Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad inwestycją w tani RAM 16 GB. Jak widać ceny są bardzo kuszące i za niecałe 800 zł da radę wyrwać jakieś Goodramy czy Kingstony. Od razu mówię, że taka ilość pamięci jest mi potrzebna. Do tego 2500K, dobre mobo, LC i można kręcić. Na nowej platformie Intela, częstotliwość taktowania pamięci RAM chyba nie jest tak istotna. OC pamięci jest tutaj raczej zbędne, dlatego moim zdaniem, nie opłaca się kupować wysoko taktowanych modułów. Już lepiej polecić w dół z timingami. Czy mam rację?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Co do pamieci faktycznie, pojawiają się w końcu moduły 4 GiB, wiec zestawy 8 czy 16 GiB będą w sensownych cenach.

 

A taktowanie przekłada sie na wydajność w podobnym stopniu co timingi. Jak sie kiedyś bawiłem na i5-750 to miałem lepsze wyniki na 1600 CL8 niż 1440 CL7 (choć BCLK i Uncore było wyższe w pierwszym przypadku). Oczywiście różnica była tylko w benchmarkach typu EVEREST, SuperPI itd. Zero różnicy w normalnych zastosowaniach. Lepiej kupić więcej wolnieszej pamięci, zwłaszcza jak sie to wykorzysta.

 

Zestawy 2x2 też widze w śmiesznie niskich cenach (choć nie tak jak kiedyś DDR2-800, za które dałem 125 zł). Pewnie też są na nowych pojemniejszych kostkach, których połowa mniej w każdym module.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harry a Ty zmieniasz paltformę na SB? Ja osobiście trochę się wacham i nie wiem czy warto sprzedawać i7 920. Tym bardziej D0. Z drugiej strony to jednak stara-nowa platforma, którą odświeżą dopiero procesory za spore pieniądze. Mam tu na myśli przede wszystki i7 980 XE.

Edytowane przez firespace760

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Zmieniać nie zmienię, bo po to niedawno złożyłem HTPC żeby w nim nic nie ruszać.

 

 

Ale jeśli bym miał składać kompa do gier, to właśnie na 1155, jednak wydaje sie to mało prawdopodobne, bo musiałbym wydać przynajmniej 3k, co mija sie z celem patrząc na to co oferują gry na PC.

 

Na twoim miejscu chyba też bym nie zmieniał. Masz proca na 4 GHz, pewnie 4.5 będzie do osiągnięcia na 1155, może więcej z WC, tylko czy tak dużo to da to nie wiem. Inna sprawa że jakoś bardzo dużo chyba byś nie musiał dopłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłem X'a z racji tego, że po prostu uważam, iż konsole są lepsze do gie niż PC'ty. Fakt, sprzętowo są sporo za PC'tami, jednak każda z nich ma jednolity standard, architekturę i podzespoły. Dzięki czemu programiści lepiej wykorzystują moc jaką im dano do dyspozycji. Wyciskają siódme poty z konsol, uzyskując coraz lepsze efekty. Zapewne dlatego nie doczekaliśmy się jeszcze kolejnej ich generacji. Kiedyś, byłem sam zwolennikiem PC'tów i nie brałem pod uwagę zmiany. Teraz zauważam trochę inny trend. Komputery, wykorzystywane są już rzadziej do grania. Dzięki prostszym i szerzej dostępnych środowiskom programistycznym, programom graficznym, czy edytor wideo, coraz więcej ludzi interesuje się tym, do czego tak naprawdę został stworzony komputer. Fakt, można robić dobre gry na PC, ale po co, skoro lepiej zrobić to na konsolach. Można wykorzystać silnik z poprzedniej produkcji, dodatkowo go usprawniając. Po co robić coś, co było już stworzone. Lepiej to wykorzystać i poprawić. Za każdym razem znajdzie się coś do "załatania". Nie piszę tego dlatego, że przesiadłem się na X'a. Uważam, że konsole wprowadzają swoistą jednolitość, dzięki czemu po prostu gry na nie łatwiej stworzyć i są po prostu lepsze.

 

Szukam raczej platformy do pracy, przeglądania internetu, Gimpa, Blendera czy VS. Właśnie boję się, że platforma SB będzie za bardzo "multimedialna"... Osobiście bardzo lubiłem bawić się w ręczną zmianą wszystkich ustawień OC. Zmiana częstotliwości szyny, mnożnika, czy napięć. Teraz to będzie moim zdaniem zbyt "proste". Oby blaszaki nie popadły w taką samą jednolitość jak konsole. Przecież tak bardzo się od nich różnią pod tym względem. Wyobraźmy sobie, że wszystkie 2500K będą latać na poziomie 4.8 GHz. Będzie to po prostu nudne.

