Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Od czwartku mam i5 2500K, wczoraj zabrałem sie za kręcenie na ASRocku P67 PRO3 B3. Przy 1,25V robi śmiało 4,2GHz, do 4,3 potrzebuje ok 1,3V, maksimum co udało mi sie osiągnąć to 4,5GHz przy 1,32V. Na 4,6GHz nie wstaje nawet przy 1,4V, jakaś dziwna sztuka mi sie trafiła...

Chłodzę go starym AC Freezerem 7 z wentylatorem ustawionym na ok 900 rpm, przy 4,2GHz dobija do 85*C pod obciążeniem go LinXem (próbka 4096), w grach do 60*C, do 4,5GHz rozkręciłem wentylator na ponad 2000rpm i otwarłem okno w pokoju ;)

Mam taką dziwną przypadłość z Offsetem, by dać np. 1,25V muszę ustawić -0,1V (CPU-Z pokazuje wtedy 1,26V), gdy napięcie dam na sztywno to trzyma jak należy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

u mnie przy 1,30v robi 4,9ghz na tej płycie ale na co dzień mam 4,5ghz na 1,250v w trybie offset potrzebuje 1,288 :blink:

temp pod linxem przy 4,5ghz i wentylatorze 800obr to max 65C.. próbka 30 000

przy 4,9ghz 1,30 i wentylatorze na 1300 obr to max 68-69C

w grach waha się 45-55C zależy od gry :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

Napięcie Fixed czy Offset by Popiół:

Na fixed łatwiej ustabilizować procesor na niższym napięciu w load, ale w czasie idle będzie miał względnie wysokie napięcie. Przeciętny komputer pracuje w większości czasu w idle, dlatego też nie warto męczyć procesora stałym wysokim napięciem przeznaczonym do pracy w obciążeniu. Zwiększa to tylko niepotrzebnie pobór energii oraz z pewnością w jakiejś części skraca żywotność procesora.

Offset za to wymaga wyższego napięcia przy OC względem trybu fixed, ale umożliwia pracować na niższym napięciu w idle. Wnioski podobne jak wyżej. Dodatkowo ciężej ustabilizować procesor przy OC - nie ma jednolitego sposobu sprawdzania stabilności, gdyż procesor może być stabilny w load a niestabilny w idle lub quasi-load. Testowanie stabilności w idle/quasi-load jest dość specyficzne, wiąże się to z normalnym użytkowaniem komputera na co dzień :)

 

Aby dokonać poprawnego wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy komputer częściej pracuje w full load czy w idle?. W quasi-load (pod niepełnym obciążeniem procesora, np. praca z programem jednowątkowym) przy offsecie napięcie będzie nadal niższe w większości przypadków niż na fixed. To też trzeba wziąć pod uwagę.

Osobiście tryb fixed zalecałbym tylko osobom, którym komputer pracuje przez większość czasu w full-load, a liczy się dla nich przede wszystkim stabilność. A leniuchom , którym się nie chce męczyć z napięciami dla offsetu mówię stanowcze NIE :) OC jest za łatwe na tej platformie, by katować proca napięciem fixed.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym sie roznia te dwie plyty:

ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 Intel Z68 LGA1155

ASUS P8Z68-V/GEN3 Intel Z68 LGA 1155

 

i czy ktoras z nich jest lepsza od:

ASROCK Z68 Extreme4 Gen3 Intel Z68 LGA 1155

 

Kolego czy strona www asusa umarła już? Do tak banalnej sprawy jak porównanie dwóch płyt jednego producenta zaprzęgasz forum? Szczyt lenistwa...
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki wyników można się spodziewać po 2600K z serii, która jest aktualnie w sprzedaży ?

 

Zależy, czy są to zapasy magazynowe, czy nówki z fabryk. Zdobądź kod procesora i poszukaj na zagranicznych forach. Dużo ludzi umieszcza tam możliwości niektórych serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, czy są to zapasy magazynowe, czy nówki z fabryk. Zdobądź kod procesora i poszukaj na zagranicznych forach. Dużo ludzi umieszcza tam możliwości niektórych serii.

