Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

To na 99% zły montaż chłodzenia albo coś nie tak z samym chłodzieniem. Pasty jakbyś dał za dużo to i tak by wyszła bokiem, więc to nie problem.


Jakby było poprawnie założone to na paście do zębów powinno być dużo mniej niż 70 stopni na niekręconym 2500k. Bo gorąco nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w testach wychodzi po 70 stopni. CPU-Z core voltage pokazuje 1,2V a speed fan obroty CPU FAN na obciążeniu OCCT 1600rpm. Te 70 stopni to na rdzeniach, temperatura cpu to 54 stopnie.

Edytowane przez aBuSaJe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na boksowym chłodzeniu i niepodkręconym cpu chyba nigdy nie dobiło to 70 stopni jak testowałem na linpack. 68 to było chyba max i to w lecie. Ten Fortis to nic specjalnego ale w porównaniu do boksowego chłodzenia to powinna być różnica z 8 stopni.


Z ciekawości sprawdziłem i wyszło na diodach maksymalnie 48,49, 52, 50  na Grand Kama Cross 2  wentylator nie przekroczył 500 obr/min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folia zdjęta wiatrak dobrze ustawiony dmucha na radiator, ustawiony jest logiem do przodu. Czy na radiatorze powinienem czuć jakieś ciepło ?.

 

Otworzyłem obudowę, zdjąłem wentylator dokręciłem jeszcze trochę podstawkę i radiator. Temperatura najcieplejszego rdzenia spadła do 63 stopni a całego cpu do 45 stopni. Poruszałem trochę radiatorem na boki (leciutko obróciłem) i wydaje mi się ze radiator ślizga się troszkę po paście.

Edytowane przez aBuSaJe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślizga po paście  ? Hmm, a ile jej nałożyłeś. Proponuje cieńką warstwę nałożyć. Jak to znajdziesz sobie na YT. Masa poradników. 

 

Docisnać dobrze radiator. Radiator powinien być ciepły w dotyku (w stresie), ale nie gorący. Oznacza to że procek oddaje ciepło do radiatora, a wentylator go schładza. Jakby był całkowicie zimny przy wysokich temperaturach to znaczy, że coś nie styka. Z kolei jeśli bardzo gorący to znaczy, że wentylator ma za niskie obroty i słaby obiegapowietrza, i sobie nie radzi ze schładzaniem radiatora. Co za tym idzie również procka.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdemontowałem dzisiaj wszystko. Nałożyłem nowa warstwę pasty, teraz tak sie nie ślizgał jak go przyłożyłem, ale zaobserwowałem ze sprężyny na śrubach które dociskają belkę z radiatorem do procesora są nierówne. Może dlatego mam jakiś nierówny docisk i stąd te temperatury. Tych śrub nie mogę juz mocniej dokręcić bo skończył sie na nich gwint. Potestuje dzisiaj i dam jakies wyniki.

 

Update:

 

Takie oto mam wyniki:

 

Bez OC

temp.png

 

4,2 GHz

42ghz-temp.png

Edytowane przez aBuSaJe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, posiadam płyte główną ASRock P67 Pro3, która obsługuje socket 1155 do maks. 3 generacji, chciałbym wymienić procesor z i5-2400 na coś najmocniejszego dla tej konfiguracji, a wiem, że wyżej niż i5-3xxx / i7-3xxx nie wyjdę chciałbym poradzić się w co warto zainwestować.

 

1. Czy jest w ogóle sens wymieniać i5-2400 na coś z serii i5/i7-3xxx, czy zainwestować w nową płytę plus serię 4xxx

2. Czy wzrost wydajności będzie znaczny i opłacalny w tym wypadku

3. Czym się różni i5 i i7 i czy dla mnie (do gier) będzie miało to jakieś przełożenie

4. Nie interesuje mnie OC, nie znam sie na tym, nie chce wydać pieniędzy na dod. chłodzenie, nie znam nikogo kto by mi to miał zrobić

5. Reszta mojego sprzetu to GF GTX960, 8 GB Ram, 1333 mhz

6. Budżet chciałbym zamknąć w maks 800 zł, ale jeżeli będzie to naprawdę warte zachodu to do 1k mógłbym się zastanowić.

Edytowane przez Affliction

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj pierwszy lepszy poradnik o OC i kup 2500K jak będzie dobra cena lub 3570K. To nic trudnego, a przy twoich uwarunkowaniach sprzętowo/finansowych to jedyna słuszna droga.

 

Przed zmianą procka koniecznie aktualizacja do najnowszej wersji UEFI 3.30 (wcześniejsze maja problem z 100% użyciem CPU w Windows 10).

 

ftp://europe.asrock.com/BIOS/1155/P67%20Pro3(3.30)WIN.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej kupno I5 2500K zamiast najnowszych 4690K czy 6600K jest dobrym wyborem .

 

Procek nadal mocny , ma niezłe OC ( sporo sztuk robiło 5+ Ghz ) do tego lutowany IHS przez co ma znacznie lepsze temperatury .

 

W sumie pierwszy raz się zdarza aby procek który jest 2-3 generacje do tyłu ( i 2 zmiany procesu technologicznego ) nadal jest w stanie konkurować z najnowszymi CPU .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie było z pierwszą generacją core. Dobrze wykręcona 920-ka cz 930-ka potrafiła i5 2500K tylko grzała się przy tym niemiłosiernie i miała apetyt na prąd.

 

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceni ktoś moje ustawienia 2500K?
 
Oparłem się na tym:


 
BIOS:

9c241a438675321.jpg f6de3a438675322.jpg 88548d438675326.jpg
 
ae8964438675331.jpg
Ustawione jest 1,31V, wyświetla się 1,32V - o co chodzi?
 
SYSTEM:

328eac438675336.jpg
Jak widać jest stabilnie - IntelBurnTest chodził ponad 6h na ustawieniu Maximum.
Ale... HWMonitor wyświetla "CPU VCORE MAX 1,36V" i VID MAX 1,371V" - o co chodzi? Na którą wartość patrzeć? I którą brać pod uwagę - tą z BIOS, czy tą wyświetlaną w programach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pierwszy raz w życiu intela ;) używany i5 2300 na starej płycie M4610G, taki jak n allegro jest za 365zł. Ta płyta ma chipset Q65.
No i teraz dylemat bo nie umiem uruchomić Turbo do 3,1 MHz :)
W BIOSie jest enable dla 
Intel EIST
Intel Turbo Boost 
ale nie widziałem nigdzie funkcji 
C1E Support, na innym forum wyczytałem, że powinienem to włączyć, aby turbo się uruchamiało. 
Czytałem, też, że przy wyłączeniu dwóch rdzeni można podnieść wyżej taktowanie i jeszcze wyżej przy pojedynczym. Da się to zrobić na tej płycie i jeżeli to jakim softem?
Wybaczcie pytanie jak z przed potopu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te procesory różnią się jedynie taktowaniem , od strony pozostałych parametrów i architektury to to samo .

 

Dopiero I5 2390T i I5 2380P różnią się bardziej , pierwszy ma tylko 2 rdzenie a drugi wycięte/zablokowane iGPU .

 

Jeszcze I5 2550K nie ma iGPU , reszta procesorów I5 2xxx od strony architektury to to samo .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...