swietle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

got3n

 

Jak nie chcesz mieć problemów z ostrością czcionki przy małych odległościach od ekranu to raczej daruj sobie DLP. No chyba, że weźmiesz SVGA (lub będziesz w tej rozdziałce pracował) to wtedy jakoś to wygląda. Poszukałbym czegoś typu LCD np NEC, EPSON, ...

 

A z ACER'ami jest taki problem że mają topornego zooma i ustawianie ostrości - nawet te po 3500 PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, widze ze temat aktualny proszę Was o rade czy urządzenie PICOP projektor laserowy, to dobra rzecz, jak z jakoscią itp. NIe podaje żadnego linku bo nie wiem czy można ale wystarczy wpisać w google, itp. Jego przekątna to ponoćnawet 200" tak usłyszałem od ludzi ktorzy sprzedająto na portalach aukcyjnych.Pomimo tego ze na oficjalnej stronie pisze 100". Dziekuje wam za odpoweidz

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO pico projektory to generalnie zabawka i nic więcej. Kosztują w cale nie mało, a parametry są mówiąc wprost kiepskie: niska rozdzielczość, niska jasność, kiepskie kolory etc. Moim zdaniem w ogóle nie warto się w to ładować. Jedyne czym nadrabia to bardzo mało wymiary i nic więcej. A co do tych 100 czy 200" to generalnie ciężko mi się na ten temat wypowiedzieć, ale mój projektor o jasności kilkukrotnie większej średnio się nadaje do wyświetlania takiego obrazu, a co dopiero takie maleństwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałem o LEDowych projektorach, m.in ze względu na mały ciężar i rozmiary.

Zdaje się że dość często będę z nim podróżował. Monitora czy TV nie wezmę ze sobą w bagaż podręczny, a taki projektor powinien się zmieścić do plecaka. Warunki projekcji raczej nie będą najlepsze. Nie jestem w stanie przewidzieć stopnia zaciemnienia pomieszczeń, ale ekranu nie będzie na pewno. Najwyżej jakieś płótno. Mimo wszystko lepsze to niż oglądać non stop na 13".

Zastosowania: filmy i gry z komputera. W praktyce ma służyć jak drugi monitor. 720p w zupełności wystarczy do takich zastosowań.

Cenowo postanowiłem się ograniczyć do 2000zł. To tak na próbę. Zanim osiądę na stałe i zaopatrzę się w porządniejszy sprzęt.

Zawęziłem swój wybór do dwóch modeli:

-Acer h5360

-Optoma HD600X

 

Ten pierwszy kusi wysoką kulturą pracy, zwłaszcza w trybie Eco.

Na plus Optomy zaliczyłbym tryb 24p.. choć nie wiem ile razy tego użyję..

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? Chyba że z tych dwóch, któryś od razu mogę odrzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałem o LEDowych projektorach, m.in ze względu na mały ciężar i rozmiary.

Zdaje się że dość często będę z nim podróżował. Monitora czy TV nie wezmę ze sobą w bagaż podręczny, a taki projektor powinien się zmieścić do plecaka. Warunki projekcji raczej nie będą najlepsze. Nie jestem w stanie przewidzieć stopnia zaciemnienia pomieszczeń, ale ekranu nie będzie na pewno. Najwyżej jakieś płótno. Mimo wszystko lepsze to niż oglądać non stop na 13".

Zastosowania: filmy i gry z komputera. W praktyce ma służyć jak drugi monitor. 720p w zupełności wystarczy do takich zastosowań.

Cenowo postanowiłem się ograniczyć do 2000zł. To tak na próbę. Zanim osiądę na stałe i zaopatrzę się w porządniejszy sprzęt.

Zawęziłem swój wybór do dwóch modeli:

-Acer h5360

-Optoma HD600X

 

Ten pierwszy kusi wysoką kulturą pracy, zwłaszcza w trybie Eco.

Na plus Optomy zaliczyłbym tryb 24p.. choć nie wiem ile razy tego użyję..

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? Chyba że z tych dwóch, któryś od razu mogę odrzucić?

