Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

Nie sledze tematu ,to jak w koncu slychac cos o szesciordzeniowacach dla S1155 ??

 

Nie, i nie będzie słychać, bo od tego będzie S2011.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na początku czerwca zakupiłem taki oto zestaw komputerowy:

 

Intel Core i5-2500K /3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/

AsRock P67 PRO3 B3 /intel P67/

Xigmatek Gaia SD1283

SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

GoodRam 4GB 1333MHz CL9

A-Data 550W 80plus ATX 550BZ

MSI GeForce GTX 560 Ti TwinFrozr II/OC 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/H

Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3

 

Mam kilka problemów z tym komputerem, które utrudniają albo uniemożliwiają mi OC procesora.

Według danych technicznych chłodzenie nie mieści się do obudowy, jednakże sklep, w którym zamówiłem komputer, sprawdził to i poinformował mnie, że wszystko się mieści.

Chłodzenie nie-boxowe montowałem pierwszy raz w życiu, więc mogłem zrobić coś źle. Chociaż obudowa się zamyka, chłodzenie procesora dotyka ścianki obudowy. To problem, ponieważ gdy komputer pracuje w stresie, dana ścianka nagrzewa się od ciepła przekazywanego przez chłodzenie z procesora. Jest ciepła w dotyku (jak ciepła woda z kranu 40-55*C?).

Nie jestem piewien, z której strony radiatora ma się znajdować wentylator. Umieściłem go od dołu, tak, żeby wiał przez radiator w stronę górnego otworu w obudowie. Tyle, że nie jestem pewien czy tak miało być, bo gdy wkładam rękę do środka obudowy, aby sprawdzić czy cyrkulacja powietrza jest prawidłowa (z przodu obudowy chłodne powietrze jest wdmuchiwane, ciepłe wydmuchiwane do tyłu/góry), to wydaje mi się, że wentylator chłodzenia bardziej zaburza niż usprawnia przepływ powietrza.

Kupiłem dane podzespoły, aby móc podkręcić procesor. Dotychczas działa na ustawieniach standardowych (ustawienia w Biosie na auto, 3,3GHz). Czytałem poradniki jak podkręcać procesor.

3.3 GHz auto temp idle 35*C temp stress 65*C (Prime95, Real Temp)

3,7-4 GHz 1.21 Vcore temp idle 40*C temp stress 85*C (Niekiedy w testach powyżej 90*C)

 

Niestety nie sprawdzałem jakie temperatury były w testach, na ustawieniach standardowych z chłodzeniem BOXowym, więc nie wiem, czy chłodzenie nie-boxowe coś zmieniło (czyt. dobrze zamontowałem). Mimo to jestem niezadowolony, ze tempratury są takie wysokie z zamontowanym danym chłodzeniem, bez podkręcenia procesora, a co dopiero mówiąc po podkręceniu do 4GHz.

Chcę, aby ten procesor działał stabilnie na 4.5GHz, bo mam nadzieje, ze to nie wina jakości wykonania procesora, a moja wina w montażu i OC.

 

Czytałem podobne wątki na forum, dowiedziałem się dzięki temu interesujących rzeczy, ale nie zdołałem poradzić sobie z problemem.

Drodzy użytkownicy forum, czy macie dla mnie jakieś wskazówki lub porady odnośnie mojego problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej dal wentyl z przodu by wial w strone tylu obudowy.

 

Na dobry poczatek proponowalbym, zebys sciagnal chlodzenie - wyczyscil dokladnie paste , potem spokojnie nalozyl cieniutenka warstewke (jak nie masz zadnej to polecam Zalmana STG-2 dobry i tani) i wtedy sprawdzil temperatury.

 

Bo podejrzewam nieprawidlowy montaz tej Gaii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie procesora źle zamontowałem. Obecnie jest poziomie, z wentylatorem wiejącym przez radiator do górnego otworu w obudowie.

Chłodzenia jeszcze nie zdejmowałem, ale przewiduję, że użyłem za dużo dołączonej razem z coolerem pasty termoprzewodzącej. Podczas montażu nałożyłem metodą X, jednakże prawdopodobnie użyłem jej za dużo.

To są linki do filmików porównujących sposób nałożenia pasty, którymi się kierowałem.

