Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem - albo ja coś źle robię w biosie albo nie wiem.

 

Procek jest ustawiony w biosie na 4.6 1.42v. Bios to widzi. System też widzi po pierwszym uruchomieniu CPU-Z. ale gdy odpalam linXa to  taktowanie spada do bazowego 3.1 GHz. Czyżby za taki stan rzeczy odpowiadały stany oszczędzania energii w Biosie? Proc jest przetaktowany ale w systemie tego nie widać

 

taktowanie 4.6 GHz:

0w01cac13aeu_t.jpg

 

taktowanie 3.1 GHz podczas obciążenia LinXem:

koca503na87m_t.jpg

 

ustawienia UEFI po OC:

rrjwcstnvqc9_t.jpg

 

os04mq28y2yw_t.jpg

 

55ea3orlqg6k_t.jpg

 

trb9woj41xdo_t.jpg

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limit mocy tylko na tych screenach nie widać tych ustawień.

Gdzieś je miałem w uefi do ustawienia. Przy i5-2400 już je ustawiałem. Wracam do biosu.

 

@@@

 

Dziwne ale nie mam w uefi żadnych ustawień limitów mocy a na i5-2400 miałem

 

Ustawiłem sobie OC Genie aby płyta sama dobrała wartości. Ustawiła sobie 4.2 GHz przy 1.336v ale też [gluteus maximus] bo po minucie CPU-Z pokazuje taktowanie bazowe 3.1 GHz.

 

Teraz pytanie - to płyta czy procesor?

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wogóle sytuacja jest o tyle dziwna, że nie działają tu nawet tryby turbo. Ustawiełm sobie aby to sprawdzić ale jest [gluteus maximus]. Niby jest mnożnik x34 (z bazowego x31 i bez zmiany napięć vcore) + tryby turbo (tu mam limity mocy) a jest [gluteus maximus]. CPU-Z pokazuje stałe 3.1 GHz.

 

017vqnrhld9h_t.jpg

 

g3w7uxoqquts_t.jpg

 

cbbsusvtff6s_t.jpg

 

Co Ty na to?

Wgranie jakiegoś starszego Biosu tu pomoże?

 


Bambol w biosie, spróbuj wyczyścić ustawienia biosu może jak wejdą def ustawienia to wrócą ustawienia limitu mocy w biosie.

 

Robiłem raz restart biosu bo mi nie przyjął i ustawień po OC. Ale jak widać nic to nie daje ;) może zmiana biosu by pomogła.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie dziś myk z jakimś biosem bo mam w robocie nocke to się bawić teraz aż tyle już nie będe ale jutro od południa powalcze znów na poważnie bo aż dziwne że odblokowany procesor i jeszcze ES się nie chce kręcić :)

 

A jak nie pomoże wyjęcie baterii i zabawy z biosami to co? zmiana płyty zostaje chyba już tylko wtedy.

 

który bios spróbowac pierw?

https://pl.msi.com/Motherboard/support/Z77AGD65.html#down-bios

 

tylko jest problem - jak wgrać wcześniejszy bios na płycie msi? bo msi update mi na to nie pozwala.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Forum HQ USB flashing tool

 

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=116721.0

 

Sporo tego, jutro ogarnę. A tak w skrócie mógłby ktoś to opisać?

 

I niech ktoś jasno odpowie co tu nie gra. Procek odblokowany, do tego ES. Teoretycznie się podkręca bardzo fajnie ale po jakiejś minucie/dwóch w systemie wraca do swojego bazowego zegara... Pierwszy raz takie coś widzę.

 

Poprzedni właściciel pisał mi że u niego wszystko normalnie chodziło po OC - stabilne 4.6 przy 1.4v mw. Także ja jak bym miał wybierać, to obstawiam płytę u siebie.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś postępy. Jestem teraz na biosie 10.7 Ustawiłem wszystko po swojemu w UEFI według porad kumpla (TomCug) i jak narazie jest ok. Wcześniej jednak, na biosie 10.11, zegar 4 GHz był utrzymywany maksymalnie góra 5 minut  (w LinXie) i zaś zbijał do 3.1 GHz.

 

Teraz mam starszy bios 10.7 (przestawiłem na płycie dual bios na ten), zegar po OC -  4.2 GHz 1.385v i testuje czy nie stanie się to samo co wyżej. Ogólnie dziwna sprawa z tym prockiem w kwestii OC...

 

 99l15ebk21vr_t.jpg

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzialem sie za OC mojego 2500k, zeby zyskac pare klatek glownie pod MP. Narazie jade na stalym napieciu, potem moze ustawie offset. Zrobilem 4.5ghz na 1.37v, padaka mi sie trafila,czy nie jest tak zle? Wiecej mysle poki co nie ma sensu, moze zejde nawet z napieciem i ustawie 4.4ghz.  Mam do was pytanie? Najpierw przesmarowalem proca AS5 i tempy wydaly mi sie za duze, pomyslalem ze moze cos zle zamontowalem, docisnalem, rozkrecilem wszystko, dalem Arctic Ceramique i w sumie roznicy duzej nie ma. Proc chlodzony zalman flex + arctic f12. Tempy w idle 32-34C, w grach proc nie ma wiecej niz 63C, ale w OCCT potrafi dojsc do 80C. Dlatego wymienialem paste. To normalne, ze tak wygrzewa proca? Myslalem ze w grach bedzie to samo, a sa tempy 20C nizsze.

 

Chociaz to jest bardzo dziwne, w sumie nie wiem czy radiator dobrze odprowadza cieplo, bo jak go dotykam tak przy 80C proca, wcale nie jest goracy. Dodanie drugiego arctica o ile jeszcze moze obnizyc tempy? Moze jednak cos zle montuje, zle nakladam paste, cos nie laczy, nie styka?