 

też uważam iż w tej cenie jest to bardzo dobre rozwiązanie. mamy porządne hd projektory w granicach ok. 2000 zl. z tym że acer jest nieco lepszy bo ma możliwość podłączenia do komputera w celu oglądania filmów 3d, a jego następca h5360BD umożliwia podłączenie bezpośrednio do blu-ray'a/konsoli za pomocą odpowiedniego kabla hdmi (wersja 1.4 z tego co wyczytałem) bez użycia dodatkowych adapterów 3d, a różnica w cenie naprawdę znikoma Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Zamierzam kupić projektor. Otóż caly czas bylem posiadaczem Epson TW 2000 i byłem z niego BARDZO zadowolony lecz byla burza i juz go nie ma ;) Teraz jest on niedostępny i chce kupic:

 

EPSON TW9000 lub JVC DLA X30 BE

 

Porównywałem juz technicznie oba sprzety ale wolalbym zasiegnac opinii kogos kto moze mial zna sie na tym i mial stycznosc. Jestem amatorem w tej dziedzinie, dlatego jeszcze sie nie zdecydowałem.

 

Z góry dziekuje za odpowiedz ;) Pozdro xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z posiadaczy projektorow ma doswiadczenie z ekranami z dolnej polki cenowej? Strzelilem sobie na gwiazdke acera h5360 i pozostal do kupienia jeszcze ekran. Szukam czegos do 400zl. Format 16:9, szerokosc 200cm, najlepiej szary kolor. Po kilku h poszukiwan znalazlem na allegro Buenoscreen 200x113 CINEMA HD GRAY za 360zl, ale znalazlem tez cos bardziej "markowego" czyli Optoma DS-9092, niestety to juz 140zl drozej i do tego bialy kolor. Myslicie ze warto doplacac? Przelozy sie to na lepsza jakosc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto. Ta "Optoma" to zwykły chinol z dolepionym logo. Jakbyś chciał poważnie lepszy ekran tej wielkości to musiałbyś powiększyć budżet 3-krotnie albo i lepiej. Jak nie masz zamiaru to bierz to co tańsze - różnic nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z reguły ludzie nie polecają ekranów "pociąganych", tylko na korbę, albo elektryczny. Przy otwieraniu takiego ciągniętego możesz z czasem rozciągnąć ekran bardziej z jednej strony, jeżeli nie przyłożysz idealnie pionowej siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego ty oczekujesz za taką kwotę? Wiadomo, że korbka lepsza, a elektryk jeszcze lepszy, napinacze/ramowe na szczycie. No i jeszcze farby, ale to inna kategoria. Kwestia jeszcze jakości płótna, jedne są podatne bardziej na fałdowania poziome inne na pionowe. Ale faktem jest, że szarpanie za taką rączkę nie wpływa pozytywnie na materiał. Inna sprawa, że przynajmniej na tej aukcji widać zdjęcie jak przechowują te ekrany - w sensie, że leżą poziomo. Jak taki ekran jest oparty miesiącami w jakiś magazynach to jest zjeb..ny na dzień dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto jednak wyłożyć chociaż tyle, by starczyło na korbę - w końcu to sprzęt na lata.

 

Jak taki ekran jest oparty miesiącami w jakiś magazynach to jest zjeb..ny na dzień dobry.

 

Tru, nie ma to jak ekran rozwijający się po skosie. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuję projektora do filmów, niestety mam na razie ograniczony budżet.

Co sądzicie o projektorze LED LG PB60G z 500LA? Czy ma może ktoś doświadczenia z tą technologią? Czy na tym da sie oglądać filmy w 100" w zaciemnionym pokoju, czy bezpieczniej kupić klasyczne DLP,np: Benq TW519 czy Acer x1311wh. Wszystkie mają wystarczającą rozdzielczość, dobry kontrast, jedynie co je znacząco różni to jasność i prądożerność.

