Skocz do zawartości
tom256

Samsung SpinPoint F4

Rekomendowane odpowiedzi

Eversor

Nie magia komputerowa tylko czysta fizyka. W dyskach najważniejszą rolę odgrywa upakowanie danych, czyli ile GB zmieścimy na 1 talerzu.

Przykładowo: F4 320GB wyciąga najwięcej, bo ma 1 talerz i tylko jedną głowicę - 320GB na jednej stronie talerza. F4EG 2TB jest wolniejszy (niewiele względem 7200RPM), bo ma mniejsze obroty. Możliwe, że Samsung ma dodatkowo podział na talerze 640GB. Czyli model 320GB ma talerz 640GB i korzysta tylko z jednej strony, zaś model F4EG 2TB 3 talerze 667GB - wtedy zrozumiałe byłoby, dlaczego różnica jest tak mała między 5400RPM, a 7200RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic to co napisałeś nie wyjaśnia. Różnica miedzy 640 a 666 gigowymi talerzami jest pewnie ścięcie po stronie mniejszych prędkości. A to nie wyjaśnia czemu eco 5k4rpm ma takie same prędkości jak non eco 7k2rpm. Dodam tutaj, że moje 140MB/s na eco 2tb są zgodne z wynikami innych ludzi w necie. Podczas gdy testy 320tki pokazują odczyty rzędu 150+MB/s a ja nawet 140MB/s nie osiągam i to mnie głównie dziwi. Wychodzi na to, że konstrukcja 1 talerzowa 1 głowicowa jest po prostu zdziebko wolniejsza od wersji 2 głowicowej. Albo u mnie jakieś schizmy.

 

No ale co ja poradzę. Moj PC jest magiczny. Jestem posiadaczem Peceta w którym instalacja serivce packa 1 na windowsie 7 powoduje, że firefox w wersji od 3.6.4 w górę z 3.6.4 włącznie, po prostu nie działa. Beta 4ki, czy alpha 3.7 też nie. Innymi słowy nie działa mi żadna wersja z plugin containerem. 3.6.3 pozbawiona tego wynalazku działa. o.O a bez service paka każda wersja działa haha. EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje eco jest wolniejsze od nie eco. 320GB może i nie ma o wiele większej max prędkości (może po prostu mechanika i elektronika dysku nie pozwala na pełne wykorzystanie możliwości - może podczas zapisu powstawały błędy i zostało to zaniżone), ale porównaj sobie średnią prędkość. Tutaj już różnice sięgają 16MB/s, więc wcale nie tak źle. Niestety ostatnio widać tendencję, że wysokie max prędkości dla wszystkich 7200RPM z talerzami o dużym upakowaniu danych są problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padł mi dysior(nie w sprzęcie z siga)

Co byłoby najlepsze, f4, f3? zależy mi na jednotalerzowcu. No i na trwałości, patrząc na opinie w necie to część z tych samsungów F3 szybko sie psuje...

ewentualnie 2 talerzowiec(np jakiś 1 tb) ale tu znów zdaje się większa awaryjność...

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie jednak nie doczekamy od Samsunga nic nowego bo Samsung ma zamiar, o ile juz tego nie zrobil, sprzedac swoj dzial dyskow HDD...

A do mnie dzisiaj wlasnie dotarl HD204UI.

Jeszcze troche i z HDD zostanie nam tylko dwoch producentow i bedzie jak cala reszta... Nvidia i AMD, AMD i Intel, a w HDD Seagate i WD

Znikam kopiowac dane na dysk bo cos poczciwy HD321KJ zaczyna sie dziwnie zachowywac.

 

Przy okazji, myslicie ze na dysku z 02.2011 tez wypadaloby zaktualizowac firmware ?

Edytowane przez Remo`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Niestety już to zrobili, co za fail. Żadnego producenta by mi nie było tak szkoda jak Samsunga, niezwykle jestem przywiązany. Poażka.

 

Musze kupić co mam kupić póki są, i liczyć że mi wystarczą do końca żywota dysków twardych. Na chwile obecną sobie nie wyobrażam kupna HDD innych producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zmienia... kilka lat temu rządziły Seagate'y a Samsungi to były najgorsze dyski, padały jak muchy. Dziś sytuacja wręcz odwrotna.