Edytowane przez Krydor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w grach proc nie ma wiecej niz 63C, ale w OCCT potrafi dojsc do 80C. Dlatego wymienialem paste. To normalne, ze tak wygrzewa proca? Myslalem ze w grach bedzie to samo, a sa tempy 20C nizsze.

To akurat normalne, że we wszelakich benchmarkach (szczególnie OCCT) będziesz miał wyraźnie wyższe temperatury niż w grach.

Uogólniając można napisać, że drugi wentylator specjalnie temperatur Ci nie poprawi. Patrząc po wszelakich testach itd, to raczej spadną pod obciążeniem o jakieś 5*C i tyle. Za to zrobi się głośniej. Raczej niespecjalnie polecam. Generalnie większy sens jest już odłożyć nawet te 5zł na inny system chłodzenia (jeśli obecny by nie dawał rady), niż dokładać kolejny wentylator.

Co do jakości montażu jak i tego jakie temperatury powinien mieć 2500k, to nie będę się wypowiadał, bo specjalnie się w nim nie orientuję. Nie wydaje mi się jednak, abyś miał się czym martwić. Jakoś specjalnie niepokojące nie są. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest w praktyce dopuszczalne napiecie dla i5 2500k? Widzialem w sygnaturach ze kompy chodza powyzej 1.4v, nawet sporo sygnatur miedzy 1.4v a 1.5v. U mnie i5 2500k idzie 4.5ghz na 1.37v, 4.7ghz robi na 1.43. Kiedys sie pobawie i zobacze ile potrzeba do magicznej granicy 5.0ghz. Tempy w grach ok, na stronach intela pisze max tempy 72, tej granicy nie przekraczam nawet w katorzniczych dla prockow grach np Bf4. Ciekawe co bedzie na Bf1. Jednak tempy wyraznie wzrosly po podbiciu napiecia na ramie do 1.65 z 1.5v. I tej granicy juz napewno nie rusze bo to jest juz maks dla ramu i i5 2500k. Tylko ciekawe jakie beda tempy jesli wykrece 5.0 ghz. Mysle ze bede sie trzymal granicy nie wiecej jak 85C, chociaz sa i tacy co graja na 95C, ale to tylko obciazenie proca na czas gry.

 

Lepiej 1.45v-1.5v nie przekraczac? Bo widzialem ze sa i tacy, ktorzy dzialaja na takich konfigach :) Niby Intel dopuszcza napiecie 1.5v, ale tez pisze  ze lepiej 1.4v nie przekraczac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest sens wymienić i7-2600K, który lazi na 4,5GHz bez podnoszenia napięcia i potrafi zrobić 5GHz z podniesionym na coś nowego i7-7700K? To, że w grach na 970GTX mam ponad 60kl/sek to wiem ale interesuje mnie normalne użytkowanie kompa, czyli winda, soft biurowy, filmy.

Edytowane przez narciarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie koledzy, mam problem. Procesor od kilku dni nie może się ogarnąć i stabilnie działać.
2500k + Asrock P67 Pro3 bios 3.25 + 8GB RipjawsX 2133MHz ram, RX480 po OC 1450/2250MHz. Wcześniej chodził na HD7970 też po OC...
Wcześniej około 1,34v robił na 4,5GHz, teraz nawet po dobiciu go 1,42v nie chce działać dobrze i w OCCT sypie error on core xx.
Co powinienem zrobić? Ustawienia mi praktycznie podeszły od jednego kolesia, ale po 15 minutach jednak wywaliło błąd...
Jakieś pomysły? Co prawda w grach raczej problemu z tym nie ma, ale no nie jest stabilny w OCCT i BurnTest :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustalilem OC swojego i7 2600k na 4.5ghz 1.38v, jednak nie chce stalego napiecia. Ustawilem offset, i nie zbija mi taktow w idle, caly czas jest 4.5ghz. Jakis tydzien temu dzialajac na offsecie schodzil do 1.6 w idle. Wszystkie funkcje oszczedzania energii wlaczone. O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens wymienić i5 3470 (@ 4GHz) na i5 3570k?  Cel: "wsparcie" dla RX 480 (planowany zakup). Wiem, że ma wieksze możliwości  i5- 3570k,  można go dostać za 550-600zł. A 3470 chodzą po 400zł.  Na wymianie wielkich pieniędzy się nie straci natomiast myślę, że na i5 3470 będzie trudno znaleźć kupca - stąd pytanie o sens zabawy w wymianę. 

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2600K jeszcze tak.  Ale 3570K idą wysoko bo ok 550-600 zł. A nie wiadomo jak z OC właśnie.  A 2600K idzie dorwać za 650 zł i masz dodatkowe 4 wątki. Zawsze to coś w razie słabszego OC.  

 

Te procki 2500K/2600K są wciąż wydajne. Ostatnio Caleb zrobił re-test tych procesorów i udowodnił tym sposobem, że wciąż są na topie. 

Edytowane przez Devil
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem ten test. W tabelach jest też ujęty 3570k.   Wymienić może i wymieniłbym ale pod wielkim znakiem zapytania stoi sprzedaż 3470-wątpię by ewentualny kupiec się znalazł skoro właśnie np. 2500k są w podobnych cenach. A nie chciałbym mieć kolejnego rekwizytu w szafce :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana na 2500K / 3570K ( ze wskazaniem na tego pierwszego ) tylko pod warunkiem że będziesz miał gwarancję na dobre OC , 2500K potrafiły robić po 5+ Ghz a do tego się tak nie grzeją jak nowsze z glutem pod IHS-em . 

 

Alternatywa to I7 2600K , nawet jak OC nie będzie za dobre to zostaje jeszcze HT .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...