Skocz do zawartości
Havoc

Programowa kalibracja

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, szukam sobie na forum i poza przyklejonym tematem pusto. A że w takich zwykle się nie dyskutuje to postanowiłem założyć nowy. Najwyżej mi łeb utniecie za to ;-)

 

Nasza klasa opanowała świat w związku z czym bracina potrzebował foty. Aparat, PS i efekt jest. Tyle że jak zobaczyłem to u niego na laptopie to mi kopara opadła. Wyprane z kolorów niesamowicie. I teraz zastanawiam się czego to wina. Wciąż nie opanowałem do końca zagadnień związanych z adobe/s-RGB oraz kalibracją. Ile bym się nie wczytywał to najwyraźniej mój il. inteligencji nie pozwala na przyswojenie tej tajemnej wiedzy. Pamiętając poprzednią epokę i brak tego typu problemów na monitorach CRT, postanowiłem zdjąć z szafy starą krowę. Pstryknąłem kilka zdjęć na sklonowanych ekranach.

 

Wpakowałem się w Della U2410 chcąc spróbować aRGB. Jednak teraz zastanawiam się po jasną cholerę :D Wrzucając foty na digarta mam 90% szans na złą ocenę od osoby która będzie zupełnie co innego widzieć na monitorze. Postanowiłem sie skupić w najbliższym czasie na tym, by skalibrować Della tak by efekty były podobne do tych na CRT (co mi da chyba jakąś szansę że znajomi będą widzieć mniej więcej to co powinni na swoich tanich LCD od LG.

 

Jeżeli tylko ktoś ma ochotę poradzić co z tym fantem zrobić (poza wymianą monitora... ;) ) to będę wdzięczny bardzo.

 

I pytanie które mnie nurtuje:

 

-czym w OSD Della różni się aRGB od sRGB? aRGB wykorzystuje szerzej matrycę a sRGB nie? Nie mogę pojąć za bardzo tego. Bo skoro monitor ma zdolność do wyświetlania przestrzeni aRGB to chyba ustawienie sRGB go chyba nie ogranicza jakoś fizycznie, tylko zmienia ustawienia kolorów? W takim razie czy na ustawieniu Custom mogę dojść do tych samych wyników co przy s/aRGB czy też aby pracować w przestrzeni barw adobeRGB muszę mieć tą konkretną opcję zaznaczoną?

 

Mała uwaga chyba trochę znacząca. Monitor CRT na wzorcu kalibracyjnym z przyklejonego tematu pokazuje wyraźniej od mojego LCD pasma CMY.

 

A tutaj zdjęcia zrobione na 3 różnych ustawieniach z OSD monitora. W systemie Default, bez profilu dla monitorów. Chociaż teraz zajrzałem do zakładki zaawansowane i widzę że profil domyślny to sRGB. Temp, barwowa na CRT- 6500K. Dell niestety nie ma tak prostej opcji w OSD tak więc trudno mi podać jaka występuje na danym ustawieniu.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Tutaj ustawiłem gradient na skrajne wartości, tak więc każda z barw jest pełna, tj, dla czerwonego R-255 reszta na 0.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy załadowałeś profile wyświetlaczy do systemów operacyjnych/programu graficznego/wyświetlającego/cokolwiek mającego wspólnego z grafiką? Brak profilowania to podstawowy błąd ... a od tego się w ogóle zaczyna by monitor jakoś wyświetlał. CRT też wymagały kalibracji i profilowania.

 

Ustawienie trybu sRGB na DELL powoduje poważne artefakty (chyba że się firmware zmienił i to zanikło) w postaci ditheringu. Oczywiście tryb sRGB ogranicza dostępną przestrzeń barwną monitora.

