Skocz do zawartości
spavatch

Zamiennik dla Black Water Silent Pump

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o porade.

 

Po przesiadce na X6 moj zestaw dal mi do zrozumienia, ze byl dobry za czasow Athlona64... :? Wiadomo, wymiana samej pompy nie da spektakularnych rezultatow, F3D tez czasy swietnosci ma dawno za soba :roll:, ale przyznacie sami, ze Silent Pump do mocnych nie nalezy i nie ma sie co spodziewac rewelacji. Szukam wiec czegos wydajnego na podmiane, chociaz na cichej pracy nadal mi zalezy.

 

Z tego co widze niemal wszyscy "jada" na Laingach. Przymierzalem sie do jej zakupu juz dwukrotnie, poki co nic z tego nie wyszlo. Dreczy mnie dylemat, czy jej glosna praca nie bedzie dla mnie irytujaca po przesiadce z Silenta.

 

Zatem pytam bardziej rozeznanych w temacie: mimo wszystko DDC 1T, czy moze np. Atlantis?

 

Czy moze faktycznie lepiej zamienic F3D na jakies Supreme, a sprawdzona pompke zostawic? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dolejesz do płynu glikolu to Laing będzie cichy, przekonałem się sam o tym, to najlepsze smarowanie. Możesz też pokusić się o dedykowany TOP, u mnie po przesiadce z reza XSPC laing res na top EK V2 jest jeszcze ciszej.

 

Co do silent pump, spokojnie dwa bloki i jedną chłodnicę ciągnie, też ją miałem.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jade na glikolu i jest bajecznie cicho. A moze zalanie ukladu czyms rzadszym daloby poprawe wydajnosci? Wstyd sie przyznac, ale nie musze krecic, zeby zlapac 70 stopni w stresie... :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A blok masz dobrze założony ? Jaka chłodnica ? Duża temperatura to nie wina pompki w tym przypadku.

 

U mnie w układzie krąży w stosunku bliżej nieokreślonym petrygo + demineralka ale petrygo jest z 80% jak nie więcej.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodnica prawde mowiac nie pamietam, glowy sobie nie dam uciac, ale wyglada jak Black Water Advanced 122, na tym dwa wiatraki 120x120x38 @950 RPM.

 

A pasta (MX-2) zalozona w taki sposob, jak mowi instrukcja - packa wielkosci malego groszka na srodek i rozplaszczyc dociskajac blokiem i przekrecajac troche w lewo i w prawo. Nigdy nie mam pewnosci czy dobrze paste nalozylem, ale chyba dziala, bo jak chwytam za rez to jest dobrze cieply (znacznie cieplejszy niz wtedy, gdy mialem X2 250).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chłodnica jest dobrze odpowietrzona ? Bo jak rozumiem problemy zaczęły się po wymianie procka, nie jest zakurzona czasem ? U mnie PII 965 przy 4G w stresie przy zwodowanej całości z płytą włącznie nie dochodzi do 60st na praktycznie 2x120mm. Zobacz też czy nie kotłuje się gorące powietrze na chłodnicy, nie wiem jak to u Ciebie wygląda ale może coś blokuje przewiew. Puść też wentylatory na wyższych obrotach i sprawdź czy pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chłodnica jest dobrze odpowietrzona ? Bo jak rozumiem problemy zaczęły się po wymianie procka, nie jest zakurzona czasem ? U mnie PII 965 przy 4G w stresie przy zwodowanej całości z płytą włącznie nie dochodzi do 60st na praktycznie 2x120mm. Zobacz też czy nie kotłuje się gorące powietrze na chłodnicy, nie wiem jak to u Ciebie wygląda ale może coś blokuje przewiew. Puść też wentylatory na wyższych obrotach i sprawdź czy pomoże.