 

Co sądzicie w tej kwestii?

Edytowane przez firespace760
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz fajnie , że programiście wyciskają ostatnie poty ze sprzętu tylko co z tego jeśli efekt końcowy dzięki temu dzięki temu wygląda jak gra na pieca sprzed 3 lat zamiast sprzed 4.

3 tryliardy godzin spędzonych na optymalizacji nie spowodują nagle , że 7900gt uzyska wydajność radeon 5870.

 

Mi się zmiana OC podoba zamiast spędzać tydzień gmerając w 30 parametrach do oc Phenoma II ustawisz trzy rzeczy i będziesz miał efekt po kilku godzinach. Podkręcanie jako sztuka dla sztuki mnie nie interesuje - interesuje mnie efekt końcowy czyli wydajność.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

firespace760 zapakuj 16GB będziesz zadwolony :)

 

tak jak pisał Harry - różnica pomiedzy "wolnymi" ramam a szybkimi widoczna głównie w benchmarkach - na codzień do pracy wiecej zyskasz majac 16GB 1333 CL9 niż 4-8GB 1600CL7/2000CL9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaos`theory

jak 2500k ma mieć mnożnik tylko do 47x to lipa - co to za zabawa w o/c będzie :-|

 

Większość będzie miała dość, bo większość ma AC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludovic

Rozumiem, że na 1155 nie będzie żadnych 6 czy 8 rdzeniowych CPU? Czyli by w przyszłości wsadzić 8core trzeba będzie zmieniać platformę? Już mam dosyć intela, czekam na Bulldozera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludovic

Ale zawsze 2x lepiej zmienić platformę gdzie są tańsze płyty i tańsze procesory niż raz a porządnie zainwestować w intela. Przynajmniej takie moje zdanie.

 

Polityka intela mi nie odpowiada. Dwie różne podstawki, ceny płyt, blokowanie OC.

Edytowane przez Ludovic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość będzie miała dość, bo większość ma AC.

 

a co mnie obchodzi większość- to forum nazywało się kiedyś tweak ;)

 

Większosć niech idzie na forum onetu czy innej pani domu ;P

 

Po Bulldozer nie spodziewałbym się za wiele. Przesuwana premiera świadczy, że z wydajnością nie jest tak jak by chcieli. IMO max co osiągną to poziom obecnych i5/i7 na s.1156. O walce z SB mogą zapomnieć.

 

prawda jest taka, że amd musiało by zaprojektować jakieś rewolucyjne procki,żby dogonić intela. Do tego potrzeba jednak dziesiątków mld $, a amd od lat nie ma tej kasy.

Wszelkie Phenomy to ciągle łatanie athlona 64 i buldozer tego nie zmieni- mogą dodać 25 rdzeni i 10 gb cachu, ale co z tego jak te rdzenie są za mało wydajne ?

Edytowane przez 99tomcat
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD ma pecha.

W idealnym świecie ich strategia mnożenia kolejnych rdzeni byłaby świetnym pomysłem i pewnie dla grafików czy serwerowni te procki będą dobre, ale do zostosowań domowych ciągle liczy się wydajność tych 2-3-4 rdzeni.

Zresztą dlatego bardzo rozczarowuje mnie brak 2 rdzeniowego Sandy z odblokowanym mnożnikiem. Po przygodzie z 6 rdzeniami AMD z chęcią spróbował bym 2x 4,5-5,0 Ghz Sandy Bridge a tu kicha.

 

Hmm co byście zrobili na moim miejscu bo zastanawiam się nad trzema opcjami:

Sprzedać X6 i mobo póki AM3+ nie wyszło i teraz brać po taniości P55 i jakiegoś i5 750, czy może dołożyć 200-300 zeta do interesu i zakupić SB ?

Spróbować skombinować gdzieś X6 z 95W TDP licząc na 4-4,2 Ghz i na nim spokojnie przeczekać do końca roku by zobaczyć co pokaże bulldozer i socket 2011?

 

PS. Kolega ludovic chyba nie doczytał , że procesory AMD będą sprzedawane na dwóch podstawkach jedna dla Llano ze wbudowaną grafiką w procesor , druga dla high endowych bulldozerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak bedzie wygladala sprawa z plytami glownymi sandy bridge? Do tej pory najwiecej bylo trzeba dac za sprzet ktory umozliwia wieksze oc... skoro tam wszystko bedzie sie krecilo w okolice 4.7 ghz to nie widze sensu przeplacania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD ma pecha.

W idealnym świecie ich strategia mnożenia kolejnych rdzeni byłaby świetnym pomysłem i pewnie dla grafików czy serwerowni te procki będą dobre, ale do zostosowań domowych ciągle liczy się wydajność tych 2-3-4 rdzeni.

