Skocz do zawartości
Lord SZUM

Udany modzik mostka l5

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem sie pochwalic ze udalo mi sie z pelnym sukcesem zrobic moda XP->MP przez zamalowanie pulsarem ostatniego mostka l5 i mam teraz pelna moc dwoch prockow na plycie :twisted:

zamowilem juz sobie zasilacz Anteca TP 550W w Siriusie, bo moj q-tec 400w zaczal mieknac (zwlaszcza na 12v np. odczyty ze speedfana sa juz 11.3-11.6, na jednym procu bylo kolo 11.83 wiec bylo spokojnie), mam nadzieje ze nie wymieknie do czasu jak mi przysla Anteca :).

Jeszcze czeka mnie usprawnienie chlodzenia o nowe bloczki (+jakies wiatraczki na chlodnicach) i bede modowal oba 1700+ dalej na 2400+ (wiecej plyta nie lyknie), bo na pelnym obciazeniu (d2ol + jak sie wczoraj wkurzylem UD jedno na jednym procu drugie na drugim) to dochodzily mi tempiki do 54'C.

 

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xp - praca jednoprocesorowa zablokowane SMP

Mp - praca wieloprocesorowa odblokowane SMP i approved by AMD do pracy w srodowisku wieloprocesorowym, choc w praktyce ze wzgledu na brak chipsetow na wiecej niz dwa proce to max konfig to dual athlon.

 

poza tym cena!!! 2xXP+jakis klei do mostkow to wydatek mniejszy niz tylko jeden taki sam MP.

 

polecam www.2cpu.com jak kogos interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie wyniki byly dosyc przewidywalne (po obszernej lekturze forów o 2cpu), np. spadek wydajnosci o jakies 800-1000pkt w 3dmarku :twisted: , tak jak sie spodziewalem. W sumie zabawa jest taka ze pracuje duzo w 3dstudio i kopa teraz wszystko naprawde dostalo conajmniej 50% szybciej sie przetwarzaja sceny. Poza tym wszystko chodzi duzo bardziej plynnie, nie odczuwasz ze jakas aplikacja ktora zostawiasz w tle mieli sobie cos powoli jak przelaczasz sie zeby porobic cos innego, bo wszystko jest rozdzielone na dwa cpu. Dla mnie super sprawa.

A najfajniejsza sprawa jak liczysz sobie przy okazji jakies UD czy D2ol lub Seti, chcesz sobie pograc to wiadomo wiekszosc nowych gierek obciaza praktycznie 100% procka, a tak UD czy co tam masz liczy sie na jednym a grasz wykorzystujac drugi, rownie dobrze mozna zostawic filmik na renderze w 3dsie i pojsc sobie pomlocic w cos bez obawy ze to bedzie sie wloklo na maxa :twisted:

Aczkolwiek coraz bardziej doskwiera mi brak optymalizacji na 2cpu wszelkich programow, bo jak cos odpalasz np. Morrowind obciaza 50% systemu czyli w praktyce jednego proca chociaz windoza rozdziela watki po mniej wiecej polowie na jeden i drugi to i tak nie wykorzystuje to 100% mocy. Ale za to 3DS wykorzystuje na maxa oba proce przy renderze super, tak powinno sie pisac wszystkie aplikacje :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra. masz dwa procki, to cię cieszy ale spadł ci wynik w 3d. więc co to dało? czy athlony są mp czy xp to i tak są dwa więc jeden renderuje 3dsmax a na drugim grasz. tylko że grasz wolniej.

no cyba że masz jeden procek ale zrozumiałem że dwa. hmm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szum, to jeszcze raz ja.

 

Poczytałem linki z tej strony, którą podałeś, i wychodzi mi, że połączenie tego L5 nie równa się zmienieniu Athlona XP w MP, a jedynie umożliwieniu mu pracy w środowisku MP.

 

However, do note that connecting these pads together does not automatically modify the CPU into an Athlon MP. It stays as an Athlon XP.

 

Cytat z tąd

Ale w innym miejscu piszą, że XP i MP to to samo, różnią się tylko i wyłączne SMP, czyli mostkiem L5? Żeby było jajcarniej, niektóre XP mają już ten mostek połączony i ruszą od kopa na płycie dual CPU.

 

Możesz mi coś więcej wyjaśnić, bo czacha mi dymi normalnie :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wziales 7dxpdw+ czy zwykla bez raida...

ja mam + i czekam na procki wlasnie...zastanawiam sie czy nie wziac bartonow przypadkiem ;]

 

apropo xp/mp

dijkstra: juz chcialem sie wyprodukowac na ten temat, gdy znalazlem tego linka

wiec sie nie bede meczyl ;]

 

wg. amd mp ma jeszcze "smart smp technology" ;]

no i jedynie mp ma gwarancje amd ze pojdzie w dualu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem na forach XP i MP sie niczym nie roznia poza tym, ze MP to najlepsze z najlepszych proce wyselekcjonowane z wafla i sprawdzone w trybie pracy wieloprocesorowej, dzieki tej selekcji AMD daje gwarancje ze beda smigaly tak jak powinny. W praktyce wiekszosc XP bez problemu smiga jako MP po polaczeniu ostatniego mostka l5, takze to jest jedyna roznica jaka rozni te procesory (poza selekcja MP jako najlepszych z wafla pod wzgledem np. wydzielanego ciepla, minimalnego voltage na jakim pracuje z dana czestotliwoscia itp.).