Dziwny ruch ze strony Samsunga, przecież na pewno sprzedają się dobrze. Sam mam 9 sztuk (choć 2 na sprzedaż).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest proste po co trzymać dział który jest ułamkiem firmy generujący straty i bez specjalnych perspektyw to samo Hitachi,pozbyli się z dużym zyskiem na dobrych warunkach i luz.Seagat i WD to być albo nie być nic więcej nie maja do zaoferowania a samsung skupia się na tym co rozwojowe i dochodowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Zakupiłem F4EG 2 TB, czas dostępu na poziomie 14-14.5 ms, raczej miazga, Co by było na 7200 RPM. Straszna szkoda tych dysków.

 

Jeszcze za jakiś czas pewnie kupie jakiś większy do kompa do gier, i to w sumie tyle. 1.5 i 2 TB mam tylko do okazjonalnego podłączania, komp do gier używany relatywnie mało, tylko w sumie te w HTPC mogą sie zużyć (komp często chodzi non stop), i pewnie kiedyś trzeba będzie je zmienić. Licze jednak że nie prędko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

HD Tune Pro 3.50. Zrobie screena przy następnym podłączeniu dysku, bo normalnie siedzi w pudełku. Na tych F2EG mam 18-19 ms, z AAM na Quiet. Na tym F1 320 ok. 15 ms, też AAM na Quiet, musze przestawić w końcu na Fast jak go używam teraz w kompie do gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olafo

Nie ma co rozpaczać, zapewne będą takie tanie Barki LP.

Co jak co, ale nowe 2TB LP, są lepsze praktycznie w każdym względzie niż 2TB Samsunga.

Obecnie nie przemawia za mną argument za Samsungiem w postaci mniejszego zużycia papu o 1W. Drugi argument w postaci ceny stopniał do 4zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Stare wersje hd tune mierzą czas dostępu tylko do 1TB. W hd tach lub hd tune pro 4.60 wyjdzie 16-17 ms.

 

No jest gorzej w nowszej wersji. Podłaczone przez eSATA w HTPC, kontroler Marvell. Przy okazji sprawdze na eSATA w kompie do gier, bo tam eSATA jest bezpośrednio z SB.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olafo

Nie ma co rozpaczać, zapewne będą takie tanie Barki LP.

Co jak co, ale nowe 2TB LP, są lepsze praktycznie w każdym względzie niż 2TB Samsunga.

Obecnie nie przemawia za mną argument za Samsungiem w postaci mniejszego zużycia papu o 1W. Drugi argument w postaci ceny stopniał do 4zł.

 

- Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak przejechalem sie na Samsungu (kolejny raz, wczesniej z tv). W ciągu 2 miesięcy liczba bledow odczytu wzrosla z 300 do 7 000. Do tego dochodzi 28 blednych sektorow i niestabilnosc systemu (ekran przestaje reagowac na mysz, klawiature i jakiekolwiek inne proby reanimacji poza resetem w obudowie).

 

 

Edit:

Problem rozwiązał upgrade firmware dysku.

Edytowane przez Czarnodziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pare pytani :)

Niespodziewanie powiedzmy :) stałem sie posiadaczem 4 dysków 2TB Hd204UI Rev.A 2 zostawiam sobie jakos tak :P a w kompie jeszcze sa 3 dyski

1 Dysk St3500320As słynna 500 GB 11 tu od razu zmieniłem frmware na sd1a podzielona na partycje na system i na pierdy

2 Samsung Hd154UI 1500GB typowy magazyn

3 Barracuda ST31500341AS tez magazyn

I teraz pytanie bo miałem po wakacjach przechodzić na win7 mogę wcześniej teraz na xp sp3 wiadomo tu będzie zabawa chyba aby mi go wykryło,formatowanie itp

1 Który dysk dać na system i dac mu partycje( 50 gb system powiedzmy ) moze Barracuda ST31500341AS czy te nowe samsungi 2 tb by był lepsze bo wiem ze od razu odpada Samsung Hd154UI . Tez zastanawiam sie czy nie zostac tak jak jest z ta 500 Gb i na niej system ? Czy jej sie pozbyc na allegro bo miejsca juz mi wystarczy a zajmuje juz niepotrzebne miejsce ;]Będzie jakaś na którymś widoczna różnica czy raczej prowizorka.

ps te teraz sprzedawane samsungi f4 2tb tez trzeba wgrywać do nich frmwery od razu zaznaczam ze tym wszystkim będę bawił sie po weekendzie i sam tez porównam wydajności.

