Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

No bez przesady z tym linkiem. Na razie to są nawet problemy ze stabilnością ze względu na biosy, więc takie oc dla babci to nie będzie łatwe. Chyba że mamy na myśli zmianę mnożnika o 4 oczka wyżej i troszkę vcpu i na tym koniec. Wtedy to nawet pra babcia zrobi oc. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady z tym linkiem. Na razie to są nawet problemy ze stabilnością ze względu na biosy, więc takie oc dla babci to nie będzie łatwe.

 

Jak nie miałeś sprzętu w rękach to nie pisz głupot.

Ja miałem 2 asusy i problemy były na wczesnych biosach. (bez obsługi Internal PLL Overvoltage)

Od ponad miesiąca jest już OK.

 

Zmieniasz napięcie, mnożnik CPU i działa.

Na mojej sztuce do 5,5GHz nie trzeba zmieniać nic więcej.

 

EDIT:

Wstawię fotki z BIOS moich ustawień, ale i tak lepiej na tym wyjdziecie jak spróbujecie wg. instrukcji 2 strony wstecz. 30 min roboty i macie wszystko ustawione.

Edytowane przez klami85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie bez rewelacji 4.4ghz na 1.275v szału nie ma ale dobre i to, cozywiście pewnie robi więcej ale mnie zalezy na niskich temperaturach na pasywnym hr-02

 

 

nnn2007 ja skorzystałem z rad kolegi stronę wcześniej ale od siebie polecam ten

P67 Sandy Bridge Overclocking Guide For Beginners i ten

Sandy bridge OC Guide - XtremeSystems Forums poradnik

 

Dźięki ptys.

U mnie na Deluxie 2600K@4.7GHz przy VCore 1.28min - 1.33max wg HW Monitor, CPU-Z 1.56.3 podaje najczęściej 1.288V.

 

P.S. Czym chłodzicie podczas mocnego O/C (tzn. powyżej 51x) ?

Moja Noctua DH-N14 + IC Diamond wymiękają bo przy 1.54VCore robi się ponad 90 stopni...

Edytowane przez nnn2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra babcie :) mozecie mi wyjasnic jak mozna obliczyc offset z wlaczonym load line calibration? Dla przykladu... ile powinien wynosic offset z load line calibration na extreme (100%) zeby uzyskac 1.38v, a ile zeby bylo 1.42 :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na P8P67 pro mialem problem z odpaleniem platformy.

Po kilku clearach, zostawieniu tylko jednej kosci udalo sie odpalic kompa (oczywiscie BIOS wiadomo, ze byl mega stary wiec odrazu wgralem 1053 ver, ustawilem all recznie i WOW - to dziala!)

Wielu z Was sie poddaje odrazu i klnie... Spokojnie, trzeba czasami troche porzezbic ale rzezbienie nie idzie na marne...

 

@kknD

to zalezy.. na takim Asusie np. od wersji biosu bo kazdy podaje V inaczej jesli chodzi o loadline calibration ;)

hehe sam sobie mozesz wyliczyc patrzac po V w programach ;)

Ide troche pod azotem porzezbie

pzdr

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbym mogl wyliczyc to bym nie pytal ;) troche sie bawilem i nawet nie moglem wcelowac w okolice 1.4, a male zmiany dawaly duze wahania napiecia (bios 1204)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie miałeś sprzętu w rękach to nie pisz głupot.

Ja miałem 2 asusy i problemy były na wczesnych biosach. (bez obsługi Internal PLL Overvoltage)

Od ponad miesiąca jest już OK.

 

Opieram się na wątkach o płytach, gdzie ludzie opisują różnorakie problemy na całym spektrum płyt.

 

Patrz Pan... Nie uswiadczylem zadnych problemow ze stabilnoscia na wielu plytach... ;)

BTW Najbardziej oplacalna mobo to Asus P8P67 PRO

Pozdrawiam

 

A tam, Ty się nie liczysz. U Ciebie nawet padaki robią po 5 GHz. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiej tragedii z procem i płyta nie ma właśnie sobie robi linx na 4.6ghz z 1.325v, ale temperatury ewidentnie rosna powyzej 4.5ghz więc zostanę na 4.4ghz i 1,275v, zmówiłem już dodatkowa kość pamieci i w przyszłym tygodniu opublikuje czy 16gb też pójdzie na 1600mhz i +4.6ghz, ogólnie jestem z platformy zadowolony aczkolwiek widać że to sprzęt dla pospólstwa i do foxccona bloodrage w wielu punktach sie nie umywa (sekcja zasilania, wyposażenie, jakość dzwięku itd.), z drugiej strony można złożyć zestaw za 4.5k (grafa gtx480 lub hd4870), jeśli amd na to mocno nie odpowie to leża i kwiczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie nawet padaki robią po 5 GHz. :wink:

 

hehe dokładnie.

