Skocz do zawartości
Ram1rez

Jak wycisnąć 80A z zasilaczy?

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed ciężkim przedsięwzięciem związanym z moją pracą magisterską "Wytwarzanie nanorurek wielościennych". Potrzebuję prądu rzędu 80A. Pomysł z akumulatorem samochodowym może być ciężko wykonalny ponieważ nie mam takowego. Czy jest możliwość połączenia przykładowo 4 zasilaczy, w których każda z linii 12V ma 20A w taki sposób by otrzymać 80A? Próbowałem przeszukać elektrodę, jednak tam takowe zasilacze są przeznaczone stricte do zasilania kilku komponentów w komputera, do tego większość tematów które otwierałem już nie istnieją. Może jakiś inny sposób na osiągnięcie takich prądów?

 

Dodam jeszcze, że prąd ten ma płynąć docelowo przez dwie elektrody grafitowe, w osłonie ciekłego azotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko niestety ja muszę pokryć koszta zrobienia całej maszynerii (katedra organizowała konferencje i nie mają kasy na prace magisterskie), dlatego nie uśmiecha mi się wydawać 1000zł i więcej. Jako, że wszędzie słabszych zasilaczy jest dużo (choćby w pracowaniach komputerowych), dlatego zrodził się pomysł by użyć kilku zasilaczy i połączyć je w taki sposób, by uzyskać 80A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś o napieciu.. widze ze nie musi być wysokie.

Jesli dla ciebie załatwienie akumulatora 60Ah to problem to połaczenie kilku zasilaczy w 1 to juz wogole masakra bedzie ( nie wspomne o cenie ) i omijaniu zabezpieczeń pradowych.. a zasilacze sa czułe na "strzał" zwarciowy..

i zabezpieczneinie szybko działa...

Można by zastosować transformator z mikrofalówki z nawiniętym od nowa uzwojeniem wtórnym ( dla 80A musiałbyś zastosować drut O srednicy od 4.2mm do 5mm ) lub nawinać 4-rema parami drutem 1mm.

I chłodzenie wymuszone transformatora...czyli nawiew..Drut wyjdzie cie jakies 30-50zł.. trafo z mikrofali ze złomowca/uszkodzonej mikrofali etc...

Do tego dojdzie prostownik 4 diody 100A to koszt 120zł, Radiator na diody to kilkadziesiat złotych

 

Dalej upierasz sie ze akumumulator to droga sprawa ?

 

Na szrot biegiem i kupisz za przystępna cene..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zasilaczami nie byłoby problemu, bo dużo tego na wydziale w szafach jest. Po rozmowie z dr, który zna się na rzeczy wiem już, że zastosowanie akumulatora zostało niemal wykluczone (3 min "spawanie" -może tego nie przetrwać). Za to podpowiedział mi, że mogę zastosować (tak jak Kwazor skrobnął) transformator i zastosować diody do prostowania koszt ~200zł. Nadal średnio mi się uśmiecha finansowanie pracy naukowej z własnej kieszeni tylko, dlatego, że zabrakło kasy dla studentów, ale trzeba będzie przeboleć. Jako, że mam tydzień praktyk w lipcu na wydziale to postaram się użyć zasilaczy i zobaczyć, czy w ten sposób nie da się tego zrobić.

 

@ Kwazor Napięcie jakie ma być wykorzystane to właśnie 12V.

 

Jeśli mnie naprawdę coś natchnie to wezmę z domu spawarkę i zrobię iskrę jak się patrzy ]:->

Macie jeszcze jakieś pomysły, rady? Jeśli tak to byłbym strasznie wdzięczny za wskazówki :)

Edytowane przez Ram1rez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Z zasilaczami nie byłoby problemu, bo dużo tego na wydziale w szafach jest.

 

Nic w tym dziwnego, dziwne jest natomiast po co wogóle temat zakładałeś?

