Skocz do zawartości
q8ic

Czy da się zrobić taki zawias żeby przy otwieraniu podnosił bramę do góry

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiliśmy bramę z ojcem i jemu się uwidziało, że aby nie zahaczała ona przy otwieraniu o podłoże to ustawi zawiasy (spawane) w linii ale dolny wysunie na 3 cm względem górnego. Tak też zrobiliśmy - ustawiliśmy bramę w pozycji zamkniętej w poziomie , pionie i na miejscu w ogóle. Przy otwieraniu brama się rzeczywiście podnosi końcem, ale coś jest nie tak - pręży, zawias gnie się. Ojciec wymyślił, żeby na tulei zawiasu zrobić stożek, ale nie wiem czy to pomoże i na ile.

Czemu tak? Powiedzmy, że takie są założenia. Skrzydło bramy 5m x 1,6m.

Rysunek przerysowany, żeby spróbować wyjaśnić o co chodzi:

Dołączona grafika

 

Słupek z jekla 80 brama na bazie jekla 50, zawias mocowany na płaskowniku grubości 10 mm, szer 50.

 

Może ktoś zna odpowiedź, albo lubi zagadki. Ja nie wiem jak to zrobić i nigdy o czymś takim nie słyszałem.

Z góry dzięki za wszystkie sugestie.

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mechaniką na ty to nie jesteście [; Oś obrotu w innej płaszczyźnie niż słupek i brama urwie zawiasy w najszybszym przypadku. Aby brama otwierana się podnosiła potrzebowalibyście zawiasów na kształt ślimaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamykać to mało powiedziane [; Jak już ktoś to otworzy to powrót będzie przypominać pizdnięcie z procy :]

 

Gnie sie mocowanie zawiasu i po prostu nie bangla. Gdyby się nie gięło to by popękało.

 

Podnieść wyżej to by się zrobiła "szczelina" pod spodem pół metra. To jest 10m bramy dwuskrzydłowej na lekko opadającym terenie i na bramie nie można zrobić "schodka" - takie są założenia i już. Zawiasy na slimaku nie zrobią 20 cm w górę, a tyle potrzeba. Nie ja decyduje i nie ja to wymyśliłem. W sumie to nie miałem czasu się nad tym zastanowić póki nie zobaczyłem tego w akcji.

trzeba będzie teren po prostu podebrać i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, kolega wyżej ma rację. Każdy inny patent to próba walki z fizyką, która przy 5-metrowym skrzydle jest nie do przeskoczenia.

Brama przesuwna nie potrzebuje dużo miejsca, jest lżejsza w obsłudze (przy dobrych prowadnicach) i nie będzie się sama otwierać, zamykać - nawet z pomocą wiatru.

 

Tak, wiem że 5 metrów skrzydła też sile wiatru się nie poddaje. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że otwieranie bramy w przeciwnym kierunku nie wchodzi w grę? Skoro z jednej strony jest wzniesienie, to zakładam że z drugiej jest spadek.

 

Przedstaw jakieś dokładniejsze rozmieszenie bram z uwzględnieniem terenu, to może coś wspólnie wymyślimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<Takie coś potrzebuejsz>

 

Dołączona grafika

 

Gdy się górna część obraca, to całość unosi się do góry. Popularne w drzwiach w UK, nie wiem jak przy wadzę jaką ma brama. Pewnie dałoby radę zrobić na zamówienie.

Edytowane przez djsilence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżizas, przecież brama odsuwana do góry to najprostsza rzecz na świecie, którą po prostu się da kupić, więc było patent z gotowców podpatrzyć. Po co kombinować z wynalazkami? ;-)

Wiem, że już zrobiliście i szukacie sposobu, żeby ulepszyć patent, i z tym nie pomogę, a już na pewno nie po pijaku ;-), ale mam dwóch wujów, którzy mają bramy unoszone do góry i obie działają bez zarzutu, więc mogę podpowiedzieć co i jak. Jeden ma lite blaszane drzwi unoszone na długich zawiasach, których ruch jest poziomymi prowadnicami i wspomagany sprężyną, a drugi, ma bramę poziomo łamaną, na kilka jakby desek,które do góry niezależnie od siebie przesuwają się po prowadnicy w kształcie łuku od zamkniętej bramy do pozycji w poziomie nad drzwiami. Oba rozwiązania banalne i trwałe, także nie wiem jak mogliście to spieprzyć, ale ogólnie wydaje mi się, że jak użyjecie mocniejszych materiałów tam gdzie pojawiają się naprężenia, to wszystko będzie git.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ULLISSES - w drugą stronę można by ją otwierać na drogę. Ale będzie okres, że brama ma być otwarta przez dłuższy czas i nie może tarasować jednocześnie drogi. To jest ostateczność i raczej będziemy opuszczać grunt pod bramę.

Zawias taki jak pokazujesz djsilence uniesie ją o 2cm-4cm góra. A trzeba minimum 20 + jeszcze coś na podniesienie gruntu przy jego zamarznięciu (fundament słupka jest poniżej granicy przemarzania 80-100) 10 cm było by rozsądnie.

Brama podnoszona do góry też niestety nie bo prześwit w górę musi być z 5m - to nie jest bramka w garażu do samochodu tylko takie "mobilne" ogrodzenie. Użycie twardszych czy mocniejszych materiałów spowoduje tylko, że puści co innego - zamiast ugiąć zawias to wydrze ścianę jekla w bramie pewnie. Po pijaku nie zwieksza sie kreatywność tylko bezkrytyczność Sysaku. No ale sam się popisałem głową nie od parady zakładając ten temat ;)

Po Prawej i w środku nic przesuwnego nie wejdzie, po lewej (czego nie widać na rysunku) też nie.

Dołączona grafika

Coś mi się wydaje, że taki patent nie istnieje, bo byłby bardzo często wykorzystywany.

 

Edit: Przecież po otworzeniu "na drogę" brama może pokonać 180* i niczego (oprócz wyjazdu z garażu) nie tarasować. Czyli jednak coś się dało wykminić - dzięki, ULLISSES rozwiązał problem. Teraz trzeba obciąć co było przyspawane wczoraj. A mówiłem ogrodzić samą chatę - nie bo materiał już kupiony. ;)

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...