 

takiej tragedii z procem i płyta nie ma właśnie sobie robi linx na 4.6ghz z 1.325v, ale temperatury ewidentnie rosna powyzej 4.5ghz więc zostanę na 4.4ghz i 1,275v, zmówiłem już dodatkowa kość pamieci i w przyszłym tygodniu opublikuje czy 16gb też pójdzie na 1600mhz i +4.6ghz, ogólnie jestem z platformy zadowolony aczkolwiek widać że to sprzęt dla pospólstwa i do foxccona bloodrage w wielu punktach sie nie umywa (sekcja zasilania, wyposażenie, jakość dzwięku itd.), z drugiej strony można złożyć zestaw za 4.5k (grafa gtx480 lub hd4870), jeśli amd na to mocno nie odpowie to leża i kwiczą

 

ptys: jaką masz temperaturę przy 4.6GHz w LinXowym stressie ? Edytowane przez nnn2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zebrałem dzisiaj wszystkie informacje o OC nowej platformy do kupy i wypuściłem mały update poradnika.

 

Uaktualnienie artykułu: Jak podkręcić procesor - Poradnik

 

Jeśli gdzieś coś mi umknęło, walcie śmiało, poprawię/dopiszę :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do konca jeszcze nie przeczytalem, ale zeby nie zapomniec ;)

 

1) dla ddr 3 rozsadne napiecia podales 1.8v - w przypadku sandy bridge raczej by strzelil procesor, a wyroznienia tam nie ma ;)

 

2) w zakladce sandy bridge zalecasz trzymac vccsa blisko 1v, kiedy wg intela 0.971v to dopuszczalne maksimum. Do tego czytalem juz w kilku miejscach, ze nie ma wplywu na oc i zalecaja nawet zmniejszenie

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) dla ddr 3 rozsadne napiecia podales 1.8v - w przypadku sandy bridge raczej by strzelil procesor, a wyroznienia tam nie ma ;)

 

To prawda... Ale z drugiej strony, czy z tym napięciem DRAM nie jest przypadkiem tak, jak z S1366, gdzie ta zasada okazała się z d... wyjęta? Rozumiem, że na razie mało wiadomo i nikt nie jest niczego pewien, więc zaraz dopiszę. OK, dopisane.

 

2) w zakladce sandy bridge zalecasz trzymac vccsa blisko 1v, kiedy wg intela 0.971v to dopuszczalne maksimum. Do tego czytalem juz w kilku miejscach, ze nie ma wplywu na oc i zalecaja nawet zmniejszenie

 

No właśnie ja mam inne doświadczenia (dawałem do 1,175V! :blink: Bez konsekwencji), a widzę po temacie, że kilka osób potrzebowało minimalnie zwiększyć VCCSA by uzyskać stabilność... A co reszta z Was o tym sądzi?

 

W każdym razie dziękuję za uwagi, doceniam troskę :) .

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VTT Voltage (VCCIO):

[intel Spec. Range: 1.05v]

+5% electrical tolerence = 1.1v MAX safe

(no known prolonged tests) +10% tolerence = 1.15v MAX

 

VCCSA Voltage:

[intel Spec. Range: 0.88v - 0.97v]

+10% electrical tolerence = (0.88) 0.97v = Do not exceed 1.016v!

(no known prolonged tests) +10% tolerence = (0.97) 1.067v = Do not exceed 1.1v!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja mam inne doświadczenia (dawałem do 1,175V! :blink: Bez konsekwencji), a widzę po temacie, że kilka osób potrzebowało minimalnie zwiększyć VCCSA by uzyskać stabilność... A co reszta z Was o tym sądzi?

 

W każdym razie dziękuję za uwagi, doceniam troskę :) .

