Skocz do zawartości
Fulgor

Problem z nagrywarką SATA?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W zasadzie nie wiem, czy konflikt jest natury sprzętowej czy programowej, czy ustawień w biosie, choć najbardziej podejrzewałbym nagrywarkę. Ale do rzeczy:

 

Kupiłem nowy komputer, oczywiście każdą cześć oddzielnie, samodzielnie go złożyłem. Na początek config: AMD PhenomII 955 BE, Gigabyte GA-880GA-UD3H, Corsair CMPSU 620HXEU, HD4870, pamięci Adata 1333 Cl7 2x2GB, nagrywarka Samsung SH-S223C SATA, dyski: dwa Samsungi HD502HJ do RAID0, dwa Samsungi HD322HJ do RAID1. Niby wszystko działa, w biosie bez problemu skonfigurowałem macierze, tylko z niewiadomych względów płyta instalacyjna Win7 Home Premium 64bit nie chce mi bootować.

 

Teraz zagadka: co jest tego przyczyną? Na innym komputerze z nagrywarką pod IDE ta płyta instalacyjna bootuje bez problemu, więc to nie wina płyty (tym bardziej że jest świeża prosto ze sklepu, ledwo odpakowana, zero rys). Ale też nie jest to wina nagrywarki czy ustawień w biosie, bo stara płyta instalacyjna z WinXP bootuje na nowym komputerze bez problemu. Skoro zatem i nagrywarka i płyta są sprawne, czemu nie chcą razem współpracować? Może Win7 gryzie się z dyskami spiętymi w RAID, lub nie lubi, gdy nagrywarka jest właśnie na SATA?

 

Nagrywarkę próbowałem podłączać najpierw do oddzielnego kontrolera SATA2 na płycie głównej, później do SATA3 w mostku południowym, objawy są zawsze takie same. Napęd po prostu mieli płytę jakąś minutę, po czym wywala komunikat, aby włożyć właściwy dysk instalacyjny. Może przy próbie bootowania płyty instalacyjnej Win7 na napędzie SATA należy wykonać jakąś sztuczkę o której nie wiem? Ludzie poratujcie mnie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo podczas składania mojej ostatniej konfiguracji, nawet myślałem, że jakimś cudem mam uszkodzony nośnik Windows 7, jednak ani wersja 32-bit oraz 64-bit nie startowały. Powód? Nowa nagrywarka okazała się być uszkodzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poradziłem sobie z problemem - przełożyłem napęd do innego komputera i wgrałem najnowszy firmware. W nowym komputerze Win7 zbootował po tej operacji bez problemu, a ten post pisze już na świeżo zainstalowanym systemie :) Czasem na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść, mi zajęło to jakieś 6 godzin :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie wiem czemu nazwałeś to "najprostszym" rozwiązaniem. IMO to bardzo poważny problem - podstawowe jest pytanie DLACZEGO wogóle do tego doszło. Za odpowiedź stawiam browca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

cóż napędy optyczne wraz z rozwojem sa jak widac coraz mniej kompatybilne ze standardowymi płytami.....a to słabo (albo wcale) czyta albo nie chce nagrywać mimo że starsze łykaja pewne płyty bez problemu

mam pioniera 217fbk i parę płyt musiałem ostro poprzekładac zanim załapała i wypaliła....(a wypaliła mało i jest dośc młoda więc raczej nie zajechana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

cóż napędy optyczne wraz z rozwojem sa jak widac coraz mniej kompatybilne ze standardowymi płytami

...no ciekawe rzeczy piszesz - tzn. że płyta w7 jest "bardziej standardowa" niż płyta z XP i dlatego nie działa... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

źle zrozumiałeś - nagrywarka jak widać nie do końca sobie radzi ze standardowymi płytami - w których notabene też się co nieco zmienia(nawet w tłoczonych) jednak nie tak drastycznie by sprzęt nie mógł sobie poradzić....ale jak widać nagrywarki są coraz gorsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ale też nie jest to wina nagrywarki czy ustawień w biosie, bo stara płyta instalacyjna z WinXP bootuje na nowym komputerze bez problemu. Skoro zatem i nagrywarka i płyta są sprawne, czemu nie chcą razem współpracować? Może Win7 gryzie się z dyskami spiętymi w RAID, lub nie lubi, gdy nagrywarka jest właśnie na SATA?

 

Nagrywarkę próbowałem podłączać najpierw do oddzielnego kontrolera SATA2 na płycie głównej, później do SATA3 w mostku południowym, objawy są zawsze takie same. Napęd po prostu mieli płytę jakąś minutę, po czym wywala komunikat, aby włożyć właściwy dysk instalacyjny. Może przy próbie bootowania płyty instalacyjnej Win7 na napędzie SATA należy wykonać jakąś sztuczkę o której nie wiem? Ludzie poratujcie mnie :(

 

 

źle zrozumiałeś - nagrywarka jak widać nie do końca sobie radzi ze standardowymi płytami - w których notabene też się co nieco zmienia(nawet w tłoczonych) jednak nie tak drastycznie by sprzęt nie mógł sobie poradzić....ale jak widać nagrywarki są coraz gorsze

 

Obawiam się że to Ty nie zrozumiałeś co autor napisał...

Szkoda że nie zrobił testu TEJ nagrywarki + win7 na innym kompie...

 

Jednak na podstawie tego co wiadomo, można podejrzewać, że:

- problem miał BIOS mobo po włączeniu trybu RAID na SATA

- problem miał bootloader płyty z powodu albo nietypowej konfiguracji albo wadliwego BIOSu

- strzelam bo nie sprawdzałem: safedisc/securom? - BARDZO WIELE napędów ma z tym problemy...

 

Dlaczego pomógł upgrade Firmware? - ponieważ producent nagrywarki został zasypany klątwami słanymi przez zawiedzionych posiadaczy w7 i w konsekwencji wypuścił "specjalny release" softu...

 

Jeśli nie była to wina zabezpieczeń płyty, to jednocześnie nie była to wina nagrywarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania dlaczego płyta z w7 nie działa skoro z XP działa, to może dlatego że XP jest na CD a w7 na DVD? ;) Widocznie stary firmware miał jakieś problemy z DVD więc producent go poprawił w nowszej wersji. Inna sprawa że powinna być jakaś kontrola jakości i nagrywarki z takim firmwarem nie powinny trafiać do sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...to może dlatego że XP jest na CD a w7 na DVD? ;)

Teoretycznie tak, ale praktycznie raczej niemożliwe - Płyta z w7 była pierwszą jaką przetestowali pod tym wzglądem... ;) Zresztą, wady softu (nie tylko do nagrywarek) zawsze pokazują się tylko w szczególnych/nietypowych sytuacjach, w których nie został sprawdzony na etapie testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...