Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem używaną płytę, bez żadnej instrukcji choćby online. Podpiąłem i działa, ale z przedniego panelu udało mi się zidentyfikować tylko power.
Ma ktoś instrukcję lub wie jak to podpiąć? Pod AMD wszystko było inaczej :)
33309821153331234116.jpg
Power jest wpięty w 3 i 4 pin od prawej na dole. Gdzie podpiąć reset i resztę? 

Próbowałem na różne sposoby, ale mi nie wyszło.

Płyta od Acera Veriton M4610G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na 105 stronie manulala jest rozpiska F_Panel :)
Zdjęcie zrobiłem słabe, bo to miejsce jest zasłonięte wszystkimi możliwymi kabelkami, a nie chciałem rozpinać kompa, bo nie miałem czasu. PWR był źle wpięty na 6 - 8  zamiast na 5 - 6 i dlatego nie mogłem wyszukać reszty.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Podczas czyszczenia komputera zresetował mi się BIOS, a oczywiście jestem mózgiem i nie zapisałem sobie "ustawień". Mam teraz problem z ustabilizowaniem go.

 

Płytka MSI Z77A-G45

CEP: 2500K

RAM: A-DATA Gaming 1600CL9 1.5V

 

Wygląda to tak:

361ri59asubv68pzg.jpg?size_id=5

 

Timingi 10-11-10-28-1T

 

Co mnie wkurza, to pod obciążeniem napięcie procesora (wg HWMonitor) spada do 1,19V z 1,25V, które teoretycznie powinno wystarczyć do 4,1GHz. Poza tym szyna która ma przecież te 100Mhz pod obciążeniem spada do 98-97MHz. Pamięci z tego co pamiętam działały z takimi timingami bez problemu na 1,55V (profilaktycznie dałem na 1,65V). Ustawiłem to z palca wg te co pamiętałem i sypie się w OCCT i BF4.

 

Druga kwestia, czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć, czy na tej płycie można ustawić oszczędzanie energii? Tzn po włączeniu EIST i C1E utrzymuje on tylko 2 stany: 1600MHz i MAX, bez pośrednich. Nie wiem od czego to zależy ale podobno ta płyta jest zdupiona pod tym kątem.

 

Dzięki za choćby próbę pomocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak włożę 2 kości to mi pc nie chodzi stabilnie. Wszystkie sloty i kolejności robiłem z ramem przemieniałem prawo lewo niebieskie sloty i białe. A to się zaczęło jak 970 gtx podłączyłem. Ale 970 jest ok na 1 kości ramu. Occt 3dmarku i gry chodzą bez zarzutu. I obydwie kości ram sprawdzane były w programie memtest z botowanej cd i 40 min testowali nie było error. Płyta szaleje czy co? Zasilacz corsair 650w. Ram DDR 3 corsair. 

http://allegro.pl/plyty-glowne-socket-1155-core-i3-i5-i7-98433?buyNew=1&order=pd&a_mask%5B22189%5D%5B1024%5D=1024&a_mask%5B9021%5D%5B512%5D=512&price_to=399&price_from=200

Edytowane przez Klaus
Nie formatuj textu bez wyraźnej potrzeby!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czego tu zacząć.  Wszystko fajnie chodziło od 2012 roku. Aż do wczoraj. Odpalam PC a tu restart chodzi pc 10 sek i znowu włącza się i restart. Kombinowałem dmuchałem przekładałem. 1 kość włożyłem ram i odpala pc normalnie.  Albo slot ramu na płycie głównej coś się psują. Bo ramy sprawne są jak działają z osobna, testowane w memtest. Kości nie chcą chodzić razem czy to w niebieskich slotach czy białych razem. Z osobna chodzą nie zależnie w jakim slocie jest ram. Jakieś pomysły?

 

Styki pamieć gpu przemyte spirytusem też nic nie pomogło nowy bios wgrany też kicha.

