Skocz do zawartości
860lacov

Czyżby matryca w laptopie umarła?

Rekomendowane odpowiedzi

Mój notebook to asus a6jc-q133

Mam go od prawie 4 lat (albo 5, ale nie pamiętam)

 

Od jakiegoś czasu było tak, że po włączeniu na matrycy przez moment dominował kolor czerwony (Nie całkowicie. Po prostu było go trochę więcej niż G i B)

Wczoraj siedziałem przed komputerem, a obraz po prostu zgasł.

Teraz jest tak, że kiedy matryca pozostaje wygaszona to mogę ją włączyć na ok 5s. Po tym czasie ekran zaczyna lekko migotać i znów gaśnie. Jeśli nie dam mu "odpocząć" to po włączeniu gaśnie niemal od razu.

 

Myślałem, że może pada taśma łącząca grafikę z matrycą, ale ostatnio laptop stał na biurku i ekran nie był w ogóle opuszczany na dół więc musiałby nastąpić jakieś samo pogorszenie się sytuacji.

 

 

Matryca zeszła czy może jednak to coś innego? Może karta graficzna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem to samo na a6ja, zauwazylem jeszcze ze zmniejszenie jasnosci przedluzalo czas zanim matryca zgasla, az caliem padla.

Inverter zmienialem.

Rozkrecony i zlozony ponownie.

Stawiam na plyte.

Moj poszedl na czesci

zostalo jeszcze cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wesoło.

 

Korzystając więc z założonego tematu mam jeszcze jedno pytanie.

 

Tak czy inaczej planuję za jakiś czas złożyć desktopa + monitor.

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy nvidia 7300 go pociągnie rozdzielczość 1920x1080? W laptopie mam wyjście DVI i przez chwilę mógłbym ciągnąć na takim zastępczym rozwiązaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się to wymienić w domu?

Znalazłem na allegro coś takiego:

inverter

O to chodzi?

 

Da sie, tylko najpierw pasowaloby sprawdzic czy to faktycznie inwerter, bo moze sie okazac ze to walnieta swietlowka czy tez elektronika matrycy. Przyswiec latarką w matryce i zobacz czy jest tresc, potem rozbierz ekran laptopa, wez miernik do łąpy i postepuj zgodnie z tym:

http://www.fonerbooks.com/test.htm
no chyba ze wolisz w ciemno kupic inwerter zeby sprawdzic czy zadziala.

Zakupiony inwerter powinien byc z tej samej serii notebooka, bo w roznych są rozne(zasilane od 5 do 19v) albo mozesz go nie zmiescic pod ramką matrycy.

 

Jesli padla swietlowka to musisz uzbroic sie w cierpliwosc, bo wymiana nie jest taka prosta za 1-szym razem :) Pokazane jak toz robic masz tu http://www.21th.pl/?jak-wymienic-swietlowke,54

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety bardzo możliwe że padła u ciebie karta graficzna (chipsety nvidii po prostu się przegrzewają)

 

sprawdz jak sytuacja wygląda na zewnętrznym monitorze, jak tak samo to znaczy że grafika padła i czeka cię reballing (koszt około 350 zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze to grafika (fakt, - ma nvidie, nie zwrocilem uwagi) tyle ze w przypadku awarii gpu laptop albo jest martwy(kontrolki sie swieca, mignie podswietlenie i czarny ekran) albo wyswietla artefakty albo są pasy na ekranie - tutaj gosc mowi ze matryca mu gasnie, wiec tutaj szukalbym problemu. Oczywiscie nalezy sprawdzic czy jest obraz na zewn monitorze!

 

Korzystając więc z założonego tematu mam jeszcze jedno pytanie.

 

Tak czy inaczej planuję za jakiś czas złożyć desktopa + monitor.

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy nvidia 7300 go pociągnie rozdzielczość 1920x1080? W laptopie mam wyjście DVI i przez chwilę mógłbym ciągnąć na takim zastępczym rozwiązaniu

Moze nie dzialac w takiej rozdzielczosci, chociaz cholera go wie jak bedzie z nowymi driverami. Sprobowac warto - przeciez nie wybuchnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak dominuje czerwony ( podchodzi pod róż ) to swietlówka a nie inverter...

Jak pada inv to najczesciej od razu jest klapa i czarno....

 

Zreszta zauwarzyłeś ze jak zmniejszyłeś jasność to dłużej podswietlenie działało...

 

Swietlówke moza wymienić ale to delikatna operacja !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor, probowalem dojsc do backlighta ale matryce sobie zepsulem bo wyskoczyla jasna linia po zlozeniu a i tak tych "lampek" nie widzialem.

Nowa matryca 80e z przesylka a lapek wart 150e wiec moglem zepsuc i nie plakalem.

 

hot_lopez: Najlepiej sprzedaj go na czesci, ja tak zrobilem i wiecej dostalem niz jako calosc z czarnym ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety bardzo możliwe że padła u ciebie karta graficzna (chipsety nvidii po prostu się przegrzewają)

 

sprawdz jak sytuacja wygląda na zewnętrznym monitorze, jak tak samo to znaczy że grafika padła i czeka cię reballing (koszt około 350 zł)

 

Karta chyba działa bo teraz jadę na podpiętym monitorze.

 

W najbliższym czasie podskoczę do kumpla podpiąć komputer do tv full hd i i zobaczę czy da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie - na ekranie pojawiało się sporo czerwonych pikseli widocznych zwłaszcza na czarnym tle (wiadomo dlaczego)

jeśli obraz jest ok na zewn. monitorze to karta jest ok.

u mnie poluzował się kabelek przekazujący obraz do lcd, wystarczyło go poruszać i teraz jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...