Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Intel kombinuje jak tu najwięcej od nas wydoić. Ale ma narzędzie w postaci najlepszych CPU na rynku.

 

S2011 szczególnie interesująca pod kątem dedykowanych linii pcie dla dysków ale ceny pewnie będą jeszcze "fajniejsze" niż Z68.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Core 2 Duo też były najlepsze, zmiatały AMD K8 szczególnie po OC, a cenowo były bardzo przystępne. E2xxx można było kupić za mniej niż 200 zł, i do tego nawet tego na płycie za mniej niż 300 zł można go było nieźle wykręcić, i proc starczał praktycznie do wszystkiego. Nawet E8xxx nie były takie drogie, a dwa rdzenie wtedy były tym co teraz cztery. Przy 1156 już sie zrobili pazerni, bo low-end raczej nie był opłacalny, a 1155 to już zupełne dno Wydajnośc może i jest, ale powinni mieć serie dla wszystkich klientów. Do Phenomów X4 dwurdzeniowce z HT nie mają co startować, a kosztują podobnie, przy czym nie ma OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za procesor do krecenia trzeba zaplacic bagatelka - 30 zl wiecej! Ale powod do placzu jest ;) Zly intel chce wyrwac od 5 procent osob, 5 procent wiecej pieniedzy :) To jest zwyczajnie logiczne. Jednak odsetek kreconych procesorow wracajacych na gwarancje jest z deka wiekszy.

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadamy jak AMD zrobi porównywalny (w większości aspektów w tym również oc) do intela procesor na półce cenowo-wydajnościowej zajmowanej aktualnie przez 2500K/2600K. Wtedy spojrzymy na ceny, w szczególności ile będzie wówczas kosztował ów 2500/2600. Nie od dziś wiadomo, że wydajność nie skaluje się liniowo z ceną. Nikt nikogo do intela nie zmusza. Sam przyznam, że platforma P67 jest dla mnie rozczarowaniem, intel robił lepsze czipsety (chociażby pod względem kompatybilnościowym). Jest tu mnóstwo niedoróbek i problemów, które myślałem, że już nigdy nie powrócą.

Moim zdaniem P67 zostanie szybko zapomniany i zepchnięty w niebyt historii. Zastąpi go Z68. Nie wiem jak będzie z dalszym wsparciem producentów dla P67 - pewnie różnie. O ile mi wiadomo P67 już schodzi z planów produkcyjnych.

2011 to nie będzie platforma dla śmiertelnika, w szczególności w naszych warunkach ekonomicznych. Jedyne co mnie w niej ciekawi to casus w pełni sprzętowego zintegrowanego kontrolera RAID. Być może z biegiem czasu ten ficzer zejdzie w hierarchii w dół.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 1155 to już zupełne dno Wydajnośc może i jest, ale powinni mieć serie dla wszystkich klientów.

 

Nie wiem co tobą kieruje w wygłaszaniu tak ogólnikowych opinii... ja mam zadnie odmienne.

 

P67 trafił celująco w moje zapotrzebowanie, jestem z niego bardzo zadowolony (P8P67 PRO), nie doświadczam problemów z kompatybilnością i stabilnością. Wystarcza mi liczba slotów PCI PCI-E, wydajność jest odpowiednia dla "nowego" komputera, nie widzę dziury w całym, no może poza 1 rzeczą, która mnie drażni ale z której na razie i tak nie korzystam - kodowania video dostępnego na h67 z użyciem gpu intela..

 

B-)

 

Oczywiście zawsze można coś zrobić lepiej, wydajniej, dla większej grupy odbiorców, ale ten podział na h67 i p67 z punktu widzenia 90% użytkowników nie jest zły. Tak naprawdę większości osób wystarczy default na h67.