 

Nawet biosa nie widzę przy 2 kosciach wsadzonych. Nic nie widać bo na LCD brak sygnału jest napisane. 

 

Instalowanie nowego Windowsa nic nie da bo to jest wszystko przed załadowaniem systemu.

Edytowane przez Klaus
Nie formatuj textu bez wyraźnej potrzeby!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak włożę 2 kości to mi pc nie chodzi stabilnie. Wszystkie sloty i kolejności robiłem z ramem przemieniałem prawo lewo niebieskie sloty i białe. A to się zaczęło jak 970 gtx podłączyłem. Ale 970 jest ok na 1 kości ramu. Occt 3dmarku i gry chodzą bez zarzutu. I obydwie kości ram sprawdzane były w programie memtest z botowanej cd i 40 min testowali nie było error. Płyta szaleje czy co? Zasilacz corsair 650w. Ram DDR 3 corsair. 

http://allegro.pl/plyty-glowne-socket-1155-core-i3-i5-i7-98433?buyNew=1&order=pd&a_mask%5B22189%5D%5B1024%5D=1024&a_mask%5B9021%5D%5B512%5D=512&price_to=399&price_from=200

Pamiętam z dawnych lat że u mnie pamięć RAM corsair też nie lubiła się z prockiem 2500K i płytą asusa. później zmieniłem na Kingston i chodzi ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mili, zachciało mi się zmiany tego co w sygnaturce i włosy wyrywam z głowy teraz :D Kupiłem sobie i5-3570K wraz z GPU chłodzone KITem WC od EK.

Wszędzie czytam, że ustawiają ludziska offest (często minusowy) a bawią się vCorem dla trybu turbo. Czy znacie twór Asusa P8Z77-V-LX2 i możecie pomóc w wykryciu czy w ogóle taka opcja istnieje? Bios najnowszy. Sama zabawa z offsetem na +0,160 (co daje jakies 1.27V) daje spokojne 4400. Ale zbootowałem go i na 4.7GHz tylko że OCCT się wykrzacza. I nawet sztywne 1.3V nie pomogło. Jeszcze nie przestawiałem opcji odnośnie częstotliwości, zarządzania prądem i jakichś innych cudów na "extreme". (power limity na maxa zrobione).

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba też się na skalpa zdecyduje. 75*C w Intel Burn na 3 rdzeniach i jednocześnie 60/65*C na core0. Różnica ogromna pomiędzy rdzeniami co? A odkręcałem i przykręcałem ponownie blok chyba ze 3 razy już, poprawiłem backplate i jest to samo. Wszystko na czapę wskazuje. No chyba że ja źle myślę. Może komuś się zechce na screena z temp zerknąć?

 

post-120684-0-47609600-1463043666_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia czujników i skalp tutaj raczej nie pomoże. Skalpowałem kilka ivy bridge i nigdy różnice między jajkami nie wyrównywały się, zazwyczaj jedno jajko miało 8-11stopni więcej od reszty.

 

Sam skalp ma sens jak wrzucisz pod czapkę clp, będziesz mógł więcej ukręcić lub pracować pasywnie na wysokim taktowaniu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pigułkę info, pomocna. Przemyślę skalo bo same temp. chciałbym też zbić, du*y nie urywają możliwości OC mojej sztuki. Intel burn test nie wywala nic, nawet cichych hardware errors a Dying Light zabija proca w 5minut :D Więc muszę jednak z napięciem jeszcze trochę poszaleć.

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy polerowanie Core i7-2600K ES (wersja inżynieryjna) który robi gwarantowane 4.6 GHz przy 1.42V coś mi da w kwesti jeszcze większego OC jak i niższych temperatur? Bawić się w to?