(2:16)

 

Tylko czy ta pasta zawiera domieszki srebra? Mam wątpliwości, ponieważ jest jednorodnie biała. Mimo to skorzystam z tej pasty, jeżeli właściwy montaż chłodzenia poprawi wyniki temperatur, to zastanowię się nad lepszą pastą.

 

Nęka mnie jeszcze dodatkowy problem. Otóż płytka i/o (ta z otworami którą się wkłada do tylnej ściany obudowy) po zamontowaniu, zasłania częściowo wejścia na płycie głównej. Chociaż na tej płytce otwory mają duże średnice, to jednak podłączenie myszki i klawiatury sprawia mi wiele trudu. Płytka i/o była załączona z płytą główną. Co jest nie tak, jak to poprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obróciłem radiator z wentylatorem o 90*. Wentylator obniżyłem, tak żeby dolne zaczepy były zawieszone na najbliższym żebrze radiatora względem procesora.

W ustawieniach standardowych, temperatura w idle ,po uruchomieniu komputera i pozostawieniu go na kilkanaście minut w spokoju, jest niższa o 4-5*C, a w stresie, jest niższa o około 10*C w porównaniu do wcześniejszych wyników.

Później zajmę się wstępnym OC, mam nadzieje, że tym razem procesor osiągnie 4,5 GHz na optymalnych temperaturach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uczę się i próbuję znaleźć odpowiednie OC dla mojego komputera, tj. podkręcam procesor.

W Biosie ustawiłem:

timingi i napięcie dla ram

wyłączyłem spread spectrum

reguluję mnoźnik i Vcore

Funkcje energooszczędne (Speedstep, EIST, C3,C6 itp) zachowałem jako włączone, tracę na wydajności OC, ale chcę aby w idle spadało procesorowi napięcie i mnożnik.

 

Przy 4,2 GHz vcore 1.26V (fixed mode)

Przy 4,5 GHz vcore 1.34V

Wyżej nie udało mi się, tj. 4,6GHz nie jest stabilne na 1.37V, a więc stosunek napięcie/mnożniki jest już nieopłacalny dla mnie.

Jednakże podczas testowania 4,5 GHz w Prime95 zauważyłem, że oprócz ciągłej zmiany napięcia skaczącego pomiędzy 1.328-1.344V (W Biosie ustawione na 1.34V), to mnożnik też się zmieniał! Podczas full load, gdy temperatury osiągały ponownie rekord w Real Tempie (71*C) procesorowi mnożnik zmieniał się z 4,2 GHz na 4,1GHz, rzadko kiedy podwyższając się do 4,4 GHz (w Biosie ustawione na 4,5 GHz)

 

Ustawień Turbo nie ruszałem, pozostawiłem domyślne ustawienia, a więc tutaj powinienem szukać problemu spadku mnożnika w czasie pełnej pracy procesora? Czy wystarczy zmienić wielkości liczb 'Turbo Boost Power Limit' i 'Additional Turbo Voltage'?

 

Moim celem jest odnalezienie jak najwyższego mnożnika przy maksymalnym napięciu (w okolicach) 1.35V. Proszę więc o wskazówki, które ustawienia mam dodatkowo zmienić, aby mnożnik nie obniżał się w czasie pełnej pracy procesora.

Później zamiast fixed mode będę szukał odpowiedniego offsetu. Więc mając 4,5 Ghz na fixed mode 1,34V, od ilu na + czy - mam zaczynać w offset? Muszę jeszcze poszukać na ten temat informacji, mimo to miło by było gdybyście drodzy użytkownicy także w tej sprawie mi doradzili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5 GHz na offest -0,005V. Wydawało mi się, ze procesor jest już stabilny na -0,020, ale w idle i podczas surfowania po internecie, system się zawieszał. Nawet nie jestem pewien tego offestu bo dopiero go zwiększyłem z -0,010V.

 

Więc przy offset 4,5GHz działają stabilnie na wyższym vcore (1.365V) niż na fixed mode (1.34V)

 

Co do tych spadków mnożnika w czasie testu w Prime95, to według tego co wyczytałem na internecie, musiałbym zmienić ustawienia:

Long Duration Power Limit

Short Duration Power Limit

Ale nie wiem jak bardzo mogę zwiększyć wartości, bo nie wiem czym się kierować.

