Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie na razie chcę go jakoś lajtowo podkręcić do ~4GHz (bo po co wrzucać np. 4,2-4,5GHz jak w żadnej grze nawet nie miałem spadków fpsów? Dołączona grafika Pewnie dopiero po zakupie BF4/GTA V przyda się więcej mocy) bez konieczności resetowania biosu (bateria i zworka cmos jest centralnie pod kartą graficzną, a nie chce mi się jej odpinać...). Oby 1,080V VCore starczyło Dołączona grafika

Edytowane przez Tompior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche wypadlem z obiegu, zmienilem chlodzenie, obudowe i wpadl mi nowy ram, wiec przyszedl czas na aktualizacje bios-a i nowe ustawienia, ogolnie wszystko smiga bardzo ladnie, temp. nie przekraczaja 70-72 stopni podczas "wygrzewania" w prime, wiec jestem spokojny, ale bede wdzieczny jak ktos fachowym okiem zerknie czy mam wszystko dobrze ustawione

post-8269-0-39210600-1384411763_thumb.jpg post-8269-0-25312300-1384411771_thumb.jpg post-8269-0-48782400-1384411777_thumb.jpg post-8269-0-56982800-1384411783_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem sobie dziś beztrosko w Assassin's Creed 4 i wywaliło mi błedem 124. W AC4 katowałem już od dłuższego czasu (cały wątek fabularny) i dziś wróciłem chyba po tygodniu do gry żeby sobie nieco popływać :)

 

Offset mam na 0.005, turbo na 0.027, a LLC na 3

W sumie wysypało się podczas gry więc przypuszczam, że przy należałoby podnieść turbo. Mogę w tej chwili zrobić coś lepszego?

Turbo mogę zmienić na 0.031, a offset na 0.010 więc niby przy turbo nieco mniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam
ocuje kompy juz z 10 lat i nie spotkalem sie zeby komp wywalil na occt jak przejdzie linxa ustawionego na max zawalenie pamieci

mobo msi mpower z77
proc 2700k
ram G.SKILL RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 XMP rev.2

obecnie jestem na 100x46

vcore - 1,328 mierzone miernikiem
vtt 1,07
system agent 0,965
pll 1,75
ram 1,65 na profilu xmp takim jak w opisie

komp przeszedl linxa na problem size 30000 czyli caly mozliwy ram
2 godziny testu (20 powtórzen)


wywala occt na automatycznym tescie. bsod - 101 lub 124

wywala nawet jak zwieksze vcore o jeden stopien wyzej czyli do 1,333

nie rozumiem tego skoro linx bardziej niz occt obciaza kompa.


nie chce zwiekszac v core az o dwa stopnie wyzej . bo cos tu nie gra. jesli przechodzi linxa za kazdym razem.

vtt nic nie daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pograć z 1h w Far Cry 3. Jak się gra nie wywali przez ten czas do pulpitu (albo nie zafreezuje PC) to jest stabilnie. Jeśli wywali to jednak trzeba napięcie zwiększyć. Ja miałem u siebie jeszcze lepiej bo przechodziło linxa i occt, a fc3 co 5 minut wywalał się do Windowsa. Zwiększenie vcore naprawiło problem. Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś znów się system wysypał (Dishonored) więc w offset wrzuciłem +0.035 (było 31)

CPU-Z pokazuje mi napięcie w okolicy 1.36, a HWiNFO pokazuje już nieco ponad 1.4 (1.411)

Temperatura nie przekracza 63 stopni, ale w domu upału teraz nie mam i w idle 1 rdzeń ma 28, a reszta po ok 23.

 

Powiedzcie mi czy mój egzemplarz jest po prostu średni czy słaby do OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem.

4.5 uznałem za wartość wystarczającą dla karty graficznej.

Chętnie bym sprawdził max, ale zamiast siedzieć i gapić się w stress testy wolę robić coś innego. Jakby nie było to samo testowanie stabilności zajmuje trochę czasu.

 

Tak w ogóle to wg tego poradnika:

http://www.overclock.net/t/1198504/complete-overclocking-guide-sandy-bridge-ivy-bridge-asrock-edition

błąd  124 powodowany jest przez zbyt niskie napięcie procesora, ale może też być powodowany przez napięcie VTT. U mnie VTT ustawione jest na auto i bios pokazuje wartość 1.051V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dłubię ostatnio nieco w UEFI opierając się na poradniku, do którego link podałem w poście 3378

Napisali tam:

If you fail, then you can do a couple things:
1. Drop the CPU multiplier by 1.
2. Raise the Turbo Boost Voltage.
3. Raise CPU PLL voltage up to 1.89v., or lower it as low as 1.709v

 

Chodzi mi o pkt 3.