 

Poza tym panie fizyk od siedmiu boleści wypadałoby podać jakieś konkretne dane, bo 80A/12V to bzdura.

Prąd zależy od obciążenia - czyli twojego układu a nie od napięcia. Jeśli proces potrzebuje 12V do startu a póżniej rezystancja spada to stabilizowany zasilacz się nie nadaje, o prostowniku nie wspominając. Podstawowe dane: tolerancja prądu przy którym proces zachodzi, wykres równoważnej (zastępczej) rezystancji w zależności od napięcia/czasu itd.

Zajrzyj waść do wikipedii i przeczytaj dwa tematy: "żródło napięciowe" oraz "żródło prądowe" - potem odpowiedz sobie na pytanie czego w końcu chcesz.

 

Mała podpowiedź: większość, o ile nie wszystkie zasilacze laboratoryjne mają możliwość pracy jako źródło prądowe i w takim trybie pracy można je łączyć równolegle w dowolnych ilościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Kwazor Napięcie jakie ma być wykorzystane to właśnie 12V.

 

Jeśli mnie naprawdę coś natchnie to wezmę z domu spawarkę i zrobię iskrę jak się patrzy ]:->

Macie jeszcze jakieś pomysły, rady? Jeśli tak to byłbym strasznie wdzięczny za wskazówki :)

 

Spawarka ( wiekszość ma prad zmienny na wyjsciu o napieciu nawet do 40V ( nie pamietam teraz do ilu spada przy zajarzeniu łuku ) Wiec diody i tak musiał byś zastosować..

 

Mig/tig ma czesto juz prostownik....

 

Fakt jak minimum 3 minuty poboru 80A to aku musiało by miec tak z 200Ah by go nie meczyć strasznie.. czyli aku z ciężarówki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz 80 A 12 volt stabilizowanego, to mozesz sobie rozbudowac taki uklad :D

 

Dołączona grafika

 

Oczywiscie trafo jakies 2500 W (104 A).

Koszt jakies 1000 zl.

Do tego bebechy z 100 zl.

Zaladujesz z 10 bd 912 i bedziesz miec zapas 50 A.

 

http://sklep.avt.pl/p/pl/31/tranzystor+bd912.html

 

Diody prostownicze ladujesz w mostek grezta np. takie:

 

Szybka Dioda 40A/1200V TO-218 Infineon BYP302 (1110058237) - Aukcje internetowe Allegro

 

Coz... taki prad wymaga nakladu.

Jak bys skombinowal stary trafo co najmniej 2500 wat z mozliwoscia rozbioru/przewiniecia, to koszta bylyby bardzo niskie.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Jezeli chcesz 80 A 12 volt stabilizowanego, to mozesz sobie rozbudowac taki uklad :D

Rozwiązanie idiotyczne, żeby nie powiedzieć gorzej: beznadziejnie niska sprawność -> conajmniej połowa kasy i energii pójdzie w ciepło. Dioda źle dobrana, a sposób w jaki wyliczyłeś "zapas" 50A dla tranzystorów jest niewłaściwy (delikatnie mówiąc).

Po co wyskakujesz z takim badziewiem w sytacji gdy autor wyraźnie napisał o ograniczeniach finansowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podaj cos fajnego a nie od razu kregoslup mi lamiesz.

Jaka dioda zle dobrana ?

Tam maja byc 4 diody w greatzu.

BD 912 ma 15 amper

Strzelilem 50 A zapasu jak wrzuci takich 10.

A schemat wyskrobalem z sieci.

 

Nie widze w temacie wzmianki odnosnie braku stabilizacji dla tych 12 volt to sobie pojechalem...

Traznzystor kosztuje 3 zl, ale koszta ja pierdziu !

Za darmo umarlo.

Gorzej z trafo, bo drogie bedzie.

Najlepiej dorwac jakies stare trafo i je przewinac jak trzeba.