 

Monitor ma być ustawiony na 6500K (ustawienie tego wg. OSD na 6500K zwykle nie oznacza takiej temp. barwowej - aby to zrobić dokładnie potrzebny jest kolorymetr/spektrofotometr). Gamma ma być na 2.2 - możesz ją skontrolować programem pixel persistence analyzer. Z tego co pamiętam na DELL były problemy z gammą (nie dało się ustawić mniej niż ~2.5 - może coś nowe firmware zmieniły).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniły, wersja firmware (już to mam) A01 wyzbyła się ponoć ditheringu oraz problemu z gamma. Choć wciąż jest kiepsko ustawiony. Czy ma w takim razie znaczenie na którym trybie w OSD ustawionym ,będę dokonywał regulacji np. gamma panelem? Mam kliknąć Adobe i oprofilować? Interesuje mnie dlaczego na tftcentral w downloadzie profili są same dla sRGB a nie adobe. Rozumiem że o tych ICC mogę zapomnieć bo pewnie pochrzanią tylko bardziej wszystko? Z drugiej strony skąd wiedzieć czy ten ze strony Della też będzie dobry skoro jest tylko jeden, bez wyboru adobe czy srgb, czy może to bez znaczenia?

 

 

 

 

P.S. W photoshopie jeden z profili mam załadowany, te gradienty są w PSie wyświetlane.

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem raz do czynienia z tym DELL i najlepiej wyświetał kiedy nie wybierało się sRGB/aRGB tylko pracował w nastawach natywnych.

 

Do tego ładujesz profil do aplikacji/systemu i barwy powinny być w miarę neutralne. A gammę możesz sprawdzić czy masz 2.2 programem który podałem.

 

Zmieniły, wersja firmware (już to mam) A01 wyzbyła się ponoć ditheringu oraz problemu z gamma. Choć wciąż jest kiepsko ustawiony. Czy ma w takim razie znaczenie na którym trybie w OSD ustawionym ,będę dokonywał regulacji np. gamma panelem?

 

Jakim gamma panelem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amatorska kalibracja: Amatorska kalibracja monitora, Trurl, Fotografia, artykuły, tutoriale, porady i

 

Będą nam potrzebne następujące narzędzia:

 

3. Program Gamma Panel http://www.snapfiles...ammapanel.html.

Jak konkretnie sprawdzić tą gammę w PixPerAn? Przesuwać ten pasek czerwony na wart. 2.2? Na defaultowym 1.0 ustawiłem Contrast w OSD tak bym ledwo mógł rozróżnić 2 pierwsze kwadraty bo chyba o to mniej więcej chodzi tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak konkretnie sprawdzić tą gammę w PixPerAn? Przesuwać ten pasek czerwony na wart. 2.2? Na defaultowym 1.0 ustawiłem Contrast w OSD tak bym ledwo mógł rozróżnić 2 pierwsze kwadraty bo chyba o to mniej więcej chodzi tak?

 

Jak chcesz sprawdzić gammę:

 

1) uruchom i naciśnij F1

 

2) tak przesuwaj suwak by kwadraty się zlały z tłem

 

3) na najbardziej "zlanym ustawieniu" odczytaj gammę wypisaną po prawej stronie suwaka.

 

A jak chcesz ustawić gammę na 2.2 to ustaw w piersistenceanalyzer 2.2 i tak manipuluj w OSD monitora by uzyskać największe "zlanie"

 

Z tego co widzę to gamma panel nie oferuje nic ponad to co znajdziemy w sterownikach (suwaki) ... ale tego i tak radzę nie używać, tylko monitor powinno się dostrajać w OSD ... czyli można dostroić gammę, a jak mamy kolorymetr/spektrofotometr to dodatkowo temp. barwową.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i porobiłem, myślałem że mam porównywać paski skali szarości, ale skoro o kwadraty w tle chodzi to coś się da zrobić. Przy 2.2 ustawiłem contrast na 40% a jasność 0%. Problem w tym że jest nierównomierny efekt. Po lewej stronie ekranu kwadraty są ciemniejsze od tła, pośrodku zlane z tłem, a im bardziej w prawo tym bardziej są jasniejsze od tła. Czyli gamma w 2 skrajnych obszarach się różni ogromnie :/ Ehh, ktoś na zagr. forum napisał o rev. A02. Mam padnięte subpixele więc chyba za 1-2m-ce oddam i będę liczył na nową rev. Może poprawili coś jeszcze.