 

O co można mieć pretenzję do Intela to to że nie dał opcji wszystko w 1 dla osób które tego chcą. Ale nie mógł tego zrobić z 1 powodu. Choć wydajność procesorów 2600k i 2500k wskazuje na high-end to w zamierzeniach intela ta platforma to poziom średni... a wszystkomogące produkty to już ma być lga 2011...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tiaa... już wszyscy się rzucają na Z68. Nie przesadzacie z tymi niedoróbkami? Tak właściwie to była tylko jedna z Sata2. A co do przechodzenia w niebyt historii to jak wypluwają co roku coś nowego to właściwie nic się nie utrzyma za długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Choć wydajność procesorów 2600k i 2500k wskazuje na high-end to w zamierzeniach intela ta platforma to poziom średni... a wszystkomogące produkty to już ma być lga 2011...

A no widzisz. Ich wydajność wskazuje na high-end, i tak też jest cena całej platformy, mimo iż to high-end nie jest. Jak dla mnie cena platformy jest idiotyczna, i podkreślam jak dla mnie. Ja pod uwagę biorę OC, więc dwurdzeniowce są zupełnie nie opłacalne, i tak samo płyty na H67, po pod tym względem AMD oferuje dużo więcej za podobną cenę. Z kolei P67 + quady K to już strasznie droga kombinacja, szczególnie płyty, które kosztują 150-200 zł więcej od odpowiedników na P55 (1156), i jeszcze więcej od odpowiedników na LGA 775, a te przecież miały mostki północne. Płyty Intela robią się coraz prostsze, a kosztują coraz więcej. Na S2011 też zniknie mostek północny, i co? Zapewne płyty będą wyraźnie droższe od odpowiedników na S1366, nie mówiąc o procach.

 

Dawniej Intel był drogi, w 2007 zrobił się bardzo przystępny, a teraz znowu jest bardzo drogi. Na chwile obecną u Intela opłacalna jest właśnie wyłącznie półka cenowa high-end, która w rzeczywistości high-endem nie jest. Cokolwiek niżej jest zupełnie nieopłacalne, bo AMD oferuje dużo wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, że Intel prawie zawsze cenił się zazwyczaj za wysoko.

 

BTW, jakie niskie ramy 1.5v do sb 1600 cl9? Kupiłem 4x4 corsarze vangeance i przez te grzebienie kolidują mi z chłodzeniem i nie mogę obsadzić wszystkich banków ( Gigabyte UD4 + Archon ).

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s. 1155 (procki serii K) to high-end dla domowego użytkownika, bez przesadnie wysokiej ceny w stosunku do możliwości na którego pozwolić sobie może każdy, który nie jest na utrzymaniu mamy albo taty :f

 

s. 2011 to będzie platforma dla "entuzjastów", i wysoko wydajnych stacji roboczych, gdzie cena nie gra roli, a liczy się tylko wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Dokładnie, ale widzisz, za cenę Core i3 i H67 można kupić X4 i świetną płytę do OC, i taki zestaw zmiecie Intela. AMD od dawna walczy wielowątkowością, więc jako że obecnie cztery wątki to praktycznie standard, to AMD ma zdecydowanie przewagę w niższych segmentach.

 

To samo zresztą z Phenomem X6, nie ma on żadnej konkurencji w swoim przedziale cenowym, tylko że sześć wątków to już bardziej profesjonalne zastosowania, bo w domowych mały z tego pożytek dla większości.

 

O tym właśnie mówie, że opłacalny zestaw Intela można kupić dopiero za ponad 1200 zł (P67 + 2500K), wszystko poniżej przegra z zestawem od AMD za 800 zł (X4 + dobre mobo), nie mówiąc o low-endzie czyli dwóch rdzeniach.

 

 

W 2007 za 500-600 zł można było kupić mobo i proca Intela które w 100% wystarczały do domowych zastosowań, teraz trzeba wydać drugie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale widzisz, za cenę Core i3 i H67 można kupić X4 i świetną płytę do OC, i taki zestaw zmiecie Intela. AMD od dawna walczy wielowątkowością, więc jako że obecnie cztery wątki to praktycznie standard, to AMD ma zdecydowanie przewagę w niższych segmentach.