Aktualnei mam wartość 1.709 jednak z tego co napisali wynika żeby podnieśc do 1.89 lub obniżyć do 1.709. Nie napisali jednak dlaczego.

Napisali jedynie, że trudno jest wyjaśnić czym właściwie jest CPU PLL Volt :)

Ja chciałbym się ewentualnie dowiedzieć skąd są te wartości i czy w razie bsod mam ot tak sobie te wartości zmieniać żeby sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podwyższaj pll na bank oc spadnie i wzrosną temperatury cpu. Masz nisko taktowaną pamięć , więc pewnie będziesz mógł zjechać sporo poniżej 1.7v.

 

Wysokie pll jest potrzebne do kręcenia blck. Przerzuć się na kręcenie na fixed to nie będzie tragedii , ta płyta jest tragiczna do offsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku kiedy tylko złożyłem komputer jechałem na offset z założeniem, że pozwoli to na wydłużenie życia procesora. (nie zależy mi na oszczędności)

Byłem przekonany, że kiedy dam offset na np +0.035 to procesor w idle będzie miał wartość standardową, a w turbo podwyższoną o 0.035.

 

Dziś idąc za Twoją radą zacząłem próbować zabawy z fixed. Ustawiłem turbo na minimum czyli 0.004, a vcore na 1.385.

Włączyłem komputer, i hwinfo i nieco się zdziwiłem kiedy zobaczyłem, że procesor v core ma w okolicach 1V, a dopiero po odpaleniu prime95 vcore wskakuje na ustawioną w biosie.

Gdzie w takim razie jest różnica między fixed a offset?

 

Edit

Błąd się znalazł.

HWINFO pokazuje mi błędne wartości.

Po pierwsze pokazuje to co opisałem, a dodatkowo bez względu na to czy vcore ustawiam na 1.36 czy 1.85 to w turbo wali cały czas w okolicy 1.39.

 

CPU-Z pokazuje stałe napięcie i dodatkowo bardzo zbliżone do tego z biosu.

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś bawił się w OC z płytą Gigabyte Z77-D3H ? u mnie wygląda to marnie , i5-3570k 4,3ghz przy vcore 1,35v wywala sie w grach (więcej boje sie dać), temperatury max w testach około 70st więc nie tak źle ale to pewnie zasługa chłodzenia noctua nh-d14 , pamięć http://proline.pl/?p=F3-12800CL7D-8GBXM ustawiona na profile 1 żeby było 1600mhz napięcie 1,5v , co zauważyłem jak miałem kości 1333mhz to przy vcore 1,3v oc procka na 4,3ghz dało rade nic sie nie sypało ,w necie widać że ludzie kręcą go spokojnie na 4,5ghz więc jestem ciekaw gdzie mam problem ? Dołączona grafika

 

Aktualnie jestem na stocku z turbo do 3,8 , vcore na auto to w biosie pokazuje 1,2v , w cpu-z jak rozbujam proca do 3,8ghz też 1,2v

 

Ustawienia w Biosie przy OC  -

  • CPU Clock Ratio - 43
  • Intel Turbo Boost Technology - Disabled
  • CPU Enhanced Halt (C1E),C3/C6 State Support oraz CPU EIST Function - wszystkie  Disabled.
  • CPU Thermal Monitor - Enabled
  • 3D Power Control - PWM Phase Control – High perfVcore Loadline Calibration – High reszta bez zmia
  • Vcore - 1,35v
Edytowane przez Elvis799

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy ktoś bawił się w OC z płytą Gigabyte Z77-D3H ? u mnie wygląda to marnie , i5-3570k przy vcore 1,35v wywala sie w grach (więcej boje sie dać), temperatury max w testach około 70st więc nie tak źle ale to pewnie zasługa chłodzenia noctua nh-d14 , pamięć http://proline.pl/?p=F3-12800CL7D-8GBXM ustawiona na profile 1 żeby było 1600mhz napięcie 1,5v , co zauważyłem jak miałem kości 1333mhz to przy vcore 1,3v oc procka na 4,3ghz dało rade nic sie nie sypało ,w necie widać że ludzie kręcą go spokojnie na 4,5ghz więc jestem ciekaw gdzie mam problem ? Dołączona grafika

 

Aktualnie jestem na stocku z turbo do 3,8 , vcore na auto to w biosie pokazuje 1,2v , w cpu-z jak rozbujam proca do 3,8ghz też 1,2v

 

Ustawienia w Biosie przy OC  -

  • CPU Clock Ratio - 43
  • Intel Turbo Boost Technology - Disabled
  • CPU Enhanced Halt (C1E),C3/C6 State Support oraz CPU EIST Function - wszystkie  Disabled.
  • CPU Thermal Monitor - Enabled
  • 3D Power Control - PWM Phase Control – High perfVcore Loadline Calibration – High reszta bez zmia
  • Vcore - 1,3v

 

 

Zobacz na tej stronie tabelkę "Maksymalne taktowanie procesora" i przeczytaj tekst pod obrazkiem przedstawiającym czaszkę.