Zalozyc jedna diode 300 A i juz masz linie 12 V z poteznym pradem.

Tak moze byc ?

 

Dołączona grafika

 

Jedyne ograniczenie to moc trafa i jego zdobycie.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Jaka dioda zle dobrana ?

Tam maja byc 4 diody w greatzu.

BD 912 ma 15 amper

Strzelilem 50 A zapasu jak wrzuci takich 10.

A schemat wyskrobalem z sieci.

4x dioda 40A w "graetzu" = ??? = 40A max. dla tej diody praktycznie połowa tego.

Zapewne będziesz bardzo zdziwiony jak powiem że 10*BD912 = ~80A max, przy chłodzeniu ich cieczą :lol:

(w powietrzu będzie kłopot już przy 40-50A)

To jest właśnie problem: sobie "strzeliłeś" bez podstawowej wiedzy jak to policzyć.

 

To podaj cos fajnego a nie od razu kregoslup mi lamiesz.

(...)

Nie widze w temacie wzmianki odnosnie braku stabilizacji dla tych 12 volt to sobie pojechalem...

 

Gorzej z trafo, bo drogie bedzie.

Najlepiej dorwac jakies stare trafo i je przewinac jak trzeba.

 

Autor nie dysponuje na razie wiedzą co się będzie działo jak podłączy kabelki, ma problem z finansami a co gorsza nie podał jakiego prądu potrzebuje: stałego + stabilizowanego, wartości średniej czy skutecznej i przy jakim napięciu (bo 12V to "taki sobie strzał" - jak Twój - napięcie będzie zależeć od wymagań co do prądu i od charakterystyki obiektu badań). Co tu proponować? Chyba tylko ogarnięcie bajzlu w wywodach i konkretne określenie rzeczywistych potrzeb.

Poza tym zasilacze są na uczelni -> temat jest w zasadzie zbędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomazzi

 

1. Na początek odwołam się do pierwszego z Twoich postów. Chwilowo projekt jest w fazie wymyślania dlatego nie sprecyzowałem czy źródło ma być prądowe czy też napięciowe (teraz już mogę odrzucić wszelakie źródła prądowe bo nie nadają się do tego rozwiązania).

2. Wątpię bym miał dostęp do zasilaczy laboratoryjnych bo w okresie wakacyjnym nie ma nawet odczynników do trawienia ostrzy.

3. Jeśli chodzi o „parametry” jakie chciałbym osiągnąć to:

 

- wartości skutecznej prądu stałego o natężeniu 80A (jeśli starczy czasu to rozważam również możliwość przebudowy układu by móc wykorzystać prąd zmienny)

- napięcie prądu wynoszące 12V

 

BTW. skąd wziąłeś komentarz typu "fizyk od 7 boleści"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- wartości skutecznej prądu stałego o natężeniu 80A (jeśli starczy czasu to rozważam również możliwość przebudowy układu by móc wykorzystać prąd zmienny)

 

Wartość skuteczna (RMS z ang. Root Mean Square) jest statystyczną miarą sygnału okresowo zmiennego (wikipedia.pl)..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

tomazzi

 

1. Na początek odwołam się do pierwszego z Twoich postów. Chwilowo projekt jest w fazie wymyślania dlatego nie sprecyzowałem czy źródło ma być prądowe czy też napięciowe (teraz już mogę odrzucić wszelakie źródła prądowe bo nie nadają się do tego rozwiązania).

 

3. Jeśli chodzi o „parametry” jakie chciałbym osiągnąć to:

 

- wartości skutecznej prądu stałego o natężeniu 80A (jeśli starczy czasu to rozważam również możliwość przebudowy układu by móc wykorzystać prąd zmienny)

- napięcie prądu wynoszące 12V

 

BTW. skąd wziąłeś komentarz typu "fizyk od 7 boleści"?