 

Edit:

Te wartości są pod: Turbo Boost Power Limit, które jest ustawione na auto

Gdy wybiorę manual, to domyślnie są ustawione na: Long 95 (W), Short 118 (W)

 

2Edit:

Ale z tym offset to zabawa zaczyna się od początku. Teraz nie tylko należy sprawdzać stabilność w stresie, ale też w idle. Więc surfuję po internecie, albo komputer sie zawiesza (kursor myszki znika), albo odrazu BSOD wyskakuje, hehe.

Edytowane przez Hernal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ,tyle że zawieszanie pc masz spowodowane prawdopodobnie c3/c6 ,ja u siebie mam c1e i eist włączone ,c3/c6 wyłączone,napięcie w idle spada do minimum i taktowania :)

Edytowane przez kuziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano komputer znowu mnie zaskoczył.

Ustawiłem 4,5 GHz na -0,050 offset, przez wczorajszy dzień działał sprawnie, puściłem Prime95 na 7godzin, przeszedł pomyślnie, chociaż na drugim rdzeniu wynik był o 8~ testów niższy od pozostałych (327-335). Jednakże podczas oglądania filmiku na youtube, chcialem wejsc w panel sterowania, to wyskoczył BSOD z błędem o za niskim Vcore (0124), więc podbijam teraz do -0,045 i zobaczymy czy w idle komputer znowu nie wytrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kupiłem właśnie kompa z prockiem i5-2500k. Nic nie jest kręcone, box'owe chłodzenie, obudowa Brutus310 z trzema wiatrakami 120mm. na pokładzie. Podczas katowania programem Intel Burn Test(ustawienie maximum) + Furmark temperatura rdzeni skacze mi nawet do 82 stopni. Sprawdzałem też temp. podczas gry w Bad Company 2 i tam doszły do 72 stopni. Wentylator na pewno pracuje, bo w okolicach 70 stopni zaczyna suszyć ostro :P Czy powinienem się niepokoić? Dodam, że w Idle temperatury oscylują w okolicach 33-37 stopni, a karta graficzna nie zieje ogniem, bo w stresie ma 63 stopnie.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Właśnie nabyłem 2600K. Ustawiłem na 4,5 na 1,336V. Testuje Prime95. Temperatura max to 83C na jednym z rdzeni. Czy to aby nie za dużo ??

I jakie jest bezpieczne napięcie na te procki - np 1,35V nie "ukatrupi" go?

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze... 1.35 v wg. Intela jest taką granicą. Przynajmniej czytałem o tym na paru forach. Osobiście nie dowierzam tym plotkom, ale lepiej być ostrożnym i nie przekraczać za bardzo 1.4v 83'C to dość sporo jak na to chłodzenie Sprawdź czy radiator jest ciepły. Może źle przylega do procka. A może wentylator nie działa na pełnych obrotach w czasie obciążenia. Ogólnie po zmniejszeniu obrotów radiator powinien być gorący. Co znaczy, że dobrze przylega. Warto też nałożyć dobrą pastę jak Arctic MX 4. Jak i ile nakładać nie będę Ci pisał, bo masz całe multum poradników na necie. Zakładam zresztą, że wiesz jak.

 

U mnie na 1.33v i 4.5 ghz mam max 73-78 C w Prime95. Także to troszkę sporo u Ciebie. Procka raczej nie udupisz wysokim napięciem O ile nie przesadzisz. Bardziej obawiał bym się degradacji. Czyli po jakimś czasie procesor straci stabilność na danym taktowaniu. Czyli będziesz musiał zmniejszyć taktowanie, albo dowoltować procka jeszcze bardziej. Dlatego lepiej szukać jak najniższego napięcie względem taktowania. Nie bronie Ci, bo to Twój procek. Ale zastanów się czy 4.8-.5.0 ghz przy 1.4-1,45v jest Ci naprawdę potrzebne. Są tu ludzie na forum co mają również średnie sztuki i katują procka wysokim napięciem by nadrobić. Są tacy co mają dobre sztuki i przy napięciu 1.3-1.35 mają stabilnie na 4.8-5.0 ghz. Załatw sprawę z temperaturą i potem szukaj jak najniższego napięcia dla danego taktowania. Zaczynaj najlepiej od mnożnika X45. Potem w górę i jak będzie sypać błędami to stopniowo dokładaj napięcie. Oczywiście inne napięcia też warto podbić. Jak i ile znajdziesz w tym temacie. Ale sam musisz próbować i wybrać najlepsze ustawienia. Radiergummi jest bardziej obyty w temacie to może Ci zechce pomóc. Sam korzystałem z jego ustawień. Oczywiście nieco je zmieniając dla własnych potrzeb i możliwości procka, gdyż niestety trafiła mi się średnia sztuka, która ledwie robi 4.8 ghz i to przy napiciu 1.4v ;)

