Skocz do zawartości
Ilumir

Sens naprawiania uszkodzonego dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Otóż odkurzyłem swój stary nieuzywany dysk, bo zaczęło mi brakować miejsca na moim. Niestety po skanowaniu HD Tune wykrył sporo badów Screenshot w załaczniku. I teraz pierwsze pytanie czy jest sens zerowania tego dysku w takim stanie. Dodam że wszystkie te złe sektory znajdują się pod koniec dysku (na oko ostatnie 10-20GB).

 

I Drugie pytanie. Otóż ten stary dysk korzysta z interfejsu ATA i czy nie zwalnia on czasem mojego głównego dysku który korzysta z SATA ? (Screen budzący podejrzenia w drugim załączniku Info.png).

post-180335-127435554743_thumb.png

post-180335-127435584327_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób error scana i zapodaj screena.

Bo na razie wynika że dysk jest sprawny "Health Status: OK".

 

Co do prędkości to włącz benchmarka przed i po podpięciu dysku, to się dowiesz czy coś to zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOVOL naucz sie czytać parametry SMART :

 

05=72 sektory remapowane na 93 mozliwe C4=72 czyli to nie zgłupienie smarta = kiepsko

 

C5= 54 sektory niestabilne... czekajace na remap. = kiepsko a zostało tylko 21 sektorów zapasowych.

 

01=318 problemy z talerzami

 

C9=85 nie jest dobrze...

 

Ogolnie dysk w kondycji "umierajacej" tu nawet Erase wait i remap w MHDD dużo moze nie dać..

A te healt statusy to dla dzieci są.Co z tego że ok ? Jak to jest trup ..no jeszcze żywy trup.

 

P.S Jak ci brakuje powierzchni dyskowej to polecam ci płyty DVD ... kazdy dysk kiedyś padnie a odzysk wtedy danych kosztuje wiecej niż wiele tysiecy płyt DVD....

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To troche smutno :(. A da się jakoś wyłączyć powierzchnię z tymi badami ? Tzn zrobić partycję np tylko 40 GB z tych 80. Bo bym postawił sobie na tym Linuksa i pobawił tym systemem chętnie :).

 

Co do tych DVD to robie kopię tak często jak to możliwe, ale zawsze parę GB dodatkowo nie zaszkodzi :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal sobie :

MHDD

 

Wtedy zrób scan 2xF4

Pokaz wyniki na forum ( zdjecie lub przepisz z kolumny z boku ile sektorów 10ms 50ms itd ... )

 

I wazne obserwuj kiedy pojawi sie pierwszy warning ( lba -- zapisz sobie ) to Utniemy dysk komenda HPA...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80GB Sata można za 40 zł kupić. Więc nie wiem czy opłaca się coś z tym robić. DVD osobiście nie ufam, lubią mieć problemy z odczytem po paru latach (szczególnie jak się zarysują).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jeśli się da go zrobić to czemu nie spróbować ? Chcę na nim sobie postawić Linuxa, jeśli coś się spieprzy to płakać nie będę, nic ważnego tam przechowywać nie mam zamiaru.

 

Tescik odpale jutro z rana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale MHDD dysku nie widzi. Czy jest Master czy Slave program dysku nie chce zobaczyć. Za każdym razem uruchamiałem i z 1 i 2 opcji i nic :(. Nie wiem co jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, to przeczytaj porządnie instrukcję użycia MHDD - jak sobie wyzerujesz dysk systemowy, to będzie źle.

 

Druga sprawa, że można założyć partycję przed uszkodzonymi sektorami, reszta dysku nie będzie używana.

 

Trzecia sprawa, że dysk na ATA nie ma prawa zwalniać dysku na SATA, bo to różne kontrolery/interfejsy. Zwalnianie miało miejsce na taśmach IDE, gdy wpinało się nowszy dysk i napęd (lub starszy/wolniejszy dysk) na jednej taśmie.

 

Cztery. Jak by dysk nie nadawał się do używania, to Linuxa możesz: odpalić z LiveCD, zainstalować na wirtualnej maszynie (np. VirtualBox) lub na wydzielonym miejscu na obecnym dysku.

 

I na koniec, to nie wiem jakie możesz mieć ważne dane w takich ilościach. Składowanie gier czy filmów na DVD to bezsens. I tak raczej do nich nie wrócisz - wiem z doświadczenia. Obecnie mam jakieś 60 CD/DVD które zebrałem do reklamówki i nadają się do wyrzucenia. Nie wyrzuciłem ich jeszcze tylko dlatego, że rozważam wyłożenie ich na ścianie pokoju ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A f2 by wykryc dysk po wyborze dysku nacisnełes ? lub komenda EID ?

 

Naciskałem i pisało Disk No ready czy coś takiego teraz ci nie powiem. Wykrywał mi tylko mój "główny dysk" i nagrywarke.