 

U mnie na 5200MHz @ 1.39v (vcore) VCCSA i VCCIO nie ma żadnego wpływu na stabilność, więc zmniejszyłem je.

Co prawda na tempy też się to nie przekłada, ale w sumie lepiej mieć niższe niż wyższe napięcia.

 

EDIT:

Fotki ustawień BIOS przy OC dla 5.0GHz, ktoś marudził wcześniej, że potrzebuje.

KLIK1

KLIK2

Edytowane przez klami85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, stanęło na tym:

 

  • VCCIO (IO) Voltage - jest to odpowiednik VTT z poprzednich platform Intela. Wartość startowa - 1,05V, może mieć wpływ na stabilność procesora, pomaga ustabilizować pamięci. Rozsądne wartości - ~1,1V, maksymalne - 1,15V.
  • VCCSA (System Agent) Voltage - w standardzie 0,95V. W niektórych przypadkach może mieć wpływ na stabilność, jednak ustawienie zbyt dużej wartości może doprowadzić do degradacji procesora (zmniejszenia możliwości OC). Zalecamy nie przekraczać wartości 1,0V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu o czym jest mowa? Na początku strony:

 

Z racji ograniczeń architektury procesory mogą być podkręcane głównie poprzez mnożnik - można zwiększyć szynę (wręcz warto), lecz będą to małe wartości rzędu 4-7MHz, które dołożą dodatkowe 100-250MHz do taktowania procesora. W pełni odblokowany mnożnik mają procesory z literką "K" na końcu nazwy, na razie w ofercie są tylko dwa takie modele - Core i5 2500K i Intel Core i7 2600K. Procesory Core i7 2600 oraz i5 25xx/24xx/23xx mają mnożnik częściowo zablokowany i można je podkręcić o 500MHz, co doliczając ewentualne megaherce uzyskane poprzez kręcenie szyny BCLK da OC rzędu 600-750MHz. Procesory Core i3 2xxx można podkręcać jedynie poprzez zwiększanie BCLK. OC na nowej platformie nie wymaga ciągłego pilnowania innych, zależnych od szyny taktowań, tak jak w przypadku poprzedników - wystarczy zwiększać mnożnik procesora i poszczególne napięcia. Pamięci RAM można ustawić poprzez zmianę dzielnika i ewentualnie dołożyć kilka megaherców poprzez podniesienie szyny BCLK.

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up

W poradniku brak informacji na temat podkręcania poprzez BCLK. przeciez tutaj też są rezerwy.

 

BCLK nie daje wiekszych max MHz.... Sandy ma sciane a mianowicie:

Zalozmy, ze proc robi max do screena 5500MHz przy 55x100 i zmiana BCLK nie daje ani MHz wyzej

Zalozmy, ze ten sam proc Kowalski chce ustawic na nizszym mnozniku ale za to BCLK podciagnac by przekroczyc te 5500MHz... - niestety tak sie nie da bo Sandy ma MHz walla i choc bys sie ze**** to nie puscisz go wyzej :mur:

 

Krecenie BCLK daje za to wyzsze MHz pamieci jak juz wszyscy wiemy no i poprawia ogolna wydajnosc co przydaje sie ale w takim liczeniu SPI gdzie kazdy MHz jest na wage zlota ;)

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale PCH OVERVOLTAGE chyba ma na to wpływ? jak uważasz? Niektórzy przynajmniej raportują, że poprawia.

 

U mnie nie zaobserowałem.

 

Hm... Będę musiał zgłębić temat. A komuś tutaj pomogło? W sumie kilka przypadków obligowałoby do wspomnienia, że w niektórych przypadkach pomaga :) . W każdym razie dzięki za wskazówkę.

 

@UP

BCLK ma znaczenie głównie w przypadku modeli "nie-K", to prawda.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przysłowiowy Kowalski nie liczy SPI ani nie potrzebuje 5500MHz. Ma natomaist wiedzieć, że może w ten sposób podkręcić procesory bez 'k' no i może to, że dostanie więcej MHz dla pamięci.

 

W końcu to chyba dla niego ten poradnik a nie dla nas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to chętnie sprawdzę, bo chyba jedyny na forum mam i5 2500 i P8P67 ;) Ale to jak wymienię wentyl, bo ten co mam [Revoltec, nie polecam] to wystarczy trochę pograć i zaczyna wydawać z siebie taki hałas, że głowa zaczyna boleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...