Dobre pytanie. Zrobilem chyba wszystko co moglem (kilkukrotny "taniec szamana" przy wlaczonej pompie) i mysle, ze to co mialo wyjsc - wyszlo. Czy jest zakurzona - sprawdze. Kto wie, moze cos tam nalazlo. Puszczenie ich na full (jakies 2600 RPM - bedzie ze 110-120 CFM/szt. - halas nie do zniesienia!) zbija temperature o 4-5 stopni, takze bez rewelacji.

 

Faktycznie, na zdrowy chlopski rozum winna moze byc chlodnica. W koncu plyn zagrzewa sie az milo! Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, "taniec szamana" też trzeba umieć wykonać, żeby spadł deszcz :D ja mimo wszystko po sponiewieraniu kompa za każdym razem przy napełnianiu układu i tak muszę jeszcze odczekać zanim odpowietrzy się układ w pełni i to chyba jest normalne, ale zawsze na drugi dzień rano po zalaniu jak uruchamiam kompa po nocy, spływa dokładnie ostatni bąbel do reza ;) możesz spróbować wyjąć chłodnicę w budy jeśli jest w środku i postawić na zewnątrz obok kompa, zobaczysz czy będzie różnica bo jeśli nawet powietrze ma swobodny wylot to sam też kiedyś musiałem zmienić kierunek wiania bo chłodnica dostawała gorące powietrze i nagrzewała się sama z siebie.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, "taniec szamana" też trzeba umieć wykonać, żeby spadł deszcz :D (...)

No i wyszlo ze mnie dyletanctwo :oops:. Chlodnica upie... kurzem gorzej niz durczokowy stol... :mur:

 

Dam znac jak doprowadze to do kultury... :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, temperaturka spadla o ok. 15 stopni :lol:. Mowie 'okolo', bo poprzednie pomiary robilem poprzez Asus Probe, ktory po przesiadce na Win 7 stal sie bezuzyteczny :roll:. Jestem zatem uzbrojony w AOD i jego optymistyczne odczyty (zanizone o 7-10 st. C). Tak czy inaczej jest duzo lepiej.

 

Czyli jedno sobie wyjasnilismy - Silent Pump jeszcze dlugo bedzie dawal rade 8). Zostaje zatem wymiana bloku. Supreme HF przy takim lichym przeplywie chyba mija sie z celem. Zatem co, Supreme LT? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele wody uplynelo w Wisle i wiele plynu w ukladzie, od czasu ostatniego wpisu zaszly spore zmiany i powrocily stare pytania, dlatego tez odkopuje swoj stary watek. Laik powraca z pytaniami Dołączona grafika.

 

W skrocie:

  • byl Frost 3 Duo - jest EK Supreme HF rev.1 (owalny top)
  • dodatkowo doszedl EK FC5870 Asus V2 (z opcja drugiego w przyszlosci)
  • byl Cooltek 2x120, na montaz czeka Phobya Nova 1080 na dedykowanym stojaku
  • poki co bez zmian pozostaje pompa - maly dzielny Coolriver 12v wpiety w uklad zalany roztworem niebieskiego samochodowego plynu chlodniczego (gotowego do uzycia)
  • nie jest zle, zwlaszcza jesli przewinac watek do poczatku i poczytac o temperaturach sprzed dwoch lat: obecnie 35-37 st. C w idlu, w okolicach 50 st. pod obciazeniem (na starej chlodnicy zabudowanej z przodu obudowy - uklad kanapka z chlodnica po srodku, 4x120, pracuja tylko tloczace @~1000 obr.)
Zalozenia pozostaja te same - pompa pod wzgledem kultury pracy jest rewelacyjna, za to ja cenie i niezaleznie co by ja mialo zastapic chcialbym aby nadal bylo tak ciche jak Silent Pump. Z drugiej strony dobrze by bylo gdybym mogl postawic chlodnice na parapecie przy oknie, tj. okolo 90 cm powyzej komputera (najchlodniejsze miejsce w pokoju, zwlaszcza zima).

