Skocz do zawartości
danch

wymiana c2d na core quad

Rekomendowane odpowiedzi

Nie gram za duzo na pececie, ale czasem mi sie zdarza wiec zastanawiam sie aby lekko odswierzyc moja konfiguracje. Teraz mam MSI Neo2-Fir na P35, 8GB RAM i c2d e6750 podkrecone na 3.2GHZ, do tego ATI 4850. Zastanawialem sie na wymiana procka na jakis quad np. Q8300, plus nowa karta grafiki np ATI 5850. Ma taka wymiana sens ? Nie chce inwestowac w to za duzo kasy, wiec wymiana platformy na inna (iCore czy jakies AMD) odpada. Ma taka modernizacja sens, calos bedzie podpieta do 22' monitora, a w przyszlosci pod TV LCD wiec powinna pociagnac gry w 19x12.

Calosc zasila 450W Topower TOP-450P3 U12 EZ, bede go musial wymieniac czy da rade ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Skoro nie grasz to po co Ci HD5850?

 

2) Q8300 w aplikacjach które nie ogarniają w pełni wielowątkowości będzie prezentować niższą wydajność niż obecny E675

 

Zle sie wyrazilem, gram, co prawda nie tak czesto jak na xbox360 ale gram i pare tytulow wyjdzie tylko na pc, wiec pecet do gier bedzie mi potrzebny.

Coz, nowe gry, a pod takie planuje modernizacje raczej sobie poradza z 4 rdzeniami.

 

ps. 8GB bylo mi potrzebne do pracy (oracle application server), teraz juz zostalo i przeciez ich nie wyjme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jednak po przesiadce z tego e6750 na Q8300 w grach/programach jedno-dwurdzeniowych będziesz miał raczej lekki regres. Jak już się przesiadać to na coś szybszego ... a póki co siedź na tym co masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejsc na am3... Duzo nie dolozysz, bo quady intela (q8 pomijam) sa drogie. Albo kupic Q9400 i krecic ale tez troche trzeba wylozyc i nie wiem wiele o mobo wiec sie nie wypowiadam. FullHD tez nie pomaga ;P potrzeba dobrej karty i dobrego procka, a wiec Twoje "nie chce duzo wydac" zmiesci sie w okolicy 2k, warto ? No nie wiem.

 

Procesor : AMD Phenom II X4 955 Black Edition C3 - 599 zł

Płyta Główna : ASRock 770 Extreme3 - 299 zł

RAM : 2x OCZ 2GB 1333MHZ Low Voltage - 398 zł

Karta Graficzna : Sapphire Radeon HD5850 1GB - 1159 zł

Razem: 2256 zł

 

Procesor : Intel Core 2 Quad Q9400 2.66 GHz - 768 zł

Karta Graficzna : Sapphire Radeon HD5850 1GB - 1181 zł

Razem: 1949 zł

 

Sprzedajesz cpu i gpu wiec czesc sie zwraca. AM3 oczywiscie drozsze ale jest kilka argumentow. Wydajnosc, mianowicie 955 konkuruje z Q9550, na szybko spojrzalem na test na chipie i nawet wygrywa z nim. Mobo ma sata3 i usb3, ram ddr3 wiec calosc jest nowoczesna i przyszlosciowa. Ja bym sie nie zastanawial, jednak potrzeba troche wiecej gotowki by to kupic i dopiero sprzedawac caly swoj sprzet. Za 8gb ddr2 troche zgarniesz. Podsumowujac potrzebujesz 300zl wiecej, ale tylko na start bo potem sprzedasz to co przy lga775 by zostalo a wiec mobo i ram. Okazuje sie wiec ze roznica jest malutka, a wydajnosc wieksza, no i ta przyszlosciowosc ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Prolog

 

Zapomniałeś o 4x2GB....

