Skocz do zawartości
kotekzkz

Telewizor jako monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam już niedlugo stane sie szczesliwym posiadaczem nowego kompa. Problem w tym że bedzie to sama skrzynka. Jedyny możliwy wyświetlacz w moim domu to telewizor lcd. Kompa bede składał od podstaw. Jak podłączyć to z telewizorem żeby móc zainstalować windowsa ikorzystać normalnie z komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam już niedlugo stane sie szczesliwym posiadaczem nowego kompa. Problem w tym że bedzie to sama skrzynka. Jedyny możliwy wyświetlacz w moim domu to telewizor lcd. Kompa bede składał od podstaw. Jak podłączyć to z telewizorem żeby móc zainstalować windowsa ikorzystać normalnie z komputera.

 

Jeśli telewizor posiada złącze hdmi, a jeśli to lcd, to pewnie je ma, to najlepiej podłączyć kompa właśnie do tego złącza. Wtedy nie potrzebujesz nawet dodatkowych głośników, bo dźwięk będzie szedł przez głośniki telewizora. Karte graficzną podłączasz z telewizorem za pomocą kabla dvi-hdmi. Pełno tego na allegro, o różnych długościach, np. taki:

Profesjonalny kabel DVI - HDMI 5m GOLD + filtry (1004488757) - Aukcje internetowe Allegro

A jeśli karta graficzna ma też wyjście hdmi (te nowe już je najczęściej mają), to możesz podłączyć do tv za pomocą kabla hdmi-hdmi.

Edytowane przez Stanko
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy, że jeżeli zrobi to przez DVI-HDMI to dźwięk przecież nie pójdzie prawda? Musi być HDMI-HDMI.

 

Mylisz się, kabel dvi-hdmi również przenosi dźwięk. Sam mam podłączenie do tv przez taki właśnie kabel i dźwięk idzie przez głośniki telewizora. Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, kabel dvi-hdmi również przenosi dźwięk. Sam mam podłączenie do tv przez taki właśnie kabel i dźwięk idzie przez głośniki telewizora.

 

Czyli z tego co rozumiem wystarczy polaczyć jedynie za pomoca wyzej wymienionych kabli. Zaznaczam że komputer jest zupelnie bez niczego chwila po zlozeniu bez systemu operacyjnego. Ale rozumiem ze to nie gra roli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co rozumiem wystarczy polaczyć jedynie za pomoca wyzej wymienionych kabli. Zaznaczam że komputer jest zupelnie bez niczego chwila po zlozeniu bez systemu operacyjnego. Ale rozumiem ze to nie gra roli.

 

Tak, podłączasz za pomocą tego kabla, a po włączeniu komputera masz na telewizorze identyczny obraz biosu, ładowania urządzeń itd jak po podłączeniu do zwykłego monitora. Nie ma to żadnego znacznia, że to tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy, że jeżeli zrobi to przez DVI-HDMI to dźwięk przecież nie pójdzie prawda? Musi być HDMI-HDMI.

 

w nvidii trzeba bedzie podlaczyc kabelek do karty dzwiekowej i karty graficznej

na ati nie bedzie trzeba

ale dzwiek przez taki kabel poleci bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze...to pozwolę sobie zapytać, czym się w takim razie różni DVI od HDMI? Bo myślałem że dźwiękiem właśnie. Jedyne co mi jeszcze na myśl przychodzi to obsługa wysokich rozdzielczości jak full hd (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze...to pozwolę sobie zapytać, czym się w takim razie różni DVI od HDMI? Bo myślałem że dźwiękiem właśnie. Jedyne co mi jeszcze na myśl przychodzi to obsługa wysokich rozdzielczości jak full hd (?)

 

A co powiesz na full hd czy rozdzielczosci typu 2048x1536 na d-sub? Różnice są pomijalne dla szarego użytkownika, wpisz w google "DVI vs HDMI". Nie zapominajmy też o DVI-D, DVI-A i DVI-I, które znacznie się od siebie różnią :lol:

 

Swoją drogą po co robić HDMI w wersji zwykłej, mini i (o zgrozo) micro?

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na full hd czy rozdzielczosci typu 2048x1536 na d-sub? Różnice są pomijalne dla szarego użytkownika, wpisz w google "DVI vs HDMI". Nie zapominajmy też o DVI-D, DVI-A i DVI-I, które znacznie się od siebie różnią :lol:

 

Swoją drogą po co robić HDMI w wersji zwykłej, mini i (o zgrozo) micro?