 

Zasadnicze pytanie - czy to ma prawo dzialac? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan wymeldowania chłodnicy Phobya Nova 1080 na parapet jest śmiały lecz małe szanse że uda się z tą pompką.

Do tego planujesz crossfire więc tak czy inaczej czeka Ciebie wybór mocniejszej pomy która poradzi sobie z tak rozbudowanym układem.

Problem w tym że wymagania są sprzeczne...wydajność przy rozbudowanym układzie z kilkoma blokami i dużą chłodnicą i jednocześnie cisza.

Masz w układzie przepływomierz by sprawdzic jaki flow jest obecnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w układzie przepływomierz by sprawdzic jaki flow jest obecnie?

Poki co nie mam, ale to sluszna uwaga, musze sie wen zaopatrzyc.

 

Co do Crossfire nie bral bym tego jako wyznacznika kierunku dalszego rozwoju, a raczej jako opcje, co do ktorej warto zostawic sobie otwarta furtke. W tym przypadku znalezienie bloku Asus V2 stanowi niemaly problem, a przy aktualnym kursie sprzedazy 5870 majac srodki na drugi zestaw czyli 650+350 bardziej oplaca sie sprzedac obecnie posiadana karte i bez dokladania zakupic 7970, ktora i tak bedzie mocniejsza niz tandem starych kart. Totez prawdopodobienstwo powstania konfiguracji 2x5870 jest rownie wysokie jak wymiana na 7980 (czyli na chwile obecna raczej umiarkowane).

 

Czyli co, kierunek MCP350/355/35x? W tym temacie jestem zupelnie zielony. Z jednej strony jestem swiadom nieslychanej popularnosci Laingow, z drugiej nie raz slyszalem o jej usterkach zwiazanych z przegrzewaniem sie oraz o jej halasliwosci (przynajmniej w porównaniu do Coolrivera). Dam rade to ogarnac?

Edytowane przez spavatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę zapas mocy,świetnej jakości seryjny top,bdb elektronikę

i możliwość sterowania pompą w najprostszy możliwy sposób (panel regulacyjny zbędny) poprzez podpięcie o mobo

to Swiftech 35X jak najbardziej.

 

Chyba z że planujesz zakup aquaero,przepływomierza,przepływowych czujników temp itp dodatków wtedy 355 i akcesoryjny top do niej można rozważyć tyle...że dużo drożej to wyniesie.

 

Skręcisz pompę 35X na minimalne rpm aby ją wyciszyć ale tak jak pisałem...jest mocna więc nie jest bezgłośna.

350 i 355 też nie są bezgłośne chociaż po doświadczeniach z D5 Vario i Koolance 450 Strong 24V oraz Iwaki RD-30 24V

do 10W pompek nie ma dla mnie powrotu (układ nawet by na nich nie ruszył) i pogodziłem się z tym że są głośniejsze.

Taka jest cena wydajności w rozbudowanym układzie.

 

Pytanie jeszcze czy wymeldowanie chłodnicy z kompa na parapet to nie jest okazja aby i pompę oraz rez dać tam wraz z chłodnicą?

Zyskujesz dowolność wyboru budy do LC,co tylko zechcesz...nawet małe konstrukcje typu Lian Li PC-A05B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooorajt. DCC-1T zakupione, akurat w odpowiednim czasie pod kątem 1100T BE, ktory zastapi dotychczasowy 1055T Dołączona grafika. Wiem, jest obszerny watek na jej temat, ale przebijac sie przez 30 stron pogaduszek drobnych w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno pytanie to chyba przesada, wiec pozwole sobie dopytac tutaj: jak ta pompa - znana przeciez z problemow z przegrzewaniem - radzi sobie w puszce wyciszajacej? Jest to dla niej bezpieczne? Warto ja w ten sposob wyciszyc czy lepiej zmienic top i puscic na 9V? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...