 

Ale tez sa wyjatki od reguly jesli chodzi o AMD vs Intel w takim segmencie, AMD niestety ale przegrywa z X4 kreconym nie wiem ile z Core I3 2100 w np. World of Warcraft, gdzie AMD dostaje tak po tyłku ze to nie jest przyjemne. Zapewne jest niewiele takich wyjatkow, ale mimo wszystko, nie wszedzie AMD na przewage w low i mid-endzie. Ja wzialem I3 + H67 i praktycznie zmiescilem sie z budzetem w jakim mialbym X4 + sredniej klasy mobo, a zeby krecic musialbym jeszcze kupic chlodzenie czyli kolejny extra koszt niwelujacy przewage.

 

Ale faktem jest, ze swego czasu E2160/E4300 + P31/35 wychodzilo taniej (w granicach 450-550zl) i prawdopodobnie w skali czasu porownywalnie wydajnosciowo. Aczkolwiek juz teraz mozna miec H61/H67 + I3 w cenie ponizej 650zl. Tyle tez ze takie H61/H67 jest kompletnie bez przyszlosci, ale cena jest bardziej niz racjonalna moim zdaniem, dzieki czemu bardziej oplaca sie robic male skoki ale czesciej niz wielkie i rzadko badz za ogromne pieniadze.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2007 za 500-600 zł można było kupić mobo i proca Intela które w 100% wystarczały do domowych zastosowań, teraz trzeba wydać drugie tyle.

 

Ale był ku temu powód - konkurencja miała świetne wówczas procesory na 939. A dziś nie mają nic na ta miarę! AMD jedynie co oferuje to cena. Jednak chyba każdy z nas tęskni za czasami realnej konkurencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tez sa wyjatki od reguly jesli chodzi o AMD vs Intel w takim segmencie, AMD niestety ale przegrywa z X4 kreconym nie wiem ile z Core I3 2100 w np. World of Warcraft, gdzie AMD dostaje tak po tyłku ze to nie jest przyjemne. Zapewne jest niewiele takich wyjatkow, ale mimo wszystko, nie wszedzie AMD na przewage w low i mid-endzie. Ja wzialem I3 + H67 i praktycznie zmiescilem sie z budzetem w jakim mialbym X4 + sredniej klasy mobo, a zeby krecic musialbym jeszcze kupic chlodzenie czyli kolejny extra koszt niwelujacy przewage.

 

Ale faktem jest, ze swego czasu E2160/E4300 + P31/35 wychodzilo taniej (w granicach 450-550zl) i prawdopodobnie w skali czasu porownywalnie wydajnosciowo. Aczkolwiek juz teraz mozna miec H61/H67 + I3 w cenie ponizej 650zl. Tyle tez ze takie H61/H67 jest kompletnie bez przyszlosci, ale cena jest bardziej niz racjonalna moim zdaniem, dzieki czemu bardziej oplaca sie robic male skoki ale czesciej niz wielkie i rzadko badz za ogromne pieniadze.

 

Core i3-2120 and Core i3-2100 Processors Review. Page 5 - X-bit labs

 

Akurat wyjatkiem to sa sytuacje gdzie niekrecony X4 wygrywa z i3 2100 ;)

 

Dlatego niesamowicie wkurza mnie brak dwujajkowca z serii K bo byloby tanio i wydajnosc zamiatajaca AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na i7 2600k działa wirtualny Windows XP w Windows 7? Pytam bo ze specyfikacji tego procesora wynika że nie ma on technologii VT-d - w związku z czym nie wiem czy ten wirtualny XP będzie działał pod W7 (Ultimate) czy też muszę kupić i7 2600 (bez literki K)?