 

Z tego samego powodu, dla ktorego istnieje USB normalne, mini i micro ;)

Na razie sie jeszcze z tego nie korzysta, ale IMHO tylko kwestia czasu sa urzadzenia przenosne uzbrojone w takie zlacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy Twój telewizor nie ma wejścia D-Sub, wg mnie o wiele lepsze rozwiązanie od kabla DVI-HDMI z Allegro za 10 czy tam 20zł. Często oglądam filmy właśnie podpinając kompa do TV i zwykły kabel d-sub daje o wiele lepsze kolory. Kabel DVI-HDMI, który kupiłem na allegro kurzy się w szufladzie, bo kolory z niego są naprawdę strasznie blade.

Edytowane przez thunder_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w nvidii trzeba bedzie podlaczyc kabelek do karty dzwiekowej i karty graficznej

na ati nie bedzie trzeba

ale dzwiek przez taki kabel poleci bez problemu

 

??? jaki kabelek?? Czy taki kabelek bedzie w zestawie z karta graficzna?

Moja karta to najprawdopodobniej bedzie jedna z dwoch: gtx 260 gigabyte lub gtx 260 xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

??? jaki kabelek?? Czy taki kabelek bedzie w zestawie z karta graficzna?

Z reguły jest w zestawie ale czasami różnie to bywa. Ten kabel wygląda tak

 

Dołączona grafika

 

lub tak NVIDIA SPDIF HMDI AUDIO CABLE SP DIF CABLE FREE P + P (aukcja 390174837374) - aukcje eBay.pl | Zakupy bez granic!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy Twój telewizor nie ma wejścia D-Sub, wg mnie o wiele lepsze rozwiązanie od kabla DVI-HDMI z Allegro za 10 czy tam 20zł. Często oglądam filmy właśnie podpinając kompa do TV i zwykły kabel d-sub daje o wiele lepsze kolory. Kabel DVI-HDMI, który kupiłem na allegro kurzy się w szufladzie, bo kolory z niego są naprawdę strasznie blade.

 

To polecam pogrzebac w ustawieniach TV i/lub sterownikow, bo kabel nie ma tu nic do rzeczy (w sensie: czy to bedzie kabel HDMI za 20, czy za 200 zlotych, to obraz bedzie dokladnie taki sam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To polecam pogrzebac w ustawieniach TV i/lub sterownikow, bo kabel nie ma tu nic do rzeczy (w sensie: czy to bedzie kabel HDMI za 20, czy za 200 zlotych, to obraz bedzie dokladnie taki sam).

 

zalezy przy jakiej dlugosci ;] ale zgodze sie ze przy 2-3m nie ma co przeplacac. W koncu to transmisja cyfrowa.

Co do jakosci analoga i hdmi. U mnie na analogu (D-SUB) jest cacy .. ale jakby lekko blado. Na HDMI jest żyleta, jakbym patrzył w monitor TN. Widze roznice w kolorach bo moj Nec jest na S-IPS a TV na TN no ale tego juz kablem nie przeszkoczy sie. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To polecam pogrzebac w ustawieniach TV i/lub sterownikow, bo kabel nie ma tu nic do rzeczy (w sensie: czy to bedzie kabel HDMI za 20, czy za 200 zlotych, to obraz bedzie dokladnie taki sam).

 

Costi przeczytaj jeszcze raz tego posta, który cytowałeś. Mu chodziło o różnice między d-sub,a DVI/HDMI. Jak wiadomo D-Sub to analog, a DVI-D/ HDMI to cyfrowy transfer. W przypadku tych kabli to bez znaczenia. Ale jeśli chodzi o analogi to już zależy dużo od danego urządzenia i wyświetlacza. Np. Xbox 360 daje kiepskie kolory i ogólnie gorszą jakość obrazu na tańszych kablach VGA. A to właśnie nic innego jak D-Sub.