 

Jest jeden problem: określanie tylko wartości skutecznej pozornie daje większe możliwości wyboru układu zasilacza, ale np. jeśli użyjesz zwykłego prostownika jednofazowego (najtańsze rozwiązanie o ile znajdzie się darmowe trafo od spawarki) to będziesz zasilał układ impulsami prądu o wartości maksymalnej kilkukrotnie większej - spokojnie ze 300-400A przy kącie przepływu na diodach w okolicy 25-35st -> no i można zapomnieć o "nominalnych" 12V. Kondensator tu nie pomoże, bo prąd na diodach wzrośnie do kA a koszty do nieba. Wszystko zależy od tego, czy z punktu widzenia zasilacza układ jest liniowym rezystorem czy nie.

O ile dobrze kojarzę to patent polega na zapaleniu łuku elektrycznego i odparowaniu węgla (?) -> to nie jest liniowy proces - ale może wypadałoby napisać coś więcej na ten temat...

 

...moja babcia tak mówiła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora coś dopisać... Byłem na gratowisku i nie chcieli mi dać transformatora ale szukam dalej, najwyżej kupię gotowy i nie będzie przewijania.

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

czy mogę się oprzeć na tym prostym schemaciku? (można krytykować, rysowany przeze mnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błednie masz narysowany mostek greatza,, ( faza do tych ze znaczkiem ~ )

 

Jeszcze przydała by się regulacja pradu "spawania " czyli regulator tyrystorowy ( właczony w obwód 220V )

 

P.s Kondesatory niepotrzebne... chyba ze lubisz fajerwerki przy rozładowaniu pojemności ( chyba ze napierw podłaczasz elektrody do "generatora nanorurek" i dopiero właczasz prąd --- opisz jak to się odbywa ) bo kondesatory ładują się do napiecia szczytowego a nie skutecznego ( 0.3 raza wyzsze napiecie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Chwilowo projekt jest w fazie wymyślania dlatego nie sprecyzowałem czy źródło ma być prądowe czy też napięciowe (teraz już mogę odrzucić wszelakie źródła prądowe bo nie nadają się do tego rozwiązania).

Chodziło mi o to, że w każdej jednostce czasu ma być dostarczany prąd o natężeniu 80A...

 

Panie Ram1rez, jako że lubię gry logiczne celowo wcześniej nic nie napisałem na temat powyższego zdania - byłem ciekawy co z tego wyjdzie ;)

 

:arrow: przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem:

Źródło prądowe jest jedynym znanym ludzkości rozwiązaniem dostarczającym do obciążenia prąd o stałej wartości w każdej jednostce czasu, czyli:

:arrow: Iskuteczny = Iśredni = Ichwilowy.

 

Z twoich dotychczasowych wywodów wynika że lepiej będzie jak poczekasz do końca wakacji - nie masz śladowego pojęcia na temat wstępu do podstaw elektrotechniki. Lepiej nie bierz się za takie rzeczy bo podpalisz sobie chałupę albo jeszcze Cię prąd zabije.

 

...babcia miała rację... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość bezstronny

Przykro to wszystko czytać, a o powzięciu jakiejkolwiek użytecznej uzupełniającej wiedzy to zapomnieć.

To forum powinno być oznaczone jako opatentowane przez  gostka o nicku account_deleted.

Takiego nagromadzenia  tzw. ego to moje dwa fakultety nie udźwigną.

Jeśli mały cwaniaczku nie chcesz pomóc, to nie wylewaj swojej pogardy publicznie buraku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złotą łopatę2017 to nie bardzo, bo brak oficjalnego rankingu. Pewnie byli lepsi. Łopatą to jak najbardziej, chociaż cywilizowani ludzie mieli na taką okoliczność widełki pod oborą.

Nie skomentuję zaś pomysłu dopuszczenia kont gość, bo święta a i tak ogólnie nie wypada mi używać wulgaryzmów (kiedyś moje dzieci mogą to przeczytać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...