 

 

 

@danch

 

Jeśli naprawdę potrzebujesz 8GB, masz klocka i tylko czasem grasz na piecu to IMHO wymiana grafiki + zasilacz. Przejście na kastrata Q8300 jest bezsensowne - Q6600 kupisz w momencie gdy gry zaczną domagać się więcej rdzeni i/lub pamięci cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

nie możesz sprzedać trochę tego ramu? 8gb do grania nie ma sensu wystarczy ci 4gb a za kasę ze sprzedanego ramu dołożysz do lepszego proca lub do czego tam będziesz chciał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możesz sprzedać trochę tego ramu? 8gb do grania nie ma sensu wystarczy ci 4gb a za kasę ze sprzedanego ramu dołożysz do lepszego proca lub do czego tam będziesz chciał.

 

Nie możesz używać forum zgodnie prostą zasadą najpierw czytam?

 

(...)

 

ps. 8GB bylo mi potrzebne do pracy (oracle application server), teraz juz zostalo i przeciez ich nie wyjme.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden nie czyta, inny nie mysli... Takie zycie, ale proponuje zrozumiec ze to czas przeszly. Kolega potrzebowal do pracy z tym programem, jak rozumiem juz tego nie robi, a ram siedzi no bo co za roznica ile go tam bedzie ;P Sprzedawac sie pewnie nie oplacalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze poczekaj masz dobrą konfigurację co najwyżej porządny zasilacz.. czasem on spowalnia. Procesory ja osobiście mam lub miałem Ax2-4400+/PhIx2-7750/PhIIx2-550/AIIx2-240/PhIIx3-710 najwydajniejsze są jeśli chodzi o gry procesory z dużym cache... 550 i 710 jeśli bym na coś wymieniał to Core2Duo 8500 jak stanieje. C2Q ma łączenie rdzeni 2*x2 czyli pentium D reinkarnacja. W obliczeniach liniowych u mnie x3 chodzi szybciej lecz iteracyjne mimo że idą wolniej na 550 to są płynniejsze niż na x3. Ram zostaw to akurat jest przydatne. Prędkość i jakość podniesie macierz SSD na system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze poczekaj masz dobrą konfigurację co najwyżej porządny zasilacz.. czasem on spowalnia. Procesory ja osobiście mam lub miałem Ax2-4400+/PhIx2-7750/PhIIx2-550/AIIx2-240/PhIIx3-710 najwydajniejsze są jeśli chodzi o gry procesory z dużym cache... 550 i 710 jeśli bym na coś wymieniał to Core2Duo 8500 jak stanieje. C2Q ma łączenie rdzeni 2*x2 czyli pentium D reinkarnacja. W obliczeniach liniowych u mnie x3 chodzi szybciej lecz iteracyjne mimo że idą wolniej na 550 to są płynniejsze niż na x3. Ram zostaw to akurat jest przydatne. Prędkość i jakość podniesie macierz SSD na system.

 

tyyy a od kiedy zasilacz powoduje spowolnienie ?

 

kurde ciekawa ta nowa informatyka :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zasilacza powodującego spowolnienie kompa to jeszcze nie widziałem :)

Co najwyżej może nie dawać rady powodując resety, zwisy, BSODy itp., ale żeby spowalniał? Interesujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty raczej nie ma sensu zmieniać, skoro piszesz, że grasz mało. Starcza do wszystkich gier, miałem, więc wiem, o czym piszę. Jeśli Quad, to minimum Q9xxx, Q8xxx, jak pisano wcześniej, może być w pewnych aplikacjach wyraźnie słabszy od Twojego aktualnego procesora.

 

Ogólnie na Twoim miejscu zostałbym przy HD4850 i wymieniłbym procesor na jakiś z serii E8xxx (400-500 zł). Po porządnym OC (~4GHz) odczujesz spory wzrost wydajności. Rewolucję w postaci wymiany pół kompa możesz odłożyć w czasie.

 

Wydajnosc, mianowicie 955 konkuruje z Q9550, na szybko spojrzalem na test na chipie i nawet wygrywa z nim.

 

Bez OC tak, po OC jest raczej słabszy, ale na tej płycie nie wyciągnie więcej niż 3,8GHz.

 

C2Q ma łączenie rdzeni 2*x2 czyli pentium D reinkarnacja.