 

Mu chodziło o to, że ma gorsze kolory na kablu DVI-HDMI niż D-Sub. Ciężko mi jest w to uwierzyć, ale wszystko jest możliwe. Może thunder_pl masz coś nie tak w ustawieniach sterowników. Albo TV średnio nadaje się do kompa. Ważne, by miał rozdzielczość natywną co najmniej 1366x768 I taką samą ustawić na kompie. Nie wiem co masz za TV, ale niektóre starsze plazmy mają niższą rozdzielczość HD Ready - 1024x720 zamiast 1280x720. Sam mam taką plazmę i nie nadaje się do podpinania do kompa. Rozmyta czcionka, słabe kolory i ogólnie brak ostrości. Warto też pobawić się kolorami w sterownikach. Spróbuj zwiększyć "Poświatę Cyfrową" tak na 10-12%. Powinno dać lepszy efekt. Szkoda, by kabel DVI-HDMI się kurzył, bo z pewnością sam w sobie da lepszy obraz. Jak wspomniałem kwestia zarówno TV jak i ustawień.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej było by gdybyś podał jaki to TV :)

 

Ja od kilku lat używam PC z TV (HD ready, Full HD) .. i zawsze podłączam go do wejścia VGA (RGB D-sub) telewizora.

Dźwięk puszczam osobnym kablem optycznym do kina domowego

 

Podstawą aby uzyskać dobry obraz jest ustawienie rozdzielczości na kompie RÓWNEJ natywnej rozdzielczości ekranu TV - czyli przy HDReady 1366 x 728 (lub często 1360 x 728).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawą aby uzyskać dobry obraz jest ustawienie rozdzielczości na kompie RÓWNEJ natywnej rozdzielczości ekranu TV - czyli przy HDReady 1366 x 728 (lub często 1360 x 728).

 

Tylko jeśli piksele w TV są kwadratowe, co chyba tyczy wszystkich LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Costi przeczytaj jeszcze raz tego posta, który cytowałeś. Mu chodziło o różnice między d-sub,a DVI/HDMI. Jak wiadomo D-Sub to analog, a DVI-D/ HDMI to cyfrowy transfer. W przypadku tych kabli to bez znaczenia. Ale jeśli chodzi o analogi to już zależy dużo od danego urządzenia i wyświetlacza. Np. Xbox 360 daje kiepskie kolory i ogólnie gorszą jakość obrazu na tańszych kablach VGA. A to właśnie nic innego jak D-Sub.

 

Mu chodziło o to, że ma gorsze kolory na kablu DVI-HDMI niż D-Sub. Ciężko mi jest w to uwierzyć, ale wszystko jest możliwe. Może thunder_pl masz coś nie tak w ustawieniach sterowników. Albo TV średnio nadaje się do kompa. Ważne, by miał rozdzielczość natywną co najmniej 1366x768 I taką samą ustawić na kompie. Nie wiem co masz za TV, ale niektóre starsze plazmy mają niższą rozdzielczość HD Ready - 1024x720 zamiast 1280x720. Sam mam taką plazmę i nie nadaje się do podpinania do kompa. Rozmyta czcionka, słabe kolory i ogólnie brak ostrości. Warto też pobawić się kolorami w sterownikach. Spróbuj zwiększyć "Poświatę Cyfrową" tak na 10-12%. Powinno dać lepszy efekt. Szkoda, by kabel DVI-HDMI się kurzył, bo z pewnością sam w sobie da lepszy obraz. Jak wspomniałem kwestia zarówno TV jak i ustawień.

 

I wlasnie dlatego odeslalem go do ustawien. Moze TV jak ma obraz podany na wejscie VGA to robi jakies fiku-miku z obrazem (np. naklada dodatkowe filtry, podbija nasycenie itp.)? A moze trzeba zlacze HDMI przelaczyc w tryb PC, ew. podpiac sie do wlasciwego gniazda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielu telewizorach sa tzw. polepszacze obrazu dlatego obraz z komputera wyglada dziwnie albo fatalnie. Samsungi sie dobrze sprawdzaja. Widzialem tez tryb Game, przy ktorym jest mniejszy input lag (mniej obrobki obrazu).

Edytowane przez Marynarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze jak miałem 8800GT to podłączałem Sharpa Aquosa HD Ready do kompa przez właśnie D-SUB, przejściówka dvi-dsub i kabel dsub-dsub. Obraz faktycznie był jak żyleta, kolory wypas. Niestety nie posiadałem kabla hdmi więc nie mogłem porównać obrazu do hdmi, ale analogiem byłem wniebowzięty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji od płyty masz opisane piny od spdif. Podłączasz te dwa obok siebie czyli sygnał i gnd. Ten oddzielny pin (po przerwie) to jest zasilanie +5V. Jego nie podłączasz.

 

+5v   x   SIG   GND

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...