 

ale jak jest tendencja tak ogólnie? Lepiej brać nowy ze sklepu czy szukać pewnej używki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaostheory

Zależy Ci na zegarach do 3D marków czy linx stable? I jakie taktowanie by Cie zadowalało?

Edytowane przez chaostheory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaostheory

LOL 4,5 ghz na 4 rdzeniach@32 nm to żadne wyzwanie - tyle to robiły dobre nehalemy. Bierz procka w ciemno z byle jakiego źródła. Wydawało mi się, że pytasz, bo chcesz wyrwać 5 ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

zmieniłem chłodzenie na Ninja 3 rev.B i zabrałem się poważnie za OC. Tak jak się tego spodziewałem, mam kiepską sztukę, robi tylko 4,5 GHz, w UEFI mam ustawione 1,345V (tryb Offset), CPU-Z pokazuje ok 1,25V, Core Temp 1,386V (najbardziej prawdopodobne napięcie chyba pokazuje UEFI?). Pod LinXem rozgrzewa się do ~70*C. Przy mnożniku 46 komp nie wstaje, niezależnie od napięcia.

 

Tak to wygląda:

Dołączona grafika

 

Jeszcze muszę go dokładnie potestować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbował, z sukcesem, uruchomić grafikę zintegrowaną i grafę zewnętrzną jednocześnie? Chodzi o takie połączenie, żeby obraz i cała praca systemu szła na integrze, a obliczenia ( boinc ) na gpu zew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kupując dzisiaj i7 2600k praktycznie zamykam sobie drogę do modernizacji procesora w przyszłości (nie licząc IB o kilka procent wydajniejszego oraz SB-E i IB-E) ponieważ haswell w roku 2013 będzie już na nowej platformie?

 

Czy SandyBridge-E i przyzły IB-E są na tej samej podstawce co standardowe i3/i5/i7?

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SB LGA1155 SB-E LGA2011 ? o to chodzi ? :P bo zgłupiałem ;p

 

Moje pytanie brzmiało tak: czy kupując teraz i7 2600k praktycznie zamykam sobie drogę do modernizacji w przyszłości (jedyną opcją będzie niewiele wydajniejszy odpowiednik IB) ponieważ w roku 2013 zostanie wprowadzona nowa podstawka 1150 na procesory haswell? Am I right?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy SandyBridge-E i przyzły IB-E są na tej samej podstawce co standardowe i3/i5/i7?

No dobra to kolega Ci już wcześniej odpowiedział SB-E i IB-E są na LGA2011 a pozostałe na LGA1155 itp itd ;) co do haswell'a to ma być to już nowa architektura wiec zapewne będzie na nowej podstawce ;) czyli tak kupując teraz 2600K prawdopodobnie już się nie rozwiniesz. Oczywiście mogę się mylić ale wątpię aby intel ciągnął tak długo stara podstawkę. Wydaje mi się ze może LGA2011 zostanie bez zmian bo w sumie "niedawno" weszło i ma kopa ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<p>Duże porównania procesorów nie ukazują się zbyt często na łamach portali poświęconych sprzętowi komputerowemu. Przetestowanie dużej ilości modeli trwa często miesiącami i niewielu jest śmiałków, którzy odważą się taki artykuł przygotować. Poza dyskusją jest jednak fakt, iż to właśnie takich "olbrzymów" szukają nie tylko entuzjaści, ale i zwykli użytkownicy pecetów. Nikt nie lubi przeglądać dziesiątek publikacji i samodzielnie podejmować próby stwierdzenia, który procesor jest lepszy - każdy rozpoczyna od przeszukiwania internetu w poszukiwaniu artykułu przekrojowego... Dokąd zmierzamy z tą dygresją? W ubiegłym roku byliśmy gotowi na każdą premierę CPU, zarówno od AMD, jak i Intela, a rozpoczęliśmy od artykułu na temat Sandy Bridge w styczniu. Natomiast w czerwcu wraz z premierą AMD Llano przedstawiliśmy zmodyfikowaną procedurę testową, która bardziej spełniała oczekiwania naszych czytelników. Z dumą możemy przedstawić Wam największy aktualnie test procesorów zawierający aż 46 modeli z 7 różnych podstawek, który jest owocem naszej pracy z ostatnich 8 miesięcy. Znajdziecie tu wyniki tanich procesorów dwurdzeniowych (Pentium G620 i Athlon II X2 260), najbardziej popularnych czterordzeniowców (Phenom II X4 955, Core i3 2120 i Core i5 2500K), a także gigantów takich jak Core i7 2700K czy Core i7 3960X. Zawarliśmy tu również osiągi rodziny FX z architekturą Bulldozer i tańszych A8/A6 z jądrem Llano. Nie zapomnieliśmy też o użytkownikach starszych procesorów m.in.: Core i3 550, Core i5 750 i Core i7 950. Gotowi na pochłonięcie dużych tabel z wynikami? Jeśli tak, to zapraszamy do wielkiego testu procesorów!</p>