 

I co z tego...? To rozwiązanie nie wpływa na wydajność, która jest przecież najważniejsza...

 

Zasilacz już panowie wyżej skomentowali :wink: .

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że mogę sie wypowiedzieć spokojnie w tym temacie, bo mam prawie identyczny sprzęt i prawie identyczną rozterkę przeżywałem niedawno, jednak postanowiłem sam sobie odpowiedzieć zamiast pytać na forum ;)

 

Procesor który postanowiłem wywalić to E7200 - sztuka niezbyt podkręcalna stąd moja decyzja, na 1,3v szedł na ~3,3ghz. Czytałem że Q8xxx w rewizji R0 nawet nieźle sie kręcą jeśli nie spotka ich zbyt wcześnie fsb-wall, płyta lata nawet na 515hmz fsb więc to nie zmartwienie. Na Allegro dorwałem Q8300 R0 za znośne 310zł więc... czemu nie, skoro za E7200 skasowałem 270zł? :D Się okazało, że przy 1,22v w stresie robi 3,3ghz a dalej jest ściana przy ok. 450 fsb...

 

Zdawałem sobie sprawę, że wzrostu wydajności nie odczuję w grach które nie będą korzystały z 4 rdzeni, zegar w zegar będzie mniej więcej równo, cache w moim przypadku 1,5mb/rdzeń vs. 1mb/rdzeń. Spadku nie czuć ani wzrostu, jednak chodziło mi aby pograć w GTA: Episodes From Liberty City, i tu jest znaczna poprawa. Nieraz sie przydają 4 rdzenie gdy chce coś spakować 7-zipem lub przy kompresji filmów. Można puścić jedno zadanie na 2 rdzenie i na 2 grę i jest fajnie ;)

Także dołożyłem 50zł i nie żałuje...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem, zwiechy BSOD itp. Co do C2Q vs C2D w pracy mam 3 komputery

C2Q8200, C2D8200, P6300. Jedyny procesor na który mógłbym ewentualnie wymienić sprzęt to C2D8600. C2Q8200 i P6300 szybko dostają zadyszki od nich to wolałbym już AIIx2 240 :D . Kiedyś czytałem o teście który wywalał C2Q było coś o liczeniu

algorytmu i liczeniu sumy kontrolnej na 3 rdzeniu ale mogła to być wina algorytmu. Co do jakości połączenia testy szybkości

WinRar z jednego z portali trypel 710 1808 [kb/s] Q6600 1648 [kb/s] Q8200 1546 [kb/s] C2D8200 1324 [kb/s]. Wpływ pamięci

cache można sprawdzić grając w COH / Napoleon Total War przy dużych mapach czuć różnicę przy szybkim scrollu z dużą liczbą przeciwników.

Edytowane przez AeroMikie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za uwagi.

Nie wiedzialem ze q8300 to kastrat, sledzic procesory przestalem po zakupie e6750, widze ze q6600 to calkiem dobry procek choc nie najnowszy. Mysle, ze wstepnie wymienie grafike, bo to bedzie najwazniejsze przy przejsciu FullHD, pozniej ewentulanie kupie q6600 gdyby cpu nie dawal rady.

Kwestia sprzedania polowy RAM, nie bardzo chce mi sie w to bawic, to nie jest tak ze mnie nie stac na kupienie nowej platformy (amd), ale poniewaz gram na pececie sporadycznie to chcialem na niego wydac jak najmniej kasy. Ogolnie kase mam, czasu nie ma mam, wiec jesli juz dopadne jakas gre chce sie w nia bawic w najbardziej komfortowych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podepne sie pod temat;

E8400@ 4ghz

MSI p45 fir neo3

4gb ramu

Sapphire toxic 4870 512...

W 1440x900 to smiga all jak narazie, ale planuje niedlugo przeskoczenie na FHD... zmiana GPU na 5850 1gb i przydalby sie jakis Quad...

Z tego co widze tutaj jedynie w gre wchodzi rodzina Q9xxxx co by nie bylo mniejszej wydajności czyż nie?