 

Co rozumiesz przez "natywne" nastawy? Profil standard? Bo raczej regulacja kolorów, gain, offset, hue i saturation to nie na siły amatora? Na oko tym za wiele nie zdziałam prawda? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i porobiłem, myślałem że mam porównywać paski skali szarości, ale skoro o kwadraty w tle chodzi to coś się da zrobić. Przy 2.2 ustawiłem contrast na 40% a jasność 0%. Problem w tym że jest nierównomierny efekt. Po lewej stronie ekranu kwadraty są ciemniejsze od tła, pośrodku zlane z tłem, a im bardziej w prawo tym bardziej są jasniejsze od tła. Czyli gamma w 2 skrajnych obszarach się różni ogromnie :/ Ehh, ktoś na zagr. forum napisał o rev. A02. Mam padnięte subpixele więc chyba za 1-2m-ce oddam i będę liczył na nową rev. Może poprawili coś jeszcze.

 

Co rozumiesz przez "natywne" nastawy? Profil standard? Bo raczej regulacja kolorów, gain, offset, hue i saturation to nie na siły amatora? Na oko tym za wiele nie zdziałam prawda? :D

 

To że po lewej masz inną gammę niż po prawej wynika z tego że nie jest to wyższej klasy monitor graficzny ... bo one są równiejsze. Jak na takim SX/CG najlepiej na IPS ustawisz gammę to na całej powierzchni będzie stała.

 

Kolejna sprawa - nie powinieneś dotykać kontrastu ... czyli zostaw na 50% ... no chyba że Cię tak monitor razi przy ustawieniu jasności na 0%, że musisz go dodatkowo ściemnić matrycą.

 

Wagi R/G/B (gain) zostaw na wartości domyślnej (czyli pewnie 100 ... na EIZO to wartość domyślna, może na tym DELL też - nie pamiętam, w każdym razie na EIZO kontrast 50 i RGB po 100 dają maksymalny kontrast bez przepaleń=natywny). Dopiero jeśli dorwiesz kolorymetr (przy monitorze szerokogamutowym spektrofotometr) to bawisz się R/G/B. HUE/Saturation i offset lepiej nie ruszaj (pozostaw na domyślnym).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj to zaraz zaraz. To niby czym mam gamme regulować? Samą jasnościa? To praktycznie nic nie daje. Bez dotykania kontrastu nie ma efektów bo ten Dell na 0% świeci jak zwykłe LCD na maks. A co do kolorów to te ustawia się w profilu Custom, więc albo pracuje na aRGB czy innym, albo na Custom. Więc po prostu zostawiam, nie będę się tym też bawił. Pozostaje widzę jak mi Toms83 napisał, podpiąć profil i zostawić :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj to zaraz zaraz. To niby czym mam gamme regulować? Samą jasnościa? To praktycznie nic nie daje. Bez dotykania kontrastu nie ma efektów bo ten Dell na 0% świeci jak zwykłe LCD na maks. A co do kolorów to te ustawia się w profilu Custom, więc albo pracuje na aRGB czy innym, albo na Custom. Więc po prostu zostawiam, nie będę się tym też bawił. Pozostaje widzę jak mi Toms83 napisał, podpiąć profil i zostawić :-(

 

Gammę regulujesz regulatorem gammy w OSD monitora (jest np. do wyboru zakres 1,8-2,4). Kontrastem gammy nie wyregulujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdy miałeś kontakt z tym Dellem widziałeś coś takiego w OSD? Bo ja widzę tylko presety i inne opcje, ale nic odnośnie gammy. 

 

EDIT: Ok, jest opcja PC lub Mac ;) Po byku dali ;]

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Ok, jest opcja PC lub Mac ;) Po byku dali ;]

 

Dokładnie - tu jest problem. Dla Mac gamma była niższa jeśli mnie pamięć nie myli ale też jakoś ponad 2.2 ( ~2.5?) - ale w starym firmware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...