 

Spoko systemowego sobie nie wyzeruje. Wiem jak się nazywa nic z nim nie zamierzam robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam obsługi, bo dawno nie używałem, ale nie ma tam polecenia "change controller/port" albo coś w ten deseń?

Bo zgaduję, że latasz po SATA.

 

Druga opcja, że program pracuje tylko z dyskami ustawionymi na master - jak masz dysk razem z nagrywarką na taśmie, to nic z tego. Ewentualnie zamień zworki w nich i (w razie potrzeby) kolejność wpięcia w taśmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie widziałem takiego polecenia w tym FAQ też nic o tym nie pisze.

Nagrywarki nie mam na taśmie, tak samo mojego głównego dysku.

Na ATA lata tylko ten 80GB co jest trochę "sponiewierany". Próbowałem go pod master (bo niby program tylko tak pracuje) i nic. Na Slave to samo. Niestety nie mam zworek do niego więc opierałem się tylko na taśmie.

 

A tak jeszcze z innej beczki, bo wszędzie proponują ten MHDD, a zwykłym narzędziem samsungowym nie da się tego zrobic ? (ESTOOL dla tego dysku jest).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam spróbuj będziesz wiedział. Jeśli dysk ma być i tak tylko do zabawy/nauki linuxa to wiele nie ryzykujesz bo jak wcześniej zauważono to żywy trup. Więc śmiało eksperymentuj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no kanały mam włącze i wszystko, przeciez w Windowsie go widze i moge na niego kopiować pliki bez problemu.

 

U mnie zworki trzeba ustawić nieco inaczej, możliwe że to przez nie, spróbuje załatwić jakieś zworki bo są one potrzebne i bez nich mogę trwać w martwym punkcie. Czy to może być spowodowoane przez te małe zarazy ? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz on ma SP ( 3.5 cala ) a nie 2.5 laptopowego.... wiec wypij kawe bo widac że zmęczenie daje o sobie znać ;)

 

Zworka w SP080.. pierwsza od strony gniazda IDE ... w pionie .... ( miałem 3 dyski SP080... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wojtku za poprawienie. Znalazłem pierwszego lepszego Samsunga z wyraźną rozpiską i wrzuciłem. Nie zwróciłem uwagi na napięcie zasilania (5V = 2.5 cala).

W takim razie winny jest pewnie brak zworki. W Windows działa, bo pewnie wykrywa jako SLAVE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam to znowu ja :D.

 

To może zacznę od poczatku. Nie odpowiadałem tak długo, ponieważ żeby mój dysk ustawic na master to potrzeba 2 zworek. Musiałem pogrzebać w piwnicy żeby je znaleźć. Dysk ustawiłem na Cabble Select i MHDD w końcu go znalazł. No to co szybki skanik i rezultaty na screenie (focia słabej jakości bo telefonem robiona :().

 

Dodam jeszcze tak :

Do 92% nie było ani jednego sektora poniżej 150 i wyżej. Wszystkie byłe <3, <10, <50 (<50 było około 57, przewaga <3).

Od 94% zaczęło być gorzej, zaczęły się pojawiać te gorsze sektory i w końcu pierwszy error to

Error:147115779.

 

Skanowanie przerwałem bo nie mam tyle czasu mogło być juz tylko gorzej :).

 

No i pojawia się znowu pytanie, czy opłaca się ciąć ? do tych 92% to dysk cacuszko.

A jeśli już ciąć to opłaca się uciać zworkami (Wtedy dysk wyciąga 32 GB).

post-180335-127470051924_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób mu limitacje.... do 32 gb... i wsio ...

 

Dysk ma sporo UNC..

 

mozesz tez mu załozyć obciecie HPA

od sektora 0 do 147115779 ( tu mamy 1 bład ) wiec spokojnie obetnij do 147115000

 

Wtedy zrób scan .

 

A jak nie to wal limitacje zwora i wiola...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha ok jestem totalnym amatorem to co teraz zrobiłem to jest po prostu smiech na sali :D.

 

Myslalem że pewien układ zworek jest żeby "limit capacity to 32GB", a to był przedstawiony układ zworek dla komputerów które widzą max 32 GB :(. Taka wpadka...

Czyli zostaje metoda pierwsza tylko jeszcze jeśli się da to uciąć tak z 5GB przed tym błędnym sektorem. Da się to jakos wyliczyć ?

 

I jeszcze co do samego skracania dysku, otóż w tym poradniku pisze : "5) Jak zmniejszyć pojemność dysku twardego nie zworkami?

Do tego celu należy użyć komendy HPA wybrać 1 lub 0 i wprowadzić takie LBA jakie chcemy."

 

I to jest wszystko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...tylko że z HPA i Linuxem jest jeden mały problem: Linux olewa HPA :lol:

HPA jest niepotrzebne: wystarczy założyć partycję na nieuszkodzonym obszarze, a resztę zostawić bez partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...