Oczywiscie planuje OC.....chciałbym cos minimum 3,5ghz zeby smigneło.

Jak z moim mobo? (te fazy itd) niby Q9xxx wspiera...

Z tego co wstepnie rozeznalem jedynie Q9550 wchodzilby w gre...ale on troche kosztuje.

Jest sens upgradu? Chciałbym spokojnie przedłuzyc zycie platformy do konca 2011r...

Najbardziej skłaniałbym sie ku Q9400...... bo wtedy dosc tanio zamienie CPU (gpu inna kwestia) im drozsza zabawa tym bardziej korci mnie zmiana platformy...na PII a tego nie chce;)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jest juz pare gier 4 jajcowych.... chodzby nawet GTA4.... jakby nie patrzec zawsze bedzie wolniej od takiego quada...a nie chce przedluzac zycia platformy i nagle w polowie 2011 r nazekac bo wyjdzie cos co na 4 jajkach bedzie smigalo znacznie lepiej

Taki q9550 da mi to samo co e8400 w aplikacjach na 2 jajka, a w aplikacjach wykorzystujacych 4 byloby lepiej...

Pisalem ze w 1400x900 smiga....ale bylo pare gier w których sie juz komp pocił, wiec w FHD na pewno byloby gorzej:)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

 

Powiem tak... na q9550 nie kreconym i reszcie sprzetu nie mam jeszcze problemow z zadnymi gierkami w full HD

Wrazie co popedze proca bo siedzi na LC i sie nudzi

 

Nie pędź - wystarczy że ustawisz napięcie rzędu 1.38vcore ;]]]]

 

A poważniej zastanawiam się co siedzi w Twoim zestawie :-)

 

@HeatheN

 

IMHO te parę tytułów w których się pocił wynikało raczej z 512MB niż z Dual Core'a. Słabego cepa widać by było w tych samych momentach czy to 1280x720 czy 1680x1050. Przy E8400 nie ma sensu przesiadki chyba że naprawdę tłucze się niedorobione porty z konsol czy giery z dobrą obsługą multicore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jest juz pare gier 4 jajcowych.... chodzby nawet GTA4.... jakby nie patrzec zawsze bedzie wolniej od takiego quada...a nie chce przedluzac zycia platformy i nagle w polowie 2011 r nazekac bo wyjdzie cos co na 4 jajkach bedzie smigalo znacznie lepiej

Taki q9550 da mi to samo co e8400 w aplikacjach na 2 jajka, a w aplikacjach wykorzystujacych 4 byloby lepiej...

Pisalem ze w 1400x900 smiga....ale bylo pare gier w których sie juz komp pocił, wiec w FHD na pewno byloby gorzej:)

 

Jeżeli procesor niedomaga, to nawet w 640x480 będziesz mieć tyle samo fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem ze q8300 to kastrat

 

Gdyby mówić o kastratach to nawet Q9400 to kastrat bo posiada połowe cache z np. Q9450.

 

A tak z ciekawości, każdy mówi ze jak quad to minimum Q9xxx, ale czy te 6MB względem 4MB w Q8xxx naprawde daje taki wzrost wydajności? A jeśli chodzi o Q6600 to dla mnie był dyskwalifikujący pobór prądu ponad jego zalety w postaci 8MB cache...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo Qud Q9xxx z 6/12MB cache L2, lub stary dobry Q6600 + OC albo kręc wyzej tego cepa. Do 3.6 zrobi na boxie, a 3.7-3.8 (i wyżej ?) zrobi na lepszym chłodziwie. 

 

Quad z 12MB a 6MB np. w grach i aplikacjach czysto domowych (żadne super profesjonalen CADy, itp) nie daje aż takiej róznicy w senise dopłaty jak powinna być. Te pojedyńcze, wielowątkowe gry wrażliwe na ilość pamięci cache skorzystają z tego, ale to w ograniczonym stopniu i tak aniżeli wskazuje na to różnica w budowie procesora.