 

Skalpowanie procesora odpada bo nie robiłem tego nigdy. Spróbuje to w swoim czasie, ale jeszcze nie teraz.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dość mocno krzywą czapą to szlif pomoże w kwestii temp, co do skalpowania to nawet przy lucie po zapodaniu clp temp spadnie ~10stopni. Ale po pierwsze jest więcej zabawy przy lutowanym cpu by zdjąć czapkę, a po drugie zysk na oc 32nm cpu z niższej temp raczej będzie znikomy. Ale jeżeli zamierzasz mu aplikować wysokie napięcie powyżej 1.5v to taki zabiegi mają sens w innym wypadku szkoda na to czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak go ustawiłem bo tak został zakupiony. Możliwe że przy tym 1.42v robi 4.8 GHz lub więcej albo do 4.6 nie potrzeba tego 1.42v tylko np. poniżej 1.4v. Musiałbym się pobawić dokładnie w OC i to sprawdzić. To wersja inżynieryjna z obniżonym taktowaniem bazowym do 3.1 GHz, więc raczej słabe OC w takich sztukach było rzadkością. Wydałem na niego na czysto 210 złotych więc i tak jestem na tym interesie do przodu nawet jak to średnia w OC sztuka :). Inna sprawa to czy moje chłodzenie Thermaltake Contac 29 BP (black mod) da radę z temperaturami przy zegarach rzędu 4.6-4.8 GHz przy 1.44v+. Zrobię pierw 'lapping' (szlifowanie na lustro) procka aby zbić te parę/naście stopni, a jak efekty i tak będą marne, to trzeba będzie zakupić z drugiej reki coś wydajniejszego i cichego przy obciążeniu.

 

Cep ma takie dokładne oznaczenie na czapie: 

https://zapodaj.net/d570f55273a2d.jpg.html

 

Kiedyś miałem i7-2700K ES (wersja inżynieryjna), który robił stabilne 5 GHz przy 1.44v a SuperPI - próbkę 1 MB robił przy 5.2 GHz.

 

https://zapodaj.net/3a4382e63a98a.png.html

https://zapodaj.net/10f28b5675460.png.html

https://zapodaj.net/6fe5648446681.png.html

 

Na zagranicznym forum swego czasu jakiś koleś na i7-2600K ES też z batchem Q12X zrobił stabilne 5 GHz przy 1.42v, lub 4.8 GHz przy 1.32v

 

http://adrenaline.uol.com.br/forum/threads/cpu-i7-2600k-lga1155-q12x-es-3945a942.347244/

 

Jak masz dość mocno krzywą czapą to szlif pomoże w kwestii temp, co do skalpowania to nawet przy lucie po zapodaniu clp temp spadnie ~10stopni. Ale po pierwsze jest więcej zabawy przy lutowanym cpu by zdjąć czapkę, a po drugie zysk na oc 32nm cpu z niższej temp raczej będzie znikomy. Ale jeżeli zamierzasz mu aplikować wysokie napięcie powyżej 1.5v to taki zabiegi mają sens w innym wypadku szkoda na to czasu.

 

Tego 1.5v mu nie chce dać. Bo to już sporo (a pobór energii po OC też chce ustabilizować na jakimś przyzwoitym poziomie). Góra to 1.45v przy 4.8 Ghz. A najlepiej to okolice 4.8/5 GHz przy 1.42-1.44v.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swoim chłodzeniem sobie nie poszalejesz.

P.S. Chcesz zobaczyć fajną walidację? To łap: http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2726421

 

To co kupić aby temperatury przy minimum 4.6 GHz+ (4.8+ jak się da) nie przysparzały mi problemu? Chłodzenie używane tak do 150 (lub do 200 złotych maks jak byłoby naprawdę warto) złotych maks. Sprzedam swoje go Thermaltake 29 BP i kupię inne. Proste. Dobre chłodzenie zawsze się przyda w przyszłości.

 

Choć swego czasu (w 2011) moje chłodzenie zbierało niezwykle dobre noty http://pclab.pl/art44739-49.html Mówisz jednak że nie podoła takiemu planowanemu przeze mnie OC tego i7-2600k?

 

1 volt do 5 GHz? gdzie takie cuda...?

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...