Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Po tylu latach bytności Sandy i P67/Z68 wyjaśniło się już, jak to jest ze "szkodliwością" lekko podniesionego BCLK na co dzień? (103 MHz)

Wujek Google nie udziela jednoznacznej odpowiedzi. Szybciej działające kontrolery SATA, urządzenia na PCI-E... na BXie też w ten deseń się działo (z tym, że AGP/PCI oczywiście Dołączona grafika) i jakoś wszyscy z tym żyli. Ofiary się zdarzały - przy ekstremalnych taktowaniach.

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku kręcenia ivy te wskazówki dotyczące ustawień biosu są prawidłowe?
Czy należy coś dodać/nie zmieniać?

 

 

Edytowane przez eloprezio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzuce kilka pytan

kilka dni temu duze zmiany, nowa obudowa, drugi wiatrak na Pro FERA, wiekszy cooler na wylot z budy i nowa pasta, wszystko to ladnie sie przelozylo na nizsze temperatury, katujac go kiedys w linx/intel burn/prime dochodzilem do 90C przy offset +0.025 przy 4.4GHz teraz dzieki zmianom chlodzenia, przy +0.030 od dwoch dni katuje go na 4.5Ghz i wszystko ladnie smiga, temp. nie przekracza 82C po dobrym wygrzewaniu, wiec jestem zadowolony, ale pierwszy raz w zyciu mam strasznie rozne temp. na rdzeniach, zawsze bylo to + - 3-5 stopni, teraz pierwszy rdzen ma nawet 10 stopni mniej niz pozostale, jak to mozliwe, ze teraz cos takiego wyszlo, chlodzenie raczej zalozone normalnie, ciezko zrobic to zle, pasta takze standardowo rozprowadzona

druga sprawa jak to jest z napieciem, ustawiajac +0.030 testujac w linx itp. cpuiz podaje kolo 1.367V ale HWinfo podaje 1.416 komu wierzyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czujniki to nie patrz one bzdury pokazują , na każdej generacji intela tak jest. Co do napięcia zależne jest od tego , który pokazuje realne napięcie a który vid. Zobacz napięcie w core temp , tam masz podany vid jeżeli tam będzie 1.416v to masz vdroopa pod obciążeniem do 1.367v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozpocząłem eksperymenty z podkręcaniem 2500K i odkryłem pewną rzecz, która mi się absolutnie nie podoba ;)

 

Bez ruszania żadnych innych ustawień poza mnożnikiem bez żadnego problemu udało się osiągnąć 4200MHz. Sprzęt jest stabilny, potrafi godzinami jechać na Prime95 lub Linx. Przy wyższym o/c pojawiła się konieczność podwyższenia napięcia - skorzystałem z tego poradnika: http://www.overclock.net/t/1198504/complete-overclocking-guide-sandy-bridge-ivy-bridge-asrock-edition

 

Ustawiłem wszystko tak, jak tam polecają, łącznie z wpisaniem maksymalnych możliwych wartości (500) w Long Duration Power Limit itp, ustawiłem LLC na 50% i wyłączyłem też stany C3 i C6.

Dałem Additional Turbo Voltage na +0.004 i...

 

...niestety, po ustawieniu taktowania 4400MHz i napięciu (podawanym przez cpu-z) 1.336V (wydaje mi się trochę za wysokie jak na +0.004V) po około dwóch minutach procesor zwalnia na 3300MHz, by po chwili znów przyspieszyć... i znów zwolnić, w równych odstępach czasu, co widać na poniższym zrzucie ekranu uzyskiwanych temperatur:

 

temp1.jpg

 

Maksymalna temperatura zarejestrowana przez Core Temp to 80*C - nie jest to może mało, ale też chyba nie powinno doprowadzać do throttlingu?

 

Płyta ASRock Z77 Pro3 z najnowszym BIOSem.