 

Wielki test porównawczy - Intel PDC E2160 / E5200, C2D E4300 / E6750 / E7300 / E8200 - Forum PCLab.pl

 

Wielki test porównawczy - Intel PDC E2160 / E5200, C2D E4300 / E6750 / E7300 / E8200 - Forum PCLab.pl

 

a ogólnie to od: Wielki test porównawczy - Intel PDC E2160 / E5200, C2D E4300 / E6750 / E7300 / E8200 - Forum PCLab.pl

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Q9400. Żeby kupić Phenoma II X4 musiałbyś zmienić platformę a tego byś pewnie nie chciał, mimo że byłoby to najwydajniejsze rozwiązanie (chyba że masz kasę na i7).

 

Widziałem na testach porównanie Q9400 (6mb L2) i Q9550 (12mb L2) i różnice są niezauważalne. Praktycznie jedyną grą którą mój procesor trochę spowalnia jest Crysis, ale i tam ustawione mam prawie najwyższe detale (ze 2 opcje na wysokich). Niestety wielu ludzi głosi opinie że Q9550 jest dobry, a Q9400 do bani... Ale to nie jest prawda.

 

A różnica w cenie? Oj, ta akurat jest zauważalna :P

Poza tym Q9400 się rewelacyjnie podkręca, wystarczy tylko mieć dobre chłodzenie. Do 3.4 GHz można dojść bez zmiany napięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za uwagi.

Nie wiedzialem ze q8300 to kastrat, sledzic procesory przestalem po zakupie e6750, widze ze q6600 to calkiem dobry procek choc nie najnowszy. Mysle, ze wstepnie wymienie grafike, bo to bedzie najwazniejsze przy przejsciu FullHD, pozniej ewentulanie kupie q6600 gdyby cpu nie dawal rady.

Kwestia sprzedania polowy RAM, nie bardzo chce mi sie w to bawic, to nie jest tak ze mnie nie stac na kupienie nowej platformy (amd), ale poniewaz gram na pececie sporadycznie to chcialem na niego wydac jak najmniej kasy. Ogolnie kase mam, czasu nie ma mam, wiec jesli juz dopadne jakas gre chce sie w nia bawic w najbardziej komfortowych warunkach.

 

To ja powiem tak, miałem Q6600, mam Q9550, mam Q8200, mam T8100.

 

W Q6600 bym nie wchodził - świetne procesory ale mają swoje namacalne wady - ciepło, ciepło, ciepło i brak architektury penryn - to takie przewrotne stwierdzenie - którą posiadają Q8xx, Q9xx. Ze względu na L2 na starcie odpadają procesory Q8200 i pochodne zegarowe.... Minimum to Q9300 zalecany Q9550(Q9540).

 

Nie zrozum mnie źle, na Q8200 też pograsz - na jego domyślnych ustawieniach przeszedłem Metro33 na maksymalnych ustawieniach gry w 1440x900 na karcie HD5970. Jednakże jego mały L2 skutecznie blokuje wydajność samej architeORT: ORT: ktury... a co za tym idzie ogranicza namacalnie FPS...

 

Dużo ciekawszą propozycją jest Q9550 - to procesor na lata. Posiadam go aktualnie razem z HD5870 i nie widzę potrzeby zmiany czegokolwiek. Chłodny, wydajny, ładne oc i potężne L2.

 

Prawda jest taka, że jeśli ograniczają nas fundusze zawsze pod gry lepiej brać gdy musimy wybierać słabsze CPU oszczędzając na nim $ i mocniejsze GPU niż odwrotnie.

 

Powracając do Metra - Q9550+HD5870 - był dużo mniej wydajny niż Q8200+HD5970....

 

Oczywiście zawsze najlepiej łączyć najsilniejsze CPU z GPU bo wtedy wszystko ze sobą współpracuje bez ograniczania jednego podzespołu przez drugi... ale to już kwestia $

 

No i pytanie zasadnicze - czy będziesz grał w gry wykorzystujące wielowątkowość... których jest kilka..

 

Jeśli pod nie jest robiona ta modernizacja to jak najbardziej jest sens dorzucić dwa jajka...

 

Jeśli nie to skup się na modernizacji GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...