 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mi raczej zależy na 4500MHz aby było mega stabilnie bo komputera będzie wykorzystywany do tworzenia animacji.

I faktycznie nie będę przekraczał 1,35V bo jak dla mnie nie jest opłacalne katować procka - jak wyżej napisałeś. Tylko zdziwiłem się temperaturą, myślałem że na tym chłodzeniu będzie mniejsza :/.

 

Dzisiaj na nowo założyłem radiator i dałem paste. Obecnie pasta się nagrzewa i raczej za kilka dni osiągnie swoją właściwość więc wtedy pobawię się jeszcze raz w OC. Pastę mam AC MX-3 - z tego co wiem to raczej dobra pasta :)

 

I jeszcze jedno - AsuS turboV Evo pokazuje mniejsza temperaturę a Core Temp v.1.0 większa. Raczej zaufać programowi od Asusa bo ta większa co napisałem to była na Core Temp?

Devil -> jaką masz temp w idle na 4500? U mnie wg programu Core Temp -> srednio 45C a wg programu Asus-owskiego -> srednio 36C

 

ju-rek -> jakie Ty masz temp przy Twoim chłodzeniu? :)

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ju-rek -> jakie Ty masz temp przy Twoim chłodzeniu?

Przy temperaturach panujących obecnie w mieszkaniach na 4.5Ghz, takie:

 

Dołączona grafika

 

Do monitorowania temperatury używaj RealTemp 3.69.1

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak to wygląda :( Wyglada na to że to chłodzenie już nie radzi sobie z prockiem :( Ale tez dziwne że na 2 rdzeniach takie odchyły w temperaturze :/

 

Dołączona grafika

 

 

A może to wynika z ustawienia w biosie "Ultra High" na Loadline calibration ?

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w drugim komputerze Intel Xeon X3450 chłodzony właśnie Noctua NH-U12P. Tam też mam dość sporą różnice temperatury 2vs2 rdzenie. Może nie równo dociśnięty(dokręcony)? Twoje temp po 5 minutach testu są bardzo wysokie. Spróbuj dołożyć jeszcze jeden wentylator na cooler (push-pull). Ja u siebie LLC mam ustawione na medium, offset +0,05.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już inne temperatury, jak pisałem wcześniej - pasta się dogrzała - w testach piszą że MX-3 tak ma :)

 

Dodatkowo zamontowałem u góry 140mm wentylator oraz przeczyściłem ten z przodu 120mm - był tak zakurzony że nie pobierał nic a nic :/

 

Ustawienia:4500MHz, napięcie 1,304V

Więc teraz odpowiednio na rdzeniach: 73 / 78 / 76 / 75. Możliwe że jak zamontuje jeszcze 1 wentylator do procka i będzie push-pull (jak wyżej wspomniał ju-rek) to spadnie jeszcze 1-2C w dół więc wtedy będzie pewnie max 75-76C. Niedługo kupie 2 wentyl Noctua NF-P12 i zdam relacje :)

 

Dołączona grafika

 

Napiszcie mi co jeszcze mogę zrobić aby obniżyć napięcie na CPU i temperaturę bo tak naprawdę to ustawiłem tylko Loadline na ultra high i podbiłem napięcie ale może są inne sztuczki podkręcania Sandy ? :)

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w sobotę stałem się posiadaczem nowego i7 2600K oraz Asus P8P67 Pro, chciałem go trochę podkręcić więc zmieniałem tylko możnik na 45 i proc chodzi (chyba) stabilnie na 4,5ghz, stąd pytanie co trzeba jeszcze poustawiać żeby było wyszystko tak jak trzeba? Jakie opcje właczyć/wyłączyć?

Edytowane przez mario79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...