Zresztą dlatego bardzo rozczarowuje mnie brak 2 rdzeniowego Sandy z odblokowanym mnożnikiem. Po przygodzie z 6 rdzeniami AMD z chęcią spróbował bym 2x 4,5-5,0 Ghz Sandy Bridge a tu kicha.

 

Hmm co byście zrobili na moim miejscu bo zastanawiam się nad trzema opcjami:

Sprzedać X6 i mobo póki AM3+ nie wyszło i teraz brać po taniości P55 i jakiegoś i5 750, czy może dołożyć 200-300 zeta do interesu i zakupić SB ?

Spróbować skombinować gdzieś X6 z 95W TDP licząc na 4-4,2 Ghz i na nim spokojnie przeczekać do końca roku by zobaczyć co pokaże bulldozer i socket 2011?

 

PS. Kolega ludovic chyba nie doczytał , że procesory AMD będą sprzedawane na dwóch podstawkach jedna dla Llano ze wbudowaną grafiką w procesor , druga dla high endowych bulldozerów.

 

Po taniości kupić s1366- czasem naprawdę okazyjnie trafia się., albo czekać na sandy ;)

Tutaj niestety podatek od nowości i procki, a zwłaszcza mobo będą przedrożone na starcie o ładnych parę stówek...

 

 

w s1156 raczej nie idź, bo intel go sztucznie szynko uśmierci. No chyba że trafi się mega okazja ;)

 

A jak bedzie wygladala sprawa z plytami glownymi sandy bridge? Do tej pory najwiecej bylo trzeba dac za sprzet ktory umozliwia wieksze oc... skoro tam wszystko bedzie sie krecilo w okolice 4.7 ghz to nie widze sensu przeplacania...

 

realnie patrząc ile osób ma i5 czy i7 na codzień puszczone na więcej niż 4-4.2 ghz?

tyle można zrobić na prawie każdej budżetowej mobo, tak więc nei wiem o czym piszesz ;)

 

Dfi na p55 chodziły po 300zeta a sa tańsze mobasy :wink:

 

s.1156 będzie ekonomicznie rzecz biorąc najbardziej uzasadnioną platformą. Wydajność i OC na bardzo dobrym poziomie.

Do SB będzie trzeba najbiedniej dopłacić 300zł. Oby 2500K znacząco nie przekroczył 900zł.

 

Docelowo to ma być cena i5 760+ kilka $ za wersję k.

Na starcie jednak fakt ceny mogą być lekko chore :-|

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

realnie patrząc ile osób ma i5 czy i7 na codzień puszczone na więcej niż 4-4.2 ghz?

tyle można zrobić na prawie każdej budżetowej mobo, tak więc nei wiem o czym piszesz ;)

 

Dfi na p55 chodziły po 300zeta a sa tańsze mobasy  :wink:

 

patrzac po sigach to na dobrych plytach maja jednak wiecej :P  Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac po sigach to na dobrych plytach maja jednak wiecej :P 

 

phi zalezy czy dają mx o/c. Na asrocku też 3dmarki liczę na 4.25-4.3 ghz ;)

 

 

Bez dobrej sztuki procka i tak nie zrobi się na codzień wiele więcej niż 4 ghz ;)

 

 

Kumpel przerabiał już kilka płyt za 1k i więcej oraz 3 procki i tak naprawdę an co dzień lata mu to jak u mnie ;)

 

 

Oczywiście nie twierdzę że nieco więcej na dobrej mobo się nei wyciśnie al właśnie tylko trochę ;)

 

 

Wracając do sandy to na razie najbardziej podobają mi się gigabyte.

Rozsądnym zakupem wydają się zwłaszcza ud4 i ud3p ;)

 

Poza sli i inaczej umiejscowionymi sata za bardzo nie różnią się.

 

Szkoda zę poza ud7 chyba inne modele nie maja wyświetlacza ale mówi się trudno ;)

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sandy to na razie najbardziej podobają mi się gigabyte.

 

Mnie gigabyte wreszcie nie odstraszył kolorem bo do tej pory jakoś nie mogłem patrzeć na te ich niebieskie mobasy :-P

 

A co do 300 zł i DFI T3eH9 to sam za tyle ją wyrwałem i nie narzekam pamiątki jak na razie mnie blokują ale płytka ogólnie daje radę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaos`theory

phi zalezy czy dają mx o/c. Na asrocku też 3dmarki liczę na 4.25-4.3 ghz ;)

 

Ja tam "liczę" teraflopsy w linxie na 4,5 GHz ;)

 

Bez dobrej sztuki procka i tak nie zrobi się na codzień wiele więcej niż 4 ghz ;)

 

A to prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...