 

LG PB60G 

http://www.ceneo.pl/17277618#tab=spec

WXGA

led dlp

15.000:1

500 L.Ansi

26dB w eco (pewnie ok. 300LA) /34dB w trybie "wysokiej jasności" sic

60W

 

BenQ TW519

http://www.ceneo.pl/21609123#tab=spec

WXGA

DLP

13.000:1

max 2800 L.Ansi, w eco pewnie ok. 2000

30/32dB

max 245W

 

Acer X1311WH 

http://www.ceneo.pl/16762827#tab=spec

WXGA

DLP

10.000:1

max 2700 L.Ansi

26/30dB

max 305W

Edytowane przez miosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie do "maSTHa212". Z racji tego, że kilka lat temu bardzo mi pomogłeś w wyborze projektora do xboxa 360 mam kolejną prośbę o pomoc. W tym roku pojawią się nowe konsole, PS4 i Xbox One. Na pewno kupię którąś z nich, chociaż jeszcze nie wiem którą. W związku z tym planuję wymianę mojego projektora Panasonic PT AX 200E na nowy. Budżet, którym dysponuję to ok. 10 tys.zł. Projektor musi spełniać kilka warunków, a mianowicie: rozdzielczość full hd i funkcja 3D. Pojawiło sie sporo modeli z 3d, no i mam problem z wyborem najlepszego. Z mojego Panasonica jestem zadowolony, do dziś działa bez zarzutu, jednak to tylko rozdzielczość 720p. Patrzyłem na jego następcę Panasonic PT AT 6000E. Jest drogi jak cholera, ale czy na pewno zdałby egzamin w dynamicznych grach? Jak to jest z czasem reakcji projektorów, bo nigdzie nie ma o tym informacji?  maSTHa212", czy znasz jakieś modele godne polecenia? Proszę o pomoc w tym temacie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

chciałem się doradzić na temat projektora

Mianowicie kolega ostatnio kupił projektor PA70G LG (Wartość 2400 zł )

http://allegro.pl/projektor-lg-pa70g-led-pilot700ansi-kabelhdmi-wawa-i3457974809.html

kupił używany za 1700 zł

A ja widze na allegro projektor firmy ViViBright PLED-S200 2500 lumen

http://allegro.pl/projektor-led-full-hd-2500-ansi-pilot-hdmi-x2-fv-i3467272630.html

za 1800 nowy

Mam dyletam czy polować na LG uzywkę czy nowy

Projektor miał by mi służyć do oglądania TV w dzień przy roletach i do grania w gry wieczorem, które nie wymagaja idealnego obrazu bo to są wyścigi samochodowe ( do strzelaninek mam tv tam wymagane sa detale )

A jeszcze planuje oglądać na ścianie pomalowanej na biało ( czy to trzeba jakąś specjalną farbę? ) odległośc projektora okolo 4,5m co powinno dać około 115"

taki obraz widziałem na LG w nocy w dzień była troche lipa ( ale były żaluzje a nie rolety ściana była kawowa jasna wiec to napewno był gorszy efekt niż tak jak bym sobie to przygotował

Prosze o radę pozdrawiam

Edytowane przez Pakos221

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Ostatecznie kupilem projektor full hd  3D firmy Epson, model EH TW 6100. Po ok. 1,5 m-ca uzytkowania musze stwierdzic, ze to byl dobry wybor. Projektor ma bardzo mocna lampe, 2300 lum, wiec jest naprawde dobrze pod wzgledem jasnosci przy nawet niezaciemnionym pomieszczeniu (chociaz im ciemniej tym  lepiej). Jedynym minusem jest odwzorowanie czerni, jak to w przypadku lcd, czern jest jakby sprana i wyblakla. Ale to jak na razie jedyny minus tego modelu. Konwersja z 2D na 3D dziala znakomicie. Gry, ktore nie wspieraja 3D, po konwersji wygladaja super. Trzeba wczesniej ustawic glebie obrazu, tzn. dostosowac ja do swojego wzroku i mozna cieszyc sie graniem w 3D. Gdy odpalilem 3D w COD Black Ops, ktore wspiera 3D,gra wzniosla sie na wyzszy poziom. Po prostu szczeki musialem szukac na podlodze Dołączona grafika  Pomimo ceny projektora, ponad 5tys.zl, uwazam, ze warto bylo wydac kazda zlotowke na ten sprzet. Mam nadzieje, ze komus przyda sie ta mini recka projektora. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...