Ale z góry za kazde rady bym byl wdzięczny Pozdrawiam max340

Edytowane przez max340

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barka na system teoretycznie lepiej się nadaje bo ma 7200 obr. ale myślę, że większej różnicy nie odczujesz mając system na samsungu. Także śmiało możesz stawiać system na HD204UI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barka na system teoretycznie lepiej się nadaje bo ma 7200 obr. ale myślę, że większej różnicy nie odczujesz mając system na samsungu. Także śmiało możesz stawiać system na HD204UI.

 

Nie powiedziałbym. 5400RPM, tym bardziej wersja eco będzie znacznie wolniejsza. Na czas dostępu nie ma co patrzeć, tylko na testy realne. 50GB partycja na Seagate na pewno będzie lepszym wyjściem. Poza tym Samsungi te mają skłonności do popierdywania jak dostaną 2 polecenia do wykonania. HD204UI to typowy dysk magazynowy lubiący stały zapis albo stały odczyt. Dodatkowe roboty strasznie je zamulają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myślałem ze jednak trochę wolny będzie ten samsung i lepiej będzie postawić na tym Seagate system.

ps jedno pytanie co do dysków z tematu HD204UI to te co wyszły w lutym bieżącego roku już nie maja tych wad z frmware bo chyba gdzieś mi sie o uszy to obiło i jakie sa najnowsze od razu bym sprawdził ;]

Edytowane przez max340

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myślałem ze jednak trochę wolny będzie ten samsung i lepiej będzie postawić na tym Seagate system.

ps jedno pytanie co do dysków z tematu HD204UI to te co wyszły w lutym bieżącego roku już nie maja tych wad z frmware bo chyba gdzieś mi sie o uszy to obiło i jakie sa najnowsze od razu bym sprawdził ;]

 

Nie wiem jakie wady były, ale ja od razu po zakupie kilka miesięcy temu wrzuciłem świeży Firmware. Z tego co kojarzę, to jakieś niestabilności zapisu były związane z NCQ. Jak coś się zapisywało i jednocześnie dostawał polecenie dostępu do SMART, to mogło coś się skwasić z zapisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanko, chciałbym kupić dysk - magazyn dla materiałów HD - 2TB - warto brać samsunga? biorąc pod uwagę co zrobili z działem HDD? - wszystkie dyski w kompie mam Samsunga (ale 1TB), nie miałem żadnych problemów.

Czy rozejrzeć się za czymś innym, Seagate może?

 

prosiłbym o opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanko, chciałbym kupić dysk - magazyn dla materiałów HD - 2TB - warto brać samsunga? biorąc pod uwagę co zrobili z działem HDD? - wszystkie dyski w kompie mam Samsunga (ale 1TB), nie miałem żadnych problemów.

Czy rozejrzeć się za czymś innym, Seagate może?

 

prosiłbym o opinie :)

 

HD204UI to dalej dobre wydajne dyski,warto zastanowić się także nad

 

Dysk Seagate ST2000DL003 - Ceneo.pl

Dysk WD Western Digital Caviar Green 2TB 64MB 7200rpm SAT2 3,5cala (WD20EARS) - Ceneo.pl

 

Osobiście miałem HD204UI i WD20EARS.Oba 3-talerzowe.Jeśli chodzi o kulturę pracy wygrywa WD natomiast Samsung ma średnio o 10mb/s transfery większe niż WD.

 

Jeśli zależy ci na ciszy to zdecydowanie WD,praktycznie brak wibracji ,bardzo cicha praca talerzy i wystarczająca wydajność.

 

Natomiast z tej całej trójki najwydajniejszy będzie Segate ale będzie tez najgłośniejszy z nich 5400rpm vs 5900rpm.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze miałem samsungi i seagaty więc pewnie z przyzwyczajenia brałbym którys z tych :)

 

ale pewnie zdecyduje się na samsunga znowu, skoro nie ma specjalnie informacji, żeby 2TB były jakieś mocno awaryjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze miałem samsungi i seagaty więc pewnie z przyzwyczajenia brałbym którys z tych :)

 

ale pewnie zdecyduje się na samsunga znowu, skoro nie ma specjalnie informacji, żeby 2TB były jakieś mocno awaryjne.

 

Jeśli tylko Segate albo Samsung to Segate będzie odrobinę szybszy ale tez odrobinę głośniejszy coś za coś.Jak nie przejechałeś się na Samsungu to przy nim zostań. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...