Skocz do zawartości
termit_tm

koniec OC, nie przedłożyłem umowy, mam OC czy nie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trochę dziwny problem jakiś miesiąc temu dostałem zawiadomienie że kończy mi się umowa i mam się stawić na zawarcie nowej umowy, oczywiście wyleciało mi to z głowy :/ termin minął wczoraj :/ teoretycznie nie mam OC bo nie stawiłem się na zawarcie nowej umowy ale znalazłem takie coś

USTAWA

z dnia 22 maja 2003 r.

o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

 

Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo

2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpie...

z tego wynika że OC przedłużyło się automatycznie jednak nie dokonałem wpłaty wiec w końcu mam OC czy nie ? jest to dosyć ważne dla mnie bo jutro rano muszę wyjechać o 6 rano i nie zdążę już się tam stawić a mam do przejechania 1000km...

Edytowane przez termit_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Prosta sprawa. (by my Mother, agent ubezp.)

 

1. Masz OC w teorii. Twoja umowa OC została niniejszym przedłużona na następny okres (najpewniej rok), nie masz już możliwości zrezygnowania/odstąpienia od umowy. Choć skoro nie wypowiedziałeś wcześniej to zakładam że Ci to nie przeszkadza.

 

2. Jeździć autem nie możesz, również w teorii ;-) Nie masz OC na papierku, w końcu sam sobie nie wypiszesz nowej polisy ;-) Jeżeli złapie Cię policja to leżysz. Możesz ew. się tłumaczyć itd. Życzę powodzenia w trasie :-)

 

3. Pozostaje jak najszybciej się przejść do ubezpieczalni i podpisać umowę.

Edytowane przez Havoc
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowa OC jest zawsze automatycznie przedluzana. Jesli nie zlozysz pisemnej rezygnacji (najpozniej ostatniego dnia obowiazujacej umowy) to musisz oplacic nastepna skladke. I teraz tak - jesli zlapie Cie policja to masz problem poniewaz nie masz oplaconego rachunku/umowy wiec dla nich nie masz OC ktore de facto masz. Do tego radze szybko oplacic skladke bo odsetki moga byc duuuuze.

 

Kule bele Havoc byl szybszy :P

Edytowane przez Trawienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Prosta sprawa. (by my Mother, agent ubezp.)

 

1. Masz OC w teorii. Twoja umowa OC została niniejszym przedłużona na następny okres (najpewniej rok), nie masz już możliwości zrezygnowania/odstąpienia od umowy. Choć skoro nie wypowiedziałeś wcześniej to zakładam że Ci to nie przeszkadza.

 

2. Jeździć autem nie możesz, również w teorii ;-) Nie masz OC na papierku, w końcu sam sobie nie wypiszesz nowej polisy ;-) Jeżeli złapie Cię policja to leżysz. Możesz ew. się tłumaczyć itd. Życzę powodzenia w trasie :-)

 

 

Zrezygnować z automatycznie przedłużonej umowy można w każdej chwili, wystarczy wysłać stosowne pismo do ubezpieczalni. Zostanie obliczona wysokość składki za okres od momentu automatycznego przedłużenia do momentu wskazanego w wypowiedzeniu, którą trzeba będzie zapłacić. Ubezpieczyciel ma prawo doliczyć sobie za to jakąś opłatę manipulacyjną, jak również chyba może obowiązywać okres wypowiedzenia, ale tego nie jestem pewien. Wypowiadałem ostatnio umowę dwa dni po jej zawarciu i BRE ubezpieczenia nie miały z tym najmniejszego problemu. Warunek - musisz przedstawić dowód zawarcia innego ubezpieczenia bądź wyrejestrowania i/lub demontażu (złomowania) pojazdu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...