Mam chyba ten sam problem tylko z UD5H, do tego padły mi dwa banki pamięci i płytę za tydzień wysyłam do serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na tej stronie tabelkę "Maksymalne taktowanie procesora" i przeczytaj tekst pod obrazkiem przedstawiającym czaszkę.

Mam chyba ten sam problem tylko z UD5H, do tego padły mi dwa banki pamięci i płytę za tydzień wysyłam do serwisu.

 

 

 

no zapewne tak jest tylko jak wytlumaczyc fakt takiego podkręcenia ? Dołączona grafika

http://www.techpowerup.com/forums/threads/entry-but-complete-z77-gigabyte-z77-d3h-oc-guide.168395/

na mojej płycie najuboższej wersji Gigabyte..

i co widac po komentach co ludzie kupili taką płyte to do 4,5ghz lecieli bez pierdnięcia , no chyba że to komenty opłacone Dołączona grafika

Edytowane przez Elvis799

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka pytań do bardziej obeznanych w temacie

ASRock P67 Pro 3 B3 (3.30) + 2500k

1. Load Line Calibration - jakie polecacie ustawienie, komp stabilny na wszystkich oprócz 5, lepiej 4 czy 2 i jak to się może odbijać na temp. przy 4 będzie cieplej?

2. Internal PLL Overvoltage - procek ustawiony na 4.4 pełna stabilność, wiele godzin "męczenia" linx, prime, intel burn itp. zarówno jak opcja włączona jak i wyłączona i teraz pytanie, nie mając w planach kręcenia wyżej, coś takiego warto wyłączyć czy mimo wszystko zostawić ON - no i czy wyłączenie także pozytywnie wpłynie na temp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

przy LLC1 ten asrock dość mocno podbija napięcia więc jeżeli masz stabilnie to ja zostawiłbym na 4. Niższe napięcie więc powinno być chłodniej. (u mnie niestety przy 4.4GHz na LLC4 stabilnie nie jest, a na LLC3 mam zarówno offset jak i turbo volt ustawione na minimum).

U mnie wystarczy sama zmiana z LLC3 na 2 i mogę przestawić procka na 4.5GHz.

Niestety zabawa z offsetem przy tej płycie to w zasadzie gra w ciemno. Ja nie zastosowałem stałego napięcia tylko dlatego, że wolę procesor oszczędzić, a po odpowiedniej ilości czasu udało mi się ustabilizować komputer na offsecie.

 

 

 

2.

W każdym poradniku piszą, że Int PLL może pomóc w ekstremalnym podkręcaniu (jedni piszą o 4.5GHz inni o 4.7, a jeszcze inni o 5).

Nawet do końca nie wiem jak działa ta funkcja i do czego służy, ale skoro działa u Ciebie na OFF to chyba nie ma sensu włączać. Włączenie temperatury raczej nie obniży.

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne z moich glupich pytan, ale niestety czlowiek sie caly zycie uczy, od tygodnia ciesze sie stabilnoscia przy 4.4 to jest to czego oczekiwalem, ale wiadomo jak to jest, bez prob i dopieszczania caly OC traci sens

moj i5 smiga na 4.4 przy offset 0.010+, po wielu probach doszedlem, ze ograniczal mnie LLC4, przy LLC3 nie musze walic 0.055 itp. ale nigdy nie ustawialem additional turbo, od poczatku na auto, moze mi ktos powiedziec, czy ja dobrze rozumiem system

przy offset 0.010+ mam podbicie ZAWSZE czy to idle czy stress, additional podbija tylko wtedy jak procek leci na 4.4? jesli tak to moze warto probowac bez offset-a ale z dodatkowym additional?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosba glownie do kolegi hot_lopeza, czy moglbys sprawdzic jakiegos 3d marka (moze byc nawet najnowszy) czy masz taki sam objaw jak u mnie

przy ustawieniu procka na 4.4 mam turbo clock 4400 , przy 4.5 juz mam 1600, nie jest to jakis spec. problem bo patrzac na wyniki cpu score proc leci na turbo, ale zastanawia mnie czy to tylko u mnie tak jest, czy to 3d marki jakos nie moga zobaczyc wiecej niz 4.4

 

post-8269-0-35526800-1391017272_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...