 

 

edit - screenshot z UEFI (obecnie additional turbo voltage @ +0.004)

bios1.jpg

 

 

edit 2 - wróciłem do BIOSu i ustawiłem LLC ponownie na domyślną wartość 100%. Komputer uruchomił się, cpu-z podaje 1.280V pod obciążeniem, maksymalna temperaura nie przekracza 72*C. Po około 4 minutach taktowanie procesora spadło z 4400MHz na 3300. Jedyne, co mogę powiedzieć, to łotafak? :D

Edytowane przez soulburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu @ 4200MHz zaobserwowałem podobne zachowanie.
 
Kt9QPHrl.jpg

NKt0sZyl.jpg
 
fyHsPh0l.jpg
 
Radiator sekcji zasilania jest porządnie ciepły - może uda mi się umieścić tam jakiś dodatkowy nawiew, przynajmniej do testów...

 

VDCTOrsl.jpg

Edytowane przez soulburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy przy OC procesora CORE I5-4670K trzeba wyłączać tryb turbo ? I gdzie tego szukać na płycie MSI Z97 GUARD-PRO ? Bo jeśli podbije mnożnik o kilka oczek to procesor dalej będzie działał z trybem turbo i sam będzie przyspieszał ? Pytam bo raczej takie zachowanie może powodować niestabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś kumaty jest w stanie ocenić za co odpowiedzialny jest wyłamany pin w płycie głównej, bo mogę wymienić gniazdo za 140 zł (netto ) tylko komp działa normalnie przeszedł prime 2 godziny 3dmark11 tez ok ram tez katowałem prime i jestem ciekawy <a href=http://zapodaj.net/49c3ee0042646.png.html>Przechwytywanie2.PNG</

Kolorem zółtym zaznaczyłem wyłamany pin

Edytowane przez owsiaklg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to taka, że nad moim postem jest jeszcze jeden bez odpowiedzi.

 

Taki mam problem:

Pojawił mi się na płycie głównej błąd 53 (wentylatorzy szumią, ale monitor jest czarny). Z tego co można przeczytać w manualu to może to być związane z procesorem lub pamięcią.

Przy żadnym już od dawna nie grzebałem.

Aktualnie nie mam możliości wyjmowania tych części i próbuję znaleźć ewentulane inne rozwiązania.

 

Generalnie mam wrażenie, że problemy zaczęły się od instalacji nowych sterowników do grafiki.

Kartę graficzną podłączoną mam do amplitunera jako źródło dźwięku TrueHD. Po aktualizacji sterowników wygląda to tak, że kiedy mam włączony komputer a amlituner nie to przy włączeniu aplitunera obraz na monitorze (podłączony przez DVI) miga jeden raz.

 

Przeprowadzę jeszcze testy, ale wygląda na to, że jeśli wyłączam urządzania w kolejności najpierw komputer później amplituner to pojawia się prolem 53.

 

Przeważnie za taimi problemami (jak 53) spotykałem się przy montowaniu sprzętu, a nie po kilku miesiącach później.

Dodatkowo jak już komputer się uda uruchomić to działa stabilnie i bez zarzutu.

 

Generalnie chciałbym się dowiedzieć czy błąd 53 w moim wypadku bardziej idzie w kierunku uszkodzenia czy nagłego braku kompatybilności sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie OC i7-2600K na płycie P67A-UD3P-B3 na 4.4GHZ i ustawiłem napięcie 1.350 vcore wszystko ok nie wysypuje się ale moje pytanie to czy jak sprawdzam np po przez program AIDA napięcie vcore to ono nie powinno się zmieniać? Przed podkręceniem poruszało się w zakresie 0.9 do 1.25v, po oc i moim ustawieniu napięcia stale pokazuje 1.35 tak ma być czy to ja coś źle zrobiłem? Zaczynam przygodę z OC więc proszę o wyrozumiałość, w poradniku to nie jest opisane więc pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 na Windows 7 hula aż miło na mnożniku 45

Oststnio zainstalowałem linuxa solydk. Czasem po kilku minutach, a czasem sekundach system się zawiesza. Całkowite zamrożenie - > reset.

Przy ustawieniu mnożniku na 33 system działa.