Edytowane przez Cavea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu z68 po naszemu :) IN4.pl - Recenzje - Intel Z68 od GIGABYTE po przeczytaniu recki (zresztą bardzo kiepskiej bo jak porównywać wyniki 3d p67 vs z68 na dwóch kompletnie innych kartach graficznych) dochodze do wniosku że ten z68 nic nie wnosi, wyniki połączenia ssd z hdd w raide nic nie daje co z tego jak transfer ciut wiekszy kosztem dostepu (który jest ważniejszy) tak jak pisałem wyżej lepiej zapodać fency cache i 4gb dac na volumin ride efekt duzo lepszy i tanszy przy obecnych cenach ramu, do tego dochodzi brak mozliwości jednoczesnego korzystania z apu i dedykowanej grafy, praktycznie zero innowacji, mam nadzieję że amd zaskoczy mnie buldożerem bo p67 średnio mi sie widzi a na highend w postaci socket 2011 juz się intelowi namówić nie dam (już raz mnie wydymali z 1366)

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyniki połączenia ssd z hdd w raide nic nie daje co z tego jak transfer ciut wiekszy kosztem dostepu (który jest ważniejszy) tak jak pisałem wyżej lepiej zapodać fency cache i 4gb dac na volumin ride efekt duzo lepszy i tanszy przy obecnych cenach ramu

 

Biorac pod uwage, ze dodatkowy dysk do raida to moze byc jakis stary marny ssd to wyniki imho nie sa takie zle... 2-4x szybciej i czas reakcji skrocony z 13 do 5 ms... to dla jednego dysku (ciekawe jak sie skaluje w przypadku dolozenia kolejnych hdd - fajnie by bylo to sprawdzic w tescie na ppc)

 

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=709&rectr_str_numer=4

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwy wcześniej 2500K posłużył dla potomnych jako królik doświadczalny:

 

Dołączona grafika

 

Zaznaczony fragment to kawałek rdzenia, który jednak wolał pozostać w zwarciu z IHS :lol2:

Źródłó: XS

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S2011 szczególnie interesująca pod kątem dedykowanych linii pcie dla dysków ale ceny pewnie będą jeszcze "fajniejsze" niż Z68.

 

Weź sobie Xeona E3 - ma 20 linii PCI Express zamiast 16. 8 dodatkowych w chipsecie.

Taniej wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Weź sobie Xeona E3 - ma 20 linii PCI Express zamiast 16. 8 dodatkowych w chipsecie.

Taniej wyjdzie.

 

To znaczy Xeony mają już ten ficzer że SATA komunikuje się z procem przez osobne łącze PCI-E x4 zamiast przez DMI? Chyba i tak do tego potrzebna jest odpowiednia serwerowa płyta jak i chipset, same linie w procu tu nic nie dadza, zakładając że faktycznie już taki ficzer jest, bo nic nie znalazłem na ten temat. Prędzej bym zakładał że jakiś slot PCI-E x4 po prostu ma bezpośrednią komunikację z procem, żeby nie ograniczać tego urządzenia przez DMI (np. są dyski SSD w postaci kart wkładanych do takiego slotu).

 

EDIT.

 

Tak na dobrą sprawę to DMI 2.0 oferuje przepustowość 2 GiB/s, więc chyba ciężko tu ograniczyć dyski, choć w serwerach czy stacjach roboczych pewnie można to zrobić jak wykorzystać wszystkie porty na dyski SSD, plus dodatkowe kontrolery.

 

X79 będzie miał aż 10 portów SATA III, wiec takie rozwiazanie jest wskazane, 4 GiB/s dla dysków (PCI-E 3.0) plus 2 GiB/s DMI powinno zaspokoić wiele konfiguracji.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przepustowaość ale opóźnienia na magistrali są dzisiaj istotne. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie używa ssd do masowych transferów sekwencyjnych. W miesiąc można zarżnąć dowolny egzemplarz w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób mających Adaty Gaming 2x4GB 1600 CL9 te rev 1.0 bez wysokich radiatorów - na jakim napięciu wam pracują stabilnie te kości przy 1600 CL9(800) ?

 

Chodzi o współpracę z 2600k (P8P67PRO)

Edytowane przez TomaszPaweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...