 

Jesli chodzi o spadek 3d markow to normalny objaw poczytaj sobie o tym na 2cpu.com, to raczej kwestia niedoskonalosci systemu i brak zdolnosci programistycznych tworcow 3d marka :wink: , bo gdyby aplikacja byla pisana na dwa proce przyrost predkosci bylby ponad 50% (vide 3Dstudio)

 

co do plytki, moja to 7dpxdw bez zadnych dodatkowych oznaczen

http://tw.giga-byte.com/Server/Products/Pr...s_GA-7DPXDW.htm

Jest to plytka z RAIDem, jedna z pierwszych rewizji chyba plyt jakie wyszly na 760mpx, stad mostek pld B1 (dezaktywowane porty USB przez konflikty z PCI w sumie szansa 1:1.000.000 ale zawsze), no i moj model plyty obsluguje tylko pamieci ECC Registered (o unbuffered moglem zapomniec:). Kupilem ja po bardzo okazyjnej cenie i naprawde swietnie smiga.

 

Jak masz 7dpxdw+ to pewnie masz mostek pld B2 i dzialajce USB, a tak przy okazji z tego co sie orientuje to Bartony maja fsb 333mhz, a chipset 760mpx obsluguje tylko 266mhz fsb, wiec chyba Ci Bartony nie wejda. Przynajmniej u mnie konczy sie na procku 2400+ mozliwosc rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie dzwonila paniusia z Siriusa, ze juz mi wysylaja zasilacz i bedzie za max 2-3 dni :twisted:

Na razie robie w gacie czy mi qtec 400w sie nie zjara :x

hihi :twisted: :twisted: :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno jesli chodzi o ten cytat z Hardwarezone Dijkstra to nieprawda, bo proce po takiej modyfikacji sa rozpoznawane tak przez Bios jak i wszelkie oprogramowanie windowsowe typu wcpuid jako Athlon MP. Mimo ze wczesniej byly rozpoznawane jako XP. Bez modyfikacji zglasza sie Athlon XP 1700+, 1 CPU(s), nawet jesli sa dwa XP wsadzone. po modzie ostatniego mostka l5 na obu Athlon MP 1700+, 2 CPU(s) :twisted:

 

SCREEN Z DWOCH WCPUID

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fit: hmm moja plyta ma ponoc obsluge do AMP 2400+, mozliwe ze lyknie w kazdym razie na mocniejsze proce nie ma nowszych biosow i koncza sie na tym ze dodano obsluge AMP 2400+. Poza tym badzmy szczerzy dalszy mod mnoznika i mod napiecia mostkami jest juz wystarczajaco ryzykowny a mi naprawde wystarczy power zestawu 2x2400+ i tak to bedzie sukces jak sie powiedzie :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bartony wejda jak najbardziej

coprawda nie pojda na 333fsb , natomiast po lekkim upgradzie mostkow poleca na 266 a reszte sobie mnoznikiem dojade

btw. nowy bios f5 ma juz support do 2600+ ,ale z tego co teraz widze to zostal usuniety ze stronki gigabajta....widocznie jakies problemy byly

 

patrzac na ceny bartonow mozna sie zastanowic ....w koncu maja 512 cache'u , a to sie przydaje w smp

 

apropo xp vs. mp to radze przeczytac ten artykul co podalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GRATULACJE

 

co dwa Athlony to nie jeden

a na socketA wchodzi raczej wszystko,nie ma ograniczen zegara,zawsze mostki mozna zagnac do roboty (tylko zeby plyta i zasilacz wytrzymaly taki pobor pradu ,jaki bedzie satysfakcjonowal wlasciciela "blizniakow")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pit, dzięki za linka. Po raz kolejny nie zastosowałem się do sugestii w Twoim podpisie, wybacz ;]

 

Szum, cóż, życzę udanego eksploatowania duala i niskich rachunków za prąd :twisted:

 

Powoli dochodzę do wniosku, że gdybym zapragnął używać procesora AMD jako np. betoniarki, to znajdzie się i na to odpowiedni mostek ;]

 

Pozdrowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dual az tak bardzo nie  żre prądu, no może więcejniz pojedyńczy, ale da sie wytrzymać.

Yyyyy, chcesz powiedzieć, że jak jeden antek 2400+ na vcore 1.6 ma 65.3W, a na vcore=1.65 ma 68.3W, to dwa takie proce nie będą miały razem odpowiednio 130.6W i 136.6W? :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dual az tak bardzo nie  żre prądu, no może więcejniz pojedyńczy, ale da sie wytrzymać.

Yyyyy, chcesz powiedzieć, że jak jeden antek 2400+ na vcore 1.6 ma 65.3W, a na vcore=1.65 ma 68.3W, to dwa takie proce nie będą miały razem odpowiednio 130.6W i 136.6W? :lol: :lol: :lol:

Max. może będą miały tyle, ale zwróć uwagęże ich moc jestw znacznym stopniu uzależniona od faktu wykorzystywania ich, a niewiele aplikacji korzysta od razu z obu procków obciążając je na 100 %.

 

Więc w normalnym użytkowaniu łącznie moim zdaniem będą wydzielać ok. 150 % mocy jednego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jeżeli kupuje się płytę pod duala, to chyba nie dla szpanu, tylko po to, zeby z niej korzystać. Jeżli Szum siedzi na 3D studio i mówi, że mu się zasiłka 400W poci i dyszy (fakt, że q-tech), to chyba o czymś to świadczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zreszta jeszcze prąz żre płyta i inne układy,czyli jak twój komp ciągnie te 300W to nie znaczy ze dual pociagnie 600W, bo dodajesz tylko procka.

a co o wykorzystanie to robi top bardzo mało programów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...