Wiecie może czym jest to spowodowane i jak to obejść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie OC i7-2600K na płycie P67A-UD3P-B3 na 4.4GHZ i ustawiłem napięcie 1.350 vcore wszystko ok nie wysypuje się ale moje pytanie to czy jak sprawdzam np po przez program AIDA napięcie vcore to ono nie powinno się zmieniać? Przed podkręceniem poruszało się w zakresie 0.9 do 1.25v, po oc i moim ustawieniu napięcia stale pokazuje 1.35 tak ma być czy to ja coś źle zrobiłem? Zaczynam przygodę z OC więc proszę o wyrozumiałość, w poradniku to nie jest opisane więc pytam.

Ustawiłeś napięcie na sztywno w BIOS'ie? Miałem podobny zestaw z tym, że UD4 i żeby zadziałał offset (spadające napięcie w IDLE) musisz ustawić opcję "normal" plus lub minus napięcie aby uzyskać te 1,35V. Może wystarczy bez dodawania/odejmowania ale to zależy od sztuki. Ustaw na początek normal plus 0,05V i zobacz co tam pokazuję w BIOS'ie :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze moja konfiguracja sprzetowa powoli zaczyna byc zabytkiem, chcialem cos jeszcze z niej wycisnac. Poczytalem tone literatury/poradnikow o kreceniu, z karta graficzna poszlo, ale moj 2500k po podniesieniu mnoznika ze standardowego 33 na 35 juz nie przechodzi OCCT. WTF? Czy to jest w ogole mozliwe? Czy trafilem najgorsza sztuke na swiecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi bez żadnych większych ustawień wchodzi na 45, a jak sprawuje się normalnie bez OCCT? Bo jednak nie ufam aplikacjom do jakiegoś wygrzewania itd Jeśli działa stabilnie w programach, których używasz to nie powinno być się czym przejmować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi bez żadnych większych ustawień wchodzi na 45, a jak sprawuje się normalnie bez OCCT? Bo jednak nie ufam aplikacjom do jakiegoś wygrzewania itd Jeśli działa stabilnie w programach, których używasz to nie powinno być się czym przejmować

Jak pisalem post to zaczely pojawiac sie jakies artefakty (biale linie itp.). Przy Fifie15 sie sterownik GPU zresetowal. Wiec nie jest stabilnie ani w testach ani w praktyce :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebuję kupić płytę pod i5-2500K, które obsłuży zintegrowaną grafikę w procesorze, oraz pozwoli podkręcić procesor tak jak było to do tej pory (ok 4,4Ghz)

 

Co polecicie z nowych sztuk? Niestety, grafika wyzionęła ducha, a jako że nie korzystam z niej (sprzęt potrzebny do PS i LR, obróbki foto), poszukuję płyty która obsluzy Zintegrowaną grafikę, obecne mobo to Asroc P67 pro3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź Asrock Z77 Pro3 ew. MSI Z77A-G43 .

 

Dużo zależy co chcesz osiągnąć w kwestii OC - Asrock P67 Pro3 ma dość dobrą sekcje zasilania 8+2 , MSI ma zauważalnie gorszą sekcję zasnialnia - tylko 3+2 , tutaj może być problem wśród budżetowych płyt na Z77 , z tego co pamiętam to ciężko było o takową płytę w cenie asrocka P67 Pro3 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a asrock z77 extreme4 to jaka sekcja zasilania?

zależy mi na czymś nie gorszym niż obecny asrock, ponieważ mam zamiar tego procka jeszcze pociągnąć... poza tym, nie chciabym na nowej płycie mieć problemów z bual bootem.

