Skocz do zawartości
pabloni

Linux i Windows XP

Rekomendowane odpowiedzi

Mozna zainstalować Windowsa Xp i Linuxa ...I jest możliwośc wybrania który system ma byc uruchomiony... :(Oglądałem inne posty ale nic nie kapuje...Na dysku C mam windows Xp a na D chce dać Linuxa ...Da się tak zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że niemasz żadnego pojęcia o Linuxie. Zrobić się da. Jak masz Windowsa to zainstaluj Linuxa i jak nie będziesz miał wyboru systemów to zadaj to pytanie ponownie !!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość igrok

to fakt 2 takie same woatki obok siebie to nawet ja musze potepic... rozumiem ze byl taki temat dawniej ale obok siebie? !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie takie polaczenie (xp + linux) dziala bez prbolemu od dawna ... a co do systemloadera to uzywam lilo (przywycajenie sprzed lat) ale w prosty sposob mozna zmusic loadera windows XP do odpalania linuksa ... jesli potrzebne ci info to powiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok

ja uzywam lilo i konfiguracja lilo do odpalenia tych 2 systemow nie stanowi problemu, gozej bylo z bootloaderem XP, ktorego trzebabylo zneutralizowac bo po co kompu 2 bootloadery wlacajace sie jeden po drugim ;)

 

rozwiazalem ten problem edytujac boot.ini w ten sposob:

 

[boot loader]

timeout=0

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

 

zasadnicza role by bootloader XP nie byl widoczny odgrywa tu timeout=0 i usuniecie wpisu dla systemu na partycji linuksowej

 

 

a jesli ktos chce do odpalania linuksa uzywac bootloadera XP to u mnie dzialalo takie rozwiazanie

 

dd if=/dev/hda of=boot.lnx bs=512 count=1

 

tu kopiuje pierwsze 512 bajtow z bootsectora (tam mam lilo)

pozniej pliczek boot.lnx zapodalem do c:

i na koniec w boot.ini dodac trzeba wpis dla naszego linuksa

 

C:boot.lnx="Linux"

 

i dziala :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ten sposób zawsze dopisuje lilo do boot.ini bo mam kilka wersji Windows i inaczej nie można wybierać między wszystkimi systemami. Alternatywnie mozna w ogóle pozbyć się lilo i uruchamiać linuxa z pod dosa(tym sposobem można zrobić menu startowe w win98 w config.sys i autoexec.bat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to sie mowi sa gusta i gusciki, ale odpalajac linuksa np. z dosa nie bedziesz mial mozliwosci przekazania zadnych parametrow do jadra w razie koniecznosci a w przypadku lilo nie stanowi to problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa do loadlin mozesz przekazac parametry ale zeby moc korzystac z loadlin potrzebujesz jadro na partycji dosowej a ja nie widze sensu w takich komplikacjach w sytuacji gdy mozna sobie uproscic zycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no powiedz mi komu bedzie sie chcialo robic menu startowe w dosie i klepac skrypt ktory bedzie odpalal loadlin z takimi parametrami jakich w danym momencie zarzadamy ... na pewno nie czlowiekowi ktory dopiero co zainstalowal sobie linuksa i nie wie nawt co to "mount" i "ls"

 

zreszta wyznaje z powodzeniem filozofie iz wszystko nalezy sobie upraszczac i usprawniac gdyz gdyby nie postep to nadal tkwilibysmy w erze "kamienia lupanego"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa do loadlin mozesz przekazac parametry ale zeby moc korzystac z loadlin potrzebujesz jadro na partycji dosowej a ja nie widze sensu w takich komplikacjach w sytuacji gdy mozna sobie uproscic zycie

W czy masz problem. Skopiowanie jądra na partycje dosowa nie jest żadną komplikacją bo mozna skopiować go nawet z pod Windows i nie trzeba nawet uruchamiać Linuxa. Pozatym mozna bezproblemowo uruchomić Linuxa po skasowaniu Lilo bez potrzeby posiadania dyskietki startowej do linuxa(przy braku takiej to dopiero są komplikacje a loadlin pozwala na odpalenie systemu prawie zawsze)

 

no powiedz mi komu bedzie sie chcialo robic menu startowe w dosie i  klepac skrypt ktory bedzie odpalal loadlin z takimi parametrami jakich w danym momencie zarzadamy ... na pewno nie czlowiekowi ktory dopiero co zainstalowal sobie linuksa i nie wie nawt co to "mount" i "ls"

 

zreszta wyznaje z powodzeniem filozofie iz wszystko nalezy sobie upraszczac i usprawniac gdyz gdyby nie postep to nadal tkwilibysmy w erze "kamienia lupanego"

Co ma wiedza o Linuxie do tego jak tu wystarczy znać DOSa zeby menu zrobić. Zastanów się co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj niecodzien czysci Ci sie mbr, pozatym nie mowimy tu o takich sytuacjach bo w takim przypadku to nie trzeba skryptu tylko odpalisz loadlin z linii komend i git, ale o codziennym zastosowaniu

 

ale tak jak napisalem sa gusta i gusciki kazdy chwali to co lubi ;)

 

a co do dos'a :) to juz taka prehistoria ze wsrod ludzi ze swojego roku zapewne na palcach jednej reki moglbym policzyc osoby ktore bez problemow poradzilyby sobie z tym, pozatym mowa byla nie o prostym menu, ale takim w ktorym moglbys dodac parametry do wywolania loadlin a to dla wielu zapewne bylby nielada problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no roznie mozna to interpretowac ... dla mnie linux jest o wiele bardziej przejzysty niz dos, wszystko rozsadnie pomyslane, konfiguracja prosta wszystko posegregowane itd itp

a dos to system ktoy dzis jest juz reliktem i ciekawostka ...wiem mozesz napisac ... jakto bez dosta to nawet dyskietki startowej nie zrobisz albo cos w tym stylu i jest w tym wiele prawdy, ale o ile poznawanie tajnikow linuksa ma jakis sens o tyle grzebanie sie w dosa traktowalbym raczej jako zbedne atrakcje ... i jesli ktos mial bys sie meczyc z dosem tylko po to by zrobic sobie menu startowe to stawiam 10 do 1 ze bedzie wolal skorzystac bezbolesnie z lilo albo gruba ktory teraz to chyba jest domyslnym bootloaderem w redhatopodobnych dystrybucjach ... nie wiem bo nie instalowalem takowej od czasow redhat 6.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...