Wielki Test Procesorów 2012 - 46 układów CPU od AMD i Intela Edytowane przez Caleb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam takie pytanie teoretyczno-praktyczne ;) Chodzi mi o stabilne podkręcenie i7-2600K. Cały zestaw wygląda tak:

 

i7-2600K na ASRock Z68 EXTREME3 GEN3 z Thermaltake Contac 29 BP

do tego

Zasilacz XFX Core 550W

Obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (dodatkowo dwa wiatraki i oba włączone)

Pamięci Patriot DDR3 2x4GB 1600MHz (niestety przy 1600 jedna z kości łapie zwisy już w UEFI więc ustawiłem na 1333 i śmigają bez zastrzeżeń)

 

Komputer będzie dla grafika komputerowego głównie 2D i trochę 3D (żadnych gier). Jednak osoba użytkująca tylko korzysta z komputera i kompletnie się na tym nie zna. Więc jeżeli chcę podkręcić to muszę być na 100% pewny że będzie stabilność 100%. Dawno się w OC nie bawiłem dlatego chciałbym się zorientować do ilu mogę bezpiecznie dojechać w tym zestawieniu. Z góry dziękuje za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kiedyś bawiłeś się OC to powinieneś wiedzieć że każda sztuka kręci się inaczej.

 

Nie no z tego na pewno sobię zdaję sprawę chciałem się tak szacunkowo zorientować Pi raz Oko ;)

Problem jest też taki, że od dawna nie używam Windows no i kompletenie wypadłem z obiegu, więc teraz muszę dużo szukać i doczytać a nie zawsze jest czas, więc pozwoliłem sobie tego posta napisać aby trochę na skróty popędzić he he. Na razie próbuję na tych ustawieniach ASRock P67 Extreme4 - updated - Minus (jest link przy poście odnośnie płyty głównej tutaj oczywiście na forum) i przy 3,9GHz Linx na razie idzie już godzinę bez zastrzeżeń. Tylko cały czas szukam czy takie testy wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki wszystkim za info. Szybko coś doczytałem i wychodzi mi, że na 4,3GHz i offset -0,05V idzie stabilnie (LinX 2GB i 75 powtórzeń zaliczył bez errora). Co najlepsze, jeden RAM musiałem oddać na gwarancje bo był walnięty i przez niego LinX cały czas zgłaszał error (nawet bez OC), mimo że RAM zamiast na 1600 szedł już na 1066. Te 4,3GHz to taka granica szybkości i wydajności chłodzenia, bo Linx pokazuje max na niektórych rdzeniach 87 stopni. Przy 4,5GHz już pokazywało się 90 stopni. No może i by się więcej dało coś zrobić ale nie mam czasu, bo sprzęt potrzebny do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...