 

co zatem konkretnie polecicie? nie ograniczam się sztywno do kwoty, ponieważ przejscie na i5-4690K i tak równało by się cenie ok 1400zł razem z mobo, przy niewielkim wzroście wydajności...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@locke90

Zdecydowanie odradzam Asrock Z77 Pro 3 (zreszta pro 4 tez). Mam zestaw taki jak w sigu (i5 2500k 4,5GHz 1,28V), z uwagi na fakt, ze obrabiam filmy z kamery hd to zachcialo mi sie sprobowac opcji quick sync video, w zwiazku z czym zamowilem z77 pro 3 w zamian za obecnego w sigu p67. Skusily mnie do tego pozytywne recenzje plyty. Cel-puscic 2500k na obecnym poziomie oc i korzystac z virtu-integra do quick sync, zewnetrzna grafa do jakis tam gierek. Niestety okazalo sie, ze sekcja 4+1 nie wyrabia i powoduje throtling. Jak zwykle do informacji o tym dokopalem sie postfactum i to na zagranicznych forach. Objawy sa takie, ze podczas duzego obciazenia podkreconego proca zabezpieczenie termiczne sekcji zasilania powoduje spadki taktowania do domyslnego trybu turbo co kilka sekund. 

Z uwagi na wiekowe chlodzenie musialem ograniczyc sie do Asrocka (mozliwosc mocowania coolerow z s.775), a pro 3 w cenie do 400zl bylo jedyna opcja. Kolejny sensowny Extreme 4 to juz okolice 500zl z wysylka-kompletnie nieoplacalna zabawa. Zreszta w nim tez jest zabezpieczenie, ktore powodowalo throtling nawet ivy bridge u niektorych uzytkownikow (za maly obieg powietrza wokol sekcji zasilania-glownie przy stosowaniu chlodzenia wodnego). Nigdzie w polskim internecie tego nie znalazlem! Bude mam dobrze chlodzona, z tylu i nad sekcja zasilania dwa 12cm wentylatory wyciagajace, z przodu jeden wciagajacy. Z ciekawosci sprawdzalem termometrem temperature radiatorow sekcji w p67 i w z77. 8fazowa sekcja p67 spokojnie daje rade podczas ostrego testowania prime95 majac ok. 70stopni, natomiast w z77 throtling byl juz w okolicach >60stopni. Masakra jakas! Wielki minus dla asrocka (i pewnie nie tylko asrocka). Watpie czy plyty na z77 nadaja sie do oc sandy bridge z uwagi na slabsze sekcje zasilania, na zagranicznym forum jesli dobrze pamietam jeden uzytkownik mial nawet problemy przy jakimkolwiek przetaktowaniu i5 3570k! Ja rozumiem, ze plyta pokroju z77 pro 3 nie pozwoli osiagnac 5Ghz ale do przyzwoitego oc na niewiele podniesionym napieciu (u mnie offset wrecz ujemny) chyba powinna sie nadawac. Niestety nadaje sie chyba tylko do prowadzenia proca na domyslnych zegarach. Moja rada...kupic jakakolwiek grafe i jechac dalej na sprawdzonym p67 pro3. Ja sie z nim przeprosilem po calym dniu walki z z77 pro3.

 

P.S. Dawno nie zagladalem do tego tematu a tu prosze, poczatek tej strony i problemy kolegi soulburner to dokladnie to o czym pisze:)

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczoraj zmieniłem sobie obudowę, grafikę i chłodzenie. Mam płytę AsRock p67 pro 3, zamontowałem chłodzenie SilentiumPC Fortis 2 dołożyłem gtx 970 i wszystko umieściłem w obudowanie M23 Brutus. Wszystko fajnie ale procesor bez podkręcania po 20min w occt pokazuje max temp 67-70 stopni wydaje mi się to bardzo dużo jak przesiadkę z box'a na fortisa. Chłodzenie przykręciłem bardzo mocno, i zastanawiam się czy możliwe ze za dużo pasty nałożyłem i stad takie temperatury, albo muszę jeszcze mocniej go dokręcić ?

 

 

Założyłem SilentiumPC fortis na i5 2500k i bez podkręcania w occt po 20min mam max temp 70C. Czy mogłem dać za dużo pasty i stad taka temperatura ?. Wydaje mi się ze już na maksa dokręciłem cały ten zestaw mocniej już się troche boje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...