Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam za archeologię :wink: .

 

Zaskakuje mnie to porównanie OC w artykule - jakim cudem udało im się zrobić aż tak wielkie różnice? :rolleyes:

 

Pojawiło się już kilka artykułów w konkurencyjnych portalach i widzę, że wyniki są dość pomieszane - widać wyraźnie schemat, że im droższa płyta, tym więcej megaherców wyciąga, problem pojawia się przy porównywaniu możliwości OC płyt z tego samego segmentu. Przykład - na TomsHardware DP67BG wypada kiepsko, a u mnie nie ustępuje rywalom za 600-700 zł... I jak tu cokolwiek stwierdzić? :blink: Dochodzę wręcz do naiwnego wniosku, że wszystko zależy od danego procesora i jak bardzo lubi się z nim testowa płyta :lol: .

 

Przetestowałem do tej pory 6 płyt i nie licząc jednej bez PLL Overvoltage (pojawił się dla niej nowy bios, więc jeszcze dam jej szansę) różnice nie przekraczają 125MHz między płytą za 450 zł a płytą za 800 zł. Ogólnie jeśli macie jakieś pytania/sugestie, śmiało walcie.

 

Niema Biostara TP P67, najszybszej wg. tomshardweare.. Żenada. Chyba wypada kupować tylko MSI, ASUS GB i reszte dziada.

 

Są dwa główne problemy, dlaczego nie ma Biostara w testach. Przede wszystkim nie mają żadnego przedstawiciela w Polsce, najbliższy znajduje się w Niemczech, a z tego wynika kolejny problem - bardzo słaba dostępność, w zaledwie dwóch sklepach. Niemniej mogę Was zapewnić, że bardzo chcielibyśmy uwzględnić tego producenta w naszych artykułach i jak tylko pojawi się taka możliwość, na pewno z niej skorzystamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testow plyt glownych, to moge z czystym sumieniem powiedziec, ze te same MHz na procu robia: Pro, Evo, Deluxe a Maximus ~~20MHz wyzej.

Asrock Fatality ktorego mam tez tak samo kreci proca jak Asus Pro.

Wplyw na wyniki mialy:

- chec zareklamowania drozszych produktow

- czynnik ludzki (nawet przy Sandy trzeba umiec...)

- Biosy

- Morowe powietrze :lol2:

etc. etc.

 

PS MSI gorsza od wszelakich Asusow (tak, to prawda)

Najwyzszy model Intela kreci rewelacyjnie (nieziemsko dobre fazy w porownaniu do konkurencji, bo to Intel)

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jeśli macie jakieś pytania/sugestie, śmiało walcie.

 

OC dotyczy nie tylko CPU ale również pamięci, więc warto sprawdzić jak sobie płyty radzą na tym polu. Kipujesz dla przykładu DDR3 2133 i się okazuje, że na płytce intela nawet na 1866 nie odpalisz stabilnie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

<p>Od premiery procesorów z rodziny Sandy Bridge minęły już niemal trzy miesiące, zaś w międzyczasie mieliśmy do czynienia ze słynną aferą chipsetową. W tej chwili sytuacja wraca już do normy i naszym zdaniem jest to dobra okazja, aby przyjrzeć się tańszym przedstawicielom Sandy Bridge - Core i5 2400 oraz Core i3 2100. Pierwszy model debiutował w cieniu starszych, bardziej atrakcyjnych braci 2500K i 2600K, natomiast drugi pod koniec lutego pojawił się w sklepach i jest w średnim segmencie następcą dość popularnych w niektórych kręgach Core i3 z serii 5xx. Jednak czy budżetowe Sandy Bridge będą w stanie sprostać Core i5 7xx oraz Phenom II X4? Czy pomimo ograniczonych możliwości OC mimo wszystko będą stanowić ciekawą ofertę dla overclockerów? Żeby odpowiedzieć na te pytania, do naszego bogatego zestawienia procesorów dołączamy również "staruszka" Core i7 920 oraz Core i7 970, czyli słynnego Gulftowna. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem!</p>

<p class="rteright"><b>Autor: </b>Gi3r3k - Paweł Grosiak</p>

Test Core i5 2400 i Core i3 2100 - Sandy Bridge dla Kowalskiego Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overclocking

 

[...] Ultimately I managed to overclock the 2500K by 1000MHz giving a clock-speed of 4.3GHz. We have now tested the 2500K on a number of motherboards and it will not move past 4.3GHz, so we are certain that the CPU is limiting the overclock. For the moment, Intel have not responded to this - until then our motherboard reviews will only feature a max overclock of 4.3GHz. At least this will compare all of the boards overclocking performance benchmarks fairly and be interesting to compare scores at the same level etc.

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2500K @ 4700 MHz - ok 1.33v, w blend tescie Prime 95, na chłodzeniu Thermalright Ultra-120A + Enermax WARP 1300 RPM, temp procka dobija nawet do 84 stopni. To normalne czy ciut za dużo? Pasta to Zalman STG2, do tego 2 wentyle w budzie: wciągający i wyciągający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest to jeszcze akceptowalny poziom. W mojej konfiguracji "alldays" , 4,6 GHz przy 1.28V przy chłodzeniu Thermalright Ultra120A +Enermax Magma i paście STG2, temp. w Linx dochodzi do 72C. Niby sporo mniej, ale też mniejsze V i niższe takty. Budę masz zamkniętą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli krótko mówiąc obecne karty są za cienkie aby wykorzystać w pełni pci-e16 w sumie to x8 w pełni im wystarcza bo róznice w granicach błędu pomiarowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli krótko mówiąc obecne karty są za cienkie aby wykorzystać w pełni pci-e16 w sumie to x8 w pełni im wystarcza bo róznice w granicach błędu pomiarowego

 

A teraz powtórz to samo zdanie u góry widząc taki sam test, tylko wynik z SC: DA. A wiesz co się dzieje w DA z pci-e 8 zamiast 16? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propo BOXowego chłodzenia - trzymać się z daleka od dostarczonej "gratis" pasty, u mnie na def w linx'ie dochodziło nawet do 98°C. Po ujrzeniu takiej temperatury sam wyłączyłem linxa, bo nie chciałem sprawdzać czy komp sam się wyłączy po jej przekroczeniu :D Z początku myślałem, że to BOX jest cienki, ale po zmianie pasty na AS5(i to jakiejś bardzo starej) temperatury spadły o paręnaście stopni w stressie. Starą BOXową pastę zdrapywałem, bo była kompletnie sucha po niecałych 2 miesiącach używania :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ponieważ mam małe doświadczenie w O/C, to zwracam się z pytaniem:

 

Czy wydajność w LinX'ie ma odzwierciedlenie w wydajności komputera?

 

Przykład 2-óch ustawień(sprzęt jak w sygnaturce):

 

1) Początkowe ustawienie - na "czuja"

 

AI Overclock Tuner: Manual

BLCK Freq: 100.00

Turbo Ratio: Enabled (All Cores)

By All Cores: 46

Internal PLL OverVoltage: Enabled

Mem Freq: 1600

EPU Power Saving: Disabled

Load-Line Calibration: Ultra High

VRM Freq: Manual Set to 350

Phase Control: Extreme

Duty Control: T.Probe

CPU Current Capability: 100%

CPU Manual Voltage: 1,350V

DRAM Voltage: 1,500V

VCCSA Voltage: 0.900V

VCCIO Voltage: 1.000V

CPU PLL Voltage: 1.600V

PCH Voltage: Auto

CPU Spread Spectrum: Disabled

CPU Ratio: Auto

Intel Adaptive Thermal Monitor: Enabled

Intel Virtualization: Disabled

Intel SpeedStep: Enabled

Turbo Mode: Enabled

CPU C1E, C3, C6: Enabled

 

2) Ustawienie po kilku eksperymentach

 

AI Overclock Tuner: Manual

BLCK Freq: 100.00

Turbo Ratio: Enabled (All Cores)

By All Cores: 46

Internal PLL OverVoltage: Enabled

Mem Freq: 1600

EPU Power Saving: Disabled

 

Load-Line Calibration: Regular

VRM Freq: Manual Set to 350

Phase Control: Extreme

Duty Contorl: Extreme

CPU Current Capability: 100%

CPU OverVoltage: Offset Mode

CPU Offset: + 0.060

DRAM Voltage: 1,500V

VCCSA Voltage: 0.900V

VCCIO Voltage: 1.000V

CPU PLL Voltage: 1.600V

PCH Voltage: Auto

CPU Spread Spectrum: Disabled

CPU Ratio: Auto

Additional Turbo Voltage: +0.012

Intel Adaptive Thermal Monitor: Enabled

Intel Virtualization: Disabled

Intel SpeedStep: Enabled

Turbo Mode: Enabled

CPU C1E, C3, C6: Enabled

 

Różnica pod LinX (Problem Size 27000):

 

1) Temp do 72C; Vcore 1,34; 66Gflop; 198 sec.

2) Temp do 66C; Vcore 1,32; 57Gflop; 226 sec.

 

Czy ma to jakiekolwiek przełożenie na wydajność w aplikacjach, grach i w ogólnej wydajności systemu?

No i przy którym ustawieniu zostać ? :P

 

Dobra - sprawa nieaktualna. Moja płyta chyba ześwirowała. Po restarcie ustawienia @ 1,32V nie wytrzymały nawet 2 przejść w LinX'ie - chociaż wcześniej działało przez prawie 2 godziny... wróciłem do 1,34V i temperatur ~72C :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy nh-d14 i 2600k:

 

Jakie macie temperatury w Idle pod windą a jakie w Load przy def taktowanu i napięciu?

 

Load za pomocą prime95 small FFTs

 

Noctua oczywscie na przejsciowkach low noise.

 

Dzisiaj podkręciłem na 4500 1.31V i pod obciązeniem mam do 73C na najcielpejszym rdzeniu. (prime95 small FFTs)

 

Mam wrażenie, że najbardziej rogrzewa proca Prime95 Smal FFTs...